DMs

Pokud vás napadlo jak něco zlepšit, nebo chcete něco naopak zkritizovat

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

Uživatelský avatar
Jon
Příspěvky: 2513
Registrován: 2. 4. 2007 10.28
Bydliště: Thalie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jon »

Pokud někdo nechce třeba nějaké speciální věci, nechce ve světě nic vybudovat, nebo dosáhnout nějaké funkce, odehrát questy a miniquesty dokreslující charakter postavy, tedy pokud nechce DM podporu v pozitivním (opět, ne vždy pozitivním pro postavu) slova smyslu, podle mě se jí lze vzdát. Proč by to ale někdo dělal?

Ta "negativní" DM podpora, kvůli které pravděpodobně vznikl tenhle topic je z veliké části zrkátka reakcí světa, který reaguje na IC činnost "ublížených", případně reakce na pravidla porušující hráče. Z toho důvodu je principielně nemožné se něčeho takového vzdát.

Docela mě mrzí, že se vytratilo základní pravidlo papírových RPG her, bez kterého na papíře pořádně hrát ani nelze, a to "DM má vždycky pravdu".
Kraki Skengdrang
Uživatelský avatar
Nalk
Příspěvky: 2560
Registrován: 12. 2. 2007 18.50
Bydliště: Jižní Morava - Znojmo a Brno - stále 100% jižan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nalk »

Jon píše:Docela mě mrzí, že se vytratilo základní pravidlo papírových RPG her, bez kterého na papíře pořádně hrát ani nelze, a to "DM má vždycky pravdu".
Inu ještě že tak, protože nevím jak ty, ale moje zkušenost je, že u papírových je relativně málo lidí, PJuje ten nejschopnější z nich obvykle.

Jinými slovy v tomhle počtu a vzhledem k politice "nemá cenu z nejlepších hráčů dělat DM, protože tím svět dost ztratí", je lepší, že tu funguje nějaká diskuze. :smile:
"Compared to the "righteous" greed of the rulers, the villains of the world seem much more honorable. When scum rules the world, only more scum is born... You don't even understand that?"
- Eustass Kid (One Piece)

Van, kněz Hrebogův, vyznavač Vyšší cesty
acc.: Nalkanar
drake127
Příspěvky: 1753
Registrován: 20. 9. 2006 14.39
Bydliště: Jihlava

Příspěvek od drake127 »

Dron píše:Což odpovídá zhruba mým 4 bodům. Otázka pak zní, jestli se někdo může na požádání vzdát bodu 3,4 o čemž je tohle téma.
No, bodu 4 určitě ne, když se jedná o dohlížení na pravidla. :bigwink:
Jon píše:Pokud někdo nechce třeba nějaké speciální věci, nechce ve světě nic vybudovat, nebo dosáhnout nějaké funkce, odehrát questy a miniquesty dokreslující charakter postavy, tedy pokud nechce DM podporu v pozitivním (opět, ne vždy pozitivním pro postavu) slova smyslu, podle mě se jí lze vzdát. Proč by to ale někdo dělal?
Pár příkladů mě napadá, ve své podstatě nemusí každému sednout styl našich DM (a že každé nějaký ten svůj styl hry a vedení questů má), přístup nebo komunikaci. U starších hráčů pak samozřejmě může jít o princip, snahu DM nezatěžovat, když víte, že si vystačíte sami a nechat ho věnovat se jiným... jasněže je fajn, když tenhle požadavek vůbec nevznikne, ale nežijeme v ideálním světě ideálních vztahů.
Jon píše:Docela mě mrzí, že se vytratilo základní pravidlo papírových RPG her, bez kterého na papíře pořádně hrát ani nelze, a to "DM má vždycky pravdu".
Tohle pravidlo ale musí mít i nějaký základ v realitě. Samozřejmě, že DM nemůže mít vždycky pravdu, ale mělo by ji mít většinou, mělo by mít přehled o hře, hráčích, mělo by disponovat character sheety postav a to tu není realizovatelné ani v idealizovaném stavu dokonalých DM.

Není tedy důvod nepokusit se domluvit s DM na naší vzájemné užší nebo širší spolupráci, vše ale samozřejmě záleží na vašem postavení a důvodech. Je něco jiného, když tu žádost podám já a když tak udělá sicrevic (navíc veřejně a tak obecně na základě nikdo neví čeho).
Als sie mich holten, gab es keinen mehr, der protestieren konnte.
Uživatelský avatar
Dron
Příspěvky: 322
Registrován: 18. 2. 2009 15.41
Bydliště: Orlová

Příspěvek od Dron »

drake127 píše:
Dron píše:Což odpovídá zhruba mým 4 bodům. Otázka pak zní, jestli se někdo může na požádání vzdát bodu 3,4 o čemž je tohle téma.
No, bodu 4 určitě ne, když se jedná o dohlížení na pravidla. :bigwink:
Chyba, myslel jsem 2, 3 samozřejmě. Ale pokud tedy ne, tak už chápu proč se někdo dívá na player list a loguje se podle toho. :smile:
Street_cz
Příspěvky: 1136
Registrován: 10. 3. 2008 15.36
Bydliště: v koši (nejnižší patro)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Street_cz »

cybermisa píše:Takze, proc jsou na EQ DM? Muj nazor: :smile:

DM jsou na EQ od toho, aby v prvni rade zajistovali adekvatni, konzistentni a uveritelnou IC reakci sveta, ktere nelze dosahnout systemove, a to jak v pozitivnim, tak i v negativnim smyslu.
vzpomínám si, jak jsme se s pár postavami ožrali uprostřed Tirianu a dva dny na to nás sebrala stráž... takhle já si představuju DM podporu :smile: + samozřejmě podpora při zásahu PC do NPC světa - což je spíš doplněk...
Safira Isil - 3.1.1121 popravena katovou sekyrou
Ramone, syn Anarchův - 27.10.1129 zemřel nepřízní osudu
ostatní upadli v zapomnění
Aefar
Příspěvky: 3162
Registrován: 9. 12. 2008 17.31

Příspěvek od Aefar »

Street_cz píše:
cybermisa píše:Takze, proc jsou na EQ DM? Muj nazor: :smile:

DM jsou na EQ od toho, aby v prvni rade zajistovali adekvatni, konzistentni a uveritelnou IC reakci sveta, ktere nelze dosahnout systemove, a to jak v pozitivnim, tak i v negativnim smyslu.
vzpomínám si, jak jsme se s pár postavami ožrali uprostřed Tirianu a dva dny na to nás sebrala stráž... takhle já si představuju DM podporu :smile: + samozřejmě podpora při zásahu PC do NPC světa - což je spíš doplněk...
Škoda, že jsi odešel v době, kdy Hag Hargol prudce ožívá... :bigwink:

* Catigern
* Albrecht Prskotřesk
† Bolthorm syn Thrudgelmův
OneHeart
Příspěvky: 1309
Registrován: 13. 4. 2006 21.03
Bydliště: Olduvaiská rokle v Tanzánii
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OneHeart »

Street_cz píše: + samozřejmě podpora při zásahu PC do NPC světa - což je spíš doplněk...
já ti dám doplněk, to je snad naprosto mandatorní funkce ne?
to je ten mne nepochopitelný přístup tady. Imo funkce DM je nahrazovat reakce světa. Což se podle mých zkušeností zde vypadá takto: negativní reakce světa dostaně každý; pozitivní jen ten, kdo si to zaslouží. (o měřítkách bychom neměli debatovat :))

Což je podle mě největší WTF (možná až na ten status quo, který tu kdosi zmínil:)) tohoto skvělého světa a zároveň bohužel stavební myšlenka (jak jsem pochopil) interakce DM s hráči :ermm:
Naposledy upravil(a) OneHeart dne 16. 3. 2010 12.35, celkem upraveno 1 x.
"Kdyby brány vnímání byly průzračné, každá věc by se člověku jevila taková, jaká je, neskonalá."
(William Blake)
Street_cz
Příspěvky: 1136
Registrován: 10. 3. 2008 15.36
Bydliště: v koši (nejnižší patro)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Street_cz »

OneHeart píše: já ti dám doplněk, to je snad naprosto mandatorní funkce ne?
možná v počáteční vizi tomu tak bylo, ale co pozoruju ty 3 roky EQ (až na pár světlých chvil) tak se Dx na jednu stranu nedivím, že se do takových "nad-funkcí" pouštět nechtějí... a poslední dobou se obvzlášť rozjel trend negativních vln na Dx... ale dobře, já to přeformoluju - což je podle mých informací spíš doplněk
Safira Isil - 3.1.1121 popravena katovou sekyrou
Ramone, syn Anarchův - 27.10.1129 zemřel nepřízní osudu
ostatní upadli v zapomnění
Uživatelský avatar
Jon
Příspěvky: 2513
Registrován: 2. 4. 2007 10.28
Bydliště: Thalie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jon »

Není lepší topic, kam bych napsal svůj návrh; nicméně hodilo by se fórum, které jsem objevil jako velice užitečné na dalších světech, "Reálie světa: zeptejte se svých DM". Fórum slouží k ujasňování různých reálií světa, k otázkám hráčů ohledně reálií a odpovědím. Například "Je možné v Tirianu někoho adoptovat a udělat ho tak svým dědicem?" nebo "Jak obecně mamonínští nahlíží na zlobry na Zlobřích pláních?" a obdobně. Jistě víte, co myslím.
Kraki Skengdrang
cybermisa
Příspěvky: 6078
Registrován: 20. 2. 2006 2.46

Příspěvek od cybermisa »

Jon píše:Není lepší topic, kam bych napsal svůj návrh; nicméně hodilo by se fórum, které jsem objevil jako velice užitečné na dalších světech, "Reálie světa: zeptejte se svých DM". Fórum slouží k ujasňování různých reálií světa, k otázkám hráčů ohledně reálií a odpovědím. Například "Je možné v Tirianu někoho adoptovat a udělat ho tak svým dědicem?" nebo "Jak obecně mamonínští nahlíží na zlobry na Zlobřích pláních?" a obdobně. Jistě víte, co myslím.
Obavam se, ze 90% dostupnych realii je ve hre uz IC zpracovano. Zbytek jsou spis takove speky (viz. adopce), na kterou musi odpovedet primo WB, spis nez DM.
Uživatelský avatar
Morgie
Příspěvky: 545
Registrován: 24. 4. 2009 18.19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Morgie »

cybermisa píše:
Jon píše:Není lepší topic, kam bych napsal svůj návrh; nicméně hodilo by se fórum, které jsem objevil jako velice užitečné na dalších světech, "Reálie světa: zeptejte se svých DM". Fórum slouží k ujasňování různých reálií světa, k otázkám hráčů ohledně reálií a odpovědím. Například "Je možné v Tirianu někoho adoptovat a udělat ho tak svým dědicem?" nebo "Jak obecně mamonínští nahlíží na zlobry na Zlobřích pláních?" a obdobně. Jistě víte, co myslím.
Obavam se, ze 90% dostupnych realii je ve hre uz IC zpracovano. Zbytek jsou spis takove speky (viz. adopce), na kterou musi odpovedet primo WB, spis nez DM.


A nebylo by fajn, kdyby tady takové forum bylo a dotaz by pak hráči nemuseli adresovat jednotlivě všem DX případně WB přes PMka, ale napsali by to sem a odpověděl by mu nejrychlejší z teamu?

"Tinve"
Soví pírko
Morgie †

Tilia Cordata
OneHeart
Příspěvky: 1309
Registrován: 13. 4. 2006 21.03
Bydliště: Olduvaiská rokle v Tanzánii
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OneHeart »

a hlavně by se pak na tu samou věc neptali herci Xkrát, kdyby to bylo veřejně.
"Kdyby brány vnímání byly průzračné, každá věc by se člověku jevila taková, jaká je, neskonalá."
(William Blake)
cybermisa
Příspěvky: 6078
Registrován: 20. 2. 2006 2.46

Příspěvek od cybermisa »

MorganaLeFay píše:… a odpověděl by mu nejrychlejší z teamu?
No to prave bohuzel ne, pac vetsina podobnych dotazu je na realie, co nikde zdokumentovane nejsou, tudiz to tak ci tak musi jit pres WB.

Navic dalsi vec je vynaseni IC informaci, ktere se navic v prubehu casu mohou menit.
kokosak
Příspěvky: 2954
Registrován: 17. 8. 2007 18.49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kokosak »

cybermisa píše:Navic dalsi vec je vynaseni IC informaci, ktere se navic v prubehu casu mohou menit.
Jo, ale pak tu jsou případy "zneužití nepřítomnosti DM ve hře", kdy hráč ani nemá možnost vědět, že dělá něco špatně. Viz *strhávání* vzkazu z nástěnek, chození hledaných kolem stráží v invisu, vyvolávání nemrtvých v drujdských hájcích, nebo hromadné pobíjení medvědů u Amfiberai. IC informace typu "mělo mu to dojít", nebo jeden řádek v jedné ze stopedesáti devíti knih (navrch o něčem uplně jiném) nepovažuji za dostatečné.
Eternal chaos comes with chocolate rain, you guys. CHOCOLATE RAIN!
cybermisa
Příspěvky: 6078
Registrován: 20. 2. 2006 2.46

Příspěvek od cybermisa »

kokosak píše: Jo, ale pak tu jsou případy "zneužití nepřítomnosti DM ve hře", kdy hráč ani nemá možnost vědět, že dělá něco špatně. Viz *strhávání* vzkazu z nástěnek, chození hledaných kolem stráží v invisu, vyvolávání nemrtvých v drujdských hájcích, nebo hromadné pobíjení medvědů u Amfiberai. IC informace typu "mělo mu to dojít", nebo jeden řádek v jedné ze stopedesáti devíti knih (navrch o něčem uplně jiném) nepovažuji za dostatečné.
Promin, ale zrovinka ty pripady, co jsi vyjmenoval, jsou spis otazka jednoduche logiky fungovani sveta a ne realii. Krom toho, kdyz novacek netusi, ze u Amfi s enemaji pobijet medvedi, tak je to imho ic korektni, protoze to proste nemel kde zjistit …
Uživatelský avatar
Nalk
Příspěvky: 2560
Registrován: 12. 2. 2007 18.50
Bydliště: Jižní Morava - Znojmo a Brno - stále 100% jižan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nalk »

A co je s nemrtvými v "druidích" hájcích? Já o ničem nevím :nuke:
"Compared to the "righteous" greed of the rulers, the villains of the world seem much more honorable. When scum rules the world, only more scum is born... You don't even understand that?"
- Eustass Kid (One Piece)

Van, kněz Hrebogův, vyznavač Vyšší cesty
acc.: Nalkanar
allekoo
Příspěvky: 671
Registrován: 16. 1. 2007 0.52
Bydliště: SR - ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od allekoo »

Svet nieje dokonalý, ale môže byť hodvábne jemný! :shades:
Because I'm Batman !!!
cybermisa
Příspěvky: 6078
Registrován: 20. 2. 2006 2.46

Příspěvek od cybermisa »

Nalk píše:A co je s nemrtvými v "druidích" hájcích? Já o ničem nevím :nuke:
Ja taky ne :bleh:
Uživatelský avatar
Nalk
Příspěvky: 2560
Registrován: 12. 2. 2007 18.50
Bydliště: Jižní Morava - Znojmo a Brno - stále 100% jižan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nalk »

cybermisa píše:
Nalk píše:A co je s nemrtvými v "druidích" hájcích? Já o ničem nevím :nuke:
Ja taky ne :bleh:
Zase děláš fóry, jak se DM killem onhoo trpajzlíka, nebo to myslíš vyjímečně vážně, jak přísluší po právu tvému titulu v ideálním stavu?
"Compared to the "righteous" greed of the rulers, the villains of the world seem much more honorable. When scum rules the world, only more scum is born... You don't even understand that?"
- Eustass Kid (One Piece)

Van, kněz Hrebogův, vyznavač Vyšší cesty
acc.: Nalkanar
kokosak
Příspěvky: 2954
Registrován: 17. 8. 2007 18.49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kokosak »

cybermisa píše: Promin, ale zrovinka ty pripady, co jsi vyjmenoval, jsou spis otazka jednoduche logiky fungovani sveta a ne realii. Krom toho, kdyz novacek netusi, ze u Amfi s enemaji pobijet medvedi, tak je to imho ic korektni, protoze to proste nemel kde zjistit …
..a přesto páchá přestupek, na který ho, podle mé zkušenosti, DM ani neupozorní, pokud s ním zrovna nechce odehrávat "rozhořčeného arcidrujda". A jistě, ty příklady jednoduchá logika jsou... pro člověka znalého věci. I v PnP se běžně stává, že DM je všechno jasné a logické, ale je u stolu jediný a ostatní se mlátí do hlavy ;)

A co jiného jsou reálie, než jednoduchá logika fungování světa? Hráč může předpokládat... ale zrovna ohledně těch stráží to nemůže vědět. Jestli se nepletu neexistuje IC veřejně přístupná informace o jejich vybavení a schopnostech. Vybavení písařů co hlídají nástěnky zůstává i mě dodnes IC záhadou.

To samé chování stráže u Hobitína, u Fagadského přístavu. Kontrolují pocestné, nechávají sundávat kápě... nebo jen brání před "červenejma"? Dá se kolem nich proklouznout? Jednoduché reálie, které hráč nejenomže nemůže, ale podle pravidel ani NESMÍ odhadovat (hra za NPC). Ale pokud radši chcete odpovídat na dotazy hráčů každému jednotlivě a po PM, než veřejně a jednou, proč ne, je to vaše rozhodnutí a vaše práce. Já si svou jednu PM s dotazem napíšu, vy si pište odpovědi dvaceti hráčum na to samý, když vás to baví. :dntknw:
Eternal chaos comes with chocolate rain, you guys. CHOCOLATE RAIN!
Odpovědět