snowmanův incident - otázka na DM

Prohřešky hráčů a jiných subjektů.

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

Odpovědět
Jezura
Příspěvky: 654
Registrován: 18. 12. 2005 5.30
Bydliště: Praha

snowmanův incident - otázka na DM

Příspěvek od Jezura »

snowman už prakticky vůbec nehraje. Zahrál si v poslední době párkrát, ale to poslední, co mi povídal, mne dost překvapilo. Vzhledem k tomu, že už nějakou dobu nechce psát na fórum, poslal mi to alespoň mailem a dávám to sem já. Cituji snowmanův mail:

"V mém posledním příspěvku před několika měsíci jsem psal, že na forum už nevlezu a toho se budu striktně držet. Tento text píši na popud Ježury, který mě o jeho sepsání požádal. Já osobně bych se na to vykašlal už od zárodku, protože to stejně nikam nevede. Kdo z hráčů ví, ví moc dobře, proč to zde platí...

Po delší době jsem se připojil do hry a zahrál si v Hargolu svou postavu. Bylo to fajn, setkání s dalšími brachy a tak jsem chytil slinu zahrát si obšas svou jedinou postavu, kterou na Eq mám vytvořenou.

Následující text obsahuje také IC informace, nicméně s ničím prakticky nesouvisející díky mé delší pauze, takže to může bez obav přečíst každý.

Má postava je lovec, živí se tím a i mě to ooc baví: procházení lokací bez stereotypu jednoho dvou míst, lov všeliké zvěře čili žádná nuda, opékání mas nad ohněm a meditace. Když stáhne dostatečné množství kůží, nebo když chytne nějakou nemoc (blechy apod.) nebo pokud se cítí velmi vyčerpaný či mu dojdou zásoby vody, vrací se zpět do města prodat za pár šušňů kůže, zaplatit náklady za opravy. To je stručně popis toho, jak to zhruba probíhá. Ve městě pak zajde vždy do hospody a když tam na někoho narazí, zůstává tam.

Dnes výše popsaným způsobem strávila jednu noc v divočině a lovila. Skolila též asi čtyři medvědy, což je docela dobrý výkon na můj level a výbavu. U hnědáka je to už celkem riskantní a i to činí tento druh obživy atraktivním jak IC, tak OOC. Strávila poměrně dost času u táboráku a opékala získaná masa. Co se spálilo, hodila do ohně. Najedla se, napila a po náročné noci, již za bílého dne, se vracela zpět do Hargolu.

Vlezla do lokace těsně před Hargolem, tedy k lomu. Na cestě kousek před ní stál a doslova čekal obrovský, do černa zbarvený medvěd s šedým srstnatým pruhem na hřbetě. Postava zběhlá v divoké zvěři okamžitě rozeznává, že je nad její síly a dá se na úprk. Původně jsem nechtěl popisovat, jak a kudy utíkala. Ale jak jsem si zpětně promítal vše, co jsem od toho momentu setkání s velemedvědem udělal, raději pro úplnost popíši i to. Proběhla v úleku do lokace zpět a ještě do další. Zde se jí podařilo oběhnout menší kopec, protože si v panikou v hlavě (a to z 99% OOC spíš než IC!!) uvědomila, že civilizace je opačným směrem. Podařilo se jí proběhnout s medvědem v patách zpět do lokace s bránou Hargolu. Medvěd však za postavou dál neběžel. Otočil se a šel zpět do divočiny. Postava se zastavila a celá udýchaná se chvíli ohlížela za bestií. Pak šla do města a po chvíli jsem se odpojil.

A teď ooc: na forum nelezu a ani to nehodlám měnit. Ať si mě nazývají "Potížistou", je mi to fuk a už to neřeším. Připojil jsem se jen abych si zahrál. Někomu to vadí až tak, že se pokusí z pozice síly jen tak mi znepříjemnit hru? Jak se mi to jeví? Jako podpásovka. Nejsem creeper, co chodí lootovat do dungů. Neboostuji se, abych vymlátil, co se dá a nabíral expy. Nemám desetitisíce, ba skoro ani tisíce zlatek a vlastně ani výbavu, která pro mě není prioritou. Zvolil jsem lovce z důvodů, které jsem psal výše: je to záživné, chodí se po světě, občas nějaký boj, někdy těžší - někdy zase snadnější - ale hlavně smysluplný jako IC obživa a specializace. Stahování, porcování, opékání, spaní pod širákem. Prostě relax a pohodička. Jednou za čas návrat do města a o to příjemnější setkávání s brachy. Podle mě fajn rámec pro dobrou a příjemnou hru. Vadí to někomu? Má s tím někdo nějaký problém? Asi ano. Jinak by se nestalo, co se stalo. Nebyl k tomu sebemenší ooc důvod. Dm mé postavě, která tráví velkou část života v divočině a vyzná se, nedal senemenší šanci třeba se o přítomnosti takovéhoto obrovského medvěda dozvědět dříve. Nerozporuji však primárně způsob vložení npc do hry, ale vložení samotné a motiv, který k tomu jednoznačně vedl. Dm dobře věděl, že toto zvíře rovná se jistá a VELMI rychlá smrt pro mou postavu (a asi pro většinu postav z Hargolu). Měl k tomu snad ooc důvod? Proč? Protože hraji postavu tak, jaká je? Nebo protože mám nick "snowman"? :-(

Svou hrou nikoho neobtěžuji, po dm nic nežádám. Nelítám zběsile po lese, hraji postavu s potěšením a s ostatními hráči se bavíme všichni - nechť příslušní potvrdí. Nehromadím zlato ani drahé kamení. Neženu se za drahou výbavou. Neodpojil jsem se při útěku před medvědem (určeným ooc k jedinému účelu - zabít). Měl jsem nutkání se odpojit. Ne proto, že bych se bál smrti postavy. Ale proto, že mi to přišlo strašně nefér a bez příčiny. Možná, že to od dm byl také záměr - otestovat mě pod tlakem, zda se neodpojím. Ale nechci spekulovat. Prostě mě to dnes dost mrzí, že i obyčejným rp hraním někomu prostě vadím a že mi to dává najevo neomaleným způsobem.

Kdyby to celé bylo sehráno jako například pomsta mocného druida nebo prostě že ten medvěd po postavě šel a stopoval ho nějakou dobu, šlo by to vzít. Ale následovala ještě tečka za tím vším, která tomu nasadila korunu. Přišlo stržení expů bez jediného slova. Dm se ani nenamáhal okomentovat, za co. Já na to do teď nepřišel, přehrával jsem si vše několikrát. Nebyl k tomu důvod a za tím si stojím viz výše. Dm byl asi zklamán, že má postava neumřela poté, co by naběhla bezhlavě na velemedvěda, nebo že se jí povedlo utéct nebo co já vím. Myslím, že není nutné udávat množství stržených expů. Snad jen řeknu, že to byla suma, kterou jsem od dm mimo veliké questy v minulosti (opravdu hodně dlouhé, třeba 5-6 hodinové) nedostal, ani nepamatuji. Nejde však o výši tohoto postihu ani o expy samotné. Jde o princip. Jestli má někdo něco na srdci, jestli má někdo problém, proč mi to rovnou a přímo neřekne? Proč dm není komunikativnější? Jediné vysvětlení je, jak jsem psal: není důvod se snažit cokoli odůvodňoval ani vysvětlovat ze strany DM. Protože motiv je jasný a argumenty by si musel vycucat z prstu a na to už potřebuje čas. Ten teď dostane, a může sem napsat, co chce...

Už se těším, jak mi Ježura bude vyprávět, co sem dm/wb napsal jako svůj pohled na věc plus nějaký chytrý a jistě opodstatněný důvod pro to, co udělal. Nebo to skončí zamčením a klišé typu: dm rozhodnutí je svaté apod. Nebylo by to poprvé, co se podobná věc tutlá. Takové malé "tajemství" jako v předchozím režimu, kdy někteří lidé byli prostě "odejiti"…

Po dnešku jsem zklamaný a upřímně mi to zkazilo náladu. Ne nějak zásadně, přece jen jsem dlouho nehrál a mám čistší Mysl. Ale dost, abych se už dnes nepřipojoval. Jsem však na jednu stranu rád, že se skutečný postoj některých lidí i po mé delší odmlce ukázal v pravém světle a já vím, co mohu čekat. Udivuje mě, že nevraživost nikoli z mé strany přežívá tak dlouho, i když jsem se z ooc scény plně stáhnul a věnuji se jen IC hraní. Ale to už není můj problém. Je to problém dotyčného / dotyčných a já mu v řešení nemohu nijak pomoci..."

Tolik citát jeho slov. Já se ptám DM týmu: Za co byly jeho postavě strženy xp?
labir
Příspěvky: 6702
Registrován: 18. 12. 2005 1.27
Bydliště: Sídlo u Amfiberai, sféra Equilibrie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od labir »

Nevím, nebyl jsem u toho a v DM denících o tomhle není info. Počkám si na info od onoho DM a pak se rozhodnu.
Když něco chcete, nevynucujte si to od okolí. Ptejte se, co vy sami pro to můžete udělat.
anurin
Příspěvky: 1736
Registrován: 27. 9. 2006 23.11

Příspěvek od anurin »

Nevidím do toho, nebyl jsem u toho. Ale působí to na mě roztodivně a nevím co si o tom mám myslet. :ermm:
Znám snowmana jako člověka, znám ho i jako hráče a mohu s klidným svědomým říci že kdyby takhle hráli všichni je to nádhera se na to jen dívat, tak jak hraje on. Ani do toho člověk nemusí být zapojen a stačí to sledovat jako film. Jako člověk je rozhodně čestný, působí tak na mě.……


*zavrtí hlavou* Doopravdy nevím co si o tomhle mám myslet, působí to na mě hodně negativně. Já chápu že DM je člověk, stejně jako hráč. Hráči dělají chyby, stejně jako dělají chyby DM. Je to normální. Jde jen o to zda to byla chyba nebo úmysl. Jestli chyba, dá se to pochopit, chybama se člověk učí. Jestli to byl úmysl, znepříjemnit hru hráči, který je potížista ale i přesto je výbornej RP hráč a jeho hra je skvost, tak tomu se nedá říct jinak než svinstvo. Někde uvnitř sebe doufám že to nebyla ta druhá možnost, né protože sám patřím mezi tu skupinu. Ale proto že něco takového doopravdy do hry nepatří. OOC spory. OOC nenávist.


Doopravdy netuším co na to říct a raději nebudu přilívat benzín do ohně. Jenom tiše doufám že to mělo dobrý důvod a nebo že to bylo špatně zahrané od DM a byla to chyba DM. To stržní expů, z toho jak to popisuje sněhulák doopravdy nechápu. Napadlo mě snad že utíkal přes přechod, ale i to je podle mého nesmysl. Taky jsem jednou utíkal přes přechod a o tom DS ví. DS taktéž utíkalo přes přechod s postavou. V tom problém nevidím. Marně hledám kde tedy je :ermm: .

A doufám že toho snowman nenechá. Jelikož se těším na to jestli ho někdy ve hře potkám a zahraju si s ním. Nikdy sem s nim moc nehrál, ale když sme se k tomu dostali, vždy to stálo za to a patří to mezi mé nejemotivnější vzpomínky z EQ.
labir
Příspěvky: 6702
Registrován: 18. 12. 2005 1.27
Bydliště: Sídlo u Amfiberai, sféra Equilibrie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od labir »

Zatím se prosím zdržte všech soudů, než budu mít vyjádření i toho DM a tím pohled z druhé strany, nebo vyšetření co se tam vlastně stalo.
Když něco chcete, nevynucujte si to od okolí. Ptejte se, co vy sami pro to můžete udělat.
labir
Příspěvky: 6702
Registrován: 18. 12. 2005 1.27
Bydliště: Sídlo u Amfiberai, sféra Equilibrie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od labir »

Potřeboval bych nějaká data, kdy přesně to bylo? Kouknu do logů co se tam dělo...

Edit: Ua... ty logy mají přes 100 MB... :crazy:
Když něco chcete, nevynucujte si to od okolí. Ptejte se, co vy sami pro to můžete udělat.
Jezura
Příspěvky: 654
Registrován: 18. 12. 2005 5.30
Bydliště: Praha

Příspěvek od Jezura »

12.1. večer před 21oo (ale jak dlouho před nevím).
labir
Příspěvky: 6702
Registrován: 18. 12. 2005 1.27
Bydliště: Sídlo u Amfiberai, sféra Equilibrie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od labir »

Jezura píše:12.1. večer před 21oo (ale jak dlouho před nevím).
To mi bohatě stačí, to už si dohledám. Mám už i nějaké info o tom co se tram stalo a myslím že se to velmi rychle vyjasní ku spokojenosti všech. :bigwink: (doufám)

A...už to vidim, odpojení v 21:46:07..., vidim, udělal takovou kličku Divočina-Kamenolom-Divočina-Stará cesta-Divočina-Kamenolom...

Za chvíli tu bude větší info.
Když něco chcete, nevynucujte si to od okolí. Ptejte se, co vy sami pro to můžete udělat.
Psanec
Příspěvky: 1377
Registrován: 17. 2. 2006 21.52
Bydliště: Prachatice / Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Psanec »

Škoda, že nenapsal sám snowman :( Jelikož jemu patří má omluva, za mou nepozornost. Ale pokusím se zde sepsat, jak to bylo podáno z mého pohledu, jako DM.

1. Počátrek byl, když jsem na postavu Snowmena skočil. Hráče znám a rád sním hraju. Viděl jsem ho, jak pucuje dvě pumy v "Divočina východ".

2. Přehodil jsem se do vedlejší lokace a připravil si tam médu "Litého" s tím, že tam byl na lovu. Občas tam jako Dm chodím s mědvědy a hráče trochu zlobím. S tím, že to maskuji za lov. Když jim hráči dají maso, medvěd ho vezme a odejde pryč do lesa zpět.

3. postava Snowmana přišla do této lokace a spatřila tohoto medvěda. Prvotní impuls snowmana byl utíkat. No utíkal zpět do divočiny a medvěd za ním. co vím o medvědech z příodopisných seriálu na specktru atd … tak medvěd na utěk reaguje utokem.

4. Snowman běžel zpět do lokace "Divočina východ", pak dále do lokace "Divočina stará cesta" , tam udělal kolečko kolem skály a nebo kopce a vrátil se přez lokace zpět s tím, že medvěda se snažil nalákat na stráže, aby mu sním pomohli.

5. Medvěd ho následoval až do lokace Hag, kde se zastavil a pak se po chvíli vrátil zpět. Bral jsem to ta, že ani medvěd není tak blbej, aby chodil někam, kde cítí tolik trpaslíku.

6. Snowman stál u vozu před Hagem a vyhlížel medvěda. Chvilku jsem ho sledoval a bavil se, jak to hrál a tak jsem mu chtěl dát XP. Dal jsem mu přes DM konzoli 1000 xp. Bylo to protože se mi líbilo jak to hrál a taky jsem byl rád, že se zase ukázal na EQ a mohli by zase trpaslíky příjemně oživit. Měla to být i motivace.

No jak se dnes dozvídám, xp mu byla stržena … né umysleně … stejně jako se občas překliknu v menu a dám hráči DM kill, tak se mi to stalo i s XP … Jelikož nikde mi to ve vokýnku nepíše, vem a nebo přidej, ale jen "zadej množství". A ani v logu se nezobrazuje nic jako bylo ubráno nebo přidáno tolik a tolik.

To je asi tak k celému incidentu.

Takže se Snowmanovi omlouvám, za můj překlik a až ho zase ve hře uvidím, tak mu to vrátím zpět.
Se slovem se musí zacházet čestně; je to nejvyšší dar, jehož se člověku dostalo.
-- Kniha Sirach

--------------------------
Bojíš se smrti bratříčku ?

Ne …
Smrt je jen vysvobození z bolesti.

Špatně. Smrt je teprve začátek
labir
Příspěvky: 6702
Registrován: 18. 12. 2005 1.27
Bydliště: Sídlo u Amfiberai, sféra Equilibrie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od labir »

Takže nakonec se vše vysvětlilo jako obyčejná chyba, aneb i DM jsou jen chybující tvorové...

Stát se to může komukoliv (a z počtu pravděpodobnosti plyne že se to zase stane), příště poprosím jen dvě věci:

1. Když je někomu strženo xp bez OOC vysvětlení ať se pokud možno ihned ozve do DM kanálu. Postihy na xp se dávají vždy s vysvětlením proč byl postih udělen, jinak by neměly výchovný charakter, ale byla by to jen buzerace.

Stejně tak je nejlepší se ozvat do DM kanálu v případě že hráč nabude dojmu "že ho chce DM zabít" a neví proč. DM se nepotřebují bavit zabíjením postav. Většinou se buď jedná o zpestření tak aby to bylo na hraně ale udělatelné, nebo o větší quest kam se postava připletla náhodou/omylem (šlápnutí na zapomenutou smrtící past pro skupinku co tudy šla před 4-mi hodinami třeba), nebo jde o situaci, která kvůli ději je silově neřešitelná, nebo postava udělala tolik fatálních chyb že prostě situace skončila tak jak skončila nebo se jedná o "vyhánění" pokud DM postavu vidí jak neustále creepuje/lootuje na nějakém výnosném místě (ulovit pár medvědů za čas není rozhodně creep ani loot, to by mrtvolky medvědů musely být všude po lese každý den).

2. Pokud se vám nechce ozývat se do DM kanálu, tak pošlete PM buď nějakému DM, nebo přinejhorším mě (u mě nutno počítat s delší reakční dobou, dělám na modulu). Když se nic neděje, tak dejte dotaz na fórum. Jen bych poprosil neladit ho negativně, nebo nepředestírat své "neotřesné a jediné možné" závěry ohledně negativních pohnutek protagonistů. Ničemu tím nepomůžete a jen to udělá zlou krev.

Tímto považuji celou situaci za vyřešenou a uzavřenou.

Díky.
Když něco chcete, nevynucujte si to od okolí. Ptejte se, co vy sami pro to můžete udělat.
Jezura
Příspěvky: 654
Registrován: 18. 12. 2005 5.30
Bydliště: Praha

Příspěvek od Jezura »

Díky za rychlé vyřízení, vyřídím mu to.
Odpovědět