Klerik a uctívání boha

Různé rady a řešené problémy a návrhy

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

Vugi
Příspěvky: 859
Registrován: 25. 10. 2007 14.14
Bydliště: Luštěnice - Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Klerik a uctívání boha

Příspěvek od Vugi »

Zdravím a pozdravuji,

měl bych otázku ohledně uctívání bohů klerikem, nevidíte problém v uctívání vícero božstev (stejného "hodného" typu) a né pouze jednoho jediného boha? ..
EQ screeny: http://vugi.xf.cz/
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 5038
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od The_Balrog »

Nedoporučuji to, ač by to v některých velice speciálních případech mohlo fungovat.

Obrázek
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
Woxa
Příspěvky: 3737
Registrován: 19. 1. 2011 0.18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Woxa »

Klerik by se měl asi držet jen toho jednoho a od něj svou moc čerpat.
Ostatní může maximálně tak respektovat, ale dál bych asi nechodil.
Aktivní: Febrilia Jr'eile, pořezaná kráska
Srdcovka: Caled Nailo, elfský bard a strážný z Amfiberai
Občasní: Grik, Lainathiel Nesseldë, Siriand Tir'ein, Jednoručka Cyrus, Neotesanec Lutz
Bonus: Knihovna v Amfiberai
Vugi
Příspěvky: 859
Registrován: 25. 10. 2007 14.14
Bydliště: Luštěnice - Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

re

Příspěvek od Vugi »

Pokud by uctíval primárně boha X a k tomu tíhl zároveň k bohu Y (stejného přesvědčení) a při vykonávání činosti blízke bohu X by se modlil k X a při činosti Y by se modlil k Y .. o to mi jde, jestli je to systémově v pořádku.

Edit: Balrožku, to je Donutil ve hře: Sluha dvou pánů? :megalol:
EQ screeny: http://vugi.xf.cz/
Uživatelský avatar
Akruo
Příspěvky: 1069
Registrován: 29. 9. 2007 9.02
Bydliště: Znojmo

Příspěvek od Akruo »

Mě celkově přišlo na EQ zvláštní, že si každý vybírá tak nějak "svého boha" a přitom si jen málo lidí uvědomuje, že jde o polyteistický svět. Dokonce i klerik, který by IMHO vskutku měl být zasvěcen jednomu bohu, by neměl mít problém s obětováním a modlitbou k jiným bohům. Pokud nevěří v tak žárlivého boha jako je třeba Bhaala. U běžných "osob", mne prakticky vždy překvapuje, jak moc málo si uvědomují, že pokud jsou na Desce "aktivní" bohové, tak by své chování dle toho měli nějak upravit. Když si přejí udělat dobrý obchod, obětují Durminovi pivo a nějaké ty penízky a modlitbu. Když jdou na lov, poprosí Arteu atd. Z hraní náboženství na EQ jsem nikdy neměl nějak extra dobrý pocit... Půlka postav se mi zdá prakticky ateistických, což mi ve virtuálním světě, ve kterém to "viditelně funguje" (božstva dokonce někdy příjdou chlastat do hospody za svými atd.) příjde nepatřičné.
"Nesouhlasím. To je individuální názor. Mnozí ho s tebou možná sdílí, ale věř, že mnozí ne." - Pavel Urban ©
Rangarog Dragobir - zakladatel Západoříšské obchodní společnosti, kupec, kovář a kovkop ...padl a byl Durminem přijat do Věčných síní
Brambor
Woxa
Příspěvky: 3737
Registrován: 19. 1. 2011 0.18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Woxa »

Vugi, je mi jasný jak je to myšleno, ale právě to by posle mého nedělalo dobrotu.
Takovýhle přístup je podle mého dobrý pro "obyčejné lidi", ale pro klerika se to nehodí.
Aktivní: Febrilia Jr'eile, pořezaná kráska
Srdcovka: Caled Nailo, elfský bard a strážný z Amfiberai
Občasní: Grik, Lainathiel Nesseldë, Siriand Tir'ein, Jednoručka Cyrus, Neotesanec Lutz
Bonus: Knihovna v Amfiberai
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 5038
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od The_Balrog »

Akruo: Ano, jak píše woxa, to je dobré u běžných lidí, co tu a tam žádají někoho o nějakou pomoc. U klerika bych to ale příliš nedoporučoval, i když Silmelinde tu a tam nějaké různé dobré bohy o něco žádala. (pamatuji si na: "Durmina, prosím, ať do těch trpaslíků uhodí blesk." :D) Kněz by se měl věnovat jen tomu svému (čerpat od něj sílu).

A ano, je to Sluha dvou pánů – myslím, že docela tematické. :)
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
Uživatelský avatar
dráp
Příspěvky: 395
Registrován: 1. 4. 2012 1.26

Příspěvek od dráp »

Nu, já nevidím problém, když klerik respektuje vícero božstev, avšak modlitby a službu by měl provádět pouze ke svému vyvolenému. Můžeš vyjádřit respect, vzdát hold, klidně obět, ale primárně by ses měl modlit ke svému bohu.
Uživatelský avatar
Mini
Příspěvky: 262
Registrován: 24. 5. 2010 15.22

Příspěvek od Mini »

Woxa píše:Vugi, je mi jasný jak je to myšleno, ale právě to by posle mého nedělalo dobrotu.
Takovýhle přístup je podle mého dobrý pro "obyčejné lidi", ale pro klerika se to nehodí.
Vidím to také tak.
Mad Lay
Laura Boo
Rozy
Uživatelský avatar
Akruo
Příspěvky: 1069
Registrován: 29. 9. 2007 9.02
Bydliště: Znojmo

Příspěvek od Akruo »

Ale to, že velká část hráčských postav se chová docela ateisticky mi nevymluvíte :-D ...to je to, co mi nepříjde uvěřitelné v takovém světě jako je Deska.
"Nesouhlasím. To je individuální názor. Mnozí ho s tebou možná sdílí, ale věř, že mnozí ne." - Pavel Urban ©
Rangarog Dragobir - zakladatel Západoříšské obchodní společnosti, kupec, kovář a kovkop ...padl a byl Durminem přijat do Věčných síní
Brambor
Uživatelský avatar
placidity
Příspěvky: 1846
Registrován: 13. 1. 2011 22.19
Bydliště: Pod hromadou knih

Příspěvek od placidity »

Třeba jsou to jen tajní Harguďáci ;)
Pokud by bylo potřeba doplnit ztracené knihy do knihovny, dejte vědět do PM.

Aktivní: Alariel Erna
Bejvávalo: Te'lyn (by Balrog) (by Niam - NSFW) | Ulrika | Ignatz
Ostatní: Ukládání logů a konverze screenshotů | Jak vyrobit portrét | Knihovna v Amfiberai
Uživatelský avatar
Selvagion
Příspěvky: 1255
Registrován: 30. 8. 2011 10.14
Bydliště: Praha

Příspěvek od Selvagion »

Akruo píše:Ale to, že velká část hráčských postav se chová docela ateisticky...
Vzhledem k tomu, že ateista nevěří v existenci boha, neříkal bych o obyvatelích Desky, že jsou ateisté, protože oni v bohy věří, jen na většina jaksi kašle :biggrin:
Pavel Urban
Příspěvky: 5886
Registrován: 30. 4. 2007 16.38

Příspěvek od Pavel Urban »

Souhlas - vyznavači víry budou jednat podle jejich oddanosti danému bohu (jejich ochota obracet se k různým bohům bude nepřímo úměrná k jejich oddanosti konkrétnímu vyznání).

Jinými slovy, kněz by měl být symbolem oddanosti svému bohu a tedy se neobracet k jiným.
Historie umírá s těmi, kteří ji pamatují.
The cup is full.
Calcathea
Příspěvky: 127
Registrován: 11. 12. 2006 22.33

Příspěvek od Calcathea »

V každém náboženství to tak přece bylo. Řekové, římani, slované... uctívali mnoho bohů...byl vždycky kněz/kněžka jednoho konkrétního boha nikdy ne více najednou.
Calcath: Bývalý otrok poznamenaný Ostrovem.
Vallador: "Jsem lovec. Luk pasti a tak."


Každý z nás žije ne každý ale skutečně umírá!
Vugi
Příspěvky: 859
Registrován: 25. 10. 2007 14.14
Bydliště: Luštěnice - Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

re

Příspěvek od Vugi »

Postava, je pouze systémově klerik, IC je pouze ortodoxní věřící, ale někde tu na foru jsem kdysi četl, že pokud je i byť jen systémově postava KLERIK, tak MUSÍ věřit v boha .. v mém případě věří v boha(y)
EQ screeny: http://vugi.xf.cz/
Woxa
Příspěvky: 3737
Registrován: 19. 1. 2011 0.18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Woxa »

Pokud je to ortodoxní věřící, co se tu pomodlí k Ajris, aby mu vyléčila bolístku. Tu k Hrebogovi, aby mu dal sílu. Tu k Nyrtis, aby ho ukryla. Tu já nevím ke komu, aby mu získal kdo ví co. Tak na tom nevidím nic až tak hrozného a jako proč ne. Ale pokud praxe bude taková, že půjde o hromadné modlení se ke všem zároveň, jen abych si obhájil fullbuff, tak je to z mého pohledu jen trapná okecávka, bez ohledu na to zda jsi IC kněz a nebo týden stará ponožka.
Aktivní: Febrilia Jr'eile, pořezaná kráska
Srdcovka: Caled Nailo, elfský bard a strážný z Amfiberai
Občasní: Grik, Lainathiel Nesseldë, Siriand Tir'ein, Jednoručka Cyrus, Neotesanec Lutz
Bonus: Knihovna v Amfiberai
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 5038
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Re: re

Příspěvek od The_Balrog »

Vugi píše:Postava, je pouze systémově klerik, IC je pouze ortodoxní věřící, ale někde tu na foru jsem kdysi četl, že pokud je i byť jen systémově postava KLERIK, tak MUSÍ věřit v boha .. v mém případě věří v boha(y)
Jo, tak to je v pohode, ale nepouzivej zadna klerikova kouzla.
Naposledy upravil(a) The_Balrog dne 21. 1. 2013 15.47, celkem upraveno 1 x.
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
Calcathea
Příspěvky: 127
Registrován: 11. 12. 2006 22.33

Re: re

Příspěvek od Calcathea »

Vugi píše:Postava, je pouze systémově klerik, IC je pouze ortodoxní věřící, ale někde tu na foru jsem kdysi četl, že pokud je i byť jen systémově postava KLERIK, tak MUSÍ věřit v boha .. v mém případě věří v boha(y)
Cleric = Kněz pokud z DnD vim ten by měl v boha nejen věřit ale svému bohu sloužit a jednat v jeho jménu.
To co píšeš je asi jako kdybych byl křesťan a občas vzal kobereček a pomodlil se směrem k mecce protože proč by mi aláh nepomohl :)
Calcath: Bývalý otrok poznamenaný Ostrovem.
Vallador: "Jsem lovec. Luk pasti a tak."


Každý z nás žije ne každý ale skutečně umírá!
xondik
Příspěvky: 208
Registrován: 3. 8. 2009 22.50
Kontaktovat uživatele:

Re: re

Příspěvek od xondik »

Calcathea píše:To co píšeš je asi jako kdybych byl křesťan a občas vzal kobereček a pomodlil se směrem k mecce protože proč by mi aláh nepomohl :)
:biggrin: 100% souhlas , zvlášť jestli má ta postava runu ortodoxního věřícího.
barely playing

Kdokoli mi napíše v čem má moje hra nedostatky a v čem dělám chybu, má u mě malé bezvýznamné plus, který se mu bude fakt moc hodit!
herní ACC javanesjanes
Uživatelský avatar
Brambor
Příspěvky: 479
Registrován: 6. 2. 2014 11.52

Re: Klerik a uctívání boha

Příspěvek od Brambor »

Nechtěl jsem zakládat nové téma a zatím jsem nenašel lepší topic (mám tušení, že se to už někde řešilo, ale neměl jsem štěstí v hledání):
Jak hrajete Labirův chrám v Tirianu?
Mocnosti přece zakázaly své uctívání, jestli se nepletu. Odkud berou tedy moc kněží v Labirově chrámu? Vždycky jsem chrám v Tirianu tak nějak ignoroval, protože mi to moc nesedělo, ale neřešil jsem to...
Před nedávnem jsem zaregistroval dokonce jedno PC, které se v chrámu nějakým způsobem zřejmě modlilo a klanělo (pc klerik).
Bandor syn Traktorův
Jišaj Ibn Šabetaj
Akruo
Odpovědět