Jména známá a neznámá

Pokud vás napadlo jak něco zlepšit, nebo chcete něco naopak zkritizovat

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

Woxa
Příspěvky: 3737
Registrován: 19. 1. 2011 0.18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jména známá a neznámá

Příspěvek od Woxa »

Tomyn píše:jinak já mám rád trpasličí jména, tam se toho dá vymyslet:
Rohlík syn Chlebana
Kremrol syn Šlehana
Pilník syn Brusa
Klikun syn Dveřana
Skályn syn Horyna
Já osobně zrovna jména tohodle typu moc nemusím.
Aktivní: Febrilia Jr'eile, pořezaná kráska
Srdcovka: Caled Nailo, elfský bard a strážný z Amfiberai
Občasní: Grik, Lainathiel Nesseldë, Siriand Tir'ein, Jednoručka Cyrus, Neotesanec Lutz
Bonus: Knihovna v Amfiberai
Uživatelský avatar
Ungo
Příspěvky: 2724
Registrován: 19. 11. 2011 15.44
Kontaktovat uživatele:

Re: Jména známá a neznámá

Příspěvek od Ungo »

Pilník syn Brusa - budiž, NPC na EQ jsou také pojmenována v tomto duchu. ALe Rohlík syn Chlebana mi docela vadí. POchybuji, že by se nějaký trpaslík chtěl jmenovat po pečivu.
Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn
I'm an ancient monster. I'm not an octopus
Uživatelský avatar
Nalk
Příspěvky: 2616
Registrován: 12. 2. 2007 18.50
Bydliště: Jižní Morava - Znojmo a Brno - stále 100% jižan
Kontaktovat uživatele:

Re: Jména známá a neznámá

Příspěvek od Nalk »

Jména jsou součástí jazyka. V jazykové stránce je napsáno, že Amfielfové mají obecnou řeč, která je používána celodeskově (normální čeština tedy logicky bez moderních výrazů). Celkem logicky může tedy elf být Jan, Petr, apod.
"Compared to the "righteous" greed of the rulers, the villains of the world seem much more honorable. When scum rules the world, only more scum is born... You don't even understand that?"
- Eustass Kid (One Piece)

Van, kněz Hrebogův, vyznavač Vyšší cesty
acc.: Nalkanar
Woxa
Příspěvky: 3737
Registrován: 19. 1. 2011 0.18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jména známá a neznámá

Příspěvek od Woxa »

Aha, už to začínám chápat.

Dle této logiky je tedy platný i výraz, že Hrebogovci jako vycpávky pod zbrojí použivají psí lejna se slámou a místo zbraní spletené proutky.
A kdo by to snad chtěl popírat, ať nejprve najde něco, co takovému použití skutečně brání, nevím o ničem, co by to vylučovalo.

Pro natvrdlé: je rozdím mezi "může používat" a "používá".
Pro Nalka: takže znovu, je někde v reáliích, že elfové taková jména používají?
Aktivní: Febrilia Jr'eile, pořezaná kráska
Srdcovka: Caled Nailo, elfský bard a strážný z Amfiberai
Občasní: Grik, Lainathiel Nesseldë, Siriand Tir'ein, Jednoručka Cyrus, Neotesanec Lutz
Bonus: Knihovna v Amfiberai
Uživatelský avatar
Mourisson1
Příspěvky: 1735
Registrován: 27. 11. 2010 17.39
Kontaktovat uživatele:

Re: Jména známá a neznámá

Příspěvek od Mourisson1 »

Není, protože jazyk a jména mají souvislost, tebou uvedená lejna a zbroje, případně proutky a zbraně souvislost nemají.
Lothias Cys'variana

"...býval tady hráčem, ale spáchal ten největši hřích, creepil proti zkorumpovaným spoluhráčům. Snažili se ho zabanovat. Misto toho mu nedali staršího sráče, kterého tak chtěl. Obviněn z metagamu nyní creepi na Equilibrii. Creeper, který loví creepery. Potížista. Mourisson..." - Woxa 22. 10. 2015
Karolina
Příspěvky: 65
Registrován: 26. 1. 2012 20.29
Bydliště: Dubí

Re: Jména známá a neznámá

Příspěvek od Karolina »

Hmm, koukám, že Trpaslíky od Markuse Heinze tu moc lidí nečetlo ;-) to by byl taky slušnej výčet..
Mě osobně to zas nějak nerozčiluje, občas mi to přijde spíš úsměvné. Ono často těžko říct, jestli to skutečně podle literární předlohy, nebo to člověka, třeba i neúmyslně, napadlo.
Jinak se mi zdají u těch trpaslíků hezčí přízviska, než to, že jsou něčí syn(dcera).

Btw. Moje první postava, se jmenuje podle dvou bakterií, protože jsem se učila mikračku, když jsem tu začínala hrát.
Helga Zlomená Sekera
Uživatelský avatar
Mourisson1
Příspěvky: 1735
Registrován: 27. 11. 2010 17.39
Kontaktovat uživatele:

Re: Jména známá a neznámá

Příspěvek od Mourisson1 »

Karolina píše:Hmm, koukám, že Trpaslíky od Markuse Heinze tu moc lidí nečetlo ;-) to by byl taky slušnej výčet..
Tungdil, Boindil, Boendal, bůh Vraccas, Diemo (tuším z klanu smrtící čepele nebo tak něco?), co tam bylo dále? :bigwink: (ale ti se víc vyskytovali tuším na TH)
Ti mi úplně vypadli :D Ono už to bude asi rok co jsem to četl
Lothias Cys'variana

"...býval tady hráčem, ale spáchal ten největši hřích, creepil proti zkorumpovaným spoluhráčům. Snažili se ho zabanovat. Misto toho mu nedali staršího sráče, kterého tak chtěl. Obviněn z metagamu nyní creepi na Equilibrii. Creeper, který loví creepery. Potížista. Mourisson..." - Woxa 22. 10. 2015
Uživatelský avatar
placidity
Příspěvky: 1846
Registrován: 13. 1. 2011 22.19
Bydliště: Pod hromadou knih

Re: Jména známá a neznámá

Příspěvek od placidity »

Nalk píše:Jména jsou součástí jazyka. V jazykové stránce je napsáno, že Amfielfové mají obecnou řeč, která je používána celodeskově (normální čeština tedy logicky bez moderních výrazů). Celkem logicky může tedy elf být Jan, Petr, apod.
Přesně tak, mohou mít i zcela obyčejná jména. Nikdo jim v tom, v principu, nebrání.

Nicméně, přestože mluví obecnou řečí, dávají přednost elfoidním jménům - alespoň co se NPC týče. Proč tomu tak je, to je zcela jiná otázka i odpověď. (A může to být třeba jen proto, že Siraeliane Sendeleniami nebo Eliean Krásný trylkuje mnohem lépe než Bára Liliová nebo Vašek Drnohlav. Anebo, protože elfové > lidi, si přeci nebudou dávat obyčejná lidská jména, když mají tahle hezká, tajemná,… )

(…)

Absolutním puristům pak doporučuju zahrát si p&p Shadowrun, tam můžete potkat klidně elfa Honzu a trolla Petra, a není to nic divného :)
Pokud by bylo potřeba doplnit ztracené knihy do knihovny, dejte vědět do PM.

Aktivní: Alariel Erna
Bejvávalo: Te'lyn (by Balrog) (by Niam - NSFW) | Ulrika | Ignatz
Ostatní: Ukládání logů a konverze screenshotů | Jak vyrobit portrét | Knihovna v Amfiberai
Karolina
Příspěvky: 65
Registrován: 26. 1. 2012 20.29
Bydliště: Dubí

Re: Jména známá a neznámá

Příspěvek od Karolina »

Mourisson1 píše: Tungdil, Boindil, Boendal, bůh Vraccas, Diemo (tuším z klanu smrtící čepele nebo tak něco?), co tam bylo dále? :bigwink: (ale ti se víc vyskytovali tuším na TH)
Ti mi úplně vypadli :D Ono už to bude asi rok co jsem to četl
Tak Tungdila jsem si nevšimla, ale Boendala tu mají dva lidé, pokud vím.. No Vracas je jasnej.

Kdo chce ten si rejpne, ale podle mě je to zbytečný rozptylování se na blbostma. Já třeba skoro žádný z těch jmen co jsi vypisoval neznala, nikdy jsme nehrála jinou hru než NWN, tak vím prdlajs.
Ono když budeš chtít hnidopich, tak najdeš spoustu jmen, která se zdají být jako od někud převzaná, těžko říct jestli náhoda, nebo úmysl:
Mallen - princ Malen z trpaslíků
Holy- počítač z červenýho trpaslíka
Ragnar - to byl tuším nějaký vikingský vládce
Hmm a když půjdu do extrémů..
Kasiopea to je řecká mythologie, Bořek stavitel...
třeba Golda by mohla být prodlouženě Goda, což je taky postava z trpaslíků atd. atd..
Dokud tu nepobíhají Gandalfové a Brumbálové a podobní, tak mi to moc žlučí nehýbe.
Helga Zlomená Sekera
Uživatelský avatar
Mourisson1
Příspěvky: 1735
Registrován: 27. 11. 2010 17.39
Kontaktovat uživatele:

Re: Jména známá a neznámá

Příspěvek od Mourisson1 »

Však tyhle zapadlý jména taky moc nehrotím, ale ten Alduin a Dovakin... to je to co mně dokoplo k tomu to tady napsat
Lothias Cys'variana

"...býval tady hráčem, ale spáchal ten největši hřích, creepil proti zkorumpovaným spoluhráčům. Snažili se ho zabanovat. Misto toho mu nedali staršího sráče, kterého tak chtěl. Obviněn z metagamu nyní creepi na Equilibrii. Creeper, který loví creepery. Potížista. Mourisson..." - Woxa 22. 10. 2015
Woxa
Příspěvky: 3737
Registrován: 19. 1. 2011 0.18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jména známá a neznámá

Příspěvek od Woxa »

Mourisson1 píše:Není, protože jazyk a jména mají souvislost, tebou uvedená lejna a zbroje, případně proutky a zbraně souvislost nemají.
Nevím o jakých souvislostech mluvíš, použít to lze a tedy se to používá. Nakolik se budeš lišit "od stáda", či jakého výsledku dosáhneš nehraje roli.

Raději bys byl, aby Hrebogovci používali vycpávky po padlých bojovnících, kterým následkem zranení povolily útroby a jejichž těla ve výstroji hnila hnila týdny, než přišel Hrebogovec, který to na sebe bez nějaké očisty nasoukal? Zde už zajisté souvislost je, takže to dle "zavedené logiky" můžeme brát jako jasný fakt, nepletu se doufám?
Aktivní: Febrilia Jr'eile, pořezaná kráska
Srdcovka: Caled Nailo, elfský bard a strážný z Amfiberai
Občasní: Grik, Lainathiel Nesseldë, Siriand Tir'ein, Jednoručka Cyrus, Neotesanec Lutz
Bonus: Knihovna v Amfiberai
Uživatelský avatar
Mourisson1
Příspěvky: 1735
Registrován: 27. 11. 2010 17.39
Kontaktovat uživatele:

Re: Jména známá a neznámá

Příspěvek od Mourisson1 »

Jasně.
Lothias Cys'variana

"...býval tady hráčem, ale spáchal ten největši hřích, creepil proti zkorumpovaným spoluhráčům. Snažili se ho zabanovat. Misto toho mu nedali staršího sráče, kterého tak chtěl. Obviněn z metagamu nyní creepi na Equilibrii. Creeper, který loví creepery. Potížista. Mourisson..." - Woxa 22. 10. 2015
Uživatelský avatar
Alquist
Příspěvky: 3712
Registrován: 11. 2. 2012 10.47

Re: Jména známá a neznámá

Příspěvek od Alquist »

Dle mého u jmen obecně platí :
1. Vhodnost : Elf Bořek asi ne. Ork Cipísek. Trpaslík Tril'relin … prostě se trochu zamyslet a kouknout do reálií, poptat se hráčů nedá takovou práci.
2. Jazyk a reálie : Yumikiši zní sice pro hobita fajn ale nesmí být z Desky - obecně platí na cizích jménech pokud nemají nějaké IC odůvodnění ( TO platí i u elfů, lidí (Třeba můj Weber) atd..)
3. NEsmysly : Zetor syn Traktorům my hejbe žlučí stejně jako Bujón syn Krutóna. (dle mého je to rodina výrobců polívek),
4. Jména z fantasy : Obecně by se něměli používat profláklá jména z mainstreamu : Gandalf, Brumbál, Frodo, Merlin atd.

A dle mého : Ono se to dost blbě všechno dělá z nastavení světa - přijď si odkud chceš.
Takže jakkékoliv jméno které není uplně špatně (Merlin etc.) je prakticky dovolené.

Tzn. Tohle nemá smysl řešit a spíš bych tenhle topic uzavřel a hodil do koše.
RIP
Uživatelský avatar
Mourisson1
Příspěvky: 1735
Registrován: 27. 11. 2010 17.39
Kontaktovat uživatele:

Re: Jména známá a neznámá

Příspěvek od Mourisson1 »

Asi jsi můj topic špatně pochopil.

Význam tohohle topicu není někoho donutit, nebo všeobecně zakázat tyhle jména. Já jen doufám že si to někdo přečte, a alespoň pár lidí napadne že takový jména jsou hloupý, a proto tu pak bude míň Zetorů, John Deerů, Caseů a jiných zemědělských technik. Takže ten topic tu, podle mě, smysl má. Ono je prakticky dovolené běhat, nikde to pravidla nezakazují, ale stejně většina pořád nesprintuje, proč? protože jim to přijde hloupé, a stejně tak bych byl rád kdyby se podařilo toho dosáhnout i u hloupých jmen.
Lothias Cys'variana

"...býval tady hráčem, ale spáchal ten největši hřích, creepil proti zkorumpovaným spoluhráčům. Snažili se ho zabanovat. Misto toho mu nedali staršího sráče, kterého tak chtěl. Obviněn z metagamu nyní creepi na Equilibrii. Creeper, který loví creepery. Potížista. Mourisson..." - Woxa 22. 10. 2015
Uživatelský avatar
placidity
Příspěvky: 1846
Registrován: 13. 1. 2011 22.19
Bydliště: Pod hromadou knih

Re: Jména známá a neznámá

Příspěvek od placidity »

Pravděpodobně se to sice nepodaří, ale třeba některé trkne. I to bude dobře.
Pokud by bylo potřeba doplnit ztracené knihy do knihovny, dejte vědět do PM.

Aktivní: Alariel Erna
Bejvávalo: Te'lyn (by Balrog) (by Niam - NSFW) | Ulrika | Ignatz
Ostatní: Ukládání logů a konverze screenshotů | Jak vyrobit portrét | Knihovna v Amfiberai
Uživatelský avatar
Tomyn
Příspěvky: 2668
Registrován: 12. 11. 2007 10.10
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jména známá a neznámá

Příspěvek od Tomyn »

Mourisson1 píše:Však tyhle zapadlý jména taky moc nehrotím, ale ten Alduin a Dovakin... to je to co mně dokoplo k tomu to tady napsat

Já třeba vůbec tyhle jména neznám ani Ty Vracase atd. Jak jsem psal znám ty Raistliny, každému pak tedy přijde špatné to co zná a dobré to co nezná.
Dungo Dar - Sférální cestovatel a badatel
Bujón syn Krutóna - já sů Cechmistr Černého draka, kovářisko, vobchodník, žoldák ha krakenobijec Bujón Syn Krutóna (je to Bujný Kruťák ne polívka)
Narilyn - princezna z kanálu
Frory Bulínková - mamonínské čerstvě vykvetlé poupě
Ryta Splinter - milá, citlivá, chápavá občas potřeštěná elfka stále zrající - MIN(Missed in Nature)
Brumla Bulldozer(Bejkoun) - milý, krásný a přátelský trpaslík - MIA(Missed in Action)
Uživatelský avatar
Ogar
Příspěvky: 2825
Registrován: 18. 11. 2011 14.08

Re: Jména známá a neznámá

Příspěvek od Ogar »

Mourisson1 píše:Však tyhle zapadlý jména taky moc nehrotím, ale ten Alduin a Dovakin... to je to co mně dokoplo k tomu to tady napsat
To že znáš jména Alduin i Dovakin , neznamená , že to bude znát uplně každý. Tudíž by takovéhle topicky mohl zakládat každý komu zrovna nevyhovuje jméno jiného hráče, protože to jméno zrovna zná také.
Karolina
Příspěvky: 65
Registrován: 26. 1. 2012 20.29
Bydliště: Dubí

Re: Jména známá a neznámá

Příspěvek od Karolina »

Tomyn píše:
Mourisson1 píše:Však tyhle zapadlý jména taky moc nehrotím, ale ten Alduin a Dovakin... to je to co mně dokoplo k tomu to tady napsat

Já třeba vůbec tyhle jména neznám ani Ty Vracase atd. Jak jsem psal znám ty Raistliny, každému pak tedy přijde špatné to co zná a dobré to co nezná.
Souhlasím, já z Mourissonova výčtu neznala nikoho.
Helga Zlomená Sekera
Uživatelský avatar
Mourisson1
Příspěvky: 1735
Registrován: 27. 11. 2010 17.39
Kontaktovat uživatele:

Re: Jména známá a neznámá

Příspěvek od Mourisson1 »

ogarXXX píše:
Mourisson1 píše:Však tyhle zapadlý jména taky moc nehrotím, ale ten Alduin a Dovakin... to je to co mně dokoplo k tomu to tady napsat
To že znáš jména Alduin i Dovakin , neznamená , že to bude znát uplně každý.

To rozhodně neznamená. Myslím že bych našel lidi kteří neznají Harryho Pottera, myslím že bych našel lidi kteří neznají Eragona, Pána Prstenů apod. Takže podle tebe bude tím pádem Gandalf, Harry Potter a Lord Voldemort v pořádku? Jen proto že to neznají všichni?
Lothias Cys'variana

"...býval tady hráčem, ale spáchal ten největši hřích, creepil proti zkorumpovaným spoluhráčům. Snažili se ho zabanovat. Misto toho mu nedali staršího sráče, kterého tak chtěl. Obviněn z metagamu nyní creepi na Equilibrii. Creeper, který loví creepery. Potížista. Mourisson..." - Woxa 22. 10. 2015
Uživatelský avatar
Tomyn
Příspěvky: 2668
Registrován: 12. 11. 2007 10.10
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jména známá a neznámá

Příspěvek od Tomyn »

Teda ty jsi mě dopálil Alquiste :smile:

Bujón syn Krutóna - nemá to s vývarem nic společného je to zkomolenina Bujarého(Bujný) syna Kruťáka
(i kdyby to bylo dle vývaru nevidím na tom nic nesmyslného ale, rodiče prostě měli rádi jídlo, celý jejich rod rád žral :biggrin: )

jinak třeba Balkon mi přijde taky cajk, ale takovej Hangár je už na hraně
Dungo Dar - Sférální cestovatel a badatel
Bujón syn Krutóna - já sů Cechmistr Černého draka, kovářisko, vobchodník, žoldák ha krakenobijec Bujón Syn Krutóna (je to Bujný Kruťák ne polívka)
Narilyn - princezna z kanálu
Frory Bulínková - mamonínské čerstvě vykvetlé poupě
Ryta Splinter - milá, citlivá, chápavá občas potřeštěná elfka stále zrající - MIN(Missed in Nature)
Brumla Bulldozer(Bejkoun) - milý, krásný a přátelský trpaslík - MIA(Missed in Action)
Odpovědět