Duergard

Různé rady a řešené problémy a návrhy

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

Odpovědět
Drog
Příspěvky: 346
Registrován: 10. 3. 2006 20.50
Bydliště: Valašské Království:D /Hag Hargol

Duergard

Příspěvek od Drog »

Poštěstilo se mi potkat na Equilibrii duegarda.Vím že se trpaslíci s Duegardy v Forgotten Realms přímo nesnašejí ale nevím jak je to na equilibii v žádne s Eq knih sem se o nich nedočetl tak ani nevím jak bych se mněl jako správny trpoš při rozhovoru s Duegardem(temnym trpaslikem) zachovat:)Jestli bych ho mněl vykopat s města,zabít nebo s ním hodit řeč:)) ???
photter
Příspěvky: 1348
Registrován: 18. 2. 2006 22.43
Bydliště: Arnudenské císařství
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od photter »

napřed ho zab a pak se ptej :megalol: :megalol: :megalol: :megalol:
...terribilis ut castrorum acies ordinata...

"Bohové přicházejí a odcházejí, elfky zůstávaj." Âsar
Enrikesh
Příspěvky: 81
Registrován: 21. 2. 2006 13.59
Bydliště: pod kořeny stromů s ostatnímy skřítky a vílami.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Enrikesh »

Stejně jako by ses měl chovat ke Drowům. Vůbec neušíš kto to je a nic o něm nevíš. Jen.. ti připadá možná divné proč je černej. Ale mimochodem je to na tobě jak se zachovat páč ty zrovna jsi se osobně už setkal s Drowem ;) A nechovali se zrovna ukázale- pobyli vám horníky
*vykukuje spod kořenů stromů*
labir
Příspěvky: 6702
Registrován: 18. 12. 2005 1.27
Bydliště: Sídlo u Amfiberai, sféra Equilibrie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od labir »

Na Equilibrii prakticky nikdy Druergaři nebyli, respektive se nikdy moc neprojevili, ovšem pokud postava má zkušenosti např. z jiné sféry to už závisí na hráči.
Když něco chcete, nevynucujte si to od okolí. Ptejte se, co vy sami pro to můžete udělat.
kolja
Příspěvky: 729
Registrován: 18. 2. 2006 17.01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kolja »

Enrikesh píše:Stejně jako by ses měl chovat ke Drowům.
O drowech jsou na EQ knihy.
snowman
Příspěvky: 405
Registrován: 18. 12. 2005 5.33
Bydliště: Praha

Příspěvek od snowman »

Záleží jen na tom, zda postava duergary zná tj. ví o nich, jak vypadají nebo zda má osobní zkušenost. Nebo z knih. Ale jestliže jsou to temní trpaslíci, tak trpaslíci o nich stopro vědí a bytostně je nesnášejí a netolerují. Ve své podstatě víc, než elfy, drowy nebo cokoli jinéjho. Protože je to velmi osobní. Mají totiž stejné kořeny, i když trpoš by to nahlas nikdy neřekl. Jde o to, zda ho postava je schopná identifikovat jako duergara...
Hluchý slepec někdy vidí a slyší lépe než zdravý, kdož však odmítá vidět věci tak, jak jsou a neumí naslouchat
Drog
Příspěvky: 346
Registrován: 10. 3. 2006 20.50
Bydliště: Valašské Království:D /Hag Hargol

Příspěvek od Drog »

Jo to určitě jo alespon v Forgotten Realms to tak je.Jenže tady asi když jsem se sním vživotě nesetkal ani sem o něm nesyšel se mi může maximálně zhnusit vzhledově ale dokud o něm jako o rase nic nevím asi nemužu nic dělat:) Taky proto sem se ptal jestli duegardi na desce byli a s trpaslíky se střetli tak by moje reakce byla asi utok jenže jak sem se dozvěděl tak Hag Hargolský trpaslík duegara nezná.
kolja
Příspěvky: 729
Registrován: 18. 2. 2006 17.01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kolja »

A ať už je pozadí jakékoliv, rozhodující slovo má stejně hráč, který určí, jak se jeho postava má chovat.
Ale měl by při tom brát ohled na pozadí světa, na pověst třeba té dané rasy atp. Tzn. musí zvážit, jestli to, jak se chová, je s tímhle v souladu, je v souladu s povahou postavy, a danou situací atp, jestli se třeba nechová bezdůvodně jako největší kamarád jen kvůli tomu, že to hraje jeho kámoš. :smile: Ale i kdyby prostředí světa snad téměř "přikazovalo" určitej přístup např. k drowům, neni to pro postavu závazný, může je brát jako největší kámoše, ale musí k tomu bejt důvod, a je třeba opravdu zvážit všechny okolnosti. Prostě - přemejšlet jako postava. :biggrin:
A když třeba postava nic neví, a vy se nemůžete rozhodnout, je nejlepší přece dát na první dojem, neřikat si "sakra moje postava nic neví vlastně o týhle rase, to jsou znalosti odjinud", ale "Kruci co je tohle za příšeru? To přece nemůže bejt trpoš, taková barva? Radši ho odsud vyhodíme" nebo tak něco... :biggrin:
Ale to asi všichni víte :smile:

Co já vim na EQ moc zmínek např. o drowech, temnejch trpaslících a podobný havěti neni, nejsou předpisy jak se maj takový rasy chovat atp. I když ňáká kniha o drowech se snad dá najít.

Ale s přihlédnutim k tomu co psal Labir bych ti já na tvojí otázku odpověděl jednoduše: dělej, co by dělala postava :smile: (která je nezná - tzn. asi záleží na prvnim dojmu).
Jezura
Příspěvky: 654
Registrován: 18. 12. 2005 5.30
Bydliště: Praha

Příspěvek od Jezura »

Souhlas s Labirem a Koljou. Hraj to jak chceš, Drogu, protože ty přece nejlíp víš, co Drog prožil a jestli někdy o Druegarovi slyšel.
Uživatelský avatar
Ikkie
Příspěvky: 1022
Registrován: 20. 2. 2006 17.10
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ikkie »

Hrát takovou postavu ve světě, kde nemá zázemí je šílenost, na kterou bych si rozhodně netroufnul už proto, že jsem cosi podobného kdysi zkoušel. Je to nesmírně obtížné a vysilující.

BTW: duergar se od trpoše odlišuje nejen barvou pleti, ale i přístupem ke svým vousům, nenávisti k trpajzlíkům (prý dokonce mnohem větší jako elf x drow), neskonalým strachem ze slunečního svitu, kdy takřka oslepnou (rasová vlastnost) a mnohem více (viz třeba www.carom.wz.cz/tqd.pdf). Pravý duergar by nikdy do trpasličího města nevlezl, leda by ho chtěl dobýt nebo by se tam omylem zkutálel nějakou těžební šachtou.
Nevnucuji nikomu tenhle styl hraní, ale takhle je to popsaný v pravidlech (viz odkaz výše), hrát něco jinýho podle mě už není duergar, ale třeba tmavej trpoš :)

Už jsem na EQ viděl i hodného drowa (no možná hodnej nebyl, ale na první pohled mi tak přišel a celkem nerušeně se procházel po trpasličím městě). Myslím, že to taky dlouho nevydržel :)
Tereza Smittová - RIP (portrait by NIAM)
Balkon, syn Daskův
Athriel
photter
Příspěvky: 1348
Registrován: 18. 2. 2006 22.43
Bydliště: Arnudenské císařství
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od photter »

o drowech je zmínek ažaž ale musí se kapku hledat
...terribilis ut castrorum acies ordinata...

"Bohové přicházejí a odcházejí, elfky zůstávaj." Âsar
snowman
Příspěvky: 405
Registrován: 18. 12. 2005 5.33
Bydliště: Praha

Příspěvek od snowman »

Jezura píše:Souhlas s Labirem a Koljou. Hraj to jak chceš, Drogu, protože ty přece nejlíp víš, co Drog prožil a jestli někdy o Druegarovi slyšel.
To nejni tak jednoduchý, Ježuro. Páč já už zažil nemálo situací, kdy jsem ooc nevěděl, přestože ic jo. Například to, že jako důlmitr bych asi věděl, kde je ta nebo ta která chodba v dolech apod.. ale ooc vim prd a tak to tak i těžko zahraju, když někdo potřebuje, abych ho tam vzal apod.. Taky nevím, jak to zahrát a co kolikrát říct, i když postava ví stopro a možná nejlíp z Hargolu :smile: Takže sice si hráč může říct: mj trpoš o duergarech neslyšel, neviděl je a tak je nezná. Ale hráč by měl zapochybovat a zamyslet se, zda OPRAVDU je pravděpodobné, že je to tak, když žije ve městě, kde možná existují legendy, všeobecná krevní nenávist atd. To se právě snažil Drog zistit. Protože pak by bylo o dost pravděpodobnější, že o nich ví. Přece jen to není vypitej ignorantskej trpoš, ale sekerník, co musí znát trpasličí nepřátele..
Hluchý slepec někdy vidí a slyší lépe než zdravý, kdož však odmítá vidět věci tak, jak jsou a neumí naslouchat
Drog
Příspěvky: 346
Registrován: 10. 3. 2006 20.50
Bydliště: Valašské Království:D /Hag Hargol

Příspěvek od Drog »

Jo tak nějak jak napsal snowman prostě jsem chtěl vědět jestli trpaslíci-temne trpaslíky na Equilibrii znaj nebo ne a taky proto že by to muj trpoš vědět měl... Místo reakce: *vyvalí oči na černeho trpaslika* bych použil něco jako *Vytahuje sekeru na duergara*….Ale jinak fajn,už vím jak to zahrát,jestli se s nějakym střetnu,díky za rady:-))
Naposledy upravil(a) Drog dne 10. 5. 2006 17.01, celkem upraveno 1 x.
Alcatraz
Příspěvky: 806
Registrován: 18. 2. 2006 16.19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alcatraz »

jen formalita, ale kazdej to tu rika jinak, takze:

Duergar

je spravna odpoved :blush:
"Dokud kráčíme po své cestě je to neklamný znak, že svému cíli nerozumíme... nebo jsme ho dosud nedokázali přijmout. "
Cesta života, Serena White
Jezura
Příspěvky: 654
Registrován: 18. 12. 2005 5.30
Bydliště: Praha

Příspěvek od Jezura »

snowman píše:Ale hráč by měl zapochybovat a zamyslet se, zda OPRAVDU je pravděpodobné, že je to tak, když žije ve městě, kde možná existují legendy, všeobecná krevní nenávist atd. To se právě snažil Drog zistit. Protože pak by bylo o dost pravděpodobnější, že o nich ví. Přece jen to není vypitej ignorantskej trpoš, ale sekerník, co musí znát trpasličí nepřátele..
V tomhle se neshodujeme, můj trpaslík není ignoranskej trpoš, a přitom o Duergarech nic neví. Což je imho příklad, proč to má každý hrát, jak chce.
snowman
Příspěvky: 405
Registrován: 18. 12. 2005 5.33
Bydliště: Praha

Příspěvek od snowman »

Jezura píše:
snowman píše:Ale hráč by měl zapochybovat a zamyslet se, zda OPRAVDU je pravděpodobné, že je to tak, když žije ve městě, kde možná existují legendy, všeobecná krevní nenávist atd. To se právě snažil Drog zistit. Protože pak by bylo o dost pravděpodobnější, že o nich ví. Přece jen to není vypitej ignorantskej trpoš, ale sekerník, co musí znát trpasličí nepřátele..
V tomhle se neshodujeme, můj trpaslík není ignoranskej trpoš, a přitom o Duergarech nic neví. Což je imho příklad, proč to má každý hrát, jak chce.
Jistě. Nevyvracím Ti, že hráč o tom rozhoduje a když chce, najde si cestu, jak vysvětlit, že je to tak nebo naopak. O to tu nejde. Pokud mě chytáš za slovo, pak bych možná měl použít MĚL BY znát trpasličí nepřátele... O Duergarech jsem ale přímo nehovořil - a záměrně. Přečti si, co napsal Drog. Zjišťoval, co a jak v Hargolu, aby vysondoval PRAVDĚPODOBNOST, s jakou by jeho postava trpaslíka mohla Duergary znát. Pak se rozhodne sám, to nikdo nepopírá, takže žádná neshoda.. Jen jsem vysvětloval, že chápu, proč se na to Drog na začátku asi ptal...

So please no disagreement, buddy :shades:

edit: ignorantskej trpoš, co sedí a jen chlastá a nevnímá, má menší šanci se dozvědět něco nového natož si to zapamatovat než ten, který se o to třeba zajímá a chce bránit trpasličí čest, pořádek zákony v hlavním trpasličím městě. Jen jsem příkladem znázornil poměr pravděpodobností. Ne to, že kdo je u stráže, MUSÍ znát konkrétně DUERGARY (psal jsem jen, že musí znát nepřátele a pak se opravil na "měl by") nebo že ten, kdo je furt v lihu, NEMŮŽE znát Duergary...

Ale hráč se MŮŽE nad tím zamyslet TEĎ, protože třeba u vytváření postavy nebyl natolik geniální a dokonalý, aby zvážil v detailním životopise postavy naprosto VŠECHNO.. Jistě se v průběhu hraní objeví více situací, kdy se hráč bude muset rozhodnout rychle, zda postava má s tím či oním zkušenost nebo ne.. to je normální průběh - jde nejen o improvizaci v rozhodování a zahrání situace, ale třeba i rychlou analýzu. Co se Duergarů týče, je to pro hráče trpaslíka velice vážná otázka a holt někteý hráč má jasno hned a některý se nad tím chce trochu zamyslet z pohledu pozadí světa.. Toť vše.. Já sám ještě třeba nevím ooc, zda má postava Duergary zná nebo ne ebo zda o nich třeba jen slyšela vyprávět. Stará je na to dost, ale zase trávila soro celý život jen v dolech... Ještě jsem se nad tím nezamyslel... Když na to dojde řeč ve hře, budu se muset rychle rozhodnout a pak to tak hrát. Když se nad tím zamyslím NEŽ k tomu dojde, budu připravenější.

Ale uznej, že i rozhodnutí hráče co se tohoto týče, má jisté hranice - asi dost DIVNĚ bude vypadat, když hráč mladého trpoše, co do nedávna jen makal u táty v kovárně, tvrdit a hrát to tak, že zabil mnoho Duergarů a ví o nich první poslední... Jestli mi rozumíš.. Platí to i opačně. Drog asi nechtěl, aby to třeba bylo DIVNÉ, že je nezná, kdyby pravděpodobnost byla vysoká například tím, že v Hargolu se o nich běžně mluví jako o nepřátelích č. 1 - a to, zda se o tom mluví/mluvilo všeobecně, už nerozhodne hráč, ale DM/WB. Na hráči je pak zvážení (nebo někdo to nezvažuje, jen se prostě rozhodne), zda byl jeden z mála, kdo to nikdy nezaslech nebo naopak...

Uf..
Naposledy upravil(a) snowman dne 11. 5. 2006 15.54, celkem upraveno 2 x.
Hluchý slepec někdy vidí a slyší lépe než zdravý, kdož však odmítá vidět věci tak, jak jsou a neumí naslouchat
Alcatraz
Příspěvky: 806
Registrován: 18. 2. 2006 16.19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alcatraz »

at si hodi na lore, ja bych to videl jednoduse :)
"Dokud kráčíme po své cestě je to neklamný znak, že svému cíli nerozumíme... nebo jsme ho dosud nedokázali přijmout. "
Cesta života, Serena White
Odpovědět