Vlastnosti postav

Pokud vás napadlo jak něco zlepšit, nebo chcete něco naopak zkritizovat

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

kokosak
Příspěvky: 2954
Registrován: 17. 8. 2007 18.49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kokosak »

Charisma je věc vnější, schopnost odolat věc vnitřní.
Eternal chaos comes with chocolate rain, you guys. CHOCOLATE RAIN!
Sethiel
Příspěvky: 286
Registrován: 14. 4. 2008 19.23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sethiel »

kokosak píše:Charisma je věc vnější, schopnost odolat věc vnitřní.
Nesouhlasím. Charisma je vnitřní věc, která se projevuje navenek. Pomocí charisma okouzlíš člověka stejně jako pomocí inteligence vyřešíš matematický příklad. Ale pokud na někoho působíš, někoho se snažíš přemluvit … cítíš to, uvědomuješ si to. A cítíš to v sobě.
Imagination is the only weapon in the war against reality.
cybermisa
Příspěvky: 6078
Registrován: 20. 2. 2006 2.46

Příspěvek od cybermisa »

Sethiel píše: cybermisa: Inteligenci jsi nepopsal a s moudrostí (pokud nemluvíš ze znalosti nějaké části NWN nebo AD&D, kterou já neznám) jsi prostě vedle, a to ne že máš jiný názor, ale prostě nemáš pravdu. Moudrost a inteligence se možná někde překrývají, ale minimálně v našem reálném světě je to zcela neoddiskutovatelně inteligence, která ti umožňuje vidět souvislosti, příčiny a důsledky - a analyzovat zvlášť. Ve hře na to asi řeč nepřijde, takže nebudeme vepři :bigwink:
Mnojo no, ja holt vychazim z toho, co se uci na UK a oni tvrdi pravy opak co ty a ja s nima souhlasim. Kazdopadne, muj nazor ti nevnucuju, casem si na to treba prijdes sam :clover:
dave
Příspěvky: 141
Registrován: 2. 7. 2007 23.32

Příspěvek od dave »

Sethiel píše:Všem, co nesouhlasí s charismou: S popisem vycházím z toho, jak to berou samotné NWN, cituji "Any creature capable of telling the difference between itself and things that are not itself has at least 1 point of Charisma." Zkusil jsem tenhle pohled jen rozšířit.
No tak pokud vycházíš opravdu z tohoto, tak pak si polož otázku zda je toto popis charismy v NWN. Věta ze které se snažíš dobrat celé definice charismy dle mého pouze popisuje rozdíl mezi bytostí s char. 0 a bytostí s char. větší než 1. Pokud se já podívám sem http://nwn.wikia.com/wiki/Charisma, tak hned první řádky jsou "něco jako" popis charismy a blíží se velmi tomu na čem se tu všichni ostatní shodnou.
Sethiel píše:
dave píše:Jj a tam to Pavel pěkně popsal (opsal) - tedy použil víceméně rozdělení dle AD&D.
Tenhle popis je jednak dost zkratkovitý a nevypovídající (u "síla vůle, tj. schopnost odolávat svou vůlí útokům na ní (pokusy o její ovládnutí) nebo jen držení se svého stanoviska" je jaká nová informace? tohle je přece všeobecně známá věc, zvlášť pro hráče NWN, který si všímá, že mu s moudrostí roste záchrana na vůli … a já se snažil postihnout hlavně ty ne úplně zřejmé aspekty, a hlavně víc, ne pořád dokola ty stejný), jednak s částí prostě nesouhlasím:

Inteligence
- znalosti nebo vědomosti, tj. co má postava načteno, co zná

Tohle prostě není pravda, v našem světě určitě ne. Není to něco, co by podléhalo názoru, tohle je dané tvrzení, které je nepravdivé. Inteligence nemá s množstvím znalostí a zkušeností žádnou přímou souvislost. Pokud je tady nějaký studovaný psycholog, mohl by se k tomu vyjádřit.
Ehm... jen jsem upozornil na fakt, že toto je rozdělení jaké používají AD&D - bez jakéhokoli komentáře o jeho informační hodnotě nebo správnosti. Rozhodně jsem tím nechtěl nijak popřít tvoje popisy inteligence a moudrosti.
Mimochodem tvá reakce na Inteligenci (navíc reagující jen na polovinu daného popisku), je teda značně diskutabilní a dovolil bych si souhlasit s Panathianem.
Sethiel
Příspěvky: 286
Registrován: 14. 4. 2008 19.23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sethiel »

cybermisa píše:
Sethiel píše: cybermisa: Inteligenci jsi nepopsal a s moudrostí (pokud nemluvíš ze znalosti nějaké části NWN nebo AD&D, kterou já neznám) jsi prostě vedle, a to ne že máš jiný názor, ale prostě nemáš pravdu. Moudrost a inteligence se možná někde překrývají, ale minimálně v našem reálném světě je to zcela neoddiskutovatelně inteligence, která ti umožňuje vidět souvislosti, příčiny a důsledky - a analyzovat zvlášť. Ve hře na to asi řeč nepřijde, takže nebudeme vepři :bigwink:
Mnojo no, ja holt vychazim z toho, co se uci na UK a oni tvrdi pravy opak co ty a ja s nima souhlasim. Kazdopadne, muj nazor ti nevnucuju, casem si na to treba prijdes sam :clover:
Na UK učí, že vidět souvislosti ti pomáhá moudrost? Nebo že vidět souvislosti ti nepomáhá inteligence?

EDIT: A ještě jedna - Tvrdíš, že na Wikipedii to mají špatně napsané? Cituji:

"Inteligence (z lat. inter-legere, rozlišovat, poznávat, chápat) je rozumová schopnost řešit nově vzniklé nebo obtížné situace; schopnost učit se ze zkušeností; schopnost přizpůsobit se; schopnost správného určení podstatných souvislostí a vztahů, pomocí nichž řešíme nové problémy a orientujeme se v nastalých situacích. Je pravděpodobně nejdůležitější a rozhodně nejskloňovanější ze všech schopností, které současná psychologie rozlišuje."
Imagination is the only weapon in the war against reality.
Sethiel
Příspěvky: 286
Registrován: 14. 4. 2008 19.23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sethiel »

dave píše:
Sethiel píše:Všem, co nesouhlasí s charismou: S popisem vycházím z toho, jak to berou samotné NWN, cituji "Any creature capable of telling the difference between itself and things that are not itself has at least 1 point of Charisma." Zkusil jsem tenhle pohled jen rozšířit.
No tak pokud vycházíš opravdu z tohoto, tak pak si polož otázku zda je toto popis charismy v NWN. Věta ze které se snažíš dobrat celé definice charismy dle mého pouze popisuje rozdíl mezi bytostí s char. 0 a bytostí s char. větší než 1. Pokud se já podívám sem http://nwn.wikia.com/wiki/Charisma, tak hned první řádky jsou "něco jako" popis charismy a blíží se velmi tomu na čem se tu všichni ostatní shodnou.
Sethiel píše:
dave píše:Jj a tam to Pavel pěkně popsal (opsal) - tedy použil víceméně rozdělení dle AD&D.
Tenhle popis je jednak dost zkratkovitý a nevypovídající (u "síla vůle, tj. schopnost odolávat svou vůlí útokům na ní (pokusy o její ovládnutí) nebo jen držení se svého stanoviska" je jaká nová informace? tohle je přece všeobecně známá věc, zvlášť pro hráče NWN, který si všímá, že mu s moudrostí roste záchrana na vůli … a já se snažil postihnout hlavně ty ne úplně zřejmé aspekty, a hlavně víc, ne pořád dokola ty stejný), jednak s částí prostě nesouhlasím:

Inteligence
- znalosti nebo vědomosti, tj. co má postava načteno, co zná

Tohle prostě není pravda, v našem světě určitě ne. Není to něco, co by podléhalo názoru, tohle je dané tvrzení, které je nepravdivé. Inteligence nemá s množstvím znalostí a zkušeností žádnou přímou souvislost. Pokud je tady nějaký studovaný psycholog, mohl by se k tomu vyjádřit.
Ehm... jen jsem upozornil na fakt, že toto je rozdělení jaké používají AD&D - bez jakéhokoli komentáře o jeho informační hodnotě nebo správnosti. Rozhodně jsem tím nechtěl nijak popřít tvoje popisy inteligence a moudrosti.
Mimochodem tvá reakce na Inteligenci (navíc reagující jen na polovinu daného popisku), je teda značně diskutabilní a dovolil bych si souhlasit s Panathianem.
Ad první odstavec: Znovu opakuju, že to byl experiment, jak se dá taky brát charisma, a že když jsem nad tím zkoušel uvažovat, tak to docela hezky zformovalo, tak jsem se o to podělil.

Ad druhý: Když říkám, že s tímhle nesouhlasím, není důvod, aby to nemohla být jen polovina popisu.
Imagination is the only weapon in the war against reality.
kokosak
Příspěvky: 2954
Registrován: 17. 8. 2007 18.49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kokosak »

Inteligence jako pojem v DnD, respektive NWN nemusí nutně odpovídat stejnému pojmu v reálném světě. To samé s charismou. Edit: proto je dle mého názoru jakákoli argumentace postavená na definicích z reálného světa irelevantní.
Eternal chaos comes with chocolate rain, you guys. CHOCOLATE RAIN!
Sethiel
Příspěvky: 286
Registrován: 14. 4. 2008 19.23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sethiel »

kokosak píše:Inteligence jako pojem v DnD, respektive NWN nemusí nutně odpovídat stejnému pojmu v reálném světě. To samé s charismou.
No, nemusí. Ale ze strany Bioware není k dispozici moc vysvětlení, co ta vlastnost teda popisuje. A ADnD neznám, tak nevím, jestli dává obšírnější odpověď. Takže výsledek je právě ten, že to každý chápe jinak. Což není dobře … hráčská volnost je hezká věc, ale z tohohle nemůže plynout nic než nedorozumění. Popis na stránkách Eq taky nedává moc informací.

Bylo by možná hezký, kdyby jsme se jako hráči EQ shodli, jaké aspekty teda vlastně spadají do jaké kategorie. Ale už vidím to shodování … Ono ve většině případů to nemusí hrát absolutně žádnou roli, ale nerad bych, <hypotetická situace>aby mi pak DMko řeklo, že hraju špatně svou postavu, protože tenhle myšlenkovej obrat určitě nemohla udělat, když má sice vysokou inteligenci, ale na tohle určitě potřebuje moudrost, kterou nemá</hypotetická situace>.

Ale asi to moc hrotím :smile: Tak ten můj popis berte jako výkřik do prázdna, jako že jsem se chtěl pochlubit, že jsem to tak hezky rozdělil a dává to jakž takž smysl - jak jen může šest čísel pro popis charakteru dávat smysl. Jednu chvíli jsem si říkal, že by to mohlo třeba i vyřešit tyhle problémy s nekonzistencí v chápání různých hráčů. To jsem byl ještě mladej a naivní :bigwink:
Imagination is the only weapon in the war against reality.
cybermisa
Příspěvky: 6078
Registrován: 20. 2. 2006 2.46

Příspěvek od cybermisa »

Sethiel píše:
Ma inteligence mi rika, ze pomer: hodnota teto debaty s ohledem na tvoji otevrenost nazorum ostatnich (viz tvoje prvni reakce na moji reakci) vs. casova cena teto debaty je pro me naprosto nevyhodny, proto se teto debaty uz nezucastnim a necham to na jinych, abych ti ukazali moudrost.

Ma moudrost mi rika, ze s ohledem na predchozi debaty s tebou, je me rozhodnuti spravne a pro me do budoucna nejvyhodnejsi.

Nic ve zlem :smile: :clover:

PS: Vis proc v impaktovanych vedeckych casopisech nenajdes reference na wikipedii? (recnicka otazka, odpovez si sam) :bigwink:
Sethiel
Příspěvky: 286
Registrován: 14. 4. 2008 19.23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sethiel »

cybermisa píše:
Sethiel píše:
Ma inteligence mi rika, ze pomer: hodnota teto debaty s ohledem na tvoji otevrenost nazorum ostatnich (viz tvoje prvni reakce na moji reakci) vs. casova cena teto debaty je pro me naprosto nevyhodny, proto se teto debaty uz nezucastnim a necham to na jinych, abych ti ukazali moudrost.

Ma moudrost mi rika, ze s ohledem na predchozi debaty s tebou, je me rozhodnuti spravne a pro me do budoucna nejvyhodnejsi.

Nic ve zlem :smile: :clover:

PS: Vis proc v impaktovanych vedeckych casopisech nenajdes reference na wikipedii? (recnicka otazka, odpovez si sam) :bigwink:
Moje první reakce, stejně jako moje všechny reakce, vyjadřovaly můj názor. Byl (a zatím jsem) si dost jistý tím, co říkám. To neznamená, že mě někdo nemůže vyvést z omylu. Ty to ale rozhodně nebudeš, zatím koukám, že se umíš akorát ohánět autoritou ("na UK říkají … a určitě to ví líp než ty") a ignorovat úplně obyčejné otázky a namísto toho člověka ponižovat ve chvíli, kdy jsem si už říkal, že se od tebe možná opravdu něco dozvím. Pochybuji o tvé inteligenci, moudrosti i charismatu, a považuji debatu s tebou za ukončenou.
Imagination is the only weapon in the war against reality.
Pavel Urban
Příspěvky: 5860
Registrován: 30. 4. 2007 16.38

Příspěvek od Pavel Urban »

Sethiel píše:
dave píše:Jj a tam to Pavel pěkně popsal (opsal) - tedy použil víceméně rozdělení dle AD&D.
Tenhle popis je jednak dost zkratkovitý a nevypovídající (u "síla vůle, tj. schopnost odolávat svou vůlí útokům na ní (pokusy o její ovládnutí) nebo jen držení se svého stanoviska" je jaká nová informace? tohle je přece všeobecně známá věc, zvlášť pro hráče NWN, který si všímá, že mu s moudrostí roste záchrana na vůli … a já se snažil postihnout hlavně ty ne úplně zřejmé aspekty, a hlavně víc, ne pořád dokola ty stejný), jednak s částí prostě nesouhlasím:

Inteligence
- znalosti nebo vědomosti, tj. co má postava načteno, co zná

Tohle prostě není pravda, v našem světě určitě ne. Není to něco, co by podléhalo názoru, tohle je dané tvrzení, které je nepravdivé. Inteligence nemá s množstvím znalostí a zkušeností žádnou přímou souvislost. Pokud je tady nějaký studovaný psycholog, mohl by se k tomu vyjádřit.
Tak především, nejde o definici těch vlastností, ale o jejich rozdělení pro účely hry. Jak Dave správně odhadl, je to velmi hrubé rozdělení vlastností, které jsou jakýmsi zastřešujícím názvem pro určité schopnosti postavy v (A)DnD. Cílem bylo ukázat, jaké věci se pod těmi termíny mohou skrývat (a dle pravidel tomu tak je - např. pokud nemáš skill určité znalosti (např. teologie) a přesto se tvá postava setká s problémem, který se toho skillu týká, házíš si nikoliv na onen skill (který nemáš), ale na inteligenci).

Ty nejen, že se na to IMO (nesprávně) díváš jako na definici oněch vlastností (což to není), ale ještě bereš v úvahu jen jednu část a poukazuješ na to, že není definicí (jak opět Dave správně podotknul). Opakuji - ty vypsané části, které jsou u jednotlivých vlastností jsou jen hrubým rozdělením vlastnosti dle určitého úhlu pohledu, který vyhovuje hře.

Pokud se nemýlím, tak doposud se ve světě nedospělo ke sjednocení názorů o tom, co to inteligence vlastně je. Nicméně přesto, že je inteligence vrozená schopnost, lze ji rozvíjet získáváním zkušeností a vystavováním se řešení různých situací, jejichž řešení inteligenci vyžaduje. Nejen z toho důvodu si myslím, že existuje vztah mezi inteligencí a vědomostmi/znalostmi.
Historie umírá s těmi, kteří ji pamatují.
The cup is full.
Aefar
Příspěvky: 3162
Registrován: 9. 12. 2008 17.31

Příspěvek od Aefar »

Tak pěkně po pořádku:

DnD tvorba postavy je rozdělena na 3 části:

Vlastnosti (abbilities) - které jsou vrozené a během života se rozvíjet mohou, ovšem minimálně.
Dovednosti (skills) - které jsou vyloženě záležitostí výuky a tréninku
Schopnosti (feats) - které charakterizují konkrétni výsledky zaměření a tréninku postavy v závislosti na povolání. Toto je věc, která je čistě DnD záležitostí a nedá se moc srovnat s reálem.

Vlastnosti jsou, jak jsem psal výše, dispozice vrozené (ovšem lze je rozvíjet tréninkem), ovšem jinak se zkusšenostmi postavy nemají nic společného. Síla je jasná, obratnost a odolnost taky. Ale pochopení těch tří vlastností popisujících duši postavy bude dělat problémy hlavně pragmatikům a analytikům.

Musíme si uvědomit, že to, jak člověk vystupuje, je kombinací všech těchto tří vlastností, které se neustále doplňují. Záležitost lidské psychiky je věc složitá a pokud se něčeho nedostává, ta druhá se to snaží podpořit či nahradit. Profesionální psychotesty (které jsem absolvoval) už dnes dávno nejsou zaměřeny pouze na testy IQ, ale řeší celou škálu různách duševních vlastností a schopnosí. Mnohdy se velmi překrývají a je velmi těžké říct, na čem se podílí která složka. (Mimochodem proto u všech svých intelektuálně založených postav dávám všem třem vlastnostem 15/+2 - a pak rozvíjím jednu podle potřeby kozlení.)

V každém případě pro ty, co touží po definicích (po ruce byla wikipedie):


Inteligence (z lat. inter-legere, rozlišovat, poznávat, chápat) je rozumová schopnost řešit nově vzniklé nebo obtížné situace; schopnost učit se ze zkušeností; schopnost přizpůsobit se; schopnost správného určení podstatných souvislostí a vztahů, pomocí nichž řešíme nové problémy a orientujeme se v nastalých situacích. Je pravděpodobně nejdůležitější a rozhodně nejskloňovanější ze všech schopností, které současná psychologie rozlišuje.

Je to vlastnost, což znamená, že je vrozená, nemůžeme tedy její míru ovlivnit, ale můžeme ji rozvíjet získáváním zkušeností a procvičováním modelových situací. Ideální je, zaměřit se na jednotlivé faktory, vybrat si ty, v nichž jsme nejslabší a pokoušet se to cíleně změnit.

Lze ji rozdělit:
* Číselný (numerický) faktor
* Slovní fluence (plynulost)
* Verbální (slovní) myšlení–porozumění slovním sdělením
* Schopnost usuzovat a zvládat zvažováním problémové situace
* Paměť–nejen schopnost vštípit si a vybavit si údaje, ale také doba, po jakou si je jsme schopni udržet.
* Vnímání prostorových vztahů
* Vjemová pohotovost–postřehnout a rozlišovat podněty.

==============================================

Charisma (řec. χάρισμα obdarování, projev přízně) je zvláštní dar nebo rys osobní přitažlivosti a kouzla. Původně náboženský pojem se používá i ve společenských vědách, v managementu a podobně.

Odtud charismatický, opírající se o takové mimořádné schopnosti, vyzařující charisma.

Tento pojem je jen velice obtížně definovatelný. S jistotou ale můžeme říci, že charisma je výjimečná vlastnost osobnosti člověka, který se vyznačuje osobním kouzlem a přitažlivostí. Takový člověk má vysoce vyvinuté komunikační a přesvědčovací schopnosti, kterými dokáže ovlivňovat ostatní lidi a budit jejich nadšení. Podle britského psychologa R. Wisemanna se charismatická osobnost vyznačuje velkou vnímavostí pro emoce druhých, mimořádnou schopností takové emoce vyvolávat a značnou odolností proti ovlivnění druhými.

==============================================
Moudrost je mimořádná způsobilost lidí, kteří si vědí rady i ve zdánlivě neřešitelných situacích.

Jako jiné důležité pojmy, které nevznikly ve vědě, nýbrž v běžném lidském životě, není snadné moudrost definovat. Ostatně, jak ukázal americký kognitivní vědec George Lakoff, pojmy nevznikají vymezením, nýbrž naopak jakýmsi nabalováním kolem základního významu či prototypu. Proto se pokusíme pojem moudrosti vysvětlit na základě pojmů blízkých a ovšem také rozdílů mezi nimi.

Moudrost patrně souvisí s vědomostmi. Hérakleitos říká, že moudrost je největší z ctností, je jen jedna, je i není božská a spočívá v tom, mluvit pravdu a jednat s ohledem na povahu věcí. Moudrý musí mnoho vědět, ale nikdo z řeckých mudrců podle Hérakleita nepochopil, že moudrost se nepodobá ničemu jinému. Podle I. Kanta je moudrost „praktická idea“, životní cíl každého člověka, který lze k vědění přirovnat tak, že „věda je uspořádané vědění, kdežto moudrost je uspořádaný život.“ Anglický básník T. S. Eliot si stěžoval: „Kde je ta moudrost, jež se nám ztratila v samém vědění? Kde je to vědění, jež se nám ztratilo v samých informacích?“ Brazilské přísloví říká, že „Poznání řeže svět na kousky, moudrost jej dává dohromady.“

Moudrý člověk - podle Molièra – nezná žádné rány osudu a i kdyby přišel o všechno, přece zůstane sám sebou. Leonardo da Vinci pokládal moudrost za „dceru zkušenosti“ a běžné označení „zub moudrosti“ naznačuje, jako kdyby moudrost souvisela se stářím; ovšem africké přísloví varuje, že stářím člověk zešediví, ne nutně zmoudří. Podle starého čínského mudrce Li-buwei se zdá, jakoby moudrý člověk jednal pomalu a váhavě - a přece je rychlý, protože si počká na správný čas.

K moudrosti tak zřejmě patří jistá zdrženlivost jako u Sókrata a biblický prorok Izajáš proklíná ty, kdo si o sobě myslí, že jsou moudří. „Moudrý člověk bude mlčet, dokud nepřijde ta pravá chvíle, avšak nerozumný mluvka vždycky mluví v nepravý čas“, říká kniha Sírachovec (Sír 20,7), Židovské přísloví ovšem také říká: „Mlčet je známka moudrosti, ale jen mlčet žádná moudrost není.“ Svatý Jeroným v dopise napsal, že „mýlit se je lidské, ale přiznat omyl je známka moudrosti.“ Středověký křesťanský učenec Pierre Abélard napsal, že prvním klíčem k moudrosti je nepochybně stálé a časté tázání a německý aforista Georg Christoph Lichtenberg říká:

„První krok moudrosti je všechno napadat. Poslední: se vším se srovnat.“




Poznámka k intuici: Je pravda, že k moudrosti by se dala opravdu zařadit lépe... Ale je to spíše někde na rozmezí, jako skoro všechno.

EDIT: Podle těch výpisů z pravidel, jak píše níže Balrog, je myšlena úplně jiná intuice, než o které jsem mluvil (tedy odhad člověka - souvisí s psychikou), tam se mluví o intuici související se smysly - cítíš nebezpečí atd. Je to spíše tušení...
Naposledy upravil(a) Aefar dne 30. 5. 2009 16.45, celkem upraveno 1 x.

* Catigern
* Albrecht Prskotřesk
† Bolthorm syn Thrudgelmův
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 4924
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od The_Balrog »

Z pravidel DnD (doporučuju pár těch příkladů v posledním odstavci):

WISDOM (Wis)
Wisdom describes a character’s willpower, common sense,
perception, and intuition. While Intelligence represents one’s
ability to analyze information, Wisdom is more related to being in
tune with and aware of one’s surroundings. An “absentminded
professor” has low Wisdom and high Intelligence. A simpleton (low
Intelligence) might still have great insight (high Wisdom). Wisdom
is the most important ability for clerics and druids, and is also
important for paladins and rangers. If you want your character to
have keen senses, put a high score in Wisdom.

INTELLIGENCE (Int)
Intelligence determines how well your character learns and reasons.
Intelligence is important for wizards because it affects how many
spells they can cast, how hard their spells are to resist, and how
powerful their spells can be. It’s also important

CHARISMA (Cha)
Charisma measures a character’s force of personality, persuasiveness,
personal magnetism, ability to lead, and physical attractiveness. It
represents actual personal strength, not merely how one is
perceived by others in a social setting. Charisma is most important
for paladins, sorcerers, and bards.

INTELLIGENCE, WISDOM, AND CHARISMA
You can use your character’s Intelligence, Wisdom, and Charisma scores
to guide you in roleplaying your character. Here are some guidelines
(just guidelines) about what these scores can mean.
A smart character is curious, knowledgeable, and prone to using big
words. A character with a high Intelligence but low Wisdom may be
smart but absent-minded, or knowledgeable but lacking in common
sense. A character with a high Intelligence but a low Charisma may be a
know-it-all or a reclusive scholar. The smart character lacking in both
Wisdom and Charisma is usually putting her foot in her mouth.
A Character with a low Intelligence mispronounces and misuses
words, has trouble following directions, or fails to get the joke.
A Character with a high Wisdom score may be sensible, serene, “in
tune,” alert, or centered. A Character with a high Wisdom but alow Intelligence may be aware, but simple. A character with a high
Wisdom but a low Charisma knows enough to speak carefully and may
become an advisor or “power behind the throne” rather than a leader.
A character with a low Wisdom score may be rash, imprudent,
irresponsible, or “out of it.”
A character with a high Charisma may be attractive, striking,
personable, and confident. A character with a high Charisma but a low
Intelligence can usually pass herself off as knowledgeable until she
meets a true expert. A charismatic character with a low Wisdom may be
popular, but she doesn’t know who her real friends are.
A character with a low Charisma may be reserved, gruff, rude,
fawning, or simply nondescript.
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
cybermisa
Příspěvky: 6078
Registrován: 20. 2. 2006 2.46

Příspěvek od cybermisa »

Sethiel píše: cybermisa: Inteligenci jsi nepopsal a s moudrostí (pokud nemluvíš ze znalosti nějaké části NWN nebo AD&D, kterou já neznám) jsi prostě vedle, a to ne že máš jiný názor, ale prostě nemáš pravdu.
Tomu se rika otevrenost a pristupnost nazorum ostatnich - dle tveho postoje jsem povazoval dalsi vyjadrovani se za zbytecnou ztratu casu. I kdyz dle tohoto:
Sethiel píše: Člověk nemůže nikdy říct víc než svůj názor. A i když řekne "tak to prostě je", tak říká "já jsem přesvědčen, že to tak prostě je". Všechno, co kdo napíše nebo řekne, je to, co si myslí, dokonce i když řekne matematickou větu a dokáže ji, tak říká "Jsem přesvědčen, že tohle platí, a jsem přesvědčen, že tohle je důkaz a nikde tam není díra."
jsi to vlastne nemyslel tak, ze "proste pravdu nemam", ale jenom mam jiny nazor nez ty a pravdu vlastne mit muzu :bigwink:

Kazdopadne timto:
Sethiel píše:Pochybuji o tvé inteligenci, moudrosti i charismatu, a považuji debatu s tebou za ukončenou.
jsi me jen utvrdil v tom, ze nemusim sveho rozhodnuti litovat. :smile: :clover:
Sethiel
Příspěvky: 286
Registrován: 14. 4. 2008 19.23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sethiel »

[quote="Aefar"][/quote]

No, já jsem právě ten analytický typ. Musím to přestat rozebírat tak do hloubky, jinak mi to zkazí hru.

Jinak si myslím (a správně mě na to upozornili někteří hráči tady), že jsem na začátku udělal chybný předpoklad, že tyto pojmy (inteligence) mají cokoli společného s těmito pojmy IR. Citace s Wikipedie proto nemá moc velký význam.
Imagination is the only weapon in the war against reality.
Sethiel
Příspěvky: 286
Registrován: 14. 4. 2008 19.23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sethiel »

cybermisa píše:
Sethiel píše: cybermisa: Inteligenci jsi nepopsal a s moudrostí (pokud nemluvíš ze znalosti nějaké části NWN nebo AD&D, kterou já neznám) jsi prostě vedle, a to ne že máš jiný názor, ale prostě nemáš pravdu.
Tomu se rika otevrenost a pristupnost nazorum ostatnich - dle tveho postoje jsem povazoval dalsi vyjadrovani se za zbytecnou ztratu casu. I kdyz dle tohoto:
Sethiel píše: Člověk nemůže nikdy říct víc než svůj názor. A i když řekne "tak to prostě je", tak říká "já jsem přesvědčen, že to tak prostě je". Všechno, co kdo napíše nebo řekne, je to, co si myslí, dokonce i když řekne matematickou větu a dokáže ji, tak říká "Jsem přesvědčen, že tohle platí, a jsem přesvědčen, že tohle je důkaz a nikde tam není díra."
jsi to vlastne nemyslel tak, ze "proste pravdu nemam", ale jenom mam jiny nazor nez ty a pravdu vlastne mit muzu :bigwink:
Přesně tak. Řekl jsem "jsem naprosto přesvědčen o tom, že tohle názoru nepodléhá, že je to nějaká skutečnost a ty ji vykládáš špatně". To rozhodně neznamená, že se nemůžu mýlit. Pokusím se příště to formulovat opatrněji … i když, přesně jak jsem napsal, tak to vnímám - vždycky je to jen můj názor.

A hlavně … ty ses nepokusil poukázat na omyl, ty jsi mi jen napsal, že na UK mají jiný názor. Začal jsem pochybovat a položil jsem ti tři otázky, kterýma jsem doufal, že mi osvětlíš názor UK … protože tys nenapsal vůbec nic o tom, jaký ten názor je nebo čeho konkrétně se týká. A upozorňuju, že na moje úplně normální otázky, kterýma jsem se snažil zjistit, jaký je vlastně názor UK:
Sethiel píše: Na UK učí, že vidět souvislosti ti pomáhá moudrost? Nebo že vidět souvislosti ti nepomáhá inteligence?
jsi zareagoval úplně nepochopitelně - začal jsi mě vysloveně ponižovat a dělat ze mě vola sarkastickým poučováním:
cybermisa píše: Ma inteligence mi rika, ze pomer: hodnota teto debaty s ohledem na tvoji otevrenost nazorum ostatnich (viz tvoje prvni reakce na moji reakci) vs. casova cena teto debaty je pro me naprosto nevyhodny, proto se teto debaty uz nezucastnim a necham to na jinych, abych ti ukazali moudrost.

Ma moudrost mi rika, ze s ohledem na predchozi debaty s tebou, je me rozhodnuti spravne a pro me do budoucna nejvyhodnejsi.
cybermisa píše: Kazdopadne timto:
Sethiel píše:Pochybuji o tvé inteligenci, moudrosti i charismatu, a považuji debatu s tebou za ukončenou.
jsi me jen utvrdil v tom, ze nemusim sveho rozhodnuti litovat. :smile: :clover:
Což je jedna ze dvou věcí, které mě zcela spolehlivě vytočí na maximální míru. Proto ta věta. Tu ber z mojí strany jako obranu protiútokem. Povznést se nad situaci a poučovacím stylem dělat z člověka idiota, co nic nechápe, a to bez jakýchkoli argumentů, je u mě výsměch nejhrubšího zrna, a jako takový ho beru.
Imagination is the only weapon in the war against reality.
cybermisa
Příspěvky: 6078
Registrován: 20. 2. 2006 2.46

Příspěvek od cybermisa »

Sethiel píše:
jsi zareagoval úplně nepochopitelně - začal jsi mě vysloveně ponižovat a dělat ze mě vola sarkastickým poučováním:
Promin, ale to nebylo rozhodne mineno jako nejake ponizovani. Jen jsem napsal muj postoj k tobe vychazejici z tve absolutne zamitave reakce na muj strucny prispevek o mem nesouhlasu s tebou. Zamitnul jsi muj nazor jeste drive, nez jsi ho vubec poznal. Misto otazky "jak jsi to myslel" jsi mi dal jasne najevo, ze podle tebe "proste nemam pravdu" (a mimo jine jsi pouzil formulaci, kterou v jinem topicu sam odsuzujes).

Tomu rikas motivace k tomu, abych ti neco dale vysvetloval?

Muj postoj jsem ti podal tak, abys videl moji interpretaci inteligence a moudrosti na tomto konkretnim praktickem prikladu. Ukonceni debaty s tim, ze v tom nevidim prinos a je to pro me ztrata casu, rozhodne neni nejake ponizovani.

Tak jako tak, pro priste jsem se poucil a radsi nebudu reagovat vubec :clover:
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 4924
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od The_Balrog »

Teda vy dva na sebe ale usilovně nereagujete!
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
Uživatelský avatar
Tomyn
Příspěvky: 2642
Registrován: 12. 11. 2007 10.10
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomyn »

SLUNCE V DUŠI :shades:
Dungo Dar - Sférální cestovatel a badatel
Bujón syn Krutóna - já sů Cechmistr Černého draka, kovářisko, vobchodník, žoldák ha krakenobijec Bujón Syn Krutóna (je to Bujný Kruťák ne polívka)
Narilyn - princezna z kanálu
Frory Bulínková - mamonínské čerstvě vykvetlé poupě
Ryta Splinter - milá, citlivá, chápavá občas potřeštěná elfka stále zrající - MIN(Missed in Nature)
Brumla Bulldozer(Bejkoun) - milý, krásný a přátelský trpaslík - MIA(Missed in Action)
peetrs
Příspěvky: 12
Registrován: 12. 5. 2009 21.39

Příspěvek od peetrs »

Tomyn píše:SLUNCE V DUŠI :shades:
I s tebou bratre! Ackoliv ja radsi Slunce v bushi.

Nicmene k OP:
Nebudu to nijak hloubs rozebirat, ale Intelligence a Wisdom se da vnimat imo jeste jednim zpusobem.

Intelligence = Schopnost reagovat na okmazitou situaci, dobre ji odhadnout a zachovat se spravne. Napr. zlodej, ktery se snazi dostat na nejake dobre zabezpecene misto, ten bude jiste potrebovat okamzity usudej a reakci vic nez jednou.

Wisdom = Schopnost planovat v dlouhodobem meritku, odhad vyvoje udalosti a odhad toho v co nejaka akce muze vyustit. Napr. akciovy makler, diplomat (i kdyz diplomat jiste uzije i charisma).

Co se tyce charisma, tak hluboce nesouhlasim s tim, ze by postava mela prejimat nazory, s tim Charisma nema ani zbla spolecneho, to je prave Wisdom (jejiz nedostatek je prave o tom, ze si nedokazes udelat vlastni usudek v podstate na nic).

:)
Odpovědět