Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Pokud vás napadlo jak něco zlepšit, nebo chcete něco naopak zkritizovat

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

Uživatelský avatar
pipinzjablickova
Příspěvky: 322
Registrován: 23. 12. 2015 23.16

Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od pipinzjablickova »

Ahoj,

cca před rokem byla anketa na hodnocení DM týmu. Chtěl jsem se zeptat zda šlo o jednorázovou akci, nebo se plánuje něco takového dělat pravidelně?

Přejdu rovnou k věci kam tím mířím. Shrnu události z minulého roku: proběhla anketa, kterou jsem osobně ignoroval, protože jsem žil v domnění, že vše funguje jak má :clover: a přišlo mi zbytečný se tím zatěžovat. Krátce po uzavření ankety jsme se na foru dozvěděli, že už Alquist není DM a následně, že hraje jen Mamonín a okolí. V tu chvíli jsem si říkal a ejhle něco se pokazilo, že by ta anketa, kterou jsem ignoroval? Nevím o tom nic a ani to vědět nechci. Jen deformace povolání (hledám ve všem souvislosti).

Každopádně pro mě byl výsledek tenhle: Pokud jsem si chtěl zahrát s pravidelnou podporou Dx, tak se najednou pro mě zmenšil malý svět EQ na pár lokací, kde se pravidelně něco dělo. A ono se těch pár lokací časem okouká a ohraje. Osobně bych byl tedy pro, aby se nějaká podobná anketa opakovala s tím, že by tam bylo napsáno, jak je to strašně důležitý a že to může ovlivnit naší hru na celý další rok, či více.

Díky za případné komentáře co si o tomhle myslíte vy.
"a největší díky Alquistovi za to, co tu udělal, že to tu s EQ vydržel a že mě dokopal k rozšíření WB týmu." Onyx

https://www.youtube.com/watch?v=02gVFzPuHRg
LuckyV
Příspěvky: 300
Registrován: 5. 12. 2017 20.09

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od LuckyV »

Podle mě pravidelný nebudou, tahle spíš byla jednorázová s jediným účelem,ale možná se pletu.
Lorttah - jeho osud neznámý
Uživatelský avatar
pipinzjablickova
Příspěvky: 322
Registrován: 23. 12. 2015 23.16

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od pipinzjablickova »

Z toho jedinýho účelu, jak něco zlegalizovat mám právě obavy. Nezbývá než doufat, že se uspořádá nová anketa. A aktivuje se pravidelné DM pro hráče. :smile:
"a největší díky Alquistovi za to, co tu udělal, že to tu s EQ vydržel a že mě dokopal k rozšíření WB týmu." Onyx

https://www.youtube.com/watch?v=02gVFzPuHRg
LuckyV
Příspěvky: 300
Registrován: 5. 12. 2017 20.09

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od LuckyV »

Pravidelné dm pro hráče je i teď.. Jen poměr dx/hráč je nevyrovnanej, ale s tím už nic neuděláš. Nemůžeš holt někoho nutit do něčeho, co ho nebaví.
Lorttah - jeho osud neznámý
Uživatelský avatar
pipinzjablickova
Příspěvky: 322
Registrován: 23. 12. 2015 23.16

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od pipinzjablickova »

To je pak těžký, když to co mě baví nemůžu a to co mě nebaví musím. Je to nějaký zamotaný. :sad:
"a největší díky Alquistovi za to, co tu udělal, že to tu s EQ vydržel a že mě dokopal k rozšíření WB týmu." Onyx

https://www.youtube.com/watch?v=02gVFzPuHRg
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 5038
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od The_Balrog »

Anketa mi přijde v současnosti zbytečná. Hráčů zde nyní máme pět a půl a naprostá většina z nich je v Mamoníně. Nějaký místní problém (nebo pochvalu) si tak můžete snadno vyříkat mezi sebou. A pokud chceš poslat nějakou větší stížnost nebo pochvalu, tak se dá napsat týmu. Je to hned, je to cílené a nemusí se čekat na vyhlášení a uzavření nějaké ankety.
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
Uživatelský avatar
pipinzjablickova
Příspěvky: 322
Registrován: 23. 12. 2015 23.16

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od pipinzjablickova »

Tady nejde o stížnost jednoho hráče, ale vzniklý problém, který zasahuje celou skupinu hráčů. Moje stížnost (myšleno stížnost jednoho hráče) vyjde do prázdna (nebude brána týmem v potaz), proto se tím ani nebudu obtěžovat. Je čas dovolených, tak tomu dejme prosím chvilku.… Ještě prosím tedy, aby se hráči vyjádřili k návrhu výše a počkejme. :smile:
"a největší díky Alquistovi za to, co tu udělal, že to tu s EQ vydržel a že mě dokopal k rozšíření WB týmu." Onyx

https://www.youtube.com/watch?v=02gVFzPuHRg
Uživatelský avatar
BlueOne
Příspěvky: 373
Registrován: 1. 5. 2019 12.36

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od BlueOne »

Já anketu týmu beru jako něco, co je pro členy týmu a né pro hráče. Anketu by zde měli vyžadovat DM, aby měli od nás zpětnou vazbu. Anketa vyžádaná od hráčů je podle mě k ničemu. DM si z toho nic vzít nemusí.
Já tu jsem docela nově, takže nemám co DM povědět zatím.
Otázka jestli anketa (tedy nějaké hodnocení týmu) vyvolaná tebou vyřeší tvůj problém.
Navíc anketu neberu jako stížnost. Jen hodnocení. Stížnost je asi lepší napsat jak psal The_Balrog.
Uživatelský avatar
pipinzjablickova
Příspěvky: 322
Registrován: 23. 12. 2015 23.16

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od pipinzjablickova »

Tak asi nic. Nejspíš jsem měl od EQ moc dlouhou pauzu, tak to teď plný elánu a chuti do života vidím moc naivně. Užívejte skupinek a třeba se někdy potkáme na hře :bigwink:
"a největší díky Alquistovi za to, co tu udělal, že to tu s EQ vydržel a že mě dokopal k rozšíření WB týmu." Onyx

https://www.youtube.com/watch?v=02gVFzPuHRg
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 5038
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od The_Balrog »

No, tak přestaň s jinotaji a prostě řekni, o co ti jde :) Se pak bude asi líp diskutovat.
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
Uživatelský avatar
pipinzjablickova
Příspěvky: 322
Registrován: 23. 12. 2015 23.16

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od pipinzjablickova »

Zima se pomalu blíží a nejspíš budu mít čas i na EQ. Jenže když si vzpomenu na minulou sezónu, tak mě hned napadá, jak to oživit tuhle sezónu a poučit se z té předchozí.

Mým přáním je, aby DM tým zvážil následující:

1) Zkusil se tuhle sezónu víc zaměřovat i na ostatní hráče. Chápu, že se každému hraje s někým líp a s někým hůř. Jen mě mrzí, že velká část hry se točí kolem postav hráčů DM. Ve smyslu, že DM věnuje mnoho času podpoře jinému DM, nebo jeho projektům. Na ostatní, pak už moc času nezbývá.

2) Pak tu máme Alquista, který sice hraje hlavně DS a své postavě se moc nevěnuje. Většinou se s ním domluvím na hře v rámci několika dní. Někdy i hned. Jenže to je hlavně DS pro Mamonín, který představuje pár lokací. Sice má nápady, ale pro mě osobně je to už stereotyp s ním hrát drtivou většinu příběhů jen v Mamoníně.

Myslím si, že by body výše pomohli hře na EQ. Hráči by měli lepší podporu. Rozložil by se lépe čas pro DM hráče. V tomhle by se vyladili extrémy, které se minulou sezónu začali objevovat.

To je za mě vše. :clover:
"a největší díky Alquistovi za to, co tu udělal, že to tu s EQ vydržel a že mě dokopal k rozšíření WB týmu." Onyx

https://www.youtube.com/watch?v=02gVFzPuHRg
Uživatelský avatar
Niko
Příspěvky: 2138
Registrován: 10. 3. 2010 15.29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od Niko »

Přijde mi to poměrně funny.

Přes zimu se ve světě podle mého stalo docela dost zásadních věcí, které postavy mohly ovlivňovat. Valná většina hráčů v současném nastavení hraje v Mamoníně, kde má kompletní servis připravený prakticky každý den a tak nevytáhne paty ven. Kolik lidí se aktivně zapojilo do eventů, které probíhali mimo Mamonín od jiného Dx? Kolik lidí mimo Mamonín projevilo vlastní iniciativu, vymyslilo vlastní Q a nenechalo se vést za ručičku od Dx?

To, že druhou (nemamonínskou) část serveru tvoří z části různá Dx, která se chtějí odreagovat hrou postavy je blbé a věř, že to netěší ani nás. Bohužel, hráčů je pět a půl a těch, kteří chtějí hrát jinde než v Mamoníně ještě méně.


Vážně už jste všichni naučený, že Dx hru přímo pravidelně iniciuje?
Labir píše:Hráči se snaží spolehnout sami na sebe. Využívají kreativně možností světa jenž mají k dispozici a baví sebe i ostatní. Vyspělejší hráči mají možností více (starší hráči, hostitelé) a nejen oni dělají autoquesty.

Hráči nekalkulují s nutností přítomnosti DM. Ve svých plánech a případných autoquestech naopak zahrnují faktor že DM prostě nemusí být přítomen vůbec (pokud s ním nejsou domluveni předem).

Hráči jsou si vědomi, že ač fyzicky za hru nic neplatí, tak přesto jistý druh platby by měli odvádět - a tou platbou je zábava pro ostatní, jak pro hráče tak pro DM. To znamená: Hráči se nesnaží zavalit DM/DS hromadou "povinností" a "nutných úkolů", nevynucují pozornost DM, ale spíše se snaží postupovat bez DM s tím, že je velká pravděpodobnost že se jejich počínání DM všimne a zapojí se samo z vlastní vůle. Již ne z "povinnosti" nebo z toho "aby to měl z krku", ale z vlastní vůle a pro lepší zábavu pro hráče i pro sebe. Co je dobré pro hráče je dobré i pro DM a co je dobré pro DM je dobré i pro hráče.

To celé se dá shrnout do jedné jediné věty: DM je ve vaší hře partner, ne váš služebník a proto se k němu jako k partnerovi chovejte.

A naopak totéž platí i pro DM: Hráči jsou pro DM v jejich zábavě partnery, ne figurkami, ne nástroji nebo kulisou a proto se DM k hráči musí chovat jako k partnerovi.
LuckyV
Příspěvky: 300
Registrován: 5. 12. 2017 20.09

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od LuckyV »

No, chtěl jsem se k tomu vyjádřit, ale jak jsem si to pročetl.. Nemá to význam.. Jako vždy se hodí vina na mamoninsky hráče a jejich DS, že oni nechtějí hrát jinde, nevymýšlí si samy hru a ještě je v tom nakonec zlej Alquist podporuje. Mrzí mě, že se EQ smrskla na dvě lokace, ale s tím už se asi nic dít nebude, protože mamoninsky chtějí hrát jen v Mamoníně (přesně jak psal pipin, že?) a ds si můžou hrát samý se sebou
Lorttah - jeho osud neznámý
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 5038
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od The_Balrog »

Nevím, nezdá se mi, že by se na vás házela vina. Pipin si postěžoval, že jinde nehrají DMka, a přitom ke mně do Amfiberai nikdo z mamonína prakticky nejezdí a pokud, tak ty postavy musíme výslovně zvát a zdrží se většinou jen na otočku, případně přes RL noc, což, jak snad uznáte, není úplně na to, aby se s nima začlo byť něco začít hrát.

Ve zbytku království jsem si také nikoho nevšiml, že by někdo někde déle hrál nebo se tam snažil něco... vytvářet (to slovo si nevykládejte nějak špatně).

Ale pár elfích postav připlulo do Mamonína a od těch slavností tam docela často dokonce i bydlí - od té doby jsem ale bohužel neviděl moc postav online, leda pokud byla nějaká Alquistova akce - a to pak hrály s Alquistem a jako postavy jsme se nepotkali a pokud ano, tak na krátký rozhovor a pak zase sbohem. Takže na mne to fakt dohromady působí, jako že jste se zapikali v Mamoníně a je vám tam dobře a nemáte potřebu si hrát někde jinde.

Jestli je to jinak, tak to je lepší varianta. :)
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
Woxa
Příspěvky: 3737
Registrován: 19. 1. 2011 0.18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od Woxa »

Já teda takové protiMamonínské/protiAlquistovské nálady pozoruju už delší dobu. Něco může být oprávněné, ale dost toho mi přijde spíš zbytečné.

Jinak já jsem tak nějak své aktivity cca před rokem začal v Království a přestože třeba i nějaké postavy tam online byly, nedařilo se mi je potkávat (nebo s nima pořádně nebylo co). Přesunul jsem se za moře a tam to díky "živějšímu" Mamonínu bylo nepatrně lepší. Všeobecně mi, ale přijde, že nějaké bloumání naslepo k ničemu nevede a šance na nějakou hru je minimální ať už člověk hraje kdekoliv.

Problém vidím hlavně v tom, že většina domluv se přesunula do různých skrytých fór, IC pošty a na facebooky a valná část hry se přesunula do uzavřených a nebo odlehlých lokalit. Takže pro vnějšího pozorovatele je svět mrtvý a do "fungujících" uskupení se hůře proniká. Druhým faktorem je čas, už ho nikdo nemáme tolik jako dříve a tak hodně věcí vyšumí kvůli neustálým odkladům, zapomínání a nedostatku energie.
Aktivní: Febrilia Jr'eile, pořezaná kráska
Srdcovka: Caled Nailo, elfský bard a strážný z Amfiberai
Občasní: Grik, Lainathiel Nesseldë, Siriand Tir'ein, Jednoručka Cyrus, Neotesanec Lutz
Bonus: Knihovna v Amfiberai
Uživatelský avatar
pipinzjablickova
Příspěvky: 322
Registrován: 23. 12. 2015 23.16

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od pipinzjablickova »

Jak to tak čtu, tak vše bude pokračovat ve starých kolejích. Jakým směrem to posuďte sami (je potřeba se nad tím zamyslet a ne se vehementně obhajovat, jinak k žádnému pokroku nedojde).

Pokud jde o "vedení za ručičku". Například v otevřených eventech, tak tohle je právě ta příležitost, kdy se hráči sejdou (mimo jiné i ti občasní, což je důležitý - protože to může být pro ně nový impulz hrát na EQ) Ke všemu je to příležitost na to se domluvit na tom co postavy podniknou (to už záleží na hráčích samotných co do své hry vloží, někdo je radši jako pozorovatel divadla, někdo rád divadlo vytváří - každý je jiný). Pak si nemyslím, že by "zlý" Alquist chtěl vehementně hrát jen Mamonín a držet v něm ostatní. Spíš bych to viděl, jako důsledek nějakých omezení, které budou souviset s tím co jsem naťukl už na začátku.

EDIT
Ještě k hráčům. Nelze srovnávat hráče co tu začínají, nebo co tu nejsou takovou dobu. To je jako srovnávat RP nemluvně a RP dospělýho. Samotnýmu mi trvalo několik let než jsem se pokoušel něco vymýšlet. A co mi v tom nejvíce pomohlo je právě být divákem a okoukávat hru od ostatních. To je prostě fakt. Druhá věc je pak samizřejmě chuť něco vymýšlet ta tento proces urychlí. Každý je individuální. Proto bych to nerozděloval na elity a ty ostatní (nemůžu si pomoc tak mi to vyznělo)
"a největší díky Alquistovi za to, co tu udělal, že to tu s EQ vydržel a že mě dokopal k rozšíření WB týmu." Onyx

https://www.youtube.com/watch?v=02gVFzPuHRg
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 5038
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od The_Balrog »

Omlouvám se, ale stále jsem nepochopil o co přesně jde. Příležitostí, jak ty dvě skupiny hráčů promíchávat, tu jsou. Elfové přijeli na turnaj v míčované i na slavnosti medu, dokonce i přechodně v Mamoníně bydlíme, na vinici se pořádal velký event, na který přijela Feb a Lorttah (díky kluci), na vinici zveme lidi pořád - takže bych neřekl, že by šance neexistovaly, jak se promíchat a "přiučit se", jak jsi dodal.

Není ani nikde napsané, že Alquist chce držet všechny hráče v Mamoníně. Questy nemusí být jen v Mamoníně. To, že třeba já znám z Říše jen Nargiena a žádné další NPC, by mi nezabránilo kus mého (řekněme Amfiberaiského) questu nechat odehrát v Říši. Napsal bych třeba Nicovi "Dělám takový a takový quest, potřeboval bych, aby mezi paladinama Solara nebo Ajris byl nějaký veterán, co pamatuje to a to, postavy se ho musí zeptat na to a to a potřeboval bych, aby zjistily to a to. Pozítří ti je tam pošlu, mohl by ses jich někdy ujmout?" Nebo to tak napíšu Jesperovi či Artovi na MUNI / do TIrianu. Dyk tady nejsou žádný hranice. Vždycky jde nějak spolupracovat, když si chcete zahrát víc.

A proto pořád úplně nechápu jádro toho problému. Hrát spolu můžeme a nemyslím si, že byste byli zamčení na dvou lokacích.
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
Uživatelský avatar
pipinzjablickova
Příspěvky: 322
Registrován: 23. 12. 2015 23.16

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od pipinzjablickova »

To co si teď napsal Balrogu mi přijde fajn. V jádru bych si to takhle nějak představoval. Podobné míchání párkrát minulou sezónu proběhlo za což jsem vděčnej. Bylo několik questů co jsem začal s Alquistem a pak dohrával s klukama. Za což jim patří můj dík :clover: . Kromě znalostí lokalit ne každé DM rádo hraje například Dungeony. Bez toho promíchávání se tady neobejdeme. Ne každý je expert na vše. Každopádně zlepšovat je furt něco, proto jsem napsal dva podněty k zamyšlení. Nezbývá než doufat, že se tohle co si píšeme promítne do hry tuhle sezónu v lepší míře než předtím. To jestli se něco změnilo ukáže čas a hlavně až budu hrát, tak to sám uvidím a pak můžu zase zpětně celou sezónu vyhodnotit.
"a největší díky Alquistovi za to, co tu udělal, že to tu s EQ vydržel a že mě dokopal k rozšíření WB týmu." Onyx

https://www.youtube.com/watch?v=02gVFzPuHRg
Uživatelský avatar
Ungo
Příspěvky: 2724
Registrován: 19. 11. 2011 15.44
Kontaktovat uživatele:

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od Ungo »

Já vlastně nevím, na co si tu kdo stěžuje a jaký je kýžený výsledek debaty.
DMka si hrají své postavy a hrají je tak, jak jim osud rozdal karty a nebudou to měnit proto, aby to někomu přišlo férovější, To už tu
bylo.
Mamonín a Amfiberai, jako jediné dvě aktivní buňky, jsou z IC hlediska natolik rozdílná místa, že jejich propojení spíše zavání ohýbáním hry přes koleno.
A navíc z IRL hlediska, jsou obě strany zvyklé na zcela odlišnou hru a zcela odlišný přístup ke questům, tudíž se nelze divit, že jednu stranu questy té druhé nebaví.
Aktivity ze strany nejrůznějších DM na nejrůznějších místech desky bylo poměrně dost. Jen Arto toho načal tolik, že mě až mrzelo, že to nejde stíhat.

A tak trochu OT. Já si tedy myslím, že Alquist se snaží za každou cenu držet hráče v Mamoníně. Nemyslí to asi zle, ale s každou akcí, kdy se rozdělí jako chobotnice za několik NPC, zatímco PC jen stojí a čučí, ubijí hráčskou tvořivost a samostatnost. Ale o tom se můžeme hádat donekonečna. Jsou to jeho postupy a jsou hráči kterým to tak vyhovuje, tak co. Ale nemůže si nikdo vynucovat, aby to ostatní DX dělala jako Alquist, stejně jako si těžko kdo vynutí, aby se Alquist změnil a začal postupovat jako ostatní DX.
Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn
I'm an ancient monster. I'm not an octopus
Woxa
Příspěvky: 3737
Registrován: 19. 1. 2011 0.18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od Woxa »

Alquist v Mamoníně nikoho nedrží, ale vytváří tam příležitosti a věnuje se tomu. To je krapet rozdíl. To, že se tam lidi drží je spíš důsledek toho.

Já poslední dobou okolo Mamonína mám nahráno dost a ano, mnoho z toho je divadlo, kde hráč jen pozoruje, ale i to mnohdy dává možnosti k pozdější hře, spekulacím a tak dále (ve chvílích, kdy ten Alquist není za zadkem). Několikrát mě právě toto dalo další impulz, možnost nebo nápad kam hru směřovat, dost často to sice umřelo, ale nebyl to Alquist, kdo by to zabil.

A když třeba srovnám slavnosti v Mamoníně, akci v Díře a nebo otevření vinice v Amfi, tak moc rozdíl nevidím.
Aktivní: Febrilia Jr'eile, pořezaná kráska
Srdcovka: Caled Nailo, elfský bard a strážný z Amfiberai
Občasní: Grik, Lainathiel Nesseldë, Siriand Tir'ein, Jednoručka Cyrus, Neotesanec Lutz
Bonus: Knihovna v Amfiberai
Odpovědět