Receptář

Vše co přímo nesouvisí s hrou na Equilibrii

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

Uživatelský avatar
Ninquë
Příspěvky: 390
Registrován: 18. 11. 2013 17.09
Bydliště: Šumperk

Receptář

Příspěvek od Ninquë »

Než odsoudíte tento můj, jako obvykle, praštěný nápad, vyslechněte si co mám na srdci!

Napadlo mne, že by nebylo vůbec od věci, založit zde, na EQ forum vlákno, do nějž by byly přikládány JEN A POUZE recepty!
K čemu by tu taková kravina byla? - Ptáte se jistě.
A já vám to hned povím..

Využití mne napadá rovnou dvojí.
1. inspirace pro dnešní večeři a rozšíření si kulinářského repertoáru a za 2. - a teď to přijde - inspirace k RP co se týče IC vaření
Protože nevím jak vy, ale já perfektně umím uvařit například sladkou rýži, ale tu prostě na EQ neuplácám i kdybych se na hlavu stavěla :) A co teprve nějaké to vaření uprostřed lesa na maličkém ohníčku, že. :)

Ráda bych tedy, aby do tohoto vlákna byly vkládány různé recepty.
Od chudých polévek, přes honosná jídla jak pro Nargiena, až po stravu mamonínských průzkumníků či pouštního lidu.

Myslím si, že by každý mohl uvítat nějakou tu inspiraci k tomu, co že to má IC klohnit na výpravě v lese či jak si doma OOC se svojí polovičkou pochutnat tak, jako by byli právě spolu na poušti.



Mojí představou tedy je, že by zde byly vkládány recepty s jednoduchým popisem přípravy.
Vzhledem k podmínkám EQ budou nejspíše nejvhodnější různé recepty "polní" kuchyně či něco podobného dobové stravě - pokuď někdo zná nějaký dobrý recept.
Avšak kdyby někdo se chtěl podělit o nějaký svůj kulinářský skvost, jistě to zdejší mlsné jazýčky ocení.
Rosse Anne - mladičká hudebnice - MIA

Ninque Ju´eine - elfka, léčitelka, matka - věčně na cestách
Uživatelský avatar
Mourisson1
Příspěvky: 1735
Registrován: 27. 11. 2010 17.39
Kontaktovat uživatele:

Re: Receptář

Příspěvek od Mourisson1 »

A jako vždy, proč to kur**(ník), prostě nezačneš řešit a sepisovat IC?
Lothias Cys'variana

"...býval tady hráčem, ale spáchal ten největši hřích, creepil proti zkorumpovaným spoluhráčům. Snažili se ho zabanovat. Misto toho mu nedali staršího sráče, kterého tak chtěl. Obviněn z metagamu nyní creepi na Equilibrii. Creeper, který loví creepery. Potížista. Mourisson..." - Woxa 22. 10. 2015
Uživatelský avatar
Van
Příspěvky: 422
Registrován: 25. 2. 2012 19.50

Re: Receptář

Příspěvek od Van »

Byly tu postavy kuchařů/kuchařek/hospodských, kteří toto zvládli IC bez velkého povyku na fóru.

Recept > receptář, droga > drogista?
Uživatelský avatar
Braenn
Příspěvky: 4943
Registrován: 5. 1. 2007 12.12
Kontaktovat uživatele:

Re: Receptář

Příspěvek od Braenn »

Ne. Protože:
1) Stravu, která je nečím zvláštní nebo krajově typická, si zjisti nebo (s mírou) vymysli IC. Odkaz na klasickou větu: méně fóra, víc hry.
2) Pro hledání jakýchkoli receptů (a taky tajů všech ostatních možných řemesel) bude vždy vhodnější a obsáhlejší strýček google.

BTW - upřednostňuj(te) prosím na tento typ dotazů topik "otázky a odpovědi", před zakládáním nových témat.
Woxa
Příspěvky: 3737
Registrován: 19. 1. 2011 0.18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Receptář

Příspěvek od Woxa »

Herní stránka:
Jednou možností je nastudovat to opravdu jen z IC zdrojů. Chápu důvody, proč to někdo IC cestou nechce řešit zvláště pokud jde o znalosti "všeobecné" a všude dostupné. Jsou situace, kdy by takové IC zjištování působilo krapet komicky a asi se jim je lepší vyhnout. Zaklínadlo "řeš IC" není vždy ta nejlepší rada.

Takže já uznávám i variantu, kdy si to hráč sám někde načte a nastuduje z OOC zdrojů a domyslí si k tomu "historku" jak se to naučil (pokud by náhodou byl v budoucnu tázán). Jedním z takových zdrojů by klidně mohl být takový receptářský topic (myslím, že se tu najde dost lidí co jsou ochotni pobavit se o historické kuchyni nebo "čundráckém" vaření). Takže proč ne.

Jasně, druhý způsob je o určité míře soudnosti a schopnosti zvážit, kdy už jde o metagame a kdy je to ještě ok. Pro roli equilibrijského historika nebo znalce temných kultů to asi není ideální způsob, ale v případě vaření? Sorry, ale fakt nevidím problém, třeba už jen proto, že v této oblasti EQ ani nemá pořádné reálie. Velká část postav (a NPC) by věděla, co jsou nejběžnější koření a suroviny místě jejich pobytu používané a stejně tak co jsou ty luxusní... ale ne vždy tomu tak skutečně je, protože nevědomost samotných hráčů.


OOC stránka:
Hele jako nevim, tvořit tady receptář? Forum pro to podle mého není vůbec vhodné (hrozný chaos, pokud se jídel sejde pár desítek - hledej pak něco). A za druhý, jako když mám na něco chuť, nevím co bych vařil a nebo naopak nevím z čeho bych vařil, tak jdu většinou na úplně jiný portál než na je EQ. Téma o historickém vaření a vaření v podmínkách EQ, proč ne... ale RL receptář, imho zbytečnost.
Aktivní: Febrilia Jr'eile, pořezaná kráska
Srdcovka: Caled Nailo, elfský bard a strážný z Amfiberai
Občasní: Grik, Lainathiel Nesseldë, Siriand Tir'ein, Jednoručka Cyrus, Neotesanec Lutz
Bonus: Knihovna v Amfiberai
Uživatelský avatar
Van
Příspěvky: 422
Registrován: 25. 2. 2012 19.50

Re: Receptář

Příspěvek od Van »

Já bych radši kdyby se dodělala kniha o bozích.
Lassair
Příspěvky: 493
Registrován: 3. 3. 2009 22.59

Re: Receptář

Příspěvek od Lassair »

Taky nechápu proč to děláš takto.. proč sem ooc dáváš téma na forum, místo abys to odehrávala nejprve nějakou dobu, opravdu se o to zajímala, sepsala si IC recepty a potom třeba něco. Podle mě volíš opět opačný postup. RL receptář mi přijde zbytečný, protože není problém si cokoliv vyhledat, případně se zeptat.
Béééé...
Uživatelský avatar
Braenn
Příspěvky: 4943
Registrován: 5. 1. 2007 12.12
Kontaktovat uživatele:

Re: Receptář

Příspěvek od Braenn »

Woxa píše:
1) Seznam koření a surovin podle místopisu je tvorba reálií, proti tomu na foru ani popel. Ale o tom tu nebylo ani zmínky, nebo se pletu?
2) Recepty místopisné atd. - mám pocit, že se tvoří problém tam, kde doteď nikdy nebyl. Chci konkrétní recept konkrétního místa? Pak se podívám na krajinu, její podnebí, vyjdu ze surovin, dostupných (a nedostupných) v hostincích a pak použiji buď fantasii, nebo google. Nebo obojí.
Teď to hlavní: 3) Vysvětlení věty "více hry - méně fóra". Myšlenky, předkládané tady na fóru jsou hezké, ale kvůli fóru tu hru nehrajeme. Byla by fajn postava kuchaře, co se toulá Deskou a sbírá recepty, které pak - třeba- uveřejní formou kuchařky tady OOC (aby z toho někdo něco měl, já bych zde takto uvítala třeba herbář), a IC s tím operuje. Bylo by fajn cokoli, co začíná HROU a PAK směřuje na forum. Asi jako ten plátek, co tu házel Čtverčík. Věci, které začínají fórem, aby pak po nich moooožná přišla hra? Tomu osobně nevěřím.
4) Viz Nalk - nejdřív dokonči už padlé projekty, pak uvěřím nějaké snaze rozjíždět nové. A to rozjíždění by mělo začít ve hře. Viz bod 3)
Naposledy upravil(a) Braenn dne 4. 3. 2015 9.38, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Van
Příspěvky: 422
Registrován: 25. 2. 2012 19.50

Re: Receptář

Příspěvek od Van »

Není snad třeba tak prudce jet do Woxy. Přišlo mi, že je v zásadě proti, jen se snaží dostát své (ne)milé povinnosti související s jeho neznámým statusem a pokoušel se být milejší ve svém odsouzení než zbytek.

IMHO je větší otázka, zda se Ninque opět jen urazí a nebude hrát, nebo se vzchopí, dodělá tu svoji "bohopedii" a rozjede něco v IC rovině. Nápad to přecijen nebyl úplně marný a docela rád bych si to dílo přečetl - moc nevěřím tomu, že by zvládla zcela vystihnout bohy na základě dotazování stylem formuláře, ale kdo ví, třeba to překvapí. Když vymyslí něco obdobného a zvládne to uhrát, tak to bude jedině přínosem.


EDIT po Braenn zespod: Tak to pardon, reagoval jsem na ten text o dva (?) body delší, který vyzníval útočněji. A pro tohle editování jsem zastáncem citování i příspěvku nad příspěvkem.
Naposledy upravil(a) Van dne 4. 3. 2015 9.45, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Braenn
Příspěvky: 4943
Registrován: 5. 1. 2007 12.12
Kontaktovat uživatele:

Re: Receptář

Příspěvek od Braenn »

Text jsem drobně upravila, ještě než jsi to tu dopsal. Pokud z něj čišel dojem, že jedu do Woxy, nebylo to cílem - spíš reakcí na fakt, že mne opravdu není potřeba poučovat na téma "zjisti si IC není vždy dobrá odpověď". Nad případy ala "zjisti si IC, kdo je král tvé země" se vztekám dost pravidelně, abych se výše zmíněnému obvinění mohla vyhnout.
Jestli jsem do něčeho "jela", pak to byl nápad na receptář Ninque.
P.S. Ona hraje?

Edit Nalk - Text byl delší o bod, ale sloučila jsem je do kupy. Holt špatný zvyk nejdřív text odkliknout, a pak dodělávat jemné korektury.
Woxa
Příspěvky: 3737
Registrován: 19. 1. 2011 0.18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Receptář

Příspěvek od Woxa »

No, já vysloveně proti nejsem, jen rozdíždět zde receptář považuju za pitomost a spíš bych to vedl směrem "jak se vaří na EQ" s tím, že by se tu a tam dal k dobru i nějaký ten recept.

A pak, prostě mi přišlo, že jste se do Ninque pustili až zbytečně ostře s tím "řeš IC". Osobně myslím, že když si někdo není jist, je lepší to nejdřív pořešit na fóru, než pak ve hře řešit nějaký kuře na kari a jiný pitomosti.
Aktivní: Febrilia Jr'eile, pořezaná kráska
Srdcovka: Caled Nailo, elfský bard a strážný z Amfiberai
Občasní: Grik, Lainathiel Nesseldë, Siriand Tir'ein, Jednoručka Cyrus, Neotesanec Lutz
Bonus: Knihovna v Amfiberai
Uživatelský avatar
Braenn
Příspěvky: 4943
Registrován: 5. 1. 2007 12.12
Kontaktovat uživatele:

Re: Receptář

Příspěvek od Braenn »

Jasný, pro diskuzi o dobovém/polním vaření nejde nic namítat, líbila se mi i ta diskuze o jímkách. Zajímám se o tyhle věci. (Teď zrovna nemyslím o h...- obsah jímek). S nadějí, že to někomu něco přinese, i pro potěšení z tématu samotného, ráda proberu i recepty, jídla, způsoby vaření atd.
Na druhou stranu - ruku na srdce - co má společného tvůj nepopiratelně správný fakt "když si nejsem jist, zeptám se na fóru", se záměrem tohoto topiku? Pro mne nic, proto možná ta domnělá ostrost.
Uživatelský avatar
Ninquë
Příspěvky: 390
Registrován: 18. 11. 2013 17.09
Bydliště: Šumperk

Re: Receptář

Příspěvek od Ninquë »

"Řeš IC"? Fajn. Chci 3 jména postav co hrají a ať už IR či IC uvařili někdy aspoň krupičnou kaši ;)
Protože pokuď vím, tzn jakou mám zkušenost, ještě jsem se nesetkala s nikým kdo by snad něco věděl o "místních EQ" receptech, koření či surovinách. V hostincích jsou suroviny z velké části z dovozu tudíž silně pochybuji, že se většina nich často vyskytuje v receptech a jediné co kdy na EQ IC se šlo naučit, zjistit bylo od trpaslíků pivní těstíčko a špekový koláč či co to bylo, na jehož základě pak Nin dělala i buřt koláč a podobné obdoby trpaslíkům se zamlouvající.


Bohové jsou už dááááávno hotoví :)


PS: Ano, ona hraje. A i kdyby ne, nikde není dáno, že na forum smí psát jen ti, co aktivně hrají ;) Stále hraji mnohem více než dost těch co sem píší celkem pravidelně.
Rosse Anne - mladičká hudebnice - MIA

Ninque Ju´eine - elfka, léčitelka, matka - věčně na cestách
Uživatelský avatar
Mourisson1
Příspěvky: 1735
Registrován: 27. 11. 2010 17.39
Kontaktovat uživatele:

Re: Receptář

Příspěvek od Mourisson1 »

Lothias Cys'variana, Hrebogův válečník a kovář! Zbytek ať si napíše sám za sebe :megalol: :megalol:
Lothias Cys'variana

"...býval tady hráčem, ale spáchal ten největši hřích, creepil proti zkorumpovaným spoluhráčům. Snažili se ho zabanovat. Misto toho mu nedali staršího sráče, kterého tak chtěl. Obviněn z metagamu nyní creepi na Equilibrii. Creeper, který loví creepery. Potížista. Mourisson..." - Woxa 22. 10. 2015
Uživatelský avatar
Van
Příspěvky: 422
Registrován: 25. 2. 2012 19.50

Re: Receptář

Příspěvek od Van »

Nejsem si jist, zda zrovna krupičnou kaši, ale pamatuji si na snahy pár hostinských - Bret Brows, Armio Amattis, Cali. Z aktuálně hrajících nejspíše Kassiopeia (ale její hostinec jsem nikdy pořádně nenavštívil, nicméně z doslechu se ke mě cosi dostalo). Někteří další zkoušeli hrát kuchaře na tvrzích apod., tam si vzpomenu aktuálně leda na Niaminu Sivu (Niaminu píšu kvůli záměnám Siva - Síva). Ze specifických kuchyní tu byl Altair, který možná nevařil (ono z nabídky pouště není moc co a jak), ale vždy věděl, jak nabídnout typickou stravu pro poušť (a to jsem býval častým hostem).

Jistě další hráči vzpomenou na další podobně aktivní, či upřesní mnou zmíněné.

Ano, i neaktivní mohou psát (ač mi to bývalo vytýkáno), ale aby neaktivní vytvářeli kuchařky pro hru, když sami nehrají, je přinejmenším podivné.
Uživatelský avatar
Akruo
Příspěvky: 1069
Registrován: 29. 9. 2007 9.02
Bydliště: Znojmo

Re: Receptář

Příspěvek od Akruo »

Můj Fred byl kuchtík hodně dlouho a uvařil toho spoustu a byla s tím celkem legrace. Hobiti i trpaslíci se RP vaření se věnovali celkem vždycky, co pamatuju. Rozhodně na EQ nebyla nouze o tento způsob hry.
"Nesouhlasím. To je individuální názor. Mnozí ho s tebou možná sdílí, ale věř, že mnozí ne." - Pavel Urban ©
Rangarog Dragobir - zakladatel Západoříšské obchodní společnosti, kupec, kovář a kovkop ...padl a byl Durminem přijat do Věčných síní
Brambor
Woxa
Příspěvky: 3737
Registrován: 19. 1. 2011 0.18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Receptář

Příspěvek od Woxa »

Ninquë píše: Protože nevím jak vy, ale já perfektně umím uvařit například sladkou rýži, ale tu prostě na EQ neuplácám i kdybych se na hlavu stavěla :) A co teprve nějaké to vaření uprostřed lesa na maličkém ohníčku, že. :)
Braenn: Nevím no, já zkrátka z tohoto dospěl k tomu, že Ninque si v tomhle tak úplně rady neví a hledá zdroj inspirace. A zkrátka než ji poslat, jsem zkusil navrhnout trochu jiné směřování diskuze.

Ninque: Tak třeba co se týče příprav jídla v přírodě, tak to už jsem s několika postavama řešil dost detailně IC a velkou část těch postupů mám alespoň trochu vyzkoušenou i reálně. Takže myslím, že pár postav by asi bylo.
Aktivní: Febrilia Jr'eile, pořezaná kráska
Srdcovka: Caled Nailo, elfský bard a strážný z Amfiberai
Občasní: Grik, Lainathiel Nesseldë, Siriand Tir'ein, Jednoručka Cyrus, Neotesanec Lutz
Bonus: Knihovna v Amfiberai
Uživatelský avatar
Braenn
Příspěvky: 4943
Registrován: 5. 1. 2007 12.12
Kontaktovat uživatele:

Re: Receptář

Příspěvek od Braenn »

Ninque, máš své tři postavy. Máš jich dokonce mnohem víc. Klidně ti přidám další - Nanthea, Amber, Myrpa, Venea, Maíreig, A to ani nepočítám úpravy jídla na ohništi venku, myšleno masa. S kořeněním, nakládáním, tím vším.
Takže - co z toho pro nás - nebo pro tebe plyne? Že jsi neměla pravdu? Že to můžeš skutečně řešit IC? Nebo nic?
A to není řečnická otázka.

Woxa - chápu, ale neměla jsem a nemám stejný názor. V případě bezradnosti s polním vařením jde použít google, v případě bezradnosti se surovinami by byl dotaz koncipován zcela jinak. Třeba jako dotaz. Ale to už slovíčkaříme.
Uživatelský avatar
Braenn
Příspěvky: 4943
Registrován: 5. 1. 2007 12.12
Kontaktovat uživatele:

Re: Receptář

Příspěvek od Braenn »

Ale k věci - Když už tenhle topik vznikl, co z něj nechat vyplynout něco užitečného?
Jaké suroviny, používané dnes pro běžné vaření, na Desce nejsou? Jaké koření? Je jednodušší vyřadit nevhodné, než se zabývat konkréními recepty a věcmi dostupnými. Ty jdou ze hry okoukat, místopisné recepty pak pochopitelně závisí na tom, co je v dané oblasti rozšířeno za typ fauny a flóry.

Takže - co NE? Rýže, kari už tu padlo. Těstoviny ve všech podobách?
Uživatelský avatar
Ungo
Příspěvky: 2723
Registrován: 19. 11. 2011 15.44
Kontaktovat uživatele:

Re: Receptář

Příspěvek od Ungo »

Postav, které se věnují vaření nebo polnímu vaření je celkem spousta.

Nicméně i mě toto přijde spíše jako věc, kterou by bylo lepší řešit IC. Především proto, že jídla na EQ se imho budou dělit na ty, kde receptu netřeba (uvařím maso, zeleninu, sůl, pepř = Polévka) a na ty kdy je recept tajemstvím (Ovocný salát, Bramborové lupínky, Drehanské houby). Řešit to zda do Mitharillské zeleninové polévky patří kmín nebo majoránka, je imho vysoko nad rámec toho, co je i pro HCRP nutné. Už jen proto, že reálie koření nejsou zrovna jasně dané.
Ono úplně stačí vyvarovat se používání přehnaně „exotických“ produktů a v podstatě se nedá šlápnout vedle. Samozřejmě pokud má hráč soudnost a nebude vydávat špekový koláč za Amfiberaiskou specialitu. I když tedy po jednom z updatů už Aquintas prodává i sekanou, tak kdo ví...

Těstoviny bych také řekl, že nikdo nedělá. Ale s tím Kari bych se neukvapoval. Koření je ošemetná záležitost, protože to by se stejně dobře mohl vyškrtnout i pepř.
Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn
I'm an ancient monster. I'm not an octopus
Odpovědět