otázky a odpovědi

Vše co nejde zařadit jinam

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

Odpovědět
Uživatelský avatar
Van
Příspěvky: 422
Registrován: 25. 2. 2012 19.50

Re: otázky a odpovědi

Příspěvek od Van »

Woxa píše:Copak tahani vody, ale pak ještě její ohřívání, pokud chceš fakt horkou lázeň. Na to ani elementál nestačí :megalol:
Já to vidím na nějaké imaginární slouhy, stejně se tu bavíme o postavách, které nemají zrovna nouzi a trochu upustit svému kontu mohou.
Ohnivý elementál? :shades:
OT: jdi se vyčůrat s klapkama na oči
Uživatelský avatar
Braenn
Příspěvky: 4943
Registrován: 5. 1. 2007 12.12
Kontaktovat uživatele:

Re: otázky a odpovědi

Příspěvek od Braenn »

Ne nadarmo se Tirianští smějí Mithallirským ohledně čistoty v ulicích, když nemají stoky:)

Ale k věci - odpadu ve středověku/raném novověku (pro příklad možností EQ asi dostačující) nebylo ani z desetiny, možná setiny tolik, kolik je dnes. Co šlo, používalo se znovu - sebemenší kousky kovů se přetavovaly, dřevo se zahodilo, šaty se nosily do obnošení, pak na hadry, zbytky hadrů se dalo vycpávat nebo sloužily na výrobu, poražené zvíře se spotřebovalo skoro celé včetně kopyt a rohů, zničené věci jako kusy hrnců či staré boty, popel atd., se házely do latríny, jímky, hnojníku či odpadní jámy. Zbytky jídel šly tamtéž, nebo na kompost, nebo prasatům - pro většinu domků se počítalo s malým pozemkem - to i ve městech - kde bylo běžné mít na dvorku něco hospodářských zvířat. (V Mithu je máme po celém podhradí, nakonec). Co nešlo spotřebovat, opět, končilo v odpadní jámě. Ta bývala nejčastěji někde vzadu v rohu na dvoře. Jakmile došlo k jejímu naplnění, zasypala se (zbytky ze staveb, vápnem, čímkoli) a vykopala se nová, případně se vyvezla. Jímky a zákony k nim byly dokonce zaneseny v některých právních knihách měst - bylo řečeno, kde má být, jak daleko od kterého typu zdi či plotu a hlavně že nemá škodit sousedovi :D. Větší zbytky ze staveb a řemesel končili opět tamtéž, nebo se vyvážely mimo město. Odpadní vody šly buď do jímek, nebo na ulici, případně do vodního toku, byl-li poblíž.

Samozřejmě, další variantou (pro prostředí EQ už přeci jen trochu překonanou) byla možnost vyhodit to (v případě splašků vylít) na ulici z okna. Kde to tak nějak - bylo. Pak už jen záleželo na tom, zda město platilo někoho (mmj. tzv. ras), kdo odpad řekněme odstraňoval nebo svážel ven. (Vtipné je, že se tak činilo z důvodů nikoli hygienických, nebo kvůli smradu, ale hlavně z důvodu udržení průchodnosti ulic). Všechny tyhle očisty ulic byly pochopitelně snazší v okamžiku, kdy se začalo dláždit. (Tolik k vesnicím na EQ, kde vám do toho pobíhá a - ehm, exkrementuje - i dobytek.)

U vylévání exkrementů/vody z oken/dveří mohly pomoci i kanálky a rýny podél domů/ulic, kudy se to svádělo na nějaké větší prostranství a nebo do nejbližšího vodního toku.

No, snad si z toho někdo něco pro hru vezme. ale netřeba odehrávat vše, že. Na EQ máme jako bonus už zmíněné propasti a kraje Desky :) Pokud strážní hledají alternativní trest pro zločince, pak vyvážení jímek/čištění ulic je vždy k dispozici.

K vodě a naplňování van atd. - jak už tu padlo - nosit, nosit, nosit. Buď ze studně, nebo je dost pravděpodobné, že většina domů má vlastní nádrž na zachytávání dešťové vody. Jestli je tu někdo, kdo to nezažil na vesnici nebo neplnil káď na koupání, pak prostě nanosíte studenou vodu, ohřejete pár hrnců vařící a tou pak doléváte až do potřebné teploty. Protože to je tolik práce, vykoupete se vy, manželka, děti, případně kdo ještě je poblíž, a pak se voda zase ručně vynosí. Na EQ ovšem předpokládám nějaké kanálky a rýny, které umožňují vodu alespoň vypustit. Ven na ulici (v Tiru do stok), kam taky jinam.
Takže ideální, nechcete-li se nadřít, je koupat se venku, jde-li to, nekoupat se vůbec, co to okolí snese, nebo si zaplatit drahý hostinec, kde práci udělají za vás.

Edit - s těmi slouhy je to dobrý nápad, jistě by se našlo dost ochotných NPC služek (bytných, cokoli), které za patřičný obnos vodu nanosí a vynosí.
Edit 2 - K špíně na ulicích a odehrávání RP jde snad jen napovědět, že při průchodu nedlážděnými ulicemi doporučují dámám s dlouhým lemrouchem a honosnou sukní sem tam hodit hlášku *zvedá si ji nad kotníky* :biggrin:
Uživatelský avatar
DarckDewy
Příspěvky: 234
Registrován: 18. 10. 2012 13.07

Re: otázky a odpovědi

Příspěvek od DarckDewy »

Malá otázečka nevíte někdo jak v normál NWN nastavit Subrasu?
Na nic sem zatím nepřišel, stačil by jen stručný návůdek.

Děkuji moc.
Eluriorfin Patson- Mladý, depresovní.. Krev Milující, nemrtvé obdivující.. -Popraven sťatím a následným spálením.
Kricík Šmatalko- Já jsem obchodník, nechceš si zahrát vo zlatku? *Škodolibě se usměje a promne si ruce.* - Zmizel při svých nekalých obchodech
Lembas
Uživatelský avatar
Mourisson1
Příspěvky: 1735
Registrován: 27. 11. 2010 17.39
Kontaktovat uživatele:

Re: otázky a odpovědi

Příspěvek od Mourisson1 »

Pokud myslíš single kampaň tak ta v defaultu tuším žádný subrasy nemá.
Lothias Cys'variana

"...býval tady hráčem, ale spáchal ten největši hřích, creepil proti zkorumpovaným spoluhráčům. Snažili se ho zabanovat. Misto toho mu nedali staršího sráče, kterého tak chtěl. Obviněn z metagamu nyní creepi na Equilibrii. Creeper, který loví creepery. Potížista. Mourisson..." - Woxa 22. 10. 2015
Uživatelský avatar
DarckDewy
Příspěvky: 234
Registrován: 18. 10. 2012 13.07

Re: otázky a odpovědi

Příspěvek od DarckDewy »

Ano kampaň či by stačilo to vložito do báze EQ. Zkusím se ještě pohrabatv Toolsetu ale bojím se že tam nic takového nebude.
Eluriorfin Patson- Mladý, depresovní.. Krev Milující, nemrtvé obdivující.. -Popraven sťatím a následným spálením.
Kricík Šmatalko- Já jsem obchodník, nechceš si zahrát vo zlatku? *Škodolibě se usměje a promne si ruce.* - Zmizel při svých nekalých obchodech
Lembas
Uživatelský avatar
Mourisson1
Příspěvky: 1735
Registrován: 27. 11. 2010 17.39
Kontaktovat uživatele:

Re: otázky a odpovědi

Příspěvek od Mourisson1 »

No, kampaň jednoduše žádný subrasy nemá, takže ať tam napíšeš cokoliv tak tam nic nezadáš, a na EQ jsou pro změnu tuším subrasy dávány až DMkem, takže tam taky nic nezadáš.
Lothias Cys'variana

"...býval tady hráčem, ale spáchal ten největši hřích, creepil proti zkorumpovaným spoluhráčům. Snažili se ho zabanovat. Misto toho mu nedali staršího sráče, kterého tak chtěl. Obviněn z metagamu nyní creepi na Equilibrii. Creeper, který loví creepery. Potížista. Mourisson..." - Woxa 22. 10. 2015
Uživatelský avatar
DarckDewy
Příspěvky: 234
Registrován: 18. 10. 2012 13.07

Re: otázky a odpovědi

Příspěvek od DarckDewy »

Myslím EQ bázi co mám ve normálce s itemy :) Zkusím ten toolset :)
Eluriorfin Patson- Mladý, depresovní.. Krev Milující, nemrtvé obdivující.. -Popraven sťatím a následným spálením.
Kricík Šmatalko- Já jsem obchodník, nechceš si zahrát vo zlatku? *Škodolibě se usměje a promne si ruce.* - Zmizel při svých nekalých obchodech
Lembas
Uživatelský avatar
Mourisson1
Příspěvky: 1735
Registrován: 27. 11. 2010 17.39
Kontaktovat uživatele:

Re: otázky a odpovědi

Příspěvek od Mourisson1 »

Tam to nenastavíš klíčovým slovem, protože na EQ to je dostáváno přes DMka aby se to případně nerozšířilo a nemohl si to zadat kdejaký troll, tuším. A v toolsetu máš jen bázi, a ne master modul, takže tam toho podle mně taky moc nezjistíš (i když by ses ponořil do těch věcí hloubějc do úrovně kde se tyhle věci jako subrasy řeší)

EDIT : A pokud ti jde o sílu subras na EQ, tak tam bych až tak nehledal, protože se občas ty podrasy ještě doboostovávají různými prsteny upíra atp, aby byly ještě drsnější :smile:
Lothias Cys'variana

"...býval tady hráčem, ale spáchal ten největši hřích, creepil proti zkorumpovaným spoluhráčům. Snažili se ho zabanovat. Misto toho mu nedali staršího sráče, kterého tak chtěl. Obviněn z metagamu nyní creepi na Equilibrii. Creeper, který loví creepery. Potížista. Mourisson..." - Woxa 22. 10. 2015
Uživatelský avatar
DarckDewy
Příspěvky: 234
Registrován: 18. 10. 2012 13.07

Re: otázky a odpovědi

Příspěvek od DarckDewy »

Jde mi o efekt monkova featu zdravé tělo na nemrtvého. :) Jestli ho to bude zraňovat.
Eluriorfin Patson- Mladý, depresovní.. Krev Milující, nemrtvé obdivující.. -Popraven sťatím a následným spálením.
Kricík Šmatalko- Já jsem obchodník, nechceš si zahrát vo zlatku? *Škodolibě se usměje a promne si ruce.* - Zmizel při svých nekalých obchodech
Lembas
Uživatelský avatar
Mourisson1
Příspěvky: 1735
Registrován: 27. 11. 2010 17.39
Kontaktovat uživatele:

Re: otázky a odpovědi

Příspěvek od Mourisson1 »

Pokud budeš nemrtvý monk jestli tě to zraní? Prakticky bych řekl že jo , ale to je otázka na co všechno Labir myslel, na to ti musí odpovědět někdo z týmu pokud to vyzkouší (nebo nějaký hráč nemrtvého monka).
Lothias Cys'variana

"...býval tady hráčem, ale spáchal ten největši hřích, creepil proti zkorumpovaným spoluhráčům. Snažili se ho zabanovat. Misto toho mu nedali staršího sráče, kterého tak chtěl. Obviněn z metagamu nyní creepi na Equilibrii. Creeper, který loví creepery. Potížista. Mourisson..." - Woxa 22. 10. 2015
Woxa
Příspěvky: 3737
Registrován: 19. 1. 2011 0.18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: otázky a odpovědi

Příspěvek od Woxa »

můj názor je: vykálejte se na subrasy a jiný chujoviny a hrajte postavy, který budou zajímavý charakterem a ne tím, že mají nějaký "cool" vzhled nebo template.
Aktivní: Febrilia Jr'eile, pořezaná kráska
Srdcovka: Caled Nailo, elfský bard a strážný z Amfiberai
Občasní: Grik, Lainathiel Nesseldë, Siriand Tir'ein, Jednoručka Cyrus, Neotesanec Lutz
Bonus: Knihovna v Amfiberai
Uživatelský avatar
Mourisson1
Příspěvky: 1735
Registrován: 27. 11. 2010 17.39
Kontaktovat uživatele:

Re: otázky a odpovědi

Příspěvek od Mourisson1 »

S tím se nedá než souhlasit ;)
Lothias Cys'variana

"...býval tady hráčem, ale spáchal ten největši hřích, creepil proti zkorumpovaným spoluhráčům. Snažili se ho zabanovat. Misto toho mu nedali staršího sráče, kterého tak chtěl. Obviněn z metagamu nyní creepi na Equilibrii. Creeper, který loví creepery. Potížista. Mourisson..." - Woxa 22. 10. 2015
Uživatelský avatar
DarckDewy
Příspěvky: 234
Registrován: 18. 10. 2012 13.07

Re: otázky a odpovědi

Příspěvek od DarckDewy »

Nechci ani jedno z toho co jsi napsal. Jen chci vědět jak je to vyřešeno ;) Jelikož mě tento návrh napadl. A snažil sem se tu najít odpověď na dvě věci najednou.
Eluriorfin Patson- Mladý, depresovní.. Krev Milující, nemrtvé obdivující.. -Popraven sťatím a následným spálením.
Kricík Šmatalko- Já jsem obchodník, nechceš si zahrát vo zlatku? *Škodolibě se usměje a promne si ruce.* - Zmizel při svých nekalých obchodech
Lembas
Uživatelský avatar
Mourisson1
Příspěvky: 1735
Registrován: 27. 11. 2010 17.39
Kontaktovat uživatele:

Re: otázky a odpovědi

Příspěvek od Mourisson1 »

No, stejně to není postavený tak aby to z toolsetu i kdybys měl kompletní modul zjistil někdo kdo tomu nerozumí, takže podle mně zbytečné, ale což
Lothias Cys'variana

"...býval tady hráčem, ale spáchal ten největši hřích, creepil proti zkorumpovaným spoluhráčům. Snažili se ho zabanovat. Misto toho mu nedali staršího sráče, kterého tak chtěl. Obviněn z metagamu nyní creepi na Equilibrii. Creeper, který loví creepery. Potížista. Mourisson..." - Woxa 22. 10. 2015
Uživatelský avatar
Van
Příspěvky: 422
Registrován: 25. 2. 2012 19.50

Re: otázky a odpovědi

Příspěvek od Van »

Nemá někdo zapsané IC data trvání "války" Mithallir - Tirian?
Uživatelský avatar
Braenn
Příspěvky: 4943
Registrován: 5. 1. 2007 12.12
Kontaktovat uživatele:

Re: otázky a odpovědi

Příspěvek od Braenn »

Anadeho převodník podle "co se kde povídá", určil přímeří na 1159-03-26. Začátek těžko určit, ale vychází někdy mezi 1156-06-17 a 1157-01-24.
Uživatelský avatar
Van
Příspěvky: 422
Registrován: 25. 2. 2012 19.50

Re: otázky a odpovědi

Příspěvek od Van »

Ok, díky, to pro mé účely bohatě stačí.
Uživatelský avatar
Braenn
Příspěvky: 4943
Registrován: 5. 1. 2007 12.12
Kontaktovat uživatele:

Re: otázky a odpovědi

Příspěvek od Braenn »

s křížkem po funuse, ale začátek války a blokády: 1156-08-24
Aneb když si najdu na foru moji vlastní časovou osu. :bang:
Uživatelský avatar
Van
Příspěvky: 422
Registrován: 25. 2. 2012 19.50

Re: otázky a odpovědi

Příspěvek od Van »

Myslel jsem právě, že blokáda se nerovná válka. Že tam byl ještě mezičas. Ale dík :smile:
zdech
Příspěvky: 1228
Registrován: 25. 3. 2009 15.17

Re: otázky a odpovědi

Příspěvek od zdech »

Oficiální vyhlášení válečného stavu v Železné říši spadá až na 15.6.1157 (datum příspěvku protlačené přes Anadeho přepočet).
Serbitar Draga - Služebník Říše 1124 - 1199
Torwald Seveřan - cestu hledající
Odpovědět