osobní průzkum

Vše co přímo nesouvisí s hrou na Equilibrii

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

Odpovědět

V případě možnosti by jste využili setkání s nezávislým finančníkem??

ano
5
24%
ne
10
48%
nevím
0
Žádná hlasování
nezajímá mě to
6
29%
 
Celkem hlasů: 21

Uživatelský avatar
sciorp
Příspěvky: 1991
Registrován: 31. 3. 2007 19.54
Bydliště: Hag Hargol
Kontaktovat uživatele:

osobní průzkum

Příspěvek od sciorp »

Ahoj přátelé, kamarádi, studující, pracující, známí i neznámí

V rámci svojí práce bych si rád udělal osobní průzkum týkající se finanční gramotnosti potažmo penzijní reformy a vašich názorů na to.

Ůvodem pár slov co si o tom myslím já.

Připravovaná panzijní reforma je systém do jisté míry kopírující švícarský model. tzv. tři pilíře. Penzijní fondy, státní penzijní fondy a soukromé spoření. já osobně zastávám názor, že v tuhle chvíli o tom víme pouze jednu věc jistě, že na tenhle model nemáme peníze. rozuměj náš sociální systém je neudržitelný (sežere sám sebe).

Finanční gramotnost je věc druhá je to pojem, který dnes můžete slyšet téměř na každém rohu. Co, ale ve skutečnosti znamená být finančně gramotným člověkem? Podle mě je to uvažování o penězích jako o zaměstnancích. Navíc podle mě finanční gramotnost dělí lidi do tří skupin.

1) kupuju pouze věci, které skutečně potřebuju
2) kupuju i věci které nepotřebuju
3) kupuju věci které skutečně nepotřebuju, za peníze které nemam

Teď k vlastní otázce průzkumu pokud by se Vám naskytla možnost využít konzultace nezávislého osobního finančníka, využili by jste ji? Pokud ano proč a pokud ne totéž zdůvodnit prosím.

Děkuji předem za vaše odpovědi a případné dotazy a připomínky k tématu finančního vzdělávání "gramotnosti"
edit: lidi které to nezajímá nebo bytostně otravuje prosím o vyjádření tohoto názoru formou Pm
Naposledy upravil(a) sciorp dne 27. 1. 2012 18.10, celkem upraveno 1 x.
PODPIS
Uživatelský avatar
Selvagion
Příspěvky: 1250
Registrován: 30. 8. 2011 10.14
Bydliště: Praha

Příspěvek od Selvagion »

Já bych žádnou konzultaci nevyužil, protože to považuji za zbytečné. Rodiče mě od malička učili, že nemůžu mít všechno, co vidím, obzvláště pokud na to nemám peníze. Na to nepotřebuju osobního finančníka, aby mi tohle řekl :)
anurin
Příspěvky: 1736
Registrován: 27. 9. 2006 23.11

Příspěvek od anurin »

Selvagion píše:Já bych žádnou konzultaci nevyužil, protože to považuji za zbytečné. Rodiče mě od malička učili, že nemůžu mít všechno, co vidím, obzvláště pokud na to nemám peníze. Na to nepotřebuju osobního finančníka, aby mi tohle řekl :)
Člověk může mít pocit, že kupuje opravdu jen to co potřebuje a skutečnost může být jiná.
Myslím, že opravdu kvalifikovaný a nestraný finanční poradce může být užitečná věc pro lidi, kteří nechtějí ztrácet hodně času ve zkoumání všemožných pojistek, možnost investic a spoření. Tento finančník by jim měl poskytnou všechny potřebné informace a tudíž je úsporou času. Člověk který se něvěnuje trhu z hlediska finančních služeb nemůže mít zpravidla tak dobře nastavené služby, aby mu peníze neunikali pod rukama, naopak aby mu peníze vydělávali, jako člověk, který využívá zkušené finanční poradce.

Na ho*no je, že velmi mnoho finančních poradců jsou samozvaní a prodávají produkty daných splečností a zahlcují trh kravinama, protože nejsou nezávislí. Takový finanční poradce akorát lidi táhne do osobních krachů, přeženu-li to.

Já osobně finančního poradce využívám, i když se mi vždy služby zcela nezamlouvají, ale vše jde nastavit tak, aby to vyhovovalo. Díky němu jsem nemusel řešit jaké životní pojištění a další produkty jsou nejvýhodnější a nejméně riskantní, cesty za mě hledá on, já pouze podepisuji a čtu smlouvy. Samozřejmě, jeho návrhy si nechávám ověřit a zatím bez obtíží, šetří mi to velmi mnhoho času a také starostí. Pokud na to člověk dlabe, je to jeho věc, ale mít finance pod kontrolou a naučit se s nimi pracovat není nikdy na škodu.

Mohu za sebe říci, že jsem byl člověk patřící do skupiny 3, ze které jsem se přesunul do skupiny 2 a pomalu se přesouvám do skupiny 1. Samozřejmě, finanční poradce může napomoct, ale také záleží na hodnotách jedince. Spíše může ukázat že to jde i jinak a dovést jedince k zamyšlení.
Woxa
Příspěvky: 3698
Registrován: 19. 1. 2011 0.18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Woxa »

Já jsem od přírody nedůvěřivý a tak na někoho nezávislého nevěřím. Skoro každý ty produkty nastavovat tak, aby z toho měl zisk na prvním místě on a teprve pak já (takže tuhle něco zamlčí, támhle vsadí na rizikovější variantu atd...).

Nicméně poradit se s někým takovým jistě neuškodí a nějaký ten čas a peníze to ušetřit může. Jen nevím o takovém, který by bral jen provizi z ušetřených peněz a ne provize od pojištoven a dalších institucí, za to že k nim někoho natáhne. (nutno podotknout, že nějak uprutně a aktivně jsem ho nevyhledával)
Aktivní: Febrilia Jr'eile, pořezaná kráska
Srdcovka: Caled Nailo, elfský bard a strážný z Amfiberai
Občasní: Grik, Lainathiel Nesseldë, Siriand Tir'ein, Jednoručka Cyrus, Neotesanec Lutz
Bonus: Knihovna v Amfiberai
anurin
Příspěvky: 1736
Registrován: 27. 9. 2006 23.11

Příspěvek od anurin »

Woxa píše:Já jsem od přírody nedůvěřivý a tak na někoho nezávislého nevěřím. Skoro každý ty produkty nastavovat tak, aby z toho měl zisk na prvním místě on a teprve pak já (takže tuhle něco zamlčí, támhle vsadí na rizikovější variantu atd...).

Nicméně poradit se s někým takovým jistě neuškodí a nějaký ten čas a peníze to ušetřit může. Jen nevím o takovém, který by bral jen provizi z ušetřených peněz a ne provize od pojištoven a dalších institucí, za to že k nim někoho natáhne. (nutno podotknout, že nějak uprutně a aktivně jsem ho nevyhledával)
Ono se musíš zamyslet nad tím, co banky a pojištovny s penězi dělají a jak oni vydělávají. Oni nevydělávaj na pojistkách, tak že jim cpeš peníze a oni ti z toho strhávají poplatky. Tak by se nikdy neuživili. Naopak, oni ti zaplatí něco navíc za to že ty peníze jim poskytneš na nějakou dobu z x důvodů.
Woxa
Příspěvky: 3698
Registrován: 19. 1. 2011 0.18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Woxa »

anurin píše:Ono se musíš zamyslet nad tím, co banky a pojištovny s penězi dělají a jak oni vydělávají. Oni nevydělávaj na pojistkách, tak že jim cpeš peníze a oni ti z toho strhávají poplatky. Tak by se nikdy neuživili. Naopak, oni ti zaplatí něco navíc za to že ty peníze jim poskytneš na nějakou dobu z x důvodů.
Tohle pochopitelně vím a nějak mi uniká spojitost s tím co jsem napsal.
Aktivní: Febrilia Jr'eile, pořezaná kráska
Srdcovka: Caled Nailo, elfský bard a strážný z Amfiberai
Občasní: Grik, Lainathiel Nesseldë, Siriand Tir'ein, Jednoručka Cyrus, Neotesanec Lutz
Bonus: Knihovna v Amfiberai
Uživatelský avatar
Nalk
Příspěvky: 2560
Registrován: 12. 2. 2007 18.50
Bydliště: Jižní Morava - Znojmo a Brno - stále 100% jižan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nalk »

Dal jsem "nezajímá mě to".

Jednak jak psal Selvagion o tom, že vím co potřebuju a nepřeháním to. Navíc v mém věku to není (si myslím) akutní + nedůvěřuju sciorpovi a jeho spamu :bigwink:

EDIT: jen jsem shrnul své rozhodnutí, sciorpe... dle pořadí důležitosti
Naposledy upravil(a) Nalk dne 27. 1. 2012 17.25, celkem upraveno 1 x.
"Compared to the "righteous" greed of the rulers, the villains of the world seem much more honorable. When scum rules the world, only more scum is born... You don't even understand that?"
- Eustass Kid (One Piece)

Van, kněz Hrebogův, vyznavač Vyšší cesty
acc.: Nalkanar
Uživatelský avatar
sciorp
Příspěvky: 1991
Registrován: 31. 3. 2007 19.54
Bydliště: Hag Hargol
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sciorp »

já bych poprosil, aby se to tu nezvrhlo ve výlev osobních sim/antipatií vůči mé nebo jakékoli jiné osobě. to že se živím touhle profesí je věc druhá a má s tímhle vláknem společné pouze průzkum potenciálu a selekce cílové skupiny zákazníků.
PODPIS
Uživatelský avatar
George
Příspěvky: 1652
Registrován: 29. 6. 2007 23.58
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od George »

Omlouvám se, nehlasoval jsem - vyber, co uznáš za vhodný, podle mýho příspěvku...

Řekl bych, že starýho psa novým kouskům nenaučíš, já vyrůstám v rodině, kde mě učili, abych si nepůjčoval... a když už, abych si půjčil na něco opravdu potřebnýho a měl max. tak jednu půjčku (ale spíš ne). Znám rodiny, kde mají tolik popůjčováno, že chodí do práce jen, aby spláceli půjčky.
Navíc se o to dost zajímám a rád bych např. podnikal. Každému, koho trochu víc zajímají peníze, bych doporučil přečíst si knihu "Nejbohatší muž v Babylóně", která ukazuje ty základní principy celkem dobře.

Z hlediska různých pojištění a podobných... to pro mě není moc aktuální, takže nemůžu moc soudit. Většinou bych ale nevyužil služeb a radši si to udělal sám.

Na co bych ale dost možná ocenil konzultaci je nějakej konkrétní problém. Daně, I.R.S., Účetnictví .. možná by mě i zajímalo zhodnocení nějakýho podnikatelskýho záměru (pokud by to bylo možný). Zkrátka věci, kterým nerozumím, protože ačkoliv jsme se to učili ve škole - potřeboval bych vědět, jak je to v praxi. Ale kdoví... zatím na to mám čas.

Většinou ale nepoužívám služby, který nutně nepotřebuju - obzvlášť, pokud jsou informačního charakteru, který si můžu najít na internetu.
Sell drugs. Run guns. Nail sluts and fuck the law.
magnumik
Příspěvky: 1692
Registrován: 1. 12. 2006 1.10
Bydliště: Nejjižnější Morava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od magnumik »

Nevyužil bych... sešel sem se už s několika finančníky za svůj život, naposledy jen kvůli tomu, že jí dal kamarád kontakt na mě, protože asi musel a tak sem šel, že se něco dozvím třeba, posedím a třeba pokecám s příjemnou slečnou a taky že jo... dokud ode mě nechtěla kontakty na moje kamarády :) aneb stavebko mám, nic tam nevkládám, pojištěný sem byl a už nechci...radši tu tisícovku měsíčně narvu do něčeho jinýho
Aefar
Příspěvky: 3162
Registrován: 9. 12. 2008 17.31

Příspěvek od Aefar »

K tomuto se vyjádřím obšírněji v následujících dnech. Mám s tím velké zkušenosti a dosti vyraněný názor. Nicméně služby nezávislého finančníka bych využil jedině za peníze (tedy za provizi z úspory, kterou je schopen zařídit). Naprosto nepřijatelná a fakticky nezaplatitelná je pro mě forma "dávání kontaktů".

* Catigern
* Albrecht Prskotřesk
† Bolthorm syn Thrudgelmův
Odpovědět