Nový server Equilibrie

Neaktuální a stará témata

Moderátor: Dungeon Master

Zamčeno
labir
Příspěvky: 6702
Registrován: 18. 12. 2005 1.27
Bydliště: Sídlo u Amfiberai, sféra Equilibrie
Kontaktovat uživatele:

Nový server Equilibrie

Příspěvek od labir »

Nový server Equilibrie

Vzhledem k nebývalému zájmu hráčů o Equilibrii, ale i předpokládané zátěži již brzkého Rozšíření a následného SBC craftu již pomalinku přestává hrubou silou stačit stávající server. Z těchto důvodů jsem se rozhodl zakoupit, sestavit, nainstalovat a zprovoznit server nový, řádově výkonnější.

V současné době byla odeslána objednávka na komponenty, které by měly co nevidět začít docházet od subdodavatelů. Pak již bude jen otázka času na sestavení a otestování, ale pokud se nestane nic neočekávaného, tak Rozšíření bude startovat na novém serveru.

Mělo by se jednat o celkem výkonnou mašinku. Konfigurace byla konzultována a probírána jak z ohledu výkonu tak i stability. NWN1 nepotřebuje moc paměti, důležitý je surový výkon a propustnost systému, proto byla volena následující konfigurace:

Základní deska
MSI G965M-FI, s775, iG965,D.DDR2,VGA/PCIe,SATA2,GL,1394,mATX +dodatečné aktivní chlazení northbridge i southbridge.

Procesor
Core 2 Duo Conroe E6600 2.40GHz LGA775/1066MHz 4MB

Paměť
KINGSTON DDR2 1GB 800MHz Non-ECC CL5

Harddisk
Seagate 250GB 7200rpm 7200.10 SATA-3G NCQ 16MB RoHS (kolmý zápis)
Když něco chcete, nevynucujte si to od okolí. Ptejte se, co vy sami pro to můžete udělat.
labir
Příspěvky: 6702
Registrován: 18. 12. 2005 1.27
Bydliště: Sídlo u Amfiberai, sféra Equilibrie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od labir »

Dnes kromě pamětí a základní desky dorazily všechny komponenty. Základní deska dorazí příští týden, paměti snad také.
Když něco chcete, nevynucujte si to od okolí. Ptejte se, co vy sami pro to můžete udělat.
labir
Příspěvky: 6702
Registrován: 18. 12. 2005 1.27
Bydliště: Sídlo u Amfiberai, sféra Equilibrie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od labir »

Dnes dorazila základní deska. Čeká se na paměť, subdodavatel by ji měl dostat dnes (údajně) takže zítra nebo pozítří bych mohl mít všechny komponenty.
Když něco chcete, nevynucujte si to od okolí. Ptejte se, co vy sami pro to můžete udělat.
labir
Příspěvky: 6702
Registrován: 18. 12. 2005 1.27
Bydliště: Sídlo u Amfiberai, sféra Equilibrie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od labir »

Paměti ještě nedorazily, ale server je sestavený a nainstalovaný. Použil jsem identickou paměť (jen 2x 512 MB 800 MHz místo 1x 1024 MB 800 MHz) co mi tu čekaly na reklamaci jedné desky. Večer pokračuji v instalaci a testech stability a výkonu.

Vlastně tenhle příspěvek teď píši ze serveru. :bigwink:
Když něco chcete, nevynucujte si to od okolí. Ptejte se, co vy sami pro to můžete udělat.
labir
Příspěvky: 6702
Registrován: 18. 12. 2005 1.27
Bydliště: Sídlo u Amfiberai, sféra Equilibrie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od labir »

Testování nového serveru

Takže dámy a pánové, určitě jste také natěšení na nový server, takže tady je několik postřehů z testování:

* Stávající modul Equilibrie verze 0.142.227 se na současném serveru nahrává 3.5 - 4.5 min. Na novém serveru se nahrává 54 sec - 1 min 20 sec.

* Latentní vytížení současného modulu (0 hráčů) je na stávajícím serveru 40-60% kapacity. Nový server vykazuje vytížení 0-5% kapacity. Při naspawnovaných dvou městech (tj. jakoby postavy byly v lokacích), je zátěž 3-10%. Podařilo se mi vytáhnout vytížení ve špičkách na cca 40% když jsem nechal proti sobě bojovat cca 10 mágů proti cca 20 skřetům. Pracuje se na optimalizaci skriptů.

* Bylo nutné zabezpečit spouštění jen na jednom jádru, operační systém měl stále pocit nutnosti přepínání mezi jádry čímž nechával NW server vytuhnout a spadnout. Tohle by mělo být vyřešeno. Zároveň to dovolilo zvednout prioritu na maximum (real time) - ostatní procesy svorně okupují druhé jádro.

* Teoreticky by se dalo spustit dva NW servery - každý na jednom jádru. Koketuji s touhle myšlenkou.

* V jednom případě bitvy mágové vs skřeti došlo k zatížení jádra na 100% po dobu asi 4 sec. Jednalo se o první bitvu, pravděpodobně bylo třeba něco nahrát do paměti, neboť u dalších identických se to již neopakovalo a zátěž se pohybovala okolo 10-20%. Navíc tady si nejsem jistý zdali jsem omylem neměl puštěné dva NW servery, protože jsem zapomněl nastavit zobrazení spuštěného serveru a hlídátko na pozadí jej určitě spustilo skrytě a já další viditelně. Uvidíme v ostrém provozu.

Nutno říct že zatím to vypadá dost slibně. Teď poběží test stability.
Když něco chcete, nevynucujte si to od okolí. Ptejte se, co vy sami pro to můžete udělat.
labir
Příspěvky: 6702
Registrován: 18. 12. 2005 1.27
Bydliště: Sídlo u Amfiberai, sféra Equilibrie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od labir »

Narazil jsem na zajímavý problém. Na novém serveru pokud naženu proti sobě NPC mágy (např. adepty z Univerzity proti zlobřím/skřetím/kostlivým mágům s podporou sekerníků), tak se může stát, že server na několik vteřin vytuhne a jede na 100% výkon. Čím víc mágů tím horší lag (i 20 sec). Na mém lokálním pločítači to však nedělá.

Při testu "vybíjení dungeonu s mágy" tento jev nebyl pozorován, takže při běžném provozu nastane jen zřídka, ale i tak je to věc která musí být vyřešena před spuštěním.

Odpozoroval jsem, že chyba je zřejmě v defaultním skriptu pro volbu taktiky při střetu s NPC, konkrétně část kouzlících potvor při výběru víc než jednoho cíle. Pracuji na odstranění, ale jde to jen zvolna. Zvláštní věc, že skriptová záležitost může takhle markantně ovlivnit server v závislosti na použitém hardware.
Když něco chcete, nevynucujte si to od okolí. Ptejte se, co vy sami pro to můžete udělat.
labir
Příspěvky: 6702
Registrován: 18. 12. 2005 1.27
Bydliště: Sídlo u Amfiberai, sféra Equilibrie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od labir »

Josou trochu problémy na novém serveru. Při větším množství NPC se v boji server nepříjemně kousne (jedno jádro) a cosi počítá, za chvíli se opět rozeběhne, ale vypadá to mezitím jako mega-lag. Problém je pravděpodobně někde v Bioware funkci pro výpočet chování v boji (DetermineCombatRound) ovšem ty skripty jsou napsané úplně šíleně napočítal jsem snad 11 vnoření include skriptů do sebe přičemž ten poslední klidně volá funkce toho prvního a naopak.… Chvíli to potrvá snad na to přijdu.

Zatím to vypadá tak, že jakmile je nepřátelských NPC nad určitou mez tak je problém. Přičemž se mi zdá že u mágů je tato mez posunuta dolů.
Když něco chcete, nevynucujte si to od okolí. Ptejte se, co vy sami pro to můžete udělat.
labir
Příspěvky: 6702
Registrován: 18. 12. 2005 1.27
Bydliště: Sídlo u Amfiberai, sféra Equilibrie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od labir »

Tak jsem na stopě. Poslední testy vypadají celkem slibně. AI je sice v současné době rozvrtaná až do základů, ale složit ji už nebude takový problém. Myslím, že se mi podařilo lokalizovat jádro pudla, dnes večer uvidím co a jak. Prozatím to vypadá, že souboje 20 těžkých sekerníků vs 20 kostlivých mágů jsou zcela plynulé a bez lagů (na těhlech NPC to testuji) což předtím znamenalo opakované i 20 sec lagy.

Testováno i 33 vs 33 a opět bez lagů. Tak snad to vydrží. Držte palce. :bigwink:
Když něco chcete, nevynucujte si to od okolí. Ptejte se, co vy sami pro to můžete udělat.
labir
Příspěvky: 6702
Registrován: 18. 12. 2005 1.27
Bydliště: Sídlo u Amfiberai, sféra Equilibrie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od labir »

A je to tady!

Dne 31.3.2007 bude od zhruba 9:30 do 11:00 hod odstaven server Equilibrie pro veškerý provoz. V tu dobu bude probíhat výměna za nový výkonnější server. Po výměně serveru bude nastartována Equilibrie 2.0 (Rozšíření). Veškeré postavy a údaje v databázích budou zachovány.

Předpokládaná doba instalace se v případě potíží může změnit.
Když něco chcete, nevynucujte si to od okolí. Ptejte se, co vy sami pro to můžete udělat.
labir
Příspěvky: 6702
Registrován: 18. 12. 2005 1.27
Bydliště: Sídlo u Amfiberai, sféra Equilibrie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od labir »

Server běží a modul Equilibrie 2.0 také.

Jen tak pro ilustraci, na serveru je 12 lidí a zátěž je okolo 15% oproti 85% na starém serveru. :yes:
Když něco chcete, nevynucujte si to od okolí. Ptejte se, co vy sami pro to můžete udělat.
labir
Příspěvky: 6702
Registrován: 18. 12. 2005 1.27
Bydliště: Sídlo u Amfiberai, sféra Equilibrie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od labir »

Na serveru 22 hráčů +6x stahování haků a server je vytížen na 25-28%. Jádro s NWN na cca 40-50%. Starý server by jel tak na 90-95%. :yes:

Optimalizovat modul a skripty se vyplatilo. Stejně jako silnější mašinka. :shades:
Když něco chcete, nevynucujte si to od okolí. Ptejte se, co vy sami pro to můžete udělat.
labir
Příspěvky: 6702
Registrován: 18. 12. 2005 1.27
Bydliště: Sídlo u Amfiberai, sféra Equilibrie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od labir »

Opět nějaká čísla:

Na serveru 34 hráčů, vytížení serveru 35%, jádra s NWN na 60-70%. Podle nárůstu výkonů se zdá, že hranice serveru leží někde u 40-45 hráčů, pak začne lagovat (při normálním provozu). :surf1:
Když něco chcete, nevynucujte si to od okolí. Ptejte se, co vy sami pro to můžete udělat.
Zamčeno