Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Pokud vás napadlo jak něco zlepšit, nebo chcete něco naopak zkritizovat

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

LuckyV
Příspěvky: 300
Registrován: 5. 12. 2017 20.09

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od LuckyV »

Hawkeye píše: 16. 7. 2019 10.38 Mamonín a Amfiberai, jako jediné dvě aktivní buňky, jsou z IC hlediska natolik rozdílná místa, že jejich propojení spíše zavání ohýbáním hry přes koleno..
S tímhle naprosto souhlasím, Lorttah těžko pojede do Království vytvářet nějakou dlouhotrvající hru, stejně jako to neudělá Lenwe aby si odjel do Říše něco na dlouho tvořit. Když, tak to je podle mě proti logice.. Těžko si že služby vezmeš na IC rok volno.
Lorttah - jeho osud neznámý
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 5038
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od The_Balrog »

Woxa píše: 16. 7. 2019 11.01 A když třeba srovnám slavnosti v Mamoníně, akci v Díře a nebo otevření vinice v Amfi, tak moc rozdíl nevidím.
Já takový malý, drobný rozdíl vidím.

Otevření vinice v Amfiberai byla akce, kterou iniciovaly postavy a celou ji připravily IC hrou. Vymyslely ji, uspořádaly, zajistily stánky, domluvily účast kněžek, zařídily questem nové zázemí (jako je stan), většinu prostředí na vinici vybudovaly za poslední RL rok svoji hrou též postavy, program vedla PC a NPC tam byla jen v roli návštěvníků - hostů, kteří tam logicky jako na velkou akci města, do které jsou namočená nejvýznamnější NPC, přišli.

Slavnosti medu vymyslela, uspořádala a organizovala NPC a PC tam jen nakupovala merch, nebo se účastnila soutěží (a to z těch mamonínských se účastnil snad jen Lorttah, jinak snad nikdo - je ale možné, že se "nás" zalekli a kdybychom tam nebyli, tak se bude místních PC účastnit víc). Zdálo se mi sice, že tam má stánek i kasíno, abych nekřivdil, ale úplně to nebylo poznat.

Na akci v Díře jsem nebyl, ale odvážím se tvrdit, že se v rámci tohoto popisu víc podobala Slavnosti medu, než otevření vinice.
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
Uživatelský avatar
Ungo
Příspěvky: 2724
Registrován: 19. 11. 2011 15.44
Kontaktovat uživatele:

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od Ungo »

Woxa píše: 16. 7. 2019 11.01 Alquist v Mamoníně nikoho nedrží, ale vytváří tam příležitosti a věnuje se tomu. To je krapet rozdíl. To, že se tam lidi drží je spíš důsledek toho.

Já poslední dobou okolo Mamonína mám nahráno dost a ano, mnoho z toho je divadlo, kde hráč jen pozoruje, ale i to mnohdy dává možnosti k pozdější hře, spekulacím a tak dále (ve chvílích, kdy ten Alquist není za zadkem). Několikrát mě právě toto dalo další impulz, možnost nebo nápad kam hru směřovat, dost často to sice umřelo, ale nebyl to Alquist, kdo by to zabil.

A když třeba srovnám slavnosti v Mamoníně, akci v Díře a nebo otevření vinice v Amfi, tak moc rozdíl nevidím.
Osobně považuji četnost akcí v Mamoníně za přemrštěnou.
Souhlasím, že takové hry mohou vytvořit impulz pro následnou hru PC bez DX, ale mlj soukromý odhad je, že v tom si spíš vyjímka.
A pokud bych měl srovnávat akci v díře a otevření vinice, tak vidím jeden dost zásadní rozdíl, a sice ten, že Vinice je od začátku do konce hráčská záležitost. Hráči produkty založily, vypěstovali, vyrobili a nakonec i sami prodali (pokud nepočítám, že se na trhy přifařil i chrám, což ale také obnášelo hráčskou akltivitu). Akce v Díře je akce, kde program tvoří chobotnice Alquist a hráči stojí a koukají. Asi částečně chápu tomu proč to tak je, ale ani tak si nemyslím, že je to dobře.
Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn
I'm an ancient monster. I'm not an octopus
Uživatelský avatar
Lafayette
Příspěvky: 47
Registrován: 17. 10. 2018 3.23

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od Lafayette »

Vinice je hráčská? Já měl za to, že za tím také stojí lidé s právy. Ale mohu se mýlit.

Mamonín žije kvůli tomu, že za tu dobu, co tam Alquist působí, vytvořil funkční "ekosystém", který nevyžaduje hráče k tomu, aby fungoval a zachoval přitom nějakou logiku. Nedivím se mu ani co by se za nehet vešlo, protože na pravidelnou aktivitu se nedá spolehnout. Zejména z toho důvodu, že noví hráči už těžko najdou incentivu pro hru zde, a ti staří ji postupně ztrácí. Ne nutně zaviněním správy serveru.

Už možná z toho důvodu bych kategoricky odmítal jakýkoliv vyjádření typu "četnost akcí v Mamoníně je přemrštěná". S tím, jak to v posledních měsících vypadá, je doslova nemožný, aby byla jakákoliv četnost akcí kdekoliv přemrštěná. Říkáš tím, že by bylo lepší, kdyby se v Mamoníně nehrálo, a raději šli všichni na vinici? Já nějak nevím, ale současně je Mamonín jediný místo, kde se dá sehnat něco jiného, než "second life" typ hry, kterej se taky může docela brzo ohrát.
Zdálo se mi sice, že tam má stánek i kasíno, abych nekřivdil, ale úplně to nebylo poznat.
Dík za zmínku, ale sám jsem nevěděl, co tam dělám, spíš jen takové atmosferické posedávání. :D :D
Naposledy upravil(a) Lafayette dne 16. 7. 2019 14.09, celkem upraveno 1 x.
Woxa
Příspěvky: 3737
Registrován: 19. 1. 2011 0.18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od Woxa »

The_Balrog píše: 16. 7. 2019 11.25 Já takový malý, drobný rozdíl vidím.
Já to bral spíše z pohledu hráče-účastníka-diváka a tam pro mě není důležité zda to organizuje DX a nebo nějaký hráč, ale spíše jaké mi to dává možnosti ke hře a nakolik zábavný je samotný program té či oné události.

Ano, mamonínské slavnosti vetšinou jsou iniciované nějakým NPC, ale co jsem tak mohl pozorovat, tak PC tam pak mají dílčí role v nějaké organizaci - netuším nakolik (ne)úspěšně, stejně tak tam mohou prodávat své výrobky (pokud vím, v minulosti se dělo) či jinak se projevit (třeba divadlo,které bylo zcela z hráčské iniciativy), případně se více či méně kreativně zapojit do různých soutěží.

A abychom byli korektní, otevření vinice považuji jen za vyústění série dlouhodobých DX questů, které vůbec k vinici jako takové vedly :)
Aktivní: Febrilia Jr'eile, pořezaná kráska
Srdcovka: Caled Nailo, elfský bard a strážný z Amfiberai
Občasní: Grik, Lainathiel Nesseldë, Siriand Tir'ein, Jednoručka Cyrus, Neotesanec Lutz
Bonus: Knihovna v Amfiberai
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 5038
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od The_Balrog »

Woxa píše: 16. 7. 2019 14.07
The_Balrog píše: 16. 7. 2019 11.25 Já takový malý, drobný rozdíl vidím.
Já to bral spíše z pohledu hráče-účastníka-diváka a tam pro mě není důležité zda to organizuje DX a nebo nějaký hráč, ale spíše jaké mi to dává možnosti ke hře a nakolik zábavný je samotný program té či oné události.
No jej, tak to jsi ale pak odpovídal na jiné téma, než na jaké poukazoval Hawkeye, a obecně shrnul skoro jakoukoliv masovou akci, ať to je ples, oslava, divadlo, slavnost v Mamoníně, vojenská přehlídka nebo turnaj z pohledu diváka. Tak to je pak samozřejmě jasný, že z tohohole pohledu můžeš těm akcím dát rovnítko. Ostatně skoro jako na všechno.
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 5038
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od The_Balrog »

Lafayette píše: 16. 7. 2019 14.04
Zdálo se mi sice, že tam má stánek i kasíno, abych nekřivdil, ale úplně to nebylo poznat.
Dík za zmínku, ale sám jsem nevěděl, co tam dělám, spíš jen takové atmosferické posedávání. :D :D
No hej, ale kdybys tam měl stánek s nějakou hazardní hrou, tak by to mohlo být zajímavý! I kdyby to byly jenom kostky a Oko bere. :) Bych tam pár zlatek asi nechal :)
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
Woxa
Příspěvky: 3737
Registrován: 19. 1. 2011 0.18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od Woxa »

Balrogu, tak já reagoval hlavně na tohle:
Hawkeye píše: 16. 7. 2019 10.38 Nemyslí to asi zle, ale s každou akcí, kdy se rozdělí jako chobotnice za několik NPC, zatímco PC jen stojí a čučí, ubijí hráčskou tvořivost a samostatnost.
Podle mého na tvořivost a hráčskou samostatnost nemá moc vlivu to, zda nějakou událost spáchá DX nebo hráč(i). Vždy je tam někdo v roli hlavního orga, který úkoluje a rozdává role. A to tom orgovi pak lze říct, že ubíjí hráčskou tvořivost a samostatnost. A pak je jedno, zda šlo o naše slavnosti sedmikrásek, vaše otevření vinice a nebo Alquistovy slavnost v Mamoníně.

Ale z mého pohledu naopak jakákoliv, i sebeblbější, "společenská" akce ty možnosti nezabíjí, ale dává. To, jeslti hráči budou tvořiví a samostatní nemá v rukách organizátor.
Aktivní: Febrilia Jr'eile, pořezaná kráska
Srdcovka: Caled Nailo, elfský bard a strážný z Amfiberai
Občasní: Grik, Lainathiel Nesseldë, Siriand Tir'ein, Jednoručka Cyrus, Neotesanec Lutz
Bonus: Knihovna v Amfiberai
Uživatelský avatar
Ungo
Příspěvky: 2724
Registrován: 19. 11. 2011 15.44
Kontaktovat uživatele:

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od Ungo »

Lafayette píše: 16. 7. 2019 14.04 Vinice je hráčská? Já měl za to, že za tím také stojí lidé s právy. Ale mohu se mýlit.
Nevím čemu říkáš „lidé s právy“, ale i DX je hráč jako každý jiný.
Mamonín žije kvůli tomu, že za tu dobu, co tam Alquist působí, vytvořil funkční "ekosystém", který nevyžaduje hráče k tomu, aby fungoval a zachoval přitom nějakou logiku.
A to je právě to vůbec nejhorší, že Mamonín vůbec nepotřebuje hráče a dělá tak z nich jen diváky. A o té logice bych spíše pomlčel.
Už možná z toho důvodu bych kategoricky odmítal jakýkoliv vyjádření typu "četnost akcí v Mamoníně je přemrštěná". S tím, jak to v posledních měsících vypadá, je doslova nemožný, aby byla jakákoliv četnost akcí kdekoliv přemrštěná. Říkáš tím, že by bylo lepší, kdyby se v Mamoníně nehrálo, a raději šli všichni na vinici? Já nějak nevím, ale současně je Mamonín jediný místo, kde se dá sehnat něco jiného, než "second life" typ hry, kterej se taky může docela brzo ohrát.
Vidíš, a já na svém tvrzení trvám. Už jen z toho důvodu, že i na těch akcích samotných je vidět, že Alquistovi dochází střelivo. Ze zkušenosti vím, že umí udělat poměrně hezké akce s atmosférou, i když na jejich detailech se neshodneme, ale čím dál více je vidět, že už je to spíše kvantita, než kvalita.
Nevím, proč do toho taháš viníci. Ani jsem neřekl nic o tom, aby se v Mamoníně nehrálo. Ale tvrdím, že takto vedené DX akce mají za následek to, že hráči spíše než že by něco sami vytvořili, čekají a spoléhají, co jim DX nachystá. Případně si akci vymyslí a spoléhají, že to za ně DX dotáhne a zařídí.
Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn
I'm an ancient monster. I'm not an octopus
Uživatelský avatar
Lafayette
Příspěvky: 47
Registrován: 17. 10. 2018 3.23

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od Lafayette »

Díky, že jsi to upřesnil, proto jsem se ptal. Není ale pravda, že by se hráči spoléhali, že za někdo něco dotáhne. Jen je jednodušší pořádat akci, když máš postavu, která je zajetá a ve světě něco je, než když si současně s tím ten svět osaháváš. To z mého úhlu pohledu, poněvadž jak řekl Balrog, mohl bych si tam udělat stánek s hazardní hrou, ale taky bych to udělal a z druhé strany by mi přilétla obrazná facka za to, že kasínu kazím reputaci.

Hráč s právy (ač omezenými) zasahovat bezprostředně pomocí příkazů či DM nástrojů do světa podle mě už jen z podstaty věci není "hráč jako každý jiný".
Uživatelský avatar
Niko
Příspěvky: 2138
Registrován: 10. 3. 2010 15.29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od Niko »

Woxa píše: 16. 7. 2019 15.22 Podle mého na tvořivost a hráčskou samostatnost nemá moc vlivu to, zda nějakou událost spáchá DX nebo hráč(i). Vždy je tam někdo v roli hlavního orga, který úkoluje a rozdává role. A to tom orgovi pak lze říct, že ubíjí hráčskou tvořivost a samostatnost. A pak je jedno, zda šlo o naše slavnosti sedmikrásek, vaše otevření vinice a nebo Alquistovy slavnost v Mamoníně.

Ale z mého pohledu naopak jakákoliv, i sebeblbější, "společenská" akce ty možnosti nezabíjí, ale dává. To, jeslti hráči budou tvořiví a samostatní nemá v rukách organizátor.
Já souhlasím, ale považuju za špatný, když Dx takové akce organizuje pravidelně třeba i několikrát do týdne. Hráči pak v důsledku toho nemají motivaci a třeba ani čas na to vlastní hru rozvíjet.

Nic proti tomu, aby kdokoliv jednou za čas něco uspořádal, ale mít např. 4 DX eventy týdně na jednom místě je imo špatně.
Uživatelský avatar
Lafayette
Příspěvky: 47
Registrován: 17. 10. 2018 3.23

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od Lafayette »

Upřímně, ať si dělá, co chce, ne? Už tak se děje kulový, tak proč dusit i ten zbytek hry mimo Amfiberai? Nechápu nějak tu zdánlivou rakovinotvornost většího počtu eventů za týden, kterou tady zmiňujete.
Woxa
Příspěvky: 3737
Registrován: 19. 1. 2011 0.18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od Woxa »

Niko píše: 16. 7. 2019 15.40 4 DX eventy týdně na jednom místě je imo špatně.
Jo, to už je extrém, ale teda nic takovýho nepozoruju a ani si nic takového zpětně nevybavuju. Ani v Mamoníně, ani nikde jinde. Tuplem ne dlouhodobě.
Aktivní: Febrilia Jr'eile, pořezaná kráska
Srdcovka: Caled Nailo, elfský bard a strážný z Amfiberai
Občasní: Grik, Lainathiel Nesseldë, Siriand Tir'ein, Jednoručka Cyrus, Neotesanec Lutz
Bonus: Knihovna v Amfiberai
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 5038
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od The_Balrog »

Woxa píše: 16. 7. 2019 15.22 Balrogu, tak já reagoval …
Jako rozumím ti, co chceš říct, a nejde říct, že by ses někde mýlil, žejo, hehe. Já to ale vidím tak, že PC akce a DM akce si nejsou úplně rovny, protože organizace PC akce obsahuje spoustu hry organizátorů, kteří s tím mají IC a OOC práci a dost aktivity. Na každou z těch akcí můžou přijít hráči, co se nebaví, i hráči, kterým to pomůže a pobaví je to a přinese jim to nové podněty. PC akce už tak začíná řekněme "v plusu" v konečném součtu aktivity, a tak mi taková akce přijde obecně cennější.

Také si myslím, že časté DM akce s sebou nesou nebezpečí (o kterém asi mluví i ostatní), že pokud se pořádají s takovou frekvencí, kdy uspokojí touhu hráčů po velkých akcích, tak hráči nemají potřebu PC akce pořádat, a tak ty "méně cenné" DM akce vyštípají "cennější" PC akce. Také hrozí monotónnost, když dělá akce stále jen jeden člověk. A to je globálně škoda, zejména pokud se hráčům zdá, že nemají ve hře moc co dělat a rádi by nějakou aktivitu. Řešením toho problému ale není aktivovat víc DX, kteří budou hráče víc bavit. :(

Snad jsem to moc nezamotal a chápete mne.

A jsem si vědom, že situace je letos taková, jaká je, a je rozdíl pořádat PC akci, když je na serveru 20+ hrajících postav, a dnes, kdy když uspořádá skupina hráčů nějakou akci, tak na ni může přijít PC jen tolik, co spočítáte na prstech pracovníka s cirkulárkou.
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
LuckyV
Příspěvky: 300
Registrován: 5. 12. 2017 20.09

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od LuckyV »

Pc akce je dycky cennější, ale ne každý je tak dobrý režisér, aby dokázal takovouhle akci vymyslet. Celkově si myslím, že zde zůstali vesměs kvalitní hráči, ale těch s darem režie není tolik a ještě k tomu (na neštěstí) ti s tímhle darem jsou na vinici. Proto tady bude tohle tření vždycky
Lorttah - jeho osud neznámý
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 5038
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od The_Balrog »

LuckyV píše: 16. 7. 2019 16.33 Pc akce je dycky cennější, ale ne každý je tak dobrý režisér, aby dokázal takovouhle akci vymyslet. Celkově si myslím, že zde zůstali vesměs kvalitní hráči, ale těch s darem režie není tolik a ještě k tomu (na neštěstí) ti s tímhle darem jsou na vinici. Proto tady bude tohle tření vždycky
Neviděl bych to tak černě, však se i v Mamoníně cvičilo divadlo, kasíno pořádá různé akce (tam je určitě dost prostoru pro zapojení PC), camelie sepisovala tu knihu o Spáleništi (tam se nějaká žranice nebo oslava nového roku nebo tak něco taky dá uspořádat), i nějaká bitka v Díře nebo na cvičišti by se snad dala uspořádat. Ty věci nemusí být dopodrobna narýsovaný, ono se to stejně v průběhu akce pokazí :D

Takže kdybyste nevěděli, co ve hře dělat, tak se taková věc dá docela snadno uspořádat.



Ale tenhle topic není úplně o tom, že by bylo v Mamoníně málo akcí a vy se nudili. Chtěli jsme (myslím jakože zbytek týmu) pipina tak jako ubezpečit, že i za hranicí Mamonína se dá hrát. Nemusí být překážkou to, že by se quest odehrával v oblasti, o kterou se stará jiné DM, protože se vždycky jde na DX úrovni domluvit a s questem si pomoci. Dokonce se i několik událostí v Říši mimo Mamonín dělo a děje. A určitě, pokud hráč přijde s nějakým nápadem na vlastní quest, mu s tím může nějaké DM pomoci - jen nejde očekávat, že budou DMka vymýšlet questy jen tak do pléna, vyhlašovat je ("přijďte v sobotu do Mithaliru, něco se bude dít!") a čekat, zda někdo přijde, aby si to zahrál.

Zbytek debaty už zahnul jiným směrem :O
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
Uživatelský avatar
pipinzjablickova
Příspěvky: 322
Registrován: 23. 12. 2015 23.16

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od pipinzjablickova »

Díky, že tu padli další názory. Protože o některých zmíněných věcech jsem do teď až, tak nepřemýšlel. Takže beru na vědomí hlavně to s tou PC režií, protože s tím jako hráč snad něco udělat můžu. Nezbývá než doufat, že vzniklé ledy povolí. Přijde mi, že tyhle věci se tu delší dobu dusili pod pokličkou a teď to z obou stran upustilo páru. :D
"a největší díky Alquistovi za to, co tu udělal, že to tu s EQ vydržel a že mě dokopal k rozšíření WB týmu." Onyx

https://www.youtube.com/watch?v=02gVFzPuHRg
Uživatelský avatar
BlueOne
Příspěvky: 373
Registrován: 1. 5. 2019 12.36

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od BlueOne »

Jako nováček se tu nechci moc veřejně vyjadřovat. Hlavně mám malé zkušenosti s tímto světem a proto napíšu svůj osobní pohled na věc v soukromé zprávě aktivnímu týmu.
LuckyV
Příspěvky: 300
Registrován: 5. 12. 2017 20.09

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od LuckyV »

Klidně to hoď veřejně, není čeho se bát.😉
Lorttah - jeho osud neznámý
Uživatelský avatar
BlueOne
Příspěvky: 373
Registrován: 1. 5. 2019 12.36

Re: Hodnocení DX teamu - anketa - bude pravidelně?

Příspěvek od BlueOne »

Nerad bych tu takhle z čista rozpoutal nějaký dohady či hádky. Jak píšu, nemám vůbec pořádné zkušenosti s tímto světem a hrou hráčů/týmu.
Odpovědět