Body na terčích (lépe na panácích)

Chyby v systémových věcech

Moderátoři: World Builder, Dungeon Master

Odpovědět
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 5038
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Body na terčích (lépe na panácích)

Příspěvek od The_Balrog »

ad stará debata viewtopic.php?t=3824

Dnes jsem si otestoval cvičného panáka a to, jak počítá body, a podle výsledků bych si dovolil tvrdit, že algoritmus počítání bodů je divný a rozhodně nefungující tak, jak bych čekal.

Testoval jsem sto zásahů třemi hodně různými zbraněmi, počítal body a zásahy... a tak. Výsledky:

Dlouhý meč:
  • 76 zásahů ze 100
  • 473 bodů
  • průměrně 6,22 bodů na zásah
  • na meč nemám žádné featy
  • AB zhruba 70 % AB s rapírem
Dýka:
  • 89 zásahů ze 100
  • 600 bodů
  • průměrně 6,7 bodu na zásah
  • weapon finesse
  • AB zhruba 85 % AB s rapírem
Rapír:
  • 94 zásahů ze 100
  • 607 bodů
  • průměrně 6,45 bodu na zásah
  • weapon finesse a miliarda WM featů a specializací atp.
Z těchto výsledků mi vychází zhruba následující:

Nevypadá to, že by se v počítání odrážely nějak výrazně rozdíly v AB (a to jsou u mne při použitch zbraních docela výrazné). Překvapivě se skóre u všech zbraní téměř nelišilo a drželo kolem stejné hodnoty (nízký průměr u rapíru je asi malým počtem pokusů, stovka pořád není moc statisticky průkazná).

Ve výsledku se ani nijak znatelně neodrazily specifické zbraňové featy.

Rozptyl hodnot je pravděpodobně pouze dílem náhodné složky v počítání. Jak dýkou, tak rapírem jsem se trefoval stejně často (AB už přelezlo hranici obrany panáka), a skóre je prakticky také totožné (ačkoliv s rapírem mám docela vyšší AB).

(To, že jsem s dlouhým mečem nasbíral tak málo bodů je kvůli nižšímu AB, díky kterému se Alky moc netrefovala. Průměr z úspěšných zásahů se ale moc neliší od zásahů rapírem.)

--------------------------------

Očekával bych větší rozvrstvení skórovaných bodů podle AB, případně podle zbraňových featů. Takhle jsem jakoukoliv zbraní trefil vždy za stejno (plus minus náhoda), a rozdíl se projevil pouze, pokud jsem se trefil, či ne.
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 5038
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od The_Balrog »

kapitánův deník, dodatek.

V datech jsem zjistil, že jsme s dýkou měl dvě docela příliš úspěšné série. Když bych je srovnal podle "obvyklého průměru" ostatních zbraní, vyjde mi průměr na jeden zásah zhruba 6,47, což do výsledků zapadá ještě líp. :)

(ono se není čemu divit, když to je kalibrované vlastně podle nich, že... :))
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
Uživatelský avatar
Nalk
Příspěvky: 2616
Registrován: 12. 2. 2007 18.50
Bydliště: Jižní Morava - Znojmo a Brno - stále 100% jižan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nalk »

Mě napadá ještě rozdíl zranění, který by se také snad mohl projevit:
dýka - poloviční zranění než běžný rapír, o jeden stupeň menší rozsah kritikalu, u Alky ještě menší = dal jsi málo kritikalu … celkově málo dmg
dlouhý meč - zranění totožné s běžným rapírem, stejně jako dýka o stupeň menší kritikal než běžný rapír, u Alky opět o dost menší rozsah = více zranění jak s dýkou, ale pořád žádný zázrak (navíc dýka měla víc zásahů takže se blížila v dmg k meči)
rapír - sériová výroba má stejné dmg jako meč, ale o stupeň větší rozsah kritikalu, u Alky pravděpodobně zvětšené dmg přes bojovnické featy + mnohem větší rozsha kritikalu = mnohem větší zranění
"Compared to the "righteous" greed of the rulers, the villains of the world seem much more honorable. When scum rules the world, only more scum is born... You don't even understand that?"
- Eustass Kid (One Piece)

Van, kněz Hrebogův, vyznavač Vyšší cesty
acc.: Nalkanar
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 5038
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od The_Balrog »

Nalk píše:
Dobře, doplňuju, že s dmg to je u mne asi takhle:

Dýka: trochu (za kolo tak 10)
Meč: víc (za kolo tak 20)
Rapír: hodněmocnejvíc :) (za kolo tak 80)

Neřekl bych, že by se tyhle rozdíly ve skore byť jen trochu odrazily. (Leda by se větší dmg u meče znulovala s větším AB dýky, pak ale nechápu, proč je na tom rapír tak bídně ;).)

Navíc se v popisu terčů píše, že na dmg to prý téměř nezáleží.
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
kokosak
Příspěvky: 2998
Registrován: 17. 8. 2007 18.49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kokosak »

Ono když s tím strávíš delší dobu, tak se dá dost dobře všimnout, že score za "normální" útok a skore za nějaký "speciální" útok se do značné míry liší. Tedy, nepočítá se ani tak kolik featů umíš (čti - naklikáš při tvorbě postavy), ale jaký feat použiješ při zásahu cíle.
Eternal chaos comes with chocolate rain, you guys. CHOCOLATE RAIN!
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 5038
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od The_Balrog »

Dneska jsem si zkusil (sice ne na stovce pokusů, ale tak na 10–20) všechny různý speciální featy a módy útoků, co mám, a stále se pohybuji v 6–7 bodech na zásah.

Tak nevim :/
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
Aefar
Příspěvky: 3237
Registrován: 9. 12. 2008 17.31

Příspěvek od Aefar »

Zkusil jsem to taky... srážel jsem, dával jsem mířené útoky na ruce a nohy... nic, výsledky vesměs srovnatelné.

Nicméně nevím, jaké algoritmy tam Labir má.

Mě osobně třeba střelba (lukem) na terč přijde v pořádku... Co jsem vypozoroval, ty kvality tam poznat jsou. Ani ten náhodný prvek mi nepřijde tak významný. A jsem rád, že "magické" bonusy AA nemají vliv (alespoň co jsem vypozoroval), což mi přijde zcela v pořádku.
Naposledy upravil(a) Aefar dne 12. 4. 2010 21.11, celkem upraveno 1 x.

* Catigern
* Albrecht Prskotřesk
† Bolthorm syn Thrudgelmův
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 5038
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od The_Balrog »

Třeba těmi speciálními útoky myslel kokosák mantikoří pracky, nebo tak :)
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
Jája CZE
Příspěvky: 668
Registrován: 1. 3. 2007 7.36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jája CZE »

Nevím, ale body na terčích jsou podivné, tedy, absolutně neodráží umění střelců, po dosažení určité úrovni střelce už se vůbec nemění, je to obyčejný generátor náhodných čísel.

Zkoušel jsem střílet v nejrůznějších situacích, Ať už postižen "bonusem" za úmrtí či naopak brutálně boostován a výsledky jsou stále stejné. Je jedno, jestli střílím rychlostřelbou, nebo po jednotlivých ranách. Rozptyl je od 23-81, naprosto náhodně. Malý terč, střední terč, všechno jedno. Dokonce je jedno, kolikrát trefím terč.. když dám méně zásahů, jsou zase hodnotnější... TAkže se mi povedlo 10z10 za 23 a následně 7z10 za 56.

Co je podivné, poslední dobou se Serin brutálně zhoršil.. Původně jsem pokaždé , když nenastřílel 50 bodů znechuceně střílel znova, dnes to znamená opakovat i šestkrát.
-------------------------------------------------------------
Serin - Mladý, trošku urážlivý elf, toulající se po lesích a pláních na desce.
Aefar
Příspěvky: 3237
Registrován: 9. 12. 2008 17.31

Příspěvek od Aefar »

On tehdy psal Labir tohle:
Labir píše: Ten algoritmus je tajný. Nicméně záleží na střelci, čím je to lepší střelec tím je vyšší pravděpodobnost lepšího zásahu. Ale když má pech tak taky může trefit 10x 1 bod a když má někdo štěstí tak může trefit 1x 10 i když sotva zasáhne terč.
Je fakt, že ten rozptyl, co píše Jája, bývá docela značný, ale třeba Catigern si udržuje standard, který s časem stále roste. Zase takové věci jako zeslabení nebo boosty jsem nezkoušel. Je fakt, že při méně zásazích se dá střelit více... ale je to podle mě náhoda. Ono... dokud to bude tajné, můžeme se jen dohadovat.

EDIT:

Ještě psal tohle:
Labir píše: Vy z toho naděláte.

To jsem zvědav co se rozpoutá po následujícím updatu, kdy i cviční panáci budou počítat body (což můžete využít v turnajích), ale bez automatických hlášek (sdělí skore jen na požádání) a bez omezení na počet útoků (jako je 10 střel u terčů) - počítá se s tím že to bude na čas (např. na 1 real minutu, kdo dá víc bodů vyhrál).

Tyto body se vůbec nepočítají z poškození jenž panák utrpí - cílem je přiblížit postavy a buildy sestavené na způsobení co největšího poškození k normálním postavám, aby i ony měly šanci. Protože jít do turnaje se soupeřem o němž vím že je schopen ve čtyřech kolech vygenerovat přes 1000 hp poškození je už jen pro "zúčastnit se". Teď má, stejně jako u terčů, šanci každá postava. Její šance je ovšem úměrná jejím schopnostem. Onen bijec tak bude mít jistě šanci na dosažení lepšího skore vyšší, ale náhodou může mít slabý den, zapůsobí tréma (Bioware kostka) a moje postava bude mít štěstí a hned je to celé jinak.

A o to jde - doplnit prvek nejistoty "nemám vítězství v kapse" a "můžu vyhrát i proti xyz". A tato nejistota generuje zábavu - už to není jen "předváděčka s předem daným koncem", ale skutečná hra.

To je také důvod proč se nijak nebudou zvýhodňovat rasy, povolání, přesvědčení, aura, cokoliv...

* Catigern
* Albrecht Prskotřesk
† Bolthorm syn Thrudgelmův
Uživatelský avatar
Nalk
Příspěvky: 2616
Registrován: 12. 2. 2007 18.50
Bydliště: Jižní Morava - Znojmo a Brno - stále 100% jižan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nalk »

No nevím jak hodnotíte kvalitu bojovníka/střelce vy, ale já to beru na výsledné DMG, které se odvýjí už od toho, že se daný jedinec umí trefit. :bigwink: Osobně mám pocit že jsem míval rozptyl 4-6 bodů na zásah (přibližně, nedbám na to, pro mě je důležitější praktická zkušenost) dle obtížnosti panáka... a to víceméně jak bez buffu, tak s full buffem, bez jakéhokoliv featu na meč apod. :smile:
"Compared to the "righteous" greed of the rulers, the villains of the world seem much more honorable. When scum rules the world, only more scum is born... You don't even understand that?"
- Eustass Kid (One Piece)

Van, kněz Hrebogův, vyznavač Vyšší cesty
acc.: Nalkanar
Jája CZE
Příspěvky: 668
Registrován: 1. 3. 2007 7.36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jája CZE »

Přiznám se, že nevím co je standart, který roste, když jsi na posledním sraze říkal, že dáš bez problémů 150 na všechny tři terče. Pokud jsi se ještě zlepšil, znamená to, že Serin může jít brečet na jezevčiny, protože tohle nemá šanci nastřílet, tedy ne poslední dobou.

Netuším AB Catigerna, ale troufám si tvrdit, že bude menší než Serinův, takže přes AB to nebude.
A nebo prostě od AB 20+ to sype generátor náhodných čísel a tím se název "nejlepší střelec" lehce deformuje na "střelce, který měl štěstí"

A kdyby jsi četl pozorně, tak nezlepšování mně nějak nedrtí, spíše mně zaráží "zhoršování se". Serin dnes vůbec nemá problém nastřílet 3x po sobě pod 30.. A to čumí nejn on, ale i já.. Pravda, deset ještě neměl, ale jednou...

A v souvislosti s tím bych čekal posouvání i směrem nahoru, ale to se nekoná, turnajový rekord Serin překonal pouze jednou a to těsně po turnaji.. Přesto že mám od té doby dva levely navíc, ani se neblížím 70...
-------------------------------------------------------------
Serin - Mladý, trošku urážlivý elf, toulající se po lesích a pláních na desce.
allekoo
Příspěvky: 681
Registrován: 16. 1. 2007 0.52
Bydliště: SR - ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od allekoo »

mno :smile: *ide sa tvarit mudro a predoležito* nakolko moje superužasne schopnosti wizny silne nepredurčenej k boju davaju jasne najavo že by to mohlo počitat ako AB, tak hadam i silu možna dex nakolko v premene za Tenserovho elfouna Nat panaka rozšmelcovala celkom slušne oproti stavu bez premeny. *tvari sa že akekolvek IC naznaky že by Nat niečo bila ručne stručne budu tvrdo poprene*
Because I'm Batman !!!
Aefar
Příspěvky: 3237
Registrován: 9. 12. 2008 17.31

Příspěvek od Aefar »

To chápu (ad Jája) a zaráží mě to taky... já ty 150 opravdu občas nastřílím. Když vezmu průměr, jsem teď někde kolem 42-45 bodů v turnajové sérii na každý terč - to jest malý, střední, malý. Pohybuju se mezi 30 až 60 body (výjimečně méně nebo více). Trénuju pořád, featy mám tři (point blank shot, rapid shot, called shot), nemám zaměření ani specializaci na luk... AB maximální, jaké na levelu mohu dosáhnout (tedy všechny levely válečnické) + obratnost a závodní luk. *krčí rameny*

Ale čistě IC si myslím, že šance mé postavy jako rozhodně dobrého univerzálního střelce (nejen výhradně lučištníka), který neustále trénuje, porazit systémové AAčko je v pořádku. (Ve sportovní střelbě.) Nezdá se mi v pořádku to zhoršování, o kterém mluvíš. AAčko je doslova "mystický střelec", já mám "standardního střelce". Přijde mi to jako samuraj a ninja (možná, s trochou nadhledu).

* Catigern
* Albrecht Prskotřesk
† Bolthorm syn Thrudgelmův
Jája CZE
Příspěvky: 668
Registrován: 1. 3. 2007 7.36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jája CZE »

TAkže podle toho co píšeš, tak to je skutečně generátor náhodných čísel a mám poslední dobou smůlu.

Serinovo AB se pohybuje běžně kolem +40/…, tvé odhaduji na +27/…? Jako bez urážky, bych to přirovnal jako rozdíl mězi Legolasem a Aragornem. V turnaji bych sázel na Legolase, i když Aragorn taky skřeta trefil..

Je pravda, že Serin trošku polevil v tréningu, že by to byla ona tajemná přísada ke štěstí???

No, je to jedno..
-------------------------------------------------------------
Serin - Mladý, trošku urážlivý elf, toulající se po lesích a pláních na desce.
Aefar
Příspěvky: 3237
Registrován: 9. 12. 2008 17.31

Příspěvek od Aefar »

Já se nijak nezlobím a neurážím... a viděl bych to tak, že bys měl být lepší na delší vzdálenost, menší terče (nebo naboostěné) atd... ale na tu vzdálenost a na takové běžné terče se podle mě asi rozdíl nepozná. Tak bych si to vysvětloval. (Chceš-li nutně ukojit zvědavost, mám AB 28 :bigwink: )

Holt tahle soutěž je pro tebe moc nízká.. uvidíme, co se vymyslí na tom turnaji, co přijde.

Přirozeně, na malý terč mám AB nadoraz... tedy netrefuju se dokonce na dvojky... ty bys zvládl poloviční.

Jde o to, že tvá postava je skutečně legolas, ale na obyčejných terčích obstojí i kvalitní střelec... (Já jsem od středu centimetr, ty jsi přesně uprostřed, ale pořád je to do černého).

EDIT: Aktuálně jsem si byl vystřelit, 3x malý terč, 30 zásahů, 60/56/52 bodů. Tak nevím, možná opravdu tréning na sportovní střelbu. Skore mám vyrovnané a stabilní.

* Catigern
* Albrecht Prskotřesk
† Bolthorm syn Thrudgelmův
Uživatelský avatar
Anade
Příspěvky: 989
Registrován: 20. 8. 2008 23.54
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od Anade »

Jájo, zkus taky závodní luk. Ten tvůj je „moc dobrý“. :bigwink:
Ale na potvory, ne na terče. Třeba závodním lukem se na terče střílí lépe. (Čistá spekulace, samozřejmě.)
Jo a vzpomeň si, jak jiná postava tvým lukem nastřílela méně než svým (ale tohle je samozřejmě statisticky neprůkazné).
Anade Be'lein – rozporuplná, (pro některé) nevypočitatelná, nedůvěřivá elfka za půl druhé platinky
We do what we must because we can.
O papoušcích…
Jája CZE
Příspěvky: 668
Registrován: 1. 3. 2007 7.36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jája CZE »

Posledních několik střeleb

10 zásahů z 10 útoků, celkem 33 bodů
9 zásahů z 10 útoků, celkem 56 bodů.
10 zásahů z 10 útoků, celkem 47 bodů
9 zásahů z 10 útoků, celkem 27 bodů
10 zásahů z 10 útoků, celkem 24 bodů
8 zásahů z 10 útoků, celkem 45 bodů
9 zásahů z 10 útoků, celkem 38 bodů
7 zásahů z 10 útoků, celkem 48 bodů
9 zásahů z 10 útoků, celkem 41 bodů

Jak vidno, s postihem stejné výsledky.. jen pro zajímavost, AB +28 :oD
[Thu Feb 25 21:43:19] Terč, malý: 10 zásahů z 10 útoků, celkem 20 bodů.
[Thu Feb 25 21:46:37] Terč, malý: 9 zásahů z 10 útoků, celkem 52 bodů.
[Thu Feb 25 21:47:20] Cítíš se slabě, malátně, pobolívá tě hlava a nemůžeš se na nic soustředit.
-------------------------------------------------------------
Serin - Mladý, trošku urážlivý elf, toulající se po lesích a pláních na desce.
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 5038
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od The_Balrog »

Dneska se cviční panáci u Amfiberai chovali nějak divně...

[Mon Aug 27 20:59:02] Pevný panák: 31 zásahů z 32 útoků, celkem 218 bodů.
[Mon Aug 27 20:59:28] Pevný panák: 47 zásahů z 49 útoků, celkem 331 bodů.
[Mon Aug 27 20:59:54] Pevný panák: 65 zásahů z 67 útoků, celkem 439 bodů.
[Mon Aug 27 21:00:15] Pevný panák: 79 zásahů z 80 útoků, celkem 543 bodů.
[Mon Aug 27 21:00:30] Pevný panák: 89 zásahů z 90 útoků, celkem 617 bodů.
[Mon Aug 27 21:00:49] Pevný panák: 99 zásahů z 100 útoků, celkem 704 bodů.

Minutí mám v logu opravdu jen jedno.

I když, jak kontroluju log, asi jsem se tím zavoláním "skore" trefil do okamžiku mezi uskutečněným útokem a zraněním panáka. Započítání zásahu se nejspíš provádí až po ohlášení zranění, takže mi to hlásilo proběhnutý útok, ale "ještě-ne-žádný-zásah".

Ok, tak nic, bug to není. Ale pokud byste se s tím někdyněkdo setkal, tak aspoň víte, v čem to vězí. :)
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
Odpovědět