Modlitební kniha a modlení jako takové...

Pokud vás napadlo jak něco zlepšit, nebo chcete něco naopak zkritizovat

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

anurin
Příspěvky: 1736
Registrován: 27. 9. 2006 23.11

Příspěvek od anurin »

Jon píše:
Street_cz píše:...a od čeho myslíš, že existuje hláška *potichu se modlí k X* ? :bleh:
Na tuhle "hlášku" jsem alergickej.
Já jsem taky alergickej na modlitby zkopírované z textáku. Nemusím ji vidět stále dokola. Hlavně když je kopírovaná z textového dokumentu. Jsem zastánce modliteb originálních a měněných. Modlit se tou a jednou samou modlitbou není dle mě moc přínosem. Lepší dle mého je promlouvání k bohu. Když se postava modlí běžnou modlitbou tak ji píši jen málokdy a snažim se ji nekopírovat. Přecijen ji postava nemusí říkat pořáád stejně dokola i s hvězdička. Můj názor. Snad není příliš mimo mísu.
Jon píše:
Street_cz píše: *potichu se modlí k X* ? :bleh:
Nepoužíval bych to ,,X''. Nějak mi to tam nesedí. Když se modlí tiše, není slyšet ke komu.
Street_cz
Příspěvky: 1136
Registrován: 10. 3. 2008 15.36
Bydliště: v koši (nejnižší patro)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Street_cz »

anurin píše: Já jsem taky alergickej na modlitby zkopírované z textáku. Nemusím ji vidět stále dokola. Hlavně když je kopírovaná z textového dokumentu. Jsem zastánce modliteb originálních a měněných. Modlit se tou a jednou samou modlitbou není dle mě moc přínosem. Lepší dle mého je promlouvání k bohu. Když se postava modlí běžnou modlitbou tak ji píši jen málokdy a snažim se ji nekopírovat. Přecijen ji postava nemusí říkat pořáád stejně dokola i s hvězdička. Můj názor. Snad není příliš mimo mísu.
souhlasím... on je opravdu rozdíl mezi modlením/promlouváním k bohu - a to je možná kámen úrazu.… pokud se postava "modlí" skrz modlitební knihu, předčítá její obsah nahlas aby svého boha upoutala a dostala to, oč z té modlitby žádá... proto samozřejmě ty bonusy - a proto (další důvod) je myslím dobré mít pro toto omezení....stejnak by bůh, pokud by se postava pořád z knížky modlila spíš trestal než dával... a k tomu promlouvání - v běžném životě je to mnohem častější než ona modlitba... protože většinou se k bohu promlouvá když je ho potřeba a to nelze vyjádřit stanovenou modlitbou (snad si rozumíme)

anurin píše:
Jon píše:
Street_cz píše: *potichu se modlí k X* ? :bleh:
Nepoužíval bych to ,,X''. Nějak mi to tam nesedí. Když se modlí tiše, není slyšet ke komu.
tak jen *potichu se modlí* mno
Safira Isil - 3.1.1121 popravena katovou sekyrou
Ramone, syn Anarchův - 27.10.1129 zemřel nepřízní osudu
ostatní upadli v zapomnění
Uživatelský avatar
Jon
Příspěvky: 2513
Registrován: 2. 4. 2007 10.28
Bydliště: Thalie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jon »

anurin píše:Já jsem taky alergickej na modlitby zkopírované z textáku. Nemusím ji vidět stále dokola. Hlavně když je kopírovaná z textového dokumentu. Jsem zastánce modliteb originálních a měněných. Modlit se tou a jednou samou modlitbou není dle mě moc přínosem. Lepší dle mého je promlouvání k bohu. Když se postava modlí běžnou modlitbou tak ji píši jen málokdy a snažim se ji nekopírovat. Přecijen ji postava nemusí říkat pořáád stejně dokola i s hvězdička. Můj názor. Snad není příliš mimo mísu.
Hm, hm, můžu tě ujistit, že pokud narážíš na moje modlitby, v textovém dokumentu je nemám a píšu je po paměti.
Modlitby jsou takové, protože souvisí s kulturou národa: jsou zkrátka neměnné a ustálené, něco jako Otčenáš a Zdrávas v realitě - a tak taky byly zamýšleny. Ne jako modlitby "za něco" ale modlitby vyjadřující úctu k božstvu. Josu napsané tak, aby vyjadřovaly základní prvky víry v ono božstvo. Nehádám se, že je to to samé pořád dokola - ale vynechání modlitby je bráno jako přísná svatokrádež a neúcta k božstvu.

Co je pro tebe přínosem je mi záhadou, hraju postavu tak, jak žije.

K měněným modlitbám taky přikračuju, mám stanovené měsíce, kdy se slaví různé svátky a to pak dělám oběti a různá zaříkání, pak jsem si sepsal i modlitby situační (před bojem, před dlouhou cestou, proti potopení lodi a pod.). Řadím sem i různá zakletí...

Oroginální a neměnné modlitby bohužel často dopadají tak, že postava napíše : "Ajris, dej, abych se stal velikým kapitánem stráží" nebo "Durmine daj nám sílu" a nebo "Ó Hargue, mocný a krutý, dej mi moc zničit..." bla bla. To není vyjádření úcty a víry k bohu, to je vyjádření toho, že psotava něco chce a potřebuje.


EDIT PO STREETOVÝCH MOUDRECH:
Street_cz píše:souhlasím... on je opravdu rozdíl mezi modlením/promlouváním k bohu - a to je možná kámen úrazu.… pokud se postava "modlí" skrz modlitební knihu, předčítá její obsah nahlas aby svého boha upoutala a dostala to, oč z té modlitby žádá... proto samozřejmě ty bonusy - a proto (další důvod) je myslím dobré mít pro toto omezení....stejnak by bůh, pokud by se postava pořád z knížky modlila spíš trestal než dával...


Modlitba dává bohu sílu. Nevidím důvod, proč by věřícího trestal za "příliš časté modlení", zvláště jde li o oslavné modlitby a modlitby teologické.
Street_cz píše:a k tomu promlouvání - v běžném životě je to mnohem častější než ona modlitba... protože většinou se k bohu promlouvá když je ho potřeba a to nelze vyjádřit stanovenou modlitbou (snad si rozumíme)
A to je právě kámen úrazu. Opravdu věřící člověk zkrátka svého boha chválí i když nic nepotřebuje. A o tom to je.
Kraki Skengdrang
Street_cz
Příspěvky: 1136
Registrován: 10. 3. 2008 15.36
Bydliště: v koši (nejnižší patro)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Street_cz »

co jsem pochopil, modlitby bývají většinou vždy ukončením/zahájením nějakého procesu/rituálu... když to vemu z reality, tak např.:
Matka má nemocného syna a žádá o pomoc Boha...tak neveme modlitební knížku a nezačne odříkávat modlitbu, pokud to není součástí nějakého uzdravovacího "rituálu" ...ale odříká prosbu o pomoc vlastními slovy...začne to tradičním "Hospodine" a zakončí "Ámen" … ale jiné to je třeba v kostele, v neděli (ne že bych se toho zučastňoval) na mši, tak kněz odříká nějakou myšlenku, problém a ukončí to třeba nějakou modlitbou (a tak to dělá každou neděli) … Nebo při svatbě (to "ve jménu Otce, Syna i Ducha svatého" - aspOń myslím, že to tak je)
Naposledy upravil(a) Street_cz dne 21. 1. 2009 18.25, celkem upraveno 3 x.
Safira Isil - 3.1.1121 popravena katovou sekyrou
Ramone, syn Anarchův - 27.10.1129 zemřel nepřízní osudu
ostatní upadli v zapomnění
Pavel Urban
Příspěvky: 5860
Registrován: 30. 4. 2007 16.38

Příspěvek od Pavel Urban »

anurin píše:Já jsem taky alergickej na modlitby zkopírované z textáku. Nemusím ji vidět stále dokola. Hlavně když je kopírovaná z textového dokumentu. Jsem zastánce modliteb originálních a měněných. Modlit se tou a jednou samou modlitbou není dle mě moc přínosem. Lepší dle mého je promlouvání k bohu. Když se postava modlí běžnou modlitbou tak ji píši jen málokdy a snažim se ji nekopírovat. Přecijen ji postava nemusí říkat pořáád stejně dokola i s hvězdička. Můj názor. Snad není příliš mimo mísu.
Řekl bych, že opakované modlitby, které jsou součástí náboženství (např. Altairovy modlitby 3x denně, otčenáš apod.), jsou naprosto v pořádku. Jde v obecné vzívání boha. Na druhou stranu je sice prima, že je postava odříkává, ale taky si nemyslím, že by byly kdo ví jak "cenné."

Daleko cennější jak týden takového modlení mi přijde jedna jediná unikátní modlitba za nějakou věc (chválení a velebení boha, poděkování bohu, oddávání se bohu, příslib čehosi bohu, obětování bohu, prosba k bohu za něco/někoho apod.). Mimochodem všimněte si poměru modliteb "já bohu" a "bůh mě."

Jinak moje postavy se modlí prostě do mluvy či do šepotu a případné unikátní modlitby zašlu skrze PM DM (teď jsem Barda trochu zanedbal, o víkendu dohledám a pošlu).
Historie umírá s těmi, kteří ji pamatují.
The cup is full.
Street_cz
Příspěvky: 1136
Registrován: 10. 3. 2008 15.36
Bydliště: v koši (nejnižší patro)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Street_cz »

Jon píše: Modlitba dává bohu sílu. Nevidím důvod, proč by věřícího trestal za "příliš časté modlení", zvláště jde li o oslavné modlitby a modlitby teologické.
tím jsem měl na mysli zrovna to zneužití více knih najednou...
Jon píše:
Street_cz píše:a k tomu promlouvání - v běžném životě je to mnohem častější než ona modlitba... protože většinou se k bohu promlouvá když je ho potřeba a to nelze vyjádřit stanovenou modlitbou (snad si rozumíme)
A to je právě kámen úrazu. Opravdu věřící člověk zkrátka svého boha chválí i když nic nepotřebuje. A o tom to je.
ano, máš pravdu . v tomhle jsem se seknul.… teď jsem si vzpoměl jak se děkuje bohu za oběd a tak :smile:
Safira Isil - 3.1.1121 popravena katovou sekyrou
Ramone, syn Anarchův - 27.10.1129 zemřel nepřízní osudu
ostatní upadli v zapomnění
Naylun
Příspěvky: 3240
Registrován: 16. 5. 2008 20.54
Bydliště: Neverland

Příspěvek od Naylun »

Rozhodně nedoporučuju použití více modlitebních knížek pro umožnění častějšího systémového modlení (pokud to opravdu jde). Nevím, zda by to vyloženě porušilo pravidla, ale co vím je, že podobné "ochcávky" (byť třeba myšlené dobře) jsou obvykle považovány za nerespektování záměrného nastavení světa a tudíž nahlíženy negativně. To časové omezení tam jistě je z nějakého důvodu (odhaduji, že to má hlavně vynutit respektování rozhodnutí boha o vyslyšení/nevyslyšení a zamezit permanentnímu udržování boostu z modlitby).

Co se týká tiché modlitby tak proč ne. Jsou dokonce božstva a situace, u kterých je to mnohem lepší a věrohodnější než hlasité vyřvávání ód. Samozřejmě vhodně použitá a pěkně vymyšlená hlasitá modlitba dá asi hráčům okolních postav mnohem více. A modlitby kopírované z texťáku nebo z hlavy nebo pokaždé jiná modlitba - vždyť je to přece jedno ne? Každý ať si to hraje podle charakteru postavy a svého boha. Vždyť i v reálu se někde opakují stejné modlitby a neříkají se z paměti, ale čtou. Jinde se lidé modlí bezeslov, jinde modlitba znamená tanec kolem kouřícího ohně …..

Jinak modlení do kanálu družina bych používal pouze výjimečně, asi hlavně v situacích, kdy opravdu žádáte o pozornost DM a máte pro to nějaký výraznější důvod. Představte si, jak by to vypadalo z pohledu DM, kdyby to využívali všichni hromadně a často. DM vás občas sledují i když o tom nevíte - několikrát se mi třeba stalo, že takto "šmírovalo" mou hlasitou modlitbu ve standardním kanálu mluva a vyvodilo z toho patřičné důsledky :bigwink:
Svět nepatřil nikomu, kdo nebyl hráč.
kohen
Příspěvky: 460
Registrován: 21. 2. 2006 16.57
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kohen »

Já se spíše zamýšlel nad tím, že okamžitě po ukončení motlitby, po úspěšném vyslyšení postava automaticky dostává hned ten bonus…

Daleko zajímavější by možná bylo něco v tom smyslu vedení charakteristik toho jak je bůh nakloněn jednotlivé postavě po celou dobu jejího života a jednotlivé modlení by nedávalo bonus ihned, ale až po té co by to postava opravdu potřebovala.

Například při poklesu životů jednotlivé postavy pod určitou hranici, nebo podhození důležitého hodu, na smrtící pasti či kouzlo či znovuvzkříšení při padnutí na bojišti.

Pak by postava bezvěrce měla naproti postavě která věří a věnuje se tomu pravidelně nemalou nevýhodu a o víru myslím celkem jde, protože podle mě v tom světě kdo nevěří nebo je bezvěrec je přinejmenším podezřelý.

Nerad bych škatulkoval jednotlivé bohy a taky jejich síly dejme tomu v tomto systému, že každý by mohl dělat něco jiného pro věřící postavu, to by asi dobré nebylo, pak by byl jednotlivý bůh vybírán asi hlavně kvůli tomu co té dané postavě může dát a ne uplně tak jaký bůh to opravdu je.
Seržant Tiriánské Stráže Tonny Signerr

Zákon a Pořádek -Pomáhat a Chránit

Sláva Tirianu
anurin
Příspěvky: 1736
Registrován: 27. 9. 2006 23.11

Příspěvek od anurin »

Jon píše:
nebud vztahovačnej. :bigwink: Jen jsem si do tebe rýpl a úmyslně. Vadí mi stejně jako tobě ( *tiše se modlí k bohu*) to co jsem napsal já. Neříkám že ty je kopíruješ, ale i tací tu byli. Jestli je nekopíruješ tím lépe... V podstatě jde o to, že mi vadí stejná hloupost co tobě. Já taky píšu s postavou *potichu se modlí* .. to neznamená že se nemodlí... modlím se třebas šepotem a nebo nepíši nic a postava šepotí tak, že nic není slyšet. Je to vždy podle nálady. Ale vždy když promlouvám s bohem, tak to píšu a záleží už na situaci. nejčastěji to šepotím, protože postava u modlení nemluví nahlas a nekřičí. Tudíš příležitost slyšet modlitbu mají jen ti co jsou poblíž postavy. Ale to je zase debata o ničem. Každý se modlí dle svého a co je správně? to se určit nedá. Každý má své způsoby modlení... a mimochodem, je to dost out of topic.. myslím si. Kohen začal o něčem jiném ne?
Uživatelský avatar
Paklic
Příspěvky: 672
Registrován: 4. 1. 2008 16.40

Příspěvek od Paklic »

Co se týče modlení, mám dojem, že by se mělo modlit pořád to samý, stejně, jako Otče náš, Zdrávas Maria, atd. Pouze, když postava o něco prosí by se měla modlit jinak, protože to zřejmě bude pokaždý něco jinýho, o co žádá.
anurin
Příspěvky: 1736
Registrován: 27. 9. 2006 23.11

Příspěvek od anurin »

Paklic píše:Co se týče modlení, mám dojem, že by se mělo modlit pořád to samý, stejně, jako Otče náš, Zdrávas Maria, atd. Pouze, když postava o něco prosí by se měla modlit jinak, protože to zřejmě bude pokaždý něco jinýho, o co žádá.
Jo, a lidi by měli nosit oblečení jedné barvy. Trpaslíci zase jiné. Ženy musí mít striktně sukně a vlasy do copu. :megalol:
Naylun
Příspěvky: 3240
Registrován: 16. 5. 2008 20.54
Bydliště: Neverland

Příspěvek od Naylun »

kohen píše:
Labir ti na to trochu odpověděl už na začátku. Jinak pokud bys chtěl pomoct a napadl tě nějaký geniální systém, který zatím asi nikdo z týmu neuvažoval a řešíl by problém viz níže, klidně mi ho pošli PM.

Imho by bylo skvělé mít nějaký propracovaný automatizovaný systém dlouhodobé božské přízně, ale má to úskalí. Z hlediska toho, co by přízeň bohů měla ovlivňovat, by problém asi nebyl, nastavily by se bonusy u různých hodů, byly by statistiky dostupné DM atd. Ale podle čeho by se určovala míra té přízně u jednotlivých postav? Podle počtu použití modlitební knížky za odehraný čas? Vsaď se, že by za pár dní měla velká část postav božskou přízeň namaxovanou a nebylo by to zasloužené pěknou hrou, ale v podstatě "duchovním creepem" (:megalol:).

V současnosti je tak dlouhodobá přízeň "z vyšších míst" ve stopovém množství uskutečněna jen systémem aury a trochu výrazněji reakcemi DM pravděpodobně na základě jejich záznamů o vztahu postav k bohům. Výhoda toho, že to leží na DM je jasná - nelze to nahnat tupým používáním itemu knížky a přízeň mají ti, co si to opravdu zaslouží hezky zahranou vírou. Bohužel je to vykoupeno tím, že se většinou dostane jen na pár šťastlivců a na zbytek (byť třeba hraný také skvěle) vzhledem k nízkému stavu DM nezbyde čas. Jediná rada tak zní - hrát dost zajímavě na to, aby si vás DM všimlo a bavilo ho hrát pro vás vašeho boha.
Naposledy upravil(a) Naylun dne 21. 1. 2009 19.43, celkem upraveno 2 x.
Svět nepatřil nikomu, kdo nebyl hráč.
Uživatelský avatar
Jon
Příspěvky: 2513
Registrován: 2. 4. 2007 10.28
Bydliště: Thalie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jon »

Panathian píše: Ale podle čeho by se určovala míra té přízně u jednotlivých postav? Podle počtu použití modlitební knížky za odehraný čas? Vsaď se, že by za pár dní měla velká část postav božskou přízeň namaxovanou a nebylo by to zasloužené pěknou hrou, ale v podstatě "duchovním creepem" (:megalol:).
:yes: Právě na to jsem narážel, když jsem tenhle topic vytáhl.
Kraki Skengdrang
kohen
Příspěvky: 460
Registrován: 21. 2. 2006 16.57
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kohen »

Jon píše:
Panathian píše: Ale podle čeho by se určovala míra té přízně u jednotlivých postav? Podle počtu použití modlitební knížky za odehraný čas? Vsaď se, že by za pár dní měla velká část postav božskou přízeň namaxovanou a nebylo by to zasloužené pěknou hrou, ale v podstatě "duchovním creepem" (:megalol:).
:yes: Právě na to jsem narážel, když jsem tenhle topic vytáhl.
Je fakt, že se creepovalo s xp, i penězma, věcma a vším co přináší nějakou výhodu atd... , toho se asi ani v tomto případě vyvarovat nepujde..
Seržant Tiriánské Stráže Tonny Signerr

Zákon a Pořádek -Pomáhat a Chránit

Sláva Tirianu
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 4924
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od The_Balrog »

The_Balrog píše:...Kdysi jsem měl debatu s Psancem ohledně modlení. Nakonec z toho vzešlo doporučení, aby se hráči, co se doopravdy modlí, modlili do "družiny". DM, co je online, tak může vidět (ač není u něj), že se onen někdo k někomu modlí, jaký vztah k bohu má a podle toho třeba časem upravit sílu boha a jeho přízeň k dané postavě v DM záznamech. Pak se vyhnete trapné situaci, kdy po půl roce hraní se náhle zjeví bůh, ke kterému se denně modlíte a zeptá se vás, kdo vlastně jste.

A když mluvím o "modlení", tak myslím doopravdy modlení – ne že napíšete do družiny *modlí se k Ajris*.

No a zase jsme u toho. Prostě hrajte. Když budete hrát pěkně tu postavu a její snahy, je mnohem pravděpodobnější, že si jich někdo všimne, než když to nehrajete. Pak si toho totiž – pro někoho možná překvapivě – nemůže všimnout nikdo! …
(viewtopic.php?p=57552#57552)
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
Street_cz
Příspěvky: 1136
Registrován: 10. 3. 2008 15.36
Bydliště: v koši (nejnižší patro)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Street_cz »

The_Balrog píše:
The_Balrog píše:...Kdysi jsem měl debatu s Psancem ohledně modlení. Nakonec z toho vzešlo doporučení, aby se hráči, co se doopravdy modlí, modlili do "družiny". DM, co je online, tak může vidět (ač není u něj), že se onen někdo k někomu modlí, jaký vztah k bohu má a podle toho třeba časem upravit sílu boha a jeho přízeň k dané postavě v DM záznamech. Pak se vyhnete trapné situaci, kdy po půl roce hraní se náhle zjeví bůh, ke kterému se denně modlíte a zeptá se vás, kdo vlastně jste.

A když mluvím o "modlení", tak myslím doopravdy modlení – ne že napíšete do družiny *modlí se k Ajris*.

No a zase jsme u toho. Prostě hrajte. Když budete hrát pěkně tu postavu a její snahy, je mnohem pravděpodobnější, že si jich někdo všimne, než když to nehrajete. Pak si toho totiž – pro někoho možná překvapivě – nemůže všimnout nikdo! …
(viewtopic.php?p=57552#57552)
dík :clover:
Safira Isil - 3.1.1121 popravena katovou sekyrou
Ramone, syn Anarchův - 27.10.1129 zemřel nepřízní osudu
ostatní upadli v zapomnění
Darthirii
Příspěvky: 148
Registrován: 26. 8. 2008 16.29
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Darthirii »

Starost, jak hrát modlení, mi není neznámá a zkusím se tedy nějak vyjádřit. Třeba to někomu prospěje.

Jak zmiňuje Naylun, systémově lze získat bonus za použití modlitební knížky jednou za IC den. Snaha o obejití tohoto limitu je tak nežádoucí obcházení daného systému. Snad by stálo za úvahu u krátkých modliteb tuto dobu omezit na 8 hodin a u středně dlouhých na 12 hodin (a příslušně také zkrátit jejich dobu trvání).

Pokud se vaše postava modlí častěji, IC vám přece nic nebrání danou modlitbu pronést pomocí gesta a emocí, jen je třeba se smířit s tím, že bonus na celý nadcházející den (ne)získáte jen u té první modlitby. Dělám to stejně v případech, kdy je na místě se pomodlit, ale už (ne)mám bonus z dřívější modlitby.

Někdo doporučuje modlení se do party kanálu. Z mého pohledu je to užitečné ze dvou důvodů: Zaprvé, DM by měly mít přehled, kolik a jakých má určitý bůh věřících, aby je také dokázali správně zahrát svým ovečkám. A k tomuto nakonec postačí i ta hanobená věta *modlí se k X*, jen dává najevo, že se hráč s touto částí hry příliš neobtěžoval. A zadruhé, kdy postava žádá konkrétního zásahu DM ať už v rovině obecné supervize „Nenech harpyje ať nás dnes sežerou“ či akutní „Vrať duši do tohoto těla a slibuji, že příště si vezmu svitky“. Pokud vím, že DM mají u mé postavy jasno a zrovna nežádám zásahu boha, do party kanálu nepíšu, protože mi to přijde jako nadbytečné spamování jejich kanálu.

Pevné modlitby do náboženství rozhodně patří, opakujeme je vždy při nějaké příležitosti a znamenají přece jistou stabilitu a tradici daného náboženství. Stejně jako jiné náboženské symboly, rituály či jiné zvyky, které se pojí s daným náboženstvím. On ani ten ironicky myšlený požadavek na oblečení stejné barvy není od věci. Ostatně co jiného jsou uniformy stráží či róby Magické univerzity? A jestli si někdo své modlitby pamatuje z hlavy či kopíruje z textového editoru, to už přece není rozdíl.

„Modlitby na jedno použití“, kterými si něčeho konkrétního přejeme či vycházíme z nějaké situace, jsou jen další kategorií a jsou sestavovány samotným věřícím dle jeho schopností. A bohužel také schopností hráče. Já se přiznám, že vytvořit modlitbu o pár řádcích je pro mě záležitost dvou hodin psaní a škrtání v práci. Snad je to proto, že víra se mně v reálném životě vždy úspěšně vyhýbala a z Otčenáše znám jen jeho první řádek „Sude náš, jenž jsi naražený, …“ Ale občas se také o takovou pokusím (když nemám zrovna v práci co dělat a mám čas si takovou připravit).

Stejně tak si myslím, že jen málo bohům bude záležet na hlasitosti modlitby. Pokud jde modlitba od srdce, nezáleží na tom, jestli ji řeknu nahlas, šeptem nebo jen v duchu (a pokud není třeba, aby se podle ní zařídilo DM, proč by ji mělo slyšet?). Toto považuji spíš za věc zvyku daného náboženství a osobního rozhodnutí postavy, zdali chce, aby ji slyšelo i okolí či ne.
Amber
kokosak
Příspěvky: 2954
Registrován: 17. 8. 2007 18.49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kokosak »

A pak jsou samozřejmně bohové, kteří motlitby nepožadují a tací, kterým jsou dokonce proti srsti. Ostatně i v křesťanství máme takové směry, že.
Eternal chaos comes with chocolate rain, you guys. CHOCOLATE RAIN!
Uživatelský avatar
Jon
Příspěvky: 2513
Registrován: 2. 4. 2007 10.28
Bydliště: Thalie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jon »

kokosak píše:A pak jsou samozřejmně bohové, kteří motlitby nepožadují a tací, kterým jsou dokonce proti srsti. Ostatně i v křesťanství máme takové směry, že.
I to jsem zmiňoval , stačí číst :)
Kraki Skengdrang
kokosak
Příspěvky: 2954
Registrován: 17. 8. 2007 18.49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kokosak »

Jon píše:
kokosak píše:A pak jsou samozřejmně bohové, kteří motlitby nepožadují a tací, kterým jsou dokonce proti srsti. Ostatně i v křesťanství máme takové směry, že.
I to jsem zmiňoval , stačí číst :)
Ano, četl jsem. A pak jsem to ještě vypíchnul vlastnímy slovy, aby to nezapadlo :bigwink:
Eternal chaos comes with chocolate rain, you guys. CHOCOLATE RAIN!
Odpovědět