Paladin

Různé rady a řešené problémy a návrhy

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

Odpovědět
Pavel Urban
Příspěvky: 5860
Registrován: 30. 4. 2007 16.38

Příspěvek od Pavel Urban »

Paladinství není hodnost, není to titul. Není to vázané na žádnou medaili. Paladiné obvykle nechodí okolo a nehlásí se stylem "staší paladin Leotard *ukáže placku* co se tady stalo.…" Paladin je stav - buď jím dotyčný je nebo jím není (něco jako prorok atp.).

Na EQ jsou to zároveň hodnosti v řádu Ajris/Solara, ale osoba mimo řád může být nakrásně paladinem svého boha.
Historie umírá s těmi, kteří ji pamatují.
The cup is full.
Uživatelský avatar
Olymar
Příspěvky: 1734
Registrován: 2. 2. 2010 23.15

Příspěvek od Olymar »

Pavel Urban píše:Paladin není vázaný na řád a nikdy nebyl. Paladin je šampionem boha (konkrétně dobrého boha), který reprezentuje ideály svého patrona. Paladina si volí sám bůh (DM), není to světskou mocí udělená pozice nebo vyznamenání.
Nemusí jít nutně o dobrého boha, ale i paladin neutrálního boha bude zákonně dobrým paladinem (paladinové Helma).
Aefar píše:Ale paladin či kněz jako "hodnost, oslovení" je na EQ vždy vázána na světskou moc. Už jen proto, že nikdy žádný bůh nedá žádnému paladinovi prohlášení "toto je paladin/kněz, kterého jsem si vybral", toto může říct pouze společenství sloužící danému bohu. Principielně.
Domlouvalo se, že paladin nemá být IC hodnost právě proto, aby bylo možné označit tvora se schopnostmi paladina (Lay on Hands) aniž mu přivlastníš nějaký titul. Mně by se líbilo to hrát normálně, že paladin/kněz jsou tituly (a vážené tituly), které ale nemusí udělit jen světská moc.

Když budu paladin a budu se chovat jako paladin a budu kouzlit jako paladin, proč bych se nemohl označit za paladina i bez řádu (řád není nutnou podmínkou).
Pavel Urban píše:Pokud paladin nebo kněz nedělá co by měl, bůh jim svou moc neposkytne (kněz nekouzlí, paladin může dojít k relevelu apod.). Smrtelníci mohou falešné kněze a paladiny, tedy ty, kteří se za ně vydávají a nejsou jimi, nahánět a lovit, aby je napravili nebo aspoň umlčeli. Na EQ je navíc řád propojený se státem a tak to teoreticky může mít i nějaké právní důsledky.
Takto se mi to líbí. Jen by to chtělo víc sekání hlav z pozice DM bohů, protože hned několik PC prostě božskou magii ovládat nemá.
Mithirwen Celeavaeil
Pavel Urban
Příspěvky: 5860
Registrován: 30. 4. 2007 16.38

Příspěvek od Pavel Urban »

Pravda, v pozdějších edicích DnD docházelo k označení "paladin" i u ne přímo dobrých bohů. Každopádně je stále nutnost mít zákonné a dobré přesvědčení, což u reprezentace ideálů boha u těch ne-dobrých bohů může být docela výzvou (jako by jich paladin měl málo :biggrin:).

EDIT: Paladin ne-dobrého (respekltive neutrálního) boha by měl mít stále s bohem společnou alespoň onu zákonnou složku přesvědčení.
Osobně bych se ale raději omazoval na "paladiny" u dobrých bohů, u těch neutrálních bych to viděl spíš na šampiony, kteří lépe odpovídají svým zaměřením svým patronům.
Historie umírá s těmi, kteří ji pamatují.
The cup is full.
Uživatelský avatar
Olymar
Příspěvky: 1734
Registrován: 2. 2. 2010 23.15

Příspěvek od Olymar »

Pavel Urban píše:Pravda, v pozdějších edicích DnD docházelo k označení "paladin" i u ne přímo dobrých bohů. Každopádně je stále nutnost mít zákonné a dobré přesvědčení, což u reprezentace ideálů boha u těch ne-dobrých bohů může být docela výzvou (jako by jich paladin měl málo :biggrin:).
AD&D je pro tebe pozdější edice? :bigwink: Ten Helm je vážně provařenej, protože i neutrální bůh může v rámci strážení neutrality chtít vyživovat paladiny, když mají zlouni mají navrch. A Helm je zákonej až běda (moje milovaná Mystřička). Podstatné je, že paladin ne-dobrého boha bude stále jednat podle zákonně dobrých dobrých ideálů a je na bohovi, jestli o něco takového stojí a tu moc jim dá. Šampion boha může být třeba i blackguard a tam to omezené moc není, u paladina je ale jen jedna možnost ať už je bůh jakýkoliv.
Mithirwen Celeavaeil
Pavel Urban
Příspěvky: 5860
Registrován: 30. 4. 2007 16.38

Příspěvek od Pavel Urban »

Ano, Helm je neutrální, zákonně neutrální. :smile:
Ano, šampion boha je i blackguard, nebo klasicky Tormův hrdina, tedy dle povolání (to se v PnP daleko lépe ošetřuje než v online hře).
Ano, vždy je to bůh, kdo se rozhodne, jestli bude dávat smrtelníkovi sílu nebo ne.

AD&D ? Vážně ? Já měl za to, že tam se jim ještě neříkalo "paladin." :smile:
Historie umírá s těmi, kteří ji pamatují.
The cup is full.
Uživatelský avatar
Tomyn
Příspěvky: 2642
Registrován: 12. 11. 2007 10.10
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomyn »

nechci kecat, ale mám dojem že v AD&D

se jim už paladin říkalo, ale mohl být paladin pouze zákonně dobrý člověk
Dungo Dar - Sférální cestovatel a badatel
Bujón syn Krutóna - já sů Cechmistr Černého draka, kovářisko, vobchodník, žoldák ha krakenobijec Bujón Syn Krutóna (je to Bujný Kruťák ne polívka)
Narilyn - princezna z kanálu
Frory Bulínková - mamonínské čerstvě vykvetlé poupě
Ryta Splinter - milá, citlivá, chápavá občas potřeštěná elfka stále zrající - MIN(Missed in Nature)
Brumla Bulldozer(Bejkoun) - milý, krásný a přátelský trpaslík - MIA(Missed in Action)
Pavel Urban
Příspěvky: 5860
Registrován: 30. 4. 2007 16.38

Příspěvek od Pavel Urban »

To ano, zákonně dobrý člověk, ale to paladinství u Helma se mi moc nezdá (mohu se mýlit). Každopádně později paladinem mohla být v podstatě jakákoliv rasa a i Helmovým šampionům se říkalo "paladin" (minimálně některým).

EDIT: Je směrodatné, že to nyní lze.
Historie umírá s těmi, kteří ji pamatují.
The cup is full.
Uživatelský avatar
Selvagion
Příspěvky: 1250
Registrován: 30. 8. 2011 10.14
Bydliště: Praha

Příspěvek od Selvagion »

Olymar píše:Domlouvalo se, že paladin nemá být IC hodnost právě proto, aby bylo možné označit tvora se schopnostmi paladina (Lay on Hands) aniž mu přivlastníš nějaký titul. Mně by se líbilo to hrát normálně, že paladin/kněz jsou tituly (a vážené tituly), které ale nemusí udělit jen světská moc.
Přijde mi, že označit za paladina tvora, který má pouze schopnosti jako paladin, opomíjí poněkud to, co dělá paladina paladinem - toho zákonně dobrého švába na mozku :biggrin:
Lay on Hands má i Tormův hrdina a to přece není to samé co paladin.

Já si myslím, že paladin mimo řád by sám sebe označoval spíš jako služebníka svého boha, než jako paladina, a proto označení paladin vnímám spíš jako řádovou hodnost, která se postupem času vžila jako obecné označení "božího bojovníka".

Paladin je podle mne označení jen pro rytíře dobrého boha a neutrálního, protože ten nemá fantazii vymýšlet něco nového. Zlý bůh by svoje "paladiny" nejspíš nazval jinak. Vzhledem k mizivé fantazií zlých bohů nějak pitomně jako Smrtonoš apod.

Myslel bych, že boží bojovník bude kopírovat přesvědčení svého boha, kterému slouží. Tedy pokud slouží neutrálnímu bohovi, očekával bych zákonně neutrálního paladina, i když systémově je to kravina. přijde mi to logické. K čemu by neutrálnímu bohovi byl boží bojovník zákonně dobrého přesvědčení, to by pak musel zverbovat ještě nějakého zákonně zlého a udělat z nich tým :)
Tomyn píše:nechci kecat, ale mám dojem že v AD&D se jim už paladin říkalo, ale mohl být paladin pouze zákonně dobrý člověk
Rasistický pravidla :biggrin:

EDIT: Mimochodem občas mám pocit, že paladin je především nadávka :megalol:
Pavel Urban
Příspěvky: 5860
Registrován: 30. 4. 2007 16.38

Příspěvek od Pavel Urban »

Bohové obyčejně mají své šampiony (a říkají jim různě).
Paladin je taky šampion, zákonně dobrý šampion, zpravidla dobrého boha (až na výjimky, viz zmiňovaný Helm). Paladin je velmi specifický co do nároků, proto je i ve společnosti často dle toho považovaný, i když jeho bůh nemusí být nikterak významný. Jde o charakterové vlastnosti takové postavy.
Zlý bůh by svoje "paladiny" nejspíš nazval jinak. Vzhledem k mizivé fantazií zlých bohů nějak pitomně jako Smrtonoš apod.
Antipaladin. :biggrin:
Historie umírá s těmi, kteří ji pamatují.
The cup is full.
Uživatelský avatar
Olymar
Příspěvky: 1734
Registrován: 2. 2. 2010 23.15

Příspěvek od Olymar »

Selvagion píše:Přijde mi, že označit za paladina tvora, který má pouze schopnosti jako paladin, opomíjí poněkud to, co dělá paladina paladinem - toho zákonně dobrého švába na mozku. :biggrin:
To je holt problém toho, že zákonně dobrý šváb je potřeba k tomu být vyvolen bohem a obdařen schopnostmi, díky kterým ho pak lidé označí za vyvoleného paladina (málokdo si dá ten čas zkoumat charakter). Bohužel kvůli nehře za bohy tenhle vztah dost vázne a tak jsme vlastně nuceni postavení a titul "paladina" takto shazovat, protože se jím může titulovat kde kdo bez švába, zato s úrovněmi.
Selvagion píše:Lay on Hands má i Tormův hrdina a to přece není to samé co paladin.
Hmm, to máš vlastně pravdu. Škoda, nemám rád třetí edici.
Selvagion píše:Já si myslím, že paladin mimo řád by sám sebe označoval spíš jako služebníka svého boha, než jako paladina, a proto označení paladin vnímám spíš jako řádovou hodnost, která se postupem času vžila jako obecné označení "božího bojovníka".
Sám to tak docela neberu. Řád rozhodně tituly vládne i je udílí, ale konečné a rozhodující slovo zůstává bohu (bavíme-li se o termínech kněz a paladin) a v tomto ohledu klidně může dojít ke sporu mezi světským řádem a vůlí boha.
Selvagion píše:Paladin je podle mne označení jen pro rytíře dobrého boha a neutrálního, protože ten nemá fantazii vymýšlet něco nového. Zlý bůh by svoje "paladiny" nejspíš nazval jinak. Vzhledem k mizivé fantazií zlých bohů nějak pitomně jako Smrtonoš apod.

Myslel bych, že boží bojovník bude kopírovat přesvědčení svého boha, kterému slouží. Tedy pokud slouží neutrálnímu bohovi, očekával bych zákonně neutrálního paladina, i když systémově je to kravina. přijde mi to logické. K čemu by neutrálnímu bohovi byl boží bojovník zákonně dobrého přesvědčení, to by pak musel zverbovat ještě nějakého zákonně zlého a udělat z nich tým :)
Paladin jiného než dobrého boha není tak obvyklý (až výjimečný) právě z toho důvodu, že ne-dobrý bůh nemá většinou zájem o paladiny šířící dobro a preferuje své neutrální šampiony. Jak píše Pavel, paladin je speciální zákonně dobrý příklad šampiona svého boha. Žádný jiný šampion se nemůže označovat za paladina, protože paladin je jen jeden - ten žlutý, dobrý a zákonný.
Co se neutrálních bohů týče, Helm například dohlíží na rovnováhu a pokud usoudil, že zlo má navrch, rozhodl se podpořit dobro. Dá se předpokládat, že Helmovi paladini budou spíš přísnější a zákonnější, ale stále to budou zákonně dobří paladiné. Nebo taková Ajris *začne kašlat a už nic nepoví*.
Mithirwen Celeavaeil
Uživatelský avatar
Mourisson1
Příspěvky: 1688
Registrován: 27. 11. 2010 17.39
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mourisson1 »

Selvagion píše:Lay on Hands má i Tormův hrdina a to přece není to samé co paladin.
Jenže paladin navíc k tomu má i pár kruhů spellů který jiný povolání nemaj (Požehnej zbraň, ten zvuk na zbraň, a další hafec věcí) a to Torm nemá, nemá to ani nikdo jinej
Lothias Cys'variana

"...býval tady hráčem, ale spáchal ten největši hřích, creepil proti zkorumpovaným spoluhráčům. Snažili se ho zabanovat. Misto toho mu nedali staršího sráče, kterého tak chtěl. Obviněn z metagamu nyní creepi na Equilibrii. Creeper, který loví creepery. Potížista. Mourisson..." - Woxa 22. 10. 2015
Uživatelský avatar
Ungo
Příspěvky: 2700
Registrován: 19. 11. 2011 15.44
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ungo »

Jak to tu tak čtu, asi si toho paladina založím :smile:
Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn
I'm an ancient monster. I'm not an octopus
Uživatelský avatar
Selvagion
Příspěvky: 1250
Registrován: 30. 8. 2011 10.14
Bydliště: Praha

Příspěvek od Selvagion »

Olymar píše:
Selvagion píše:Já si myslím, že paladin mimo řád by sám sebe označoval spíš jako služebníka svého boha, než jako paladina, a proto označení paladin vnímám spíš jako řádovou hodnost, která se postupem času vžila jako obecné označení "božího bojovníka".
Sám to tak docela neberu. Řád rozhodně tituly vládne i je udílí, ale konečné a rozhodující slovo zůstává bohu (bavíme-li se o termínech kněz a paladin) a v tomto ohledu klidně může dojít ke sporu mezi světským řádem a vůlí boha.
V tom máš pravdu, ale mě přijde zvláštní, že by se třeba Selvagion jednoho večera modlili, modlil, a pak najednou vstal a prohlásil, že mu Solar právě požehnal a od této chvíle je paladin. Přijde mi to trochu, já nevím, nafoukané :)

Přece jen když někdo řekne, že je paladin, hned se na něj všichni koukají jinak - buď s úctou nebo jako na vola (někdy se to vzájemně ani moc nevylučuje) :biggrin:
Ono paladinům lidé kolem nich rozumí snad ještě méně než druidům.
Hawkeye píše:Jak to tu tak čtu, asi si toho paladina založím
Tahle věta mě trochu děsí :megalol:
Uživatelský avatar
Braenn
Příspěvky: 4909
Registrován: 5. 1. 2007 12.12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Braenn »

Selvagion píše:V tom máš pravdu, ale mě přijde zvláštní, že by se třeba Selvagion jednoho večera modlili, modlil, a pak najednou vstal a prohlásil, že mu Solar právě požehnal a od této chvíle je paladin. Přijde mi to trochu, já nevím, nafoukané :)
To není nafoukané, to je prostě jen myšlenka světa, kde bůh není neviditelná nehmotná entita, kterou nikdy nikdo neviděl od dob Starého zákona, ale bytost s jasným názorem, schopná velmi briskně dávat svým věřícím najevo, že tady je, a ano, sleduje tě, a ví, co jsi dělal včera večer.

Představ si, že jsi věřící svého boha, modlíš se k němu, cítíš jeho přítomnost, jeho zájem, děláš co máš dělat, s vírou až fanatickou, třebas i pod vedením jeho dalších svatých bojovníků... a najednou - bum! Dokončíš poslední úkol, nebo třeba jen projdeš zasvěcením, tvůj bůh tě osvítí, v lepším případě se ti i zjeví - "Jsi to ty, můj vyvolený, kdo musí třímat meč zkázy proti zlu, znáš své poslání, bla bla bla...". a od té doby můžeš stále více a více užívat jeho moci... a stále víš, že tě podporuje, pokaždé když se modlíš.

Není tak těžké si to představit. Nikoli nafoukanost - prostě to víš.
(Bohužel, na většině online světů to samozřejmě mohou hrát i hráči, jejichž postavám by takový bůh naplival pod nohy, místo aby je zval paladinem, ale to není problém povolání.)
Uživatelský avatar
Selvagion
Příspěvky: 1250
Registrován: 30. 8. 2011 10.14
Bydliště: Praha

Příspěvek od Selvagion »

Možná máš pravdu. Můj pohled na věc bude asi zkreslený tím, že moje postava systémově paladin není, a hodně dlouho, pokud vůbec někdy, nebude. Takže narozdíl od těch šťastnějších u mně se žádné požehnání od boha nekoná, jako paladin se projevit nemůžu, ani kdybych chtěl, a tak je řád vpodstatě moje jediná šance, jak se "paladinem" stát. Což mě občas žere, ale smůla, kdo to mohl tehdy tušit :smile:
Aefar
Příspěvky: 3162
Registrován: 9. 12. 2008 17.31

Příspěvek od Aefar »

Aha, za takových okolností to chápu... v tom případě je ale opravdu potřeba po hráči paladina neEQboha chtít, aby definoval zásady (v duchu zákonného dobra) svého boha, u boha EQ se nesmí zpronevěřit zásadám daným reáliemi. A pokud se zpronevěří zásadám, bůh zasáhne. A může si říkat paladin, no.

* Catigern
* Albrecht Prskotřesk
† Bolthorm syn Thrudgelmův
Uživatelský avatar
Protton
Příspěvky: 191
Registrován: 5. 2. 2012 17.03
Bydliště: 7. hladina šera, Edinburg
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Protton »

K Mitanovi, když už tady jede debata... nějaké reálie už mám a chci to dotáhnout jako řád. Uvidím, co se stane. Třeba se i někdo přidá. Tohle je spíše vzkaz pro DM, kdyby se toho třeba nevšimli. :smile:
Jinak můj "řád", dá-li se tak tomu vůbec říkat, nemá samozřejmě žádné výsady, moc a ani pravomoce. Jestli někdy nějaké mít bude, to je otázka pro DM.
Nebojíte se tmy! Nebojíte se smrti! Jste jako paladin, a tím také od teď všichni jste! Za Mitana! Za Cindii! - Ragmon Kernor 21.6 335, poslední obrana Listova
Belthil Tillion - Mistr loutny, zpěvu, poesie a velký milovník žen v jedné osobě.
Aefar
Příspěvky: 3162
Registrován: 9. 12. 2008 17.31

Příspěvek od Aefar »

Tady jde spíše o ty morální zásady Mitana. Je nám jasné, že to musí být dobrý bůh (jsi-li jeho paladinem), ale potřebujeme znát ten zákon, podle kterého se jeho paladinové řídí. Tak to pošli, až to budeš mít zpracované, pomůže nám to. Díky

* Catigern
* Albrecht Prskotřesk
† Bolthorm syn Thrudgelmův
Uživatelský avatar
Protton
Příspěvky: 191
Registrován: 5. 2. 2012 17.03
Bydliště: 7. hladina šera, Edinburg
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Protton »

Bůh je to dobrý. Je to bůh rytíř, takže čest atd... mam na to udělanou knihu, pokud chcete. Je ve věci zla o trošku tolerantnější než Solar. A pomáhá dost, asi jak je v jeho silách. Je to v podstatě něco mezi Solarem a Ajiris.
Nebojíte se tmy! Nebojíte se smrti! Jste jako paladin, a tím také od teď všichni jste! Za Mitana! Za Cindii! - Ragmon Kernor 21.6 335, poslední obrana Listova
Belthil Tillion - Mistr loutny, zpěvu, poesie a velký milovník žen v jedné osobě.
Odpovědět