Vulgarní mluva

Prohřešky hráčů a jiných subjektů.

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

Odpovědět
Uživatelský avatar
Braenn
Příspěvky: 4943
Registrován: 5. 1. 2007 12.12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Braenn »

Rozhodně to nepatří do prohřešků, ale ráda bych poprosila hráče tohoto fantasy světa, aby se zamysleli nad nutností užívat ve hře slova jako "info", "super" a "jop".

Jsou to výrazy vycházející přímo z angličtiny, výrazy moderní a do hry se naprosto nehodící. A práskají do očí podobně jako "ježiši".
cybermisa
Příspěvky: 6118
Registrován: 20. 2. 2006 2.46

Příspěvek od cybermisa »

Braenn píše:Rozhodně to nepatří do prohřešků, ale ráda bych poprosila hráče tohoto fantasy světa, aby se zamysleli nad nutností užívat ve hře slova jako "info", "super" a "jop".

Jsou to výrazy vycházející přímo z angličtiny, výrazy moderní a do hry se naprosto nehodící. A práskají do očí podobně jako "ježiši".
Nejlepsi je dotycne ve hre rovnou na toto nezne upozornit, a to bud tellem nebo na vyjadrovani postavy reagovat IC - ono jim to vetsinou pa dojde :biggrin:
Woxa
Příspěvky: 3737
Registrován: 19. 1. 2011 0.18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Woxa »

Ja se teda taky sprostejch slov nebojim, podle me do jistych situaci patri a nedokazu si predstavit, ze by treba Cyr po tom co zazil, mluvil o Cerny ruzi jen jako o tech "zlych otrokarich" :)

Nicmene obcas je situace, ktera si zada trosku vic vulgarity, tak to radsi vyresim jen emotem *...a zakoncil to nejakou velmi sprostou kletbou...*

Pokud by me to vadilo, tak bych se s extremne vulgarnima postavama nestykal, nicmene ja snesu vcelku dost a ma postava taky, takze tohle neresim. Spis nez vulgarita me vadi nevhodne hrana vulgarita (nebo i slusnost), takoveho trpaslika co mluvi jak princeznicka v ruzovych satech si nedokazu predstavit a podobny dojem by na me asi delal elfi mudrc klejici jako dlazdic.
Aktivní: Febrilia Jr'eile, pořezaná kráska
Srdcovka: Caled Nailo, elfský bard a strážný z Amfiberai
Občasní: Grik, Lainathiel Nesseldë, Siriand Tir'ein, Jednoručka Cyrus, Neotesanec Lutz
Bonus: Knihovna v Amfiberai
Pavel Urban
Příspěvky: 5886
Registrován: 30. 4. 2007 16.38

Příspěvek od Pavel Urban »

Braenn píše:Rozhodně to nepatří do prohřešků, ale ráda bych poprosila hráče tohoto fantasy světa, aby se zamysleli nad nutností užívat ve hře slova jako "info", "super" a "jop".

Jsou to výrazy vycházející přímo z angličtiny, výrazy moderní a do hry se naprosto nehodící. A práskají do očí podobně jako "ježiši".
"Info" je zkráceně informace, "jop" je podle mého taky v pořádku (je to variace na "jo," ale třeba "nope" jako "ne" je již čistě anglikanismus (nebo jak se tomu říká)). "Super" už je dost na hraně a asi by bylo lepší se mu spíš vyhýbat a nahrazovat ho jiným slovem.
Naposledy upravil(a) Pavel Urban dne 21. 3. 2011 0.31, celkem upraveno 1 x.
Historie umírá s těmi, kteří ji pamatují.
The cup is full.
Uživatelský avatar
Lomylith
Příspěvky: 1350
Registrován: 13. 8. 2008 12.28
Bydliště: Druhá strana

Příspěvek od Lomylith »

Nejlepe kleje Myrpa :bleh:
Za´cho Detyr - Oběšen a upálen(21.Vodomrzen 1133 7:16)Zotročit a ničit!
Evana Ver Letha - Uvařena(25.Brzomráz 1146)
Drathir'Cryso Olath - Uzavřen v železné panně(26. Brzomráz 1152)
Aw´rixel Jednooký- Rozřezán (17. Obrozen 1154)
Victor Shawer - Odsouzen k utrpení (3. Vinobran 1161)
https://www.youtube.com/watch?v=jPU63WAnrSE



Je tažké byť debilom, pretože konkurencia je veliká.
Uživatelský avatar
Braenn
Příspěvky: 4943
Registrován: 5. 1. 2007 12.12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Braenn »

Pavel Urban píše:
Braenn píše:Rozhodně to nepatří do prohřešků, ale ráda bych poprosila hráče tohoto fantasy světa, aby se zamysleli nad nutností užívat ve hře slova jako "info", "super" a "jop".

Jsou to výrazy vycházející přímo z angličtiny, výrazy moderní a do hry se naprosto nehodící. A práskají do očí podobně jako "ježiši".
"Info" je zkráceně informace, "jop" je podle mého taky v pořádku (je to variace na "jo," ale třeba "nope" jako "ne" je již čistě anglikanismus (nebo jak se tomu říká)). "Super" už je dost na hraně a asi by bylo lepší se mu spíš vyhýbat a nahrazovat ho jiným slovem.
Já vím co jsou ty zkratky a vím co znamenají, stejně jako jak vznikly. Vymlouvat ti to nebudu, protože to používáš ve hře právě ty. Mě to u fantasy trhá uši, pokud tobě ne, celá věc tím končí.
cybermisa
Příspěvky: 6118
Registrován: 20. 2. 2006 2.46

Příspěvek od cybermisa »

Ja zastavam ten nazor, ze postava by mela pouzivat takova slova, ktera jsou nejen v souladu s jejim charakterem (viz trpos princezna), ale predevsim existuje nejake vysvetleni, jak a kde se ta postava dana slova mohla dozvedet. Nadavat se da nadherne v souladu s realiemi a kdyz obcas vidim nadavky jako "idiot", "imbecil", "stupidni" tak si myslim sve danem hraci a jeho RP skillech :biggrin:
Lassair
Příspěvky: 493
Registrován: 3. 3. 2009 22.59

Příspěvek od Lassair »

Tohle jsem smázla pač neumím číst, pardon:) (byla tu reakce na nadávání ale ghost má pravdu, tohle bylo hodně dávno a já si musím vypít to kafe)
Jinak jo.. snažím se ale komu to neujelo že.. (je tu někdo takový komu ani jednou neujelo nic takového?) Já třeba napsala jednou před Ezem "njn" až pak mě to trklo:)
Naposledy upravil(a) Lassair dne 21. 3. 2011 7.10, celkem upraveno 1 x.
Ghost
Příspěvky: 770
Registrován: 22. 2. 2006 14.20
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ghost »

Nikdo tu neřeší žádné trestání a navíc... koukněte na data - diskuse o nadávkách proběhla před třemi roky, teď Braenn, aby nemusela zakládat nový topic, využila tenhle k diskusi o nevhodnosti některých moderních slov.
Bratrstvo zabanovaných!
Lassair
Příspěvky: 493
Registrován: 3. 3. 2009 22.59

Příspěvek od Lassair »

Ghost píše:Nikdo tu neřeší žádné trestání a navíc... koukněte na data - diskuse o nadávkách proběhla před třemi roky, teď Braenn, aby nemusela zakládat nový topic, využila tenhle k diskusi o nevhodnosti některých moderních slov.
čumím po ránu kam nemám, máš pravdu :smile:
Woxa
Příspěvky: 3737
Registrován: 19. 1. 2011 0.18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Woxa »

"idiota" občas použiju taky, váhal sem zda je to vhodný, ale nakonec sem usoudil, že ano (pokud to nepoužívá nějaký trouba z pralesa, ale někdo "vzdělaný"). Trochu by mě zajímalo, z jakého důvodu je to tak nevhodné? Je to moc cizojazyčné,moderní a nebo vědecké?

Osobně nevidím moc rozdíl mezi nějakou interferencí, bestií, magiometrem, explozí a nebo idiotem a dokonce si troufám říct, že schopný jazykovědec by rozcupoval alespoň 50% slov, které se na Desce běžně používají. Tím ale nechci tvrdit, že si každý může psát co chce a nepřemýšlet nad tím, zda to do světa zapadá.

P.S.: na datum topicu sem koukal, post od Braen byl čerstvý, první post byl také z března a víc sem neřešil. Že nesedí den mi vůbec nedošlo a na rok jsem vůbec nekoukal :)
Aktivní: Febrilia Jr'eile, pořezaná kráska
Srdcovka: Caled Nailo, elfský bard a strážný z Amfiberai
Občasní: Grik, Lainathiel Nesseldë, Siriand Tir'ein, Jednoručka Cyrus, Neotesanec Lutz
Bonus: Knihovna v Amfiberai
Uživatelský avatar
Braenn
Příspěvky: 4943
Registrován: 5. 1. 2007 12.12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Braenn »

Teda idiot mi také nevadí, s tím se pojí nějaký ten kretén, imbecil a stupidní...

Latinské výrazy coby jazyk učenců už jsme tu probírali a došlo se k jednoduchému názoru, že jelikož postavy, hráči ani setting nenabízí jiné řešení, je latina i ve fantasy věděcká stejně, jako je čeština obecnou. Nakonec, třeba v Sapkowském to taky používali a jak to pěkně ladilo.

No a takové ne už tak snadno rozluštitelné nadávky jako je právě idiot, kretén, kruci, krucinál, sakra, hergot a zábavnější jako flundra, to by byla diskuze:))

Všechno se ale přežije, jen ne věci vysloveně moderní. K čemuž, přiznám se, vztahuji i zvyk pojmenovávat postavy soudobými americkými zkratkami jako Bill a Jack a Timmy. Tedy moderními, ještě by se uživily na divokém západě:) Přidám li k tomu mou soukromou a jistě nadnesenou averzi na Romany, Aničky, Kláry a tisíc a jednoho Williama, začínám si říkat kam se poděla fantazie či schopnost alespoň přeházet písmena, ať to zní trochu exoticky nebo nezvykle. Nebo si vygooglit seznam jmen staročeských/staroanglických/starofrancouzských/staroněmeckých/gaelských.…
Na druhou stranu, snad díky malému procentu žen ve hře tu stále ještě neběhá žádná Šeherezáda :)

P.S. Dvě n.
Naposledy upravil(a) Braenn dne 21. 3. 2011 9.35, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
placidity
Příspěvky: 1846
Registrován: 13. 1. 2011 22.19
Bydliště: Pod hromadou knih

Příspěvek od placidity »

Ještě k těm idiotům a imbecilům z troc hu jiné stránky... Mi třeba hrubší výrazivo které používá ženská postava vadí (resp. hraju to tak), takže různých "kurev" a dalších šťavnatostí používám vyloženě v afektu nebo když je postava nasraná. Není to jen o vhodnosti jako takové, ale i tom co si postava dovolí vypustit z pusy. Jasně, dá se použít "ty prasečí ksichte z lůna prašivé feny kopulující s hejnem krys", ale... kdo to má pořád psát? :)
Pokud by bylo potřeba doplnit ztracené knihy do knihovny, dejte vědět do PM.

Aktivní: Alariel Erna
Bejvávalo: Te'lyn (by Balrog) (by Niam - NSFW) | Ulrika | Ignatz
Ostatní: Ukládání logů a konverze screenshotů | Jak vyrobit portrét | Knihovna v Amfiberai
Fryn
Příspěvky: 636
Registrován: 31. 7. 2006 21.39

Příspěvek od Fryn »

U slova "stupidní" to celkem chápu, ale třeba slovo "idiot" vychází z úst mé postavy už od začátku jejího vzniku a ještě nikdy se nedostavilo ani to nejmenší naznačení, že by to bylo nějak zvlášť proti reáliím světa :smile: (a že je to už sakra dlouhá doba).
"Asi zase zastřelím televizi, Featherstoneová..." Herr Starr, Preacher
Onyx
Příspěvky: 1487
Registrován: 20. 12. 2005 4.25
Bydliště: Někde pod Hag Hargol
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Onyx »

Co se výrazů týče, tak idiot, imbecil, debil atd.. to jsou všechno staré lékařské výrazy, které označovali stupeň mentální retardace. Postupem času se z nich stali nadávky a tak je lékaři přestali používat.

Klidně bych je používal a je dost možné, že na Eq se s nimi setkáte i jako s odbornými lékařskými výrazy.
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 5038
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od The_Balrog »

No já třeba Xethovu mluvu nikdy nevnímal jako bug, ale spíš jako featuru. Je prostě z jiné sféry a mluví jinak – zvláštně. A naštěstí to není až tak moc zvláštně, že by to trhalo za uši (jen lehce zneklidňuje :)). Tak nějak z toho všeho, co jsem zažil s Dinem či s Bardem, mám pocit, že Pavel umí hrát i bez "jop", a to, co říká Xeth, je evidentně plánovaný výrazový prostředek.

Když by mi to trhalo uši moc (a řekněme tedy i mé postavě), asi bych se IC ohrazoval (stejně jako se Alkaran a Silmelinde snaží bojovat s větrným mlýnem "Amfi"). Chápu ale taky, že každý má svoje hranice někde jinde.

Koneckonců, mohli bychom tu nyní začít poukazovat na to, že elfové pocházející z Desky by se měli řídit jmény nastíněnými v Amfiberai (Hermil Terpentionsa, Isvarlilion, Sio'ad Tehva, Lomir Hastafen, paní Afanthi) a nepoužívat quenyu (ale, popravdě, ta quenya má prostě šťávu a zvuk).

Takže pro mne je Xeth OK. Sice na hraně, ale pořád ještě OK.
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
Uživatelský avatar
Braenn
Příspěvky: 4943
Registrován: 5. 1. 2007 12.12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Braenn »

Nemluvím o bugu, ani o tom, že by si nemohl pomoci, nebo neuměl jinak - pouze o tom, že to vnímám jako nevhodně zvolenou snahu o nespisovnou mluvu.
Uživatelský avatar
Jon
Příspěvky: 2538
Registrován: 2. 4. 2007 10.28
Bydliště: Thalie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jon »

No, tvou argumentací můžeš obhájit i to, že někdo říká "Ježiši", protože u nich na sféře je to běžné zakletí (a nemusí to být zrovna Země), a to je cesta do pekel. Jiný jazyk například krásně hraje skupina "divochů" od Jezevčin, ale ti jsou spíš výjimkou. "Pochází z jiné sféry, kde se tak mluví", je tak spíš berličkou pro různá zvěrstva, stejně jako "demokracie" v diskuze o odehrávání porodů :)))

Jonův osobní pohled, ve kterém se musí zastat náčelníka Braenn:
Jména jako Jack, Bill a podobně, výrazy "info", "super" a nebo "čau" podle mě prostě do fantasy nepatří (pokud to není nějaký steampunk, což EQ naštěstí není); nelze to ale nijak vynucovat, lze jenom apelovat na cit hráčů pro hru. Když nějaká postava zkomentuje situaci větou "Hustý", chytne mě to za uši a nepustí, stejně jako třeba "ty vole" a nebo "fusekle", "machr", "king".

Proč se místo Aničky nepoužije Anka, místo Romana třeba Romayne a místo Jacka něco... prostě něco jiného? I pěkné, souměrné jméno William je sice líbivé, ale používat "Bill" pro jeho zkrácení? Uh... nemluvím o různých Joeech a podobně. Například v sáze G.R.R. Martina Píseň ledu a ohně jsou použitá klasická jména, ale rochu pozměněná, což mi přijde jako geniální způsob, "jak to se jmény dělat", protože to nádherně ladí a nerve to uši.
Kraki Skengdrang
Roma
Příspěvky: 438
Registrován: 21. 5. 2008 17.39

Příspěvek od Roma »

Jon píše:… místo Romana třeba Romayne …
Ne, ne! Všechno špatně!! Jediná správná a možná varianta na jméno Roman je Roma. Všechno ostatní zrušit, zakázat, zabanovat!!!
Roma Spouštěč pro Equilibrii 2.0 NWN Camera mod Listování v PM

Get the ability to choose: (.Y.) (oYo) (.)(.) (*)(*) (o)(0)
Lassair
Příspěvky: 493
Registrován: 3. 3. 2009 22.59

Příspěvek od Lassair »

Myslíš něco jako Věra - Verya?:)
Odpovědět