Literární fórum - vydáme EQ knihu?

Máte příhodu, legendu či příběh ze hry? Sem s ním.

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

DenGrasse
Příspěvky: 207
Registrován: 22. 10. 2007 11.51

Literární fórum - vydáme EQ knihu?

Příspěvek od DenGrasse »

Když jsem přemýšlel o psaní zážitků ze hry, zjistil jsem, že zatím nemám moc o čem psát. Ovšem na serveru je řada postav, které už mají něco za sebou. Možná některé z vás už napadlo hodit to na papír (nebo word papír) a vytvořit nějaký ucelený příběh, ale netroufáte si nebo se vám nechce nad tím sedět.

Takže kdokoli, kdo má něco hodnotného, co by mohlo posloužit jako základ pro napsání a chtěl by to literárně zpracovat, ať se mi ozve mailem nebo do PM. Pokud by se našlo dost námětů (nebo jeden velký) dala by se z toho sestavit knížka povídek nebo i kratší román a nechat to normálně vydat, čímž by EQ získal svou oficiální literaturu (se svolením majitelů projektu, samozřejmě).
Akira
Příspěvky: 883
Registrován: 16. 10. 2007 11.31

Příspěvek od Akira »

nechci tě zklamat, ale asi jsi nikdy nic nevydával, že :bleh: tomu se holt říká naivní mládí...ale zase na druhou stranu je to hezký, že ještě někdo dokáže snít...
Milujte se a množte se..zabijte je pak všechny, Bůh už si je nahoře přebere!
Přiznání je polehčující okolnost, ale jistý trest - od léta páně 1992 MERLIN
Mrtvý manga avatar, dobrý manga avatar!
photter
Příspěvky: 1348
Registrován: 18. 2. 2006 22.43
Bydliště: Arnudenské císařství
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od photter »

navíc spousta "žijících" postav má příběhy, o jejichž zveřejnění určitě nestojí :evillaugh:
první vlaštovka v tomhle směru je určitě Utregův syn a mám dojem, že o nějakejch pamětech uvažoval Bornin
...terribilis ut castrorum acies ordinata...

"Bohové přicházejí a odcházejí, elfky zůstávaj." Âsar
magnumik
Příspěvky: 1692
Registrován: 1. 12. 2006 1.10
Bydliště: Nejjižnější Morava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od magnumik »

no...já ze začátku co sem byl na EQ sem IC psal deník Melisimy...ale bylo to dost časově náročný, protože hrát celej den a pak si sednout a hodinu vymýšlet co sem vlastně dělal je docela nářez, no a pak se to začalo prodlužovat ty intervaly, že sem vzpomínal co sem dělal před týdnem a tímdle způsobem sem se na to postupně vybodl...a vzniklo taky pár básní...nevim teda, ale na vydání reálné knížky těžko dosáhnem, mě bude stačit ta IC knížka :biggrin:
Akira
Příspěvky: 883
Registrován: 16. 10. 2007 11.31

Příspěvek od Akira »

photter píše:navíc spousta "žijících" postav má příběhy, o jejichž zveřejnění určitě nestojí :evillaugh:
první vlaštovka v tomhle směru je určitě Utregův syn a mám dojem, že o nějakejch pamětech uvažoval Bornin
no i já si musím vybírat co napsat...proto píšu minimálně.… :bleh:
Milujte se a množte se..zabijte je pak všechny, Bůh už si je nahoře přebere!
Přiznání je polehčující okolnost, ale jistý trest - od léta páně 1992 MERLIN
Mrtvý manga avatar, dobrý manga avatar!
DenGrasse
Příspěvky: 207
Registrován: 22. 10. 2007 11.51

… uvést na pravou míru

Příspěvek od DenGrasse »

Protože vidím, že se nápadu ihned zmocnili skeptikové, dovolím si přidat pár informací.

Všem, kteří se domnívají, že jsem mladý a naivní, děkuji. Ach, to byly časy...

Nápad předkládám proto, že se domnívám, že EQ by si něco takového zasloužila a přispělo by to k lesku jejího jména. Co se týče mých zkušeností, kniha se prostě vezme, napíše, zkorekturuje, odnese do nakladatelství a to jí vydá. Já to takhle udělal už třikrát, viz:

http://www.wales.cz/index.php?detail=14 … 0cb151d3c8
http://www.wales.cz/index.php?detail=31 … 0cb151d3c8

, třetí vyjde na přelomu roku, už je v tisku. Vše v nakladatelství Wales.


Co se týče škály příběhů, to je samozřejmě jiná otázka. Je možné, že někdo nemá co dát k dispozici, zejména mladší postavy. Jiné zase hrají tak, že to na příběh nevydá, děj se co děj. Ale mám dobrý důvod se domnívat, že pár dobrých příběhů by se našlo a po menších úpravách by snesly literární podobu - mám s tím bohaté zkušenosti. Určitě se najdou příběhy, které jsou ukončené a uzavřené a které by stály za pokus.

Má nabídka je ve smyslu zcela konkrétním: ozvěte se, předložte příběh (ve formě osnovy, vyprávění, případně vlastního literárního pokusu), já se na to podívám, řeknu co si o tom myslím a možná se do toho dáme. Když to vyjde, můžeme to zkusit vydat
- buď samostatně (mám licenci vydavatele), což ovšem nedoporučuji, neboť je s tím spousta práce a času a nemáme ty potřebné zkušenosti. Taky je zde otázka financí, na to by se museli lidi složit (aspoň 500 na osobu při cca 100 lidech). Další problém je distribuce.
- odnést to do nakladatelství, což považuji za lepší, neboť jsem takříkajíc kmenový autor Walesu a málokdo odmítne knihu z tak populárního prostředí jako NWN (otázku získání loga NWN, případné překlady do angličtiny a prodej v cizině neřeším), neboť má v podstatě zajištěnu návratnost. I když nevydělá nijak závratnou částku (pokud vydělá), sklidí rozhodně potlesk na scéně za podporu projektu. Takže pravděpodobnost, že by se to podařilo vydat, je značně vysoká.
magnumik
Příspěvky: 1692
Registrován: 1. 12. 2006 1.10
Bydliště: Nejjižnější Morava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od magnumik »

Nóoo to fakt nevypadá na naivního mladíka :megalol: no těch příběhů je rozhodně hodně co by se dalo zpracovat...ale důležitý by bylo, aby spolupracovali ti, kterých se to týká...například setkání s drakem v říši, pronásledování vlkodlaka, válka mezi obry a zlobry, co já vim co všechno, nebo třeba všechny činy solarovců...pokud ty lidi budou souhlasit a daj ti podklady, ty to, jako (evidentně) zkušený spisovatel, sepíšeš...tak si myslim, že to bude moc pěkný rozhodně pocta EQ obrovská...
Jiper
Příspěvky: 150
Registrován: 24. 12. 2006 15.49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiper »

Ne, že bych byl k nápadům (ještě když nevzešly z mojí hlavy) negativista, ale tohle nevyjde. Stačí si projet forum a zjistit, že hodně hráčů postav, které mají o čem psát se stále hádají. Víc hlav víc ví? Tady hrajou (někteří... a nikdo to neberte osobně) leda berany berany duc :) Autorské právo knihy povídek by bylo zatraceně složité. Myslim, že shoda je nemožná. Já osobně se spokojím s vydáváním pouze IC;)

Ale pokud o téhle problematice (víc autorů na jednu knihu) víš více, rád si to tu přečtu :)
"Inu, rád bych..." Zachariash
Akira
Příspěvky: 883
Registrován: 16. 10. 2007 11.31

Příspěvek od Akira »

ano uznávám, že asi budeš mít zkušenosti s vydáváním :bleh: mládí a naivitu to nevylučuje :bigwink:

jsem však skeptická k"široké" veřejnosti, která by měla o tento ultimátní styl zájem. jistě by to bylo mnohem zábavnější čtení než kfihy z jiných her: magic, Diablo... protože by se jednalo o oduševnělejší příběhy....ale mám obavu, že by zaujaly pouze skalní příznivce...možná se mýlím..kdo ví. Asi budu nadále prezentovat své výplody jen tady :smile:
Milujte se a množte se..zabijte je pak všechny, Bůh už si je nahoře přebere!
Přiznání je polehčující okolnost, ale jistý trest - od léta páně 1992 MERLIN
Mrtvý manga avatar, dobrý manga avatar!
DenGrasse
Příspěvky: 207
Registrován: 22. 10. 2007 11.51

Příspěvek od DenGrasse »

Akira píše:ano uznávám, že asi budeš mít zkušenosti s vydáváním :bleh: mládí a naivitu to nevylučuje :bigwink:

jsem však skeptická k"široké" veřejnosti, která by měla o tento ultimátní styl zájem. jistě by to bylo mnohem zábavnější čtení než kfihy z jiných her: magic, Diablo... protože by se jednalo o oduševnělejší příběhy....ale mám obavu, že by zaujaly pouze skalní příznivce...možná se mýlím..kdo ví. Asi budu nadále prezentovat své výplody jen tady :smile:
pokud tě zajímají tolik mé údaje, lze je najít třeba zde:

http://209.85.135.104/search?q=cache:5X … cd=9&gl=cz

co se týče široké veřejnosti, není ji nikterak potřeba. ze spolehlivého zfroje vím, že knihy fantasy (mimo známých jmen) se tisknou v nákladu cca do 1000 ks a návratnost je zajištěna cca kolem 50% prodaných kusů (dle honoráře a dalších nákladů). Jinými slovy, téměř každá kniha se zaplatí. V tomto případě se domnívám, že je k dispozici solidní základ potencionálních kupců (jen EQ má registrováno téměř 400 lidí :yes: a ohlas najde i mezi dalšími hráči NWN či příznivci fantasy. Jinými slovy, pravděpodobnost čtenářského úspěchu a prodeje je nadstandardní.
Libra
Příspěvky: 318
Registrován: 21. 2. 2006 19.45
Bydliště: Rodná hrouda

Re: … uvést na pravou míru

Příspěvek od Libra »

DenGrasse píše:
Nápad předkládám proto, že se domnívám, že EQ by si něco takového zasloužila a přispělo by to k lesku jejího jména.
No napad je to sice zajimavej nicmene pokud by se ti do neceho takoveho chtelo jit, tak si myslim ze stokrat lepsi by bylo pokud by jsis udelal ve hre postavu spisovatele, zacal obchazet po desce, zbiral vsechny informace IC a pak vydal knizky primo ve hre.
Sice by to jiste nedodalo tolik lesku jejimu jmenu v ocich verejnosti ale zase by jsi tim o to vic obohatil svet.
Treba u akiry mi prijde velka skoda zepise jen zde na foru (jestli i do hry pak se omlouvam jeste jsem se k zadne knize nedostal) jelikoz kdyz by ve svete bylo vic knih s pribehy, bylo by to mnohem krasnejsi.
Dalsi vec je ze plati zakaz jakehokoliv vynaseni IC informaci mimo hru. Takze nevim jestli by jsi pro takovou vec vubec souhlas od labira dostal.
Kde čert nic nezmůže, tam nastčí krávu … nebo dvě kozy.
kucik
Příspěvky: 326
Registrován: 29. 8. 2006 13.54
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kucik »

Tady je podle me trochu problem, ze mnoho pribehu je IC nedosazitelnych. At uz proto, ze by se nikdy nemely dostat ven, nebo proto, ze jedina postava ktera by je mohla vypravet je mrtva, pripadne proto, ze denik s pribehem shnil kdesi v hlubokych lesich.

Potom je taky treba brat ohled na to, ze cteni ani psani knih v NWN neni pro hrace prilis prijemne.
Pokud nemate co rozumneho rici, KRICTE!!!
Libra
Příspěvky: 318
Registrován: 21. 2. 2006 19.45
Bydliště: Rodná hrouda

Příspěvek od Libra »

kucik píše:Tady je podle me trochu problem, ze mnoho pribehu je IC nedosazitelnych. At uz proto, ze by se nikdy nemely dostat ven, nebo proto, ze jedina postava ktera by je mohla vypravet je mrtva, pripadne proto, ze denik s pribehem shnil kdesi v hlubokych lesich.

Potom je taky treba brat ohled na to, ze cteni ani psani knih v NWN neni pro hrace prilis prijemne.
S tou dosazitelnosti postav mas samozrejme pravdu, stejne si ale myslim ze porad tu zijou postavy ktery by o tom vsem mohli alespon neco povypravet, aspon tolik aby to byla kostra nejakyho pribehu podle ktere uz by se dalo psat.
Jinak hold jsem asi jinej ale me osobne neni neprijemne nejakou knizku ve hre precist, kdyz se ke me dostane a rozhodne by mi nevadilo kdyz by mela byt i na vicero cteni :clover: :smile:
To pak spis naopak, postava pak diky tomu muze poukazat na nektry skutecnosti ktere se staly, protoze se prave diky te knize o nich dozvedela.
Kde čert nic nezmůže, tam nastčí krávu … nebo dvě kozy.
Dantes
Příspěvky: 79
Registrován: 23. 9. 2007 12.53

Příspěvek od Dantes »

Akira píše:ano uznávám, že asi budeš mít zkušenosti s vydáváním :bleh: mládí a naivitu to nevylučuje :bigwink:

jsem však skeptická k"široké" veřejnosti, která by měla o tento ultimátní styl zájem. jistě by to bylo mnohem zábavnější čtení než kfihy z jiných her: magic, Diablo... protože by se jednalo o oduševnělejší příběhy....ale mám obavu, že by zaujaly pouze skalní příznivce...možná se mýlím..kdo ví. Asi budu nadále prezentovat své výplody jen tady :smile:
Tak ten ti to natřel :megalol:
Uživatelský avatar
sciorp
Příspěvky: 1991
Registrován: 31. 3. 2007 19.54
Bydliště: Hag Hargol
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sciorp »

jen bych poprosil ic forum bez smilu jak je to v pravidlech díky
PODPIS
Akira
Příspěvky: 883
Registrován: 16. 10. 2007 11.31

Příspěvek od Akira »

Dantes píše:
Akira píše:ano uznávám, že asi budeš mít zkušenosti s vydáváním :bleh: mládí a naivitu to nevylučuje :bigwink:

jsem však skeptická k"široké" veřejnosti, která by měla o tento ultimátní styl zájem. jistě by to bylo mnohem zábavnější čtení než kfihy z jiných her: magic, Diablo... protože by se jednalo o oduševnělejší příběhy....ale mám obavu, že by zaujaly pouze skalní příznivce...možná se mýlím..kdo ví. Asi budu nadále prezentovat své výplody jen tady :smile:
Tak ten ti to natřel :megalol:
myslíš? hmmm..ani jsem si nevšimla, že by nekdo neoc natíral
Milujte se a množte se..zabijte je pak všechny, Bůh už si je nahoře přebere!
Přiznání je polehčující okolnost, ale jistý trest - od léta páně 1992 MERLIN
Mrtvý manga avatar, dobrý manga avatar!
Dantes
Příspěvky: 79
Registrován: 23. 9. 2007 12.53

Příspěvek od Dantes »

Však nic ve zlým.
DenGrasse
Příspěvky: 207
Registrován: 22. 10. 2007 11.51

problematika IC informací

Příspěvek od DenGrasse »

K obavám, které tady zazněly z vynášení či nedostupnosti informací, bych chtěl uvést následující:

- již v prvním příspěvku je celá záležitost podmíněna souhlasem majitelů projektu (tedy Labira atd.)
- co se týče vynášení informací, existuje zde jistý paradox. pokud, jak Libra radí, není možné 'jen tak' vynést IC informace a doporučuje sepsání knihy ve hře - ano, to je zajímavý nápad a nevylučuji, že se o něj s postavou pokusím. zde je ovšem třeba podotknout, že kniha napsaná ve hře nebude na 95% totéž jako kniha napsaná v reálu (akira jistě ví, proč píše jen na fóru). z uvedeného vyplývá, že:
-- pokud postava shromáždí IC informace a sepíše IC knihu, je vše v pořádku
-- pokud se shromáždí OOC informace a vydá se kniha, v pořádku to není
-- ovšem... pokud se shromáždí IC informace, vydá se IC kniha, stanou se tyto informace obecně známými, neboť si je každá postava může přečíst. Tím pádem se pak u jejich použití při vydání 'real' knihy nedostaneme k vynášení IC, protože již budou známé (pokud se zákaz vynášení nevztahuje i na lidi, kteří EQ vůbec nehrají). záměrně píši použití informací, protože samotné knihy se budou jistě lišit.

co se týče nedostupnosti informací, jistě existuje někdo, kdo příběh pamatuje nebo slyšel. nekroskopové jej dokáží vytáhnout z vnitřností mrtvých, v extrémních případech lze rozmlouvat s mrtvými na Druhé straně, nebo mohou vypravěči poskytnout své znalosti samotné Mocnosti... možností je sdostatek, stačí pouze chtít. v tomto případě je vůle to jediné, na čem záleží.

smajlíky fuj fuj, už se pleskám po ruce - ti trpaslíci všude vlezou...

prosím, příspěvky typu 'ten ti to natřel', případně jiné osobní invektivy, mi posílejte do PM. zde nemají co dělat a zaplevelují celý topic. děkuji
Jezura
Příspěvky: 654
Registrován: 18. 12. 2005 5.30
Bydliště: Praha

Příspěvek od Jezura »

Co si myslíš o použitelnosti mého příběhu?
viewtopic.php?t=1596
DenGrasse
Příspěvky: 207
Registrován: 22. 10. 2007 11.51

Utregův syn

Příspěvek od DenGrasse »

Tento příběh jsem pochopitelně četl. Je dobrý, i když poměrně hutný; rozhodně má velmi silný potenciál pro zpracování do novely nebo románu. Bylo by ovšem nutno děj poněkud 'rozmělnit', alespoň ve zkratce doplnit ještě boční dějové linie, týkající se Nae (zejména), paladinů, Lumpina atd. V současné době je trpasličí literatura na výsluní popularity (Heitz - Trpaslíci, Thorpe - Nositel zášti (Warhammer)), takže pravděpodobnost komerčního úspěchu je vysoká. Trochu problém je se závěrem - přeci jen, smrt je smrt... s tím se čtenář mnohdy těžce vyrovnává, ale nejsme v USA, takže i to by snad prošlo, muselo by se to ovšem zpracovat nějak šikovně a v kontextu s příběhem Nae.
Odpovědět