Luky

Vše co přímo nesouvisí s hrou na Equilibrii

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

Odpovědět
Sethiel
Příspěvky: 286
Registrován: 14. 4. 2008 19.23
Kontaktovat uživatele:

Luky

Příspěvek od Sethiel »

Předpokládám, že se tu najdou znalci problematiky, takže nadhodím otázku.

Jak se chovají kladkové luky, v čem spočívají jejich výhody? Případně ještě doplňková … existují nějaká další zajímavá vylepšení na poli luků, jejich tvaru, provedení, čehokoli pro dosažení maximálního účinku?

Abych to trošku rozvedl … na netu jsem toho moc nenašel. Můj zcela laický pohled (člověka lehce znalého fyziky) je, že natažení několikanásobné tětivy přes kladky (pokud je to vůbec to, co se tam dělá) způsobuje zmenšení síly potřebné k natažení za cenu menšího energie vložené do luku. Při puštění pak kladky zrychlují pohyb tětivy (tolikrát, kolikanásobná je) a zvyšují tedy rychlost vypouštěného šípu, ovšem jen do určité míry, která je daná menší energií vloženou do luku - a tudíž nižší hmotností šípu. To by způsobovalo, že se šíp pohybuje rychleji, pokud je ovšem dostatečně lehký … což není přesně to, co chceme, ne? Pokud potřebujeme průraznost, je potřeba energie šípu - tedy rychlost i hmotnost.

Fajn, to byla možná zcela nesouvisející úvaha. :bigwink: Zná někdo ten princip?
Imagination is the only weapon in the war against reality.
Uživatelský avatar
George
Příspěvky: 1652
Registrován: 29. 6. 2007 23.58
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od George »

Myslím, že hlavní rozdíl je v tom, že obyčejné luky vykonávají sílu stále stejnou rychlostí (nebo spíš snaží se, ale díky zrychlení je to přecejen stále rychlejší).
Ale kladkové ze začátku pracují spíš na sílu, aby zrychlily šíp a až pak hodně zrychlí aby mu dodaly ještě rychlost... něco jako
5,10,15 … u obyčejného luku (myslím rychlost) .. průměr je 10
2, 10, 18 … u kladkového (myslím rychlost) .. průměr stále 10, ale konečná rychlost je vyšší...
Ale možná je to blbost :blush: .. a těch čísel si nevšímejte, je to jen příklad.
Těma rychlostma myslím okamžik zrychlení šípu při výstřelu.
Zkrátka kladkový má lepší rozprostření síly při výstřelu (můj názor).
Sell drugs. Run guns. Nail sluts and fuck the law.
Uživatelský avatar
Jon
Příspěvky: 2513
Registrován: 2. 4. 2007 10.28
Bydliště: Thalie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jon »

Jediná výhoda kladkového luku je ta, že se napíná s menší silou, takže můžete šíp držet při míření mnohem dýl - není to tak namáhavé. Síla je naprosto stejná nebo i menší než u "obyčejných" luků.

Klasický luk býval vyrobený z jasanu nebo tisu, složitým postupem, klasický anglický "longbow". Jednoduchý a účinný a taky přesný, s velikou silou. Problém toho luku je snad jedině v tom, že trvá nějaký ten pátek, než se s ním člověk naučí zacházet. Taky proto v historii kuše vytlačily luky. U těchhle luků je tah minimálně 100 liber.

V historii se hojně používaly kombinované reflexní luky ze skládaných materiálů. Ty byly kratší, lehčí. Do těla luku bylo komponováno dřevo, rohovina, zvířecí šlachy. Díky jejich charakteristickému zahnutí (jsou to luky východního typu, ramena lučiště jsou načtyřikrát prohnutá) letěly střely plochým obloukem a taky rychleji.

Později se začaly vyrábět luky sklížené z různých ušlechtilých dřev a vyvařených šlach, ty měly pravděpodobně největší sílu a tah okolo 150 liber (takže bych rád viděl sličnou elfku, která by ho napjala a mohla s ním chvíli mířit).
Kraki Skengdrang
Sethiel
Příspěvky: 286
Registrován: 14. 4. 2008 19.23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sethiel »

Jon píše:Jediná výhoda kladkového luku je ta, že se napíná s menší silou, takže můžete šíp držet při míření mnohem dýl - není to tak namáhavé. Síla je naprosto stejná nebo i menší než u "obyčejných" luků.
Celkem rozumím principu luku, vylepšení reflexního luku i deflexního, jediný jsem úplně nepochopil ty kladkový. Píšeš, že se napíná menší silou … a hned v následující větě, že síla je naprosto stejná nebo i menší. Asi nerozumím, co chceš říct.

Jinak pokud je to skutečně tak - a i podle mojí úvahy to tak je - že je potřeba menší sílu na natažení, pak na stejný dráze do něj vložíš menší energii, tudíž vložíš menší energii do šípu. To je to, čemu nerozumím …

George: No na několikrát otočená tětiva znamená, že rychlost (např. při puštění tětivy) se zvýší (např. 3x) a síla potřebná k natažení (a zároveň síla, kterou je šíp urychlován) klesne (např. 3x). Ale určitě je to pořád asymptoticky stejná závislost (aspoň nevidím důvod, proč by neměla být).
Imagination is the only weapon in the war against reality.
zdech
Příspěvky: 1218
Registrován: 25. 3. 2009 15.17

Příspěvek od zdech »

V lucích se nevyznám víc než jen hrubou představou jak se s tím "zarábí", ale kladka je kladka, ať je použita kdekoliv (doufám). Takže stejně jako při zvedání kyblíků by mělo platit, že u dvou imaginárních luků stejného tahu 30 kg potřebuji u obyčejného provedení v rukách utáhnout těch 30 kilo, zatímco u kladkového stačí "unést" třeba 15 (podle konstrukce kladkostroje).
Kladky fungují na principu "menší síla po větší dráze", tedy kladková provedení budou větší než jejich stejně silné, ale obyčejné protějšky. Proto asi ta věta "Síla je naprosto stejná nebo i menší než u "obyčejných" luků", od určité síly už je ta zbraň moc velká/těžká a tedy nepoužitelná.
Serbitar Draga - Služebník Říše 1124 - 1199
Torwald Seveřan - cestu hledající
Sethiel
Příspěvky: 286
Registrován: 14. 4. 2008 19.23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sethiel »

zdech píše:V lucích se nevyznám víc než jen hrubou představou jak se s tím "zarábí", ale kladka je kladka, ať je použita kdekoliv (doufám). Takže stejně jako při zvedání kyblíků by mělo platit, že u dvou imaginárních luků stejného tahu 30 kg potřebuji u obyčejného provedení v rukách utáhnout těch 30 kilo, zatímco u kladkového stačí "unést" třeba 15 (podle konstrukce kladkostroje).
Kladky fungují na principu "menší síla po větší dráze", tedy kladková provedení budou větší než jejich stejně silné, ale obyčejné protějšky. Proto asi ta věta "Síla je naprosto stejná nebo i menší než u "obyčejných" luků", od určité síly už je ta zbraň moc velká/těžká a tedy nepoužitelná.
Právě že je to menší síla po stejné dráze … luky se natahují aspoň přibližně na velice podobnou vzdálenost, zvětšit ji dvakrát nebo víckrát není v podstatě možný, protože nestačí ruce.

Navíc kladkový luky bývají naopak velice krátký - oproti reflexním lukům, které jsou ještě celkem rovné, kladkové mají ty konce ramen skoro kolmo na tu část, kde se luk drží - takže dráha je mnohem spíš menší než větší.

A menší síla v kombinaci se stejnou nebo menší dráhou je menší energie. A ty potřebuješ do toho šípu dostat energie co nejvíc, aby někam doletěl a něco prorazil.
Imagination is the only weapon in the war against reality.
Odpovědět