Newspeak a dnešní doba

Vše co přímo nesouvisí s hrou na Equilibrii

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

Odpovědět
Street_cz
Příspěvky: 1136
Registrován: 10. 3. 2008 15.36
Bydliště: v koši (nejnižší patro)
Kontaktovat uživatele:

Newspeak a dnešní doba

Příspěvek od Street_cz »

Jak se díváte na dnešní vyjadřování politiků a jejich účel ovládnout davy skrz tzv. Newspeak? Neberte to doslova, spíš mě zajímá, jak moc se dá říct, že je vůbec používán. Šel by přirovnat k dnešní demagogii?
Safira Isil - 3.1.1121 popravena katovou sekyrou
Ramone, syn Anarchův - 27.10.1129 zemřel nepřízní osudu
ostatní upadli v zapomnění
Aefar
Příspěvky: 3162
Registrován: 9. 12. 2008 17.31

Re: Newspeak a dnešní doba

Příspěvek od Aefar »

Street_cz píše:Jak se díváte na dnešní vyjadřování politiků a jejich účel ovládnout davy skrz tzv. Newspeak? Neberte to doslova, spíš mě zajímá, jak moc se dá říct, že je vůbec používán. Šel by přirovnat k dnešní demagogii?
Oni hlavně používají takovou tu specilání stylistickou formu zvanou Duckspeak. Tedy způsob, jak dloho mluvit a nic neříci.

* Catigern
* Albrecht Prskotřesk
† Bolthorm syn Thrudgelmův
Uživatelský avatar
Nalk
Příspěvky: 2560
Registrován: 12. 2. 2007 18.50
Bydliště: Jižní Morava - Znojmo a Brno - stále 100% jižan
Kontaktovat uživatele:

Re: Newspeak a dnešní doba

Příspěvek od Nalk »

Street_cz píše:Jak se díváte na dnešní vyjadřování politiků a jejich účel ovládnout davy skrz tzv. Newspeak? Neberte to doslova, spíš mě zajímá, jak moc se dá říct, že je vůbec používán. Šel by přirovnat k dnešní demagogii?
Hele tím jejich stylem mluvil vždy při zkoušení kamoš... ve čtvrťáku už to pak došlo do fáze, kdy on byl zkoušen a já si natvrdo vytáhl sluchátka a v první lavici, kde jsem seděl, jsem si pustil hudbu. To se prostě nedá poslouchat ty blitky.
"Compared to the "righteous" greed of the rulers, the villains of the world seem much more honorable. When scum rules the world, only more scum is born... You don't even understand that?"
- Eustass Kid (One Piece)

Van, kněz Hrebogův, vyznavač Vyšší cesty
acc.: Nalkanar
Street_cz
Příspěvky: 1136
Registrován: 10. 3. 2008 15.36
Bydliště: v koši (nejnižší patro)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Street_cz »

já to definuju tedy jinak, mám napsat odborný text na dnešní využití newspeaku v současné politice. Problém je, politiku nesleduju a tedy si neumím živě představit, jak se ten klasický newspeak dá dobře využít dnes a to ještě ne za nacismu či komunismu... a tady se to hemží politologama :D třeba se někdo chytí a pomůže mi :)
Safira Isil - 3.1.1121 popravena katovou sekyrou
Ramone, syn Anarchův - 27.10.1129 zemřel nepřízní osudu
ostatní upadli v zapomnění
Jája CZE
Příspěvky: 656
Registrován: 1. 3. 2007 7.36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jája CZE »

Newspeak používá kde kdo, proč ne politici. Stačí se podívat do jakékoli firmy, už málokdo hledá místo na vedoucí pozici, ale na manažerské, nechodí se na porady ale na meetingy (přitom se tam mlátí stejně prázdná sláma), všichni nejsou přizpůsobiví, ale flexibilní, nejsou kancly, ale office..
Místo "okrádání normálně pracujících lidí" se říká "budování sociálního státu a sociální politika".. A taky multikulturalismus (dříve cikáni a nemakačenka).. o jak to miluju. A abych nezapoměl ekologismus... A taky dříve "malá domů" se dneska jmenuje "veřejná zakázka".:blush:

Já myslím, že pokud si přečteš jakékoliv politické blitky za posledních pár dní, budeš mít newspeakových frází až nad hlavu. Pevné nervy.
-------------------------------------------------------------
Serin - Mladý, trošku urážlivý elf, toulající se po lesích a pláních na desce.
Naylun
Příspěvky: 3240
Registrován: 16. 5. 2008 20.54
Bydliště: Neverland

Příspěvek od Naylun »

V nejširším významu to lze asi opravdu najít téměř všude, ale napadá mě, že by se určitě našlo mnoho zajímavých příkladů na Evropské unii.
Svět nepatřil nikomu, kdo nebyl hráč.
OneHeart
Příspěvky: 1309
Registrován: 13. 4. 2006 21.03
Bydliště: Olduvaiská rokle v Tanzánii
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OneHeart »

Street_cz píše:já to definuju tedy jinak, mám napsat odborný text na dnešní využití newspeaku v současné politice. Problém je, politiku nesleduju a tedy si neumím živě představit, jak se ten klasický newspeak dá dobře využít dnes a to ještě ne za nacismu či komunismu... a tady se to hemží politologama :D třeba se někdo chytí a pomůže mi :)
zkus doopravdy poslouchat slovo od slova např. odpovědi na tiskovce pokud se jedná o vrcholnou politiku. Tak geniální slovní výkruty a balancování na hraně břitvy, to se musí nechat, to je kumšt :)
Třeba na ministru vnitra Johnovi je krásně vidět, jak se z novináře s prořízlou hubou po desítkách a desítkách hodin rétoriky stává pomalu politik. Jak teď už mluví mnohem déle a sděluje mnohem méně :zorro:

A určitě to není výmysl moderní společnosti, vsadil bych boty, že ve starověku na půdě římského senátu to fungovalo uplně stejně. Je to vpodstatě magie, když přesvědčíš posluchače, že koule má stejný tvar jako krychle a oni ti pak ještě zatleskají. :) rétorika je umění
"Kdyby brány vnímání byly průzračné, každá věc by se člověku jevila taková, jaká je, neskonalá."
(William Blake)
Odpovědět