Rozšíření oddílu na HDD

Vše co přímo nesouvisí s hrou na Equilibrii

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

Street_cz
Příspěvky: 1136
Registrován: 10. 3. 2008 15.36
Bydliště: v koši (nejnižší patro)
Kontaktovat uživatele:

Rozšíření oddílu na HDD

Příspěvek od Street_cz »

Mám jeden 640GB disk rozdělený na 3 oddíly, po 30GB, 244 a 322 … samozřejmě, ten 1. 30GB je na systém (Windows), ale začínám mít problémy udržovat ho, aby tam byl dostatek volného místa pro rychlý běh PC. Ze začátku s tím problém nebyl, ovšem po roce se 15GB volnýho místa smrsklo na 5 max (ačkoliv všechny programy instaluju do E: 322GB a datové soubory do D: 244GB)… časem vždycky provedu defragmentaci přes O&O Defrag, vyčistím PC přes CCleaner a resetnu ochranu systému... přesto všechno se volné místo smrskuje (zřejmě za to může Common files, pluginy apod. hovadinky, který využívají programy nainstalované v jiném oddílu a přesto je hází do C:), existuje nějaká možnost, jak přenastavit velikost nešťastně rozvržených oddílů, aniž bych musel vymazat všechna data na HDD? jestli třeba nesačí pouze reinstalovat wokna (Visty), jestli mi to hodí nabídku, jak chci rozvrhnout oddíly... v tomhle se nevyznám a formát se mi opravdu kvůli tomu dělat nechce,
dík
Safira Isil - 3.1.1121 popravena katovou sekyrou
Ramone, syn Anarchův - 27.10.1129 zemřel nepřízní osudu
ostatní upadli v zapomnění
Roma
Příspěvky: 426
Registrován: 21. 5. 2008 17.39

Příspěvek od Roma »

Format neni nutný.. Je na to softwaru spousta. V podstatě vše co má v názvu partition to umí.
Acronis Partition Manager
Norton PartitionMagic
Paragon Pratition Manager

Mrkni se, jestli to umí i trialky těch výše uvedených a nebo rovnou koukni po nějakém freeware http://www.slunecnice.cz/vyhledavani/?qs=partition

Jestli chceš i návody tak si vygoogli "změnu velikosti oddílu" a nebo "resize partition"

Teď koukám že na Vistach nejedou/nejely některé tyhle programky tak mrkni sem na návod jak to udělat přímo ve Vistě.

http://www.vistarewired.com/2007/02/16/ … dows-vista
Roma Spouštěč pro Equilibrii 2.0 NWN Camera mod Listování v PM

Get the ability to choose: (.Y.) (oYo) (.)(.) (*)(*) (o)(0)
Sethiel
Příspěvky: 286
Registrován: 14. 4. 2008 19.23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sethiel »

Partition Magic mám vyzkoušenej, jednoduchej a kvalitní soft. Akorát není zadarmo. Ale tohle určitě umí, dělal jsem.
Imagination is the only weapon in the war against reality.
Street_cz
Příspěvky: 1136
Registrován: 10. 3. 2008 15.36
Bydliště: v koši (nejnižší patro)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Street_cz »

tak jsem nakonec sáhnul po Acronis Disk Director Suite, protože ten Visťáckej management neumožňoval rozšíření disku C:, na kterým byl systém... Demo sice rozsšířit disk neumělo, ale plná verze už ano, dík za tip
Safira Isil - 3.1.1121 popravena katovou sekyrou
Ramone, syn Anarchův - 27.10.1129 zemřel nepřízní osudu
ostatní upadli v zapomnění
Street_cz
Příspěvky: 1136
Registrován: 10. 3. 2008 15.36
Bydliště: v koši (nejnižší patro)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Street_cz »

tak se na vás opět obracím s problémem
z nějakého mně neznámého důvodu najednou přestal fungovat Acronis, při pokusu o rozšíření mi v BSOD vyskočí hláška "error: cannoct resize a partition with bad blocks"… zkoušel jsem cokoliv, abych to zprovoznil, zkoušel jsem defragmentace (přes O&O), různé reinstalace a přesto mi to nefunguje... žádný řešení se mi nepovedlo vygooglovat a ani jiné softwary jsem nezprovoznil - Norton nefunguje na Visty, Paragon nefunguje na 64 bitový systém, a ostatní nejsou pro Visty též... nevíte, čím to může být a čím bych dal opět Acronis do provozu? Nebo jiný software, funčkní na Vistách 64? díky
Safira Isil - 3.1.1121 popravena katovou sekyrou
Ramone, syn Anarchův - 27.10.1129 zemřel nepřízní osudu
ostatní upadli v zapomnění
Uživatelský avatar
Ikkie
Příspěvky: 1022
Registrován: 20. 2. 2006 17.10
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ikkie »

Zkoušel jsi CHKDSK?
Tereza Smittová - RIP (portrait by NIAM)
Balkon, syn Daskův
Athriel
Uživatelský avatar
Pipi_CZ
Příspěvky: 2052
Registrován: 7. 2. 2009 14.33
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pipi_CZ »

Pffff … buď rád že máš co máš...já mám dva HDD oba 20gb a na každém asi 1.5 gb volného... jak říkám, buď spokojený :biggrin:
Street_cz
Příspěvky: 1136
Registrován: 10. 3. 2008 15.36
Bydliště: v koši (nejnižší patro)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Street_cz »

Ikkie píše:Zkoušel jsi CHKDSK?
to jsem taky zkoušel, bez jediné chybičky
Safira Isil - 3.1.1121 popravena katovou sekyrou
Ramone, syn Anarchův - 27.10.1129 zemřel nepřízní osudu
ostatní upadli v zapomnění
Uživatelský avatar
Anade
Příspěvky: 947
Registrován: 20. 8. 2008 23.54
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od Anade »

Většina live distribucí Linuxu má zabudovaný nástroj na změnu velikostí diskových oddílů. Obvykle GTKparted nebo Qtparted (GTK nebo QT Partition Editor).
Anade Be'lein – rozporuplná, (pro některé) nevypočitatelná, nedůvěřivá elfka za půl druhé platinky
We do what we must because we can.
O papoušcích…
Sethiel
Příspěvky: 286
Registrován: 14. 4. 2008 19.23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sethiel »

Street_cz píše:tak se na vás opět obracím s problémem
"error: cannoct resize a partition with bad blocks"
Úplně jsem nepochopil, jestli se tahle hláška vztahuje k vadným sektorům na disku, nebo k poškozené struktuře souborového systému. Víc možností zatím nevidím a obě mají celkem zřejmé řešení.
Imagination is the only weapon in the war against reality.
Street_cz
Příspěvky: 1136
Registrován: 10. 3. 2008 15.36
Bydliště: v koši (nejnižší patro)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Street_cz »

Anade píše:Většina live distribucí Linuxu má zabudovaný nástroj na změnu velikostí diskových oddílů. Obvykle GTKparted nebo Qtparted (GTK nebo QT Partition Editor).
Windows má samozřejmě taky, ovšem nepodporuje rozšíření oddílu zmenšením jiného (např. E: 320GB -> 200GB D: 200GB -> 320GB), pouze vytvoření nového oddílu...
Sethiel píše:Úplně jsem nepochopil, jestli se tahle hláška vztahuje k vadným sektorům na disku, nebo k poškozené struktuře souborového systému. Víc možností zatím nevidím a obě mají celkem zřejmé řešení.
tak si nejsem jistý, jak odpovědět
zkusím to takto, jestli ti to něco neřekne, po spuštění Acronise, nastavení, který oddíl chci zmenšit a který zvětšit, startu a restartu systému, kde se spustí samotná akce (zablokování oddílů, kontrola až následný zmenšení konkrétního oddílu a zvětšení) vše probíhá v pořádku, jakmile se začne zmenšovat oddíl, ze kterého má být využité volné místo, vyskočí již zmíněná hláška a systém se obnoví ze zálohy před restartem...nic víc ti k tomu nepovím, protože mi to nic jiného nesdělí :) a v logu jsou samý kliky háky, kterým nerozumím
Safira Isil - 3.1.1121 popravena katovou sekyrou
Ramone, syn Anarchův - 27.10.1129 zemřel nepřízní osudu
ostatní upadli v zapomnění
Sethiel
Příspěvky: 286
Registrován: 14. 4. 2008 19.23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sethiel »

Street_cz píše:
Sethiel píše:Úplně jsem nepochopil, jestli se tahle hláška vztahuje k vadným sektorům na disku, nebo k poškozené struktuře souborového systému. Víc možností zatím nevidím a obě mají celkem zřejmé řešení.
tak si nejsem jistý, jak odpovědět
zkusím to takto, jestli ti to něco neřekne, po spuštění Acronise, nastavení, který oddíl chci zmenšit a který zvětšit, startu a restartu systému, kde se spustí samotná akce (zablokování oddílů, kontrola až následný zmenšení konkrétního oddílu a zvětšení) vše probíhá v pořádku, jakmile se začne zmenšovat oddíl, ze kterého má být využité volné místo, vyskočí již zmíněná hláška a systém se obnoví ze zálohy před restartem...nic víc ti k tomu nepovím, protože mi to nic jiného nesdělí :) a v logu jsou samý kliky háky, kterým nerozumím
Promiň, vyjádřil jsem se dost zkratkovitě. Jde o to, že tu řešíte, kterej program na partitiony umí to a to … přitom to nevypadá, že by ten Tvůj software něco neuměl. Zahlásil ti vadný bloky, a proto to nemohl udělat. Ne kvůli tomu, žes to chtěl zvětšit zmenšením jiného oddílu. Pokud tím myslel, že je vadná část souborového systému, pak zkus (velmi opatrně a s rozmyslem) fsck nebo ekvivalentní věc a ve většině případů se to povede opravit. Pokud tím myslel vadný sektory na disku, pak velmi, velmi rychle zálohuj důležitý data. A pořiď novej disk. Od doby, kdy se začnou objevovat první vadný sektory, to jde většinou dost rychle.
Imagination is the only weapon in the war against reality.
Street_cz
Příspěvky: 1136
Registrován: 10. 3. 2008 15.36
Bydliště: v koši (nejnižší patro)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Street_cz »

Sethiel píše:Promiň, vyjádřil jsem se dost zkratkovitě. Jde o to, že tu řešíte, kterej program na partitiony umí to a to … přitom to nevypadá, že by ten Tvůj software něco neuměl.
Pokud vím, tak jsem tady nikdy neřešil, co kterej umí (ani nebylo mojí prioritou) - pouze jsem konstatoval, proč nepoužívám windowsáckej software... ale asi to bylo jen nedorozumění, protože jsems e špatně vyjádřil.
Sethiel píše: Zahlásil ti vadný bloky, a proto to nemohl udělat. Ne kvůli tomu, žes to chtěl zvětšit zmenšením jiného oddílu. Pokud tím myslel, že je vadná část souborového systému, pak zkus (velmi opatrně a s rozmyslem) fsck nebo ekvivalentní věc a ve většině případů se to povede opravit. Pokud tím myslel vadný sektory na disku, pak velmi, velmi rychle zálohuj důležitý data. A pořiď novej disk. Od doby, kdy se začnou objevovat první vadný sektory, to jde většinou dost rychle.

O tohle mi šlo, já nevěděl přesně co to způsobuje, jestli je to chyba disku, softwaru, proto jsem se vyjádřil tak, jak jsem se vyjádřil.
OK, vyzkouším co se dá, snad to nebude tak horký, ale CHKDSK mi nenalezlo žádnou chybu disku.
Safira Isil - 3.1.1121 popravena katovou sekyrou
Ramone, syn Anarchův - 27.10.1129 zemřel nepřízní osudu
ostatní upadli v zapomnění
Street_cz
Příspěvky: 1136
Registrován: 10. 3. 2008 15.36
Bydliště: v koši (nejnižší patro)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Street_cz »

Tak přecijen, po zadání parametru /f mi systém nahlásil vadné soubory na disku a s chutí (aspoň to tvrdil) je opravil, ovšem Acronis furt hlásá, že se mu nelíbí bloky na disku...
Safira Isil - 3.1.1121 popravena katovou sekyrou
Ramone, syn Anarchův - 27.10.1129 zemřel nepřízní osudu
ostatní upadli v zapomnění
Uživatelský avatar
Ikkie
Příspěvky: 1022
Registrován: 20. 2. 2006 17.10
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ikkie »

Něco málo může taky prozradit SMART, můžeš zkusit některý z programů: http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison … R.T._tools
Tereza Smittová - RIP (portrait by NIAM)
Balkon, syn Daskův
Athriel
Sethiel
Příspěvky: 286
Registrován: 14. 4. 2008 19.23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sethiel »

Street_cz píše:Tak přecijen, po zadání parametru /f mi systém nahlásil vadné soubory na disku a s chutí (aspoň to tvrdil) je opravil, ovšem Acronis furt hlásá, že se mu nelíbí bloky na disku...
Klíčový je, jestli ti zahlásil vadný sektory. To je to, co potřebuješ hlavně zkontrolovat. Pokud to nedělá v základním testu, pak ten správnej přepínač je pravděpodobně /r, viz například http://en.wikipedia.org/wiki/CHKDSK.

Teprve až budeš vědět, jestli jsou to vadný sektory na disku, nebo něco jinýho, můžeš na tu chybovou hlášku nějak reagovat. Kdyby to napsali jasněji, bylo by to o dost jednodušší. Ani na jejich stránkách jsem nenašel žádné upřesnění, jestli tahle hláška znamená fyzický sektory nebo vadnej souborovej systém.

EDIT: Teprve teď jsem si všiml, že píšeš, že to vyskočí v BSOD, takže jsem to na stránkách toho softu hledal dost marně. :bigwink:
Imagination is the only weapon in the war against reality.
Sethiel
Příspěvky: 286
Registrován: 14. 4. 2008 19.23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sethiel »

Street_cz píše:
Sethiel píše:Promiň, vyjádřil jsem se dost zkratkovitě. Jde o to, že tu řešíte, kterej program na partitiony umí to a to … přitom to nevypadá, že by ten Tvůj software něco neuměl.
Pokud vím, tak jsem tady nikdy neřešil, co kterej umí (ani nebylo mojí prioritou) - pouze jsem konstatoval, proč nepoužívám windowsáckej software... ale asi to bylo jen nedorozumění, protože jsems e špatně vyjádřil.
Street_cz píše: při pokusu o rozšíření mi v BSOD vyskočí hláška "error: cannoct resize a partition with bad blocks"… zkoušel jsem cokoliv, abych to zprovoznil, zkoušel jsem defragmentace (přes O&O), různé reinstalace a přesto mi to nefunguje... žádný řešení se mi nepovedlo vygooglovat a ani jiné softwary jsem nezprovoznil - Norton nefunguje na Visty, Paragon nefunguje na 64 bitový systém, a ostatní nejsou pro Visty též... nevíte, čím to může být a čím bych dal opět Acronis do provozu? Nebo jiný software, funčkní na Vistách 64?
Tohle mi znělo jako že tu hlášku považuješ za chybu toho Acronise a hledáš něco, co by to zvládlo - a přitom vlastně zavíráš oči před problémem a chceš ho jen obejít. Hlavně že už si rozumíme. :bigwink:
Imagination is the only weapon in the war against reality.
Sethiel
Příspěvky: 286
Registrován: 14. 4. 2008 19.23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sethiel »

Street_cz píše:Tak přecijen, po zadání parametru /f mi systém nahlásil vadné soubory na disku a s chutí (aspoň to tvrdil) je opravil, ovšem Acronis furt hlásá, že se mu nelíbí bloky na disku...
To neznamená vůbec nic. Pokud jsou to vadný sektory, pak mohl opravit (nebo si myslel, že opravil) některý soubory, ale problém samozřejmě přetrvává. Pokud je problém v chybným souborovým systému, ani pak to nic moc neznamená … někdy je potřeba ten CHKDSK spustit několikrát, abys dostal souborovej systém do opravdu konzistentního stavu, takže ti klidně mohl něco opravit a pořád tam něco nechat.
Imagination is the only weapon in the war against reality.
Street_cz
Příspěvky: 1136
Registrován: 10. 3. 2008 15.36
Bydliště: v koši (nejnižší patro)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Street_cz »

Sethiel píše:Tohle mi znělo jako že tu hlášku považuješ za chybu toho Acronise a hledáš něco, co by to zvládlo - a přitom vlastně zavíráš oči před problémem a chceš ho jen obejít. Hlavně že už si rozumíme. :bigwink:
prve jsem považoval
Sethiel píše: To neznamená vůbec nic. Pokud jsou to vadný sektory, pak mohl opravit (nebo si myslel, že opravil) některý soubory, ale problém samozřejmě přetrvává. Pokud je problém v chybným souborovým systému, ani pak to nic moc neznamená … někdy je potřeba ten CHKDSK spustit několikrát, abys dostal souborovej systém do opravdu konzistentního stavu, takže ti klidně mohl něco opravit a pořád tam něco nechat.
spouštěl jsem to 3x, oprava chyb proběhla pouze poprvé, pak to hlásilo oddíly bez pozítíž
Sethiel píše:Klíčový je, jestli ti zahlásil vadný sektory. To je to, co potřebuješ hlavně zkontrolovat. Pokud to nedělá v základním testu, pak ten správnej přepínač je pravděpodobně /r, viz například http://en.wikipedia.org/wiki/CHKDSK.

Teprve až budeš vědět, jestli jsou to vadný sektory na disku, nebo něco jinýho, můžeš na tu chybovou hlášku nějak reagovat. Kdyby to napsali jasněji, bylo by to o dost jednodušší. Ani na jejich stránkách jsem nenašel žádné upřesnění, jestli tahle hláška znamená fyzický sektory nebo vadnej souborovej systém.
OK, už se to testuje
Safira Isil - 3.1.1121 popravena katovou sekyrou
Ramone, syn Anarchův - 27.10.1129 zemřel nepřízní osudu
ostatní upadli v zapomnění
Street_cz
Příspěvky: 1136
Registrován: 10. 3. 2008 15.36
Bydliště: v koši (nejnižší patro)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Street_cz »

vyzkoušel jsem parametry /r i /p na všechny lokální disky a bez potíží
Safira Isil - 3.1.1121 popravena katovou sekyrou
Ramone, syn Anarchův - 27.10.1129 zemřel nepřízní osudu
ostatní upadli v zapomnění
Odpovědět