Nováčci

Pokud vás napadlo jak něco zlepšit, nebo chcete něco naopak zkritizovat

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

Uživatelský avatar
hemendo
Příspěvky: 522
Registrován: 5. 5. 2009 15.18

Nováčci

Příspěvek od hemendo »

Založil jsem tohle téma kvůli narůstajícím stížnostem na nováčky hrající na EQ,
takže kdo bude mít jakékoliv připomínky ke hře nováčků ať už se jedná o cokoliv ať sem napíše,
poprosím nějak slušně aby mohli pochopit a omluvit se a stejně tak, kdyby nováčci potřebovali
něco přesně vědět a nemohli to najít mezi pravidly na http://www.equilbirie.cz tak aby se tu kdyžtak zeptali.

Pokud mě někdo bude chtít ukamenovat za to že jsem zase založil zbytečné téma jako to bylo u otázek a
odpovědí, prosím kamenujte do PM :clover:
Uživatelský avatar
Olymar
Příspěvky: 1734
Registrován: 2. 2. 2010 23.15

Příspěvek od Olymar »

Mně se toto téma líbí, i já čtu témata posledních dní a jakoby tu existovala bariéra mezi staršími a novými hráči. Všechna tři témata začala zbytečně emotivně a pokračovala tak jak ze strany nás, tak starších hráčů. Je snadné se dívat na jednu věc z jednoho úhlu a ani si neuvědomit existenci jiných. A k tomuto má přece fórum sloužit. Snažím se držet toho, že ve hře neřeším OOC věci, ale to neznamená, že by neměly být vysloveny, pokud existuje nějaký problém. Něco se dá řešit soukromě, něco veřejně, ale vždy je lepší tak činit s chladnou hlavou, protože se mi zdá, že ani jedna strana není natolik nad věcí, aby si invektivy nebrala osobně a neeskalovala diskuzi tam, kde být nemá.
Mithirwen Celeavaeil
kohen
Příspěvky: 460
Registrován: 21. 2. 2006 16.57
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kohen »

Tak se taky lehce vyjádřím jen k tomu co zde čtu, jelikož mám vratký žaludek k tomu co se zde ohledně toho řeší, tak opravdu jen krátce.


Bariera mezi nováčky a dlouho hrajícími hráči jistě existuje, je vysoká, ale přeci jenom není nepřekonatelná jak v přímém IC tak i v lehce směřovaném OOC.Postavy i hráči...

-Nováčka co se snaží, má jisté šance, vždy podpořím, nováček, který hraje hezky si většinou i cosi odnese, nejen rady, ale i dary.
-Nováček, co prasí, kde jen může, kazí tak hru ostatním, je nenapravitelný = mě osobně nezajímá, v případě konfliktu umírá.

Není to svět pro to, aby ho řídila porodní bába, proto by se i nováček měl umět chovat, vycvičen normálním světem.
Pokud někam přijdu prvně, nejsem si jist v kramflcích, nebudu dělat haura natož podvádět kde se dá.

Reakce (jsou) budou jistě adekvátní jak IC tak OOC.
Mlýny melou pomalu, ale jistě.

Neznalost zákona většinou neomlouvá, neznalost EQ pravidel se tím dá dosti přirovnat.

Každý by měl pročíst pravidla, v případě že je nezná a jedná v rozporu, měl by tomu adekvátně přihlédnout i ze stran IC a potlačit ujmu strany jiné, neznalostí pravidel (případně dodržovat pravidla slušného chování).

Když jsi nejsem jist, že tohle můžu dělat, neznám pravidla, tak to nedělám.

To znamená, že se nebudu do ničeho zaplétat, co může mít radikální dopad na jiné, do té doby, než pochopím pravidla hry a EQ tématiku.

První postavy bývají většinou průzkumníci (chce to přizpůsobit charakter) , záleží jen tedy na každém, zda s ní vydrží či ne.
Seržant Tiriánské Stráže Tonny Signerr

Zákon a Pořádek -Pomáhat a Chránit

Sláva Tirianu
cybermisa
Příspěvky: 6078
Registrován: 20. 2. 2006 2.46

Příspěvek od cybermisa »

Co se informaci pro novacky tyce, nutno rict, ze zacatek znamena predevsim hodne ale opravdu hodne byt neprijemneho cteni. Jako nejdulezitejsi odkazy bych vypichnul samozrejme:

1. pravidla:
https://www.equilibrie.cz/pravidla.php

2. FAQ:
https://www.equilibrie.cz/caste_dotazy.php

3. Rozcestnik, ktery umozni dobre se orientovat tu na foru:
viewtopic.php?t=3711

Ovsem, stejne dulezite je nebat se obratit na tym s dotazy, protoze toho vseho neni zrovna malo. Samozrejme, i primo ve hre lze nalezt velmi dumyslny system knizek a napoved, ktery bych velmi silne doporucil vyuzivat.

A timto bych zaroven i chtel apelovat na starsi hrace - vsichni jsme kdysi zacinali a delali chyby, nekteri se poucili, nekteri nikoli. Pokud nekdo udela chybu, byt zasadni, a je to na eq novy hrac, je treba to predevsim v klidu vyresit nebo odkazat na tym. Vlna negativnich emoci dokaze takove hrace zbytecne odradit, cimz starsi hraci ve vysledku ochuzuji jen sami sebe o potencialni dobre spoluhrace. :ermm:
Pavel Urban
Příspěvky: 5860
Registrován: 30. 4. 2007 16.38

Příspěvek od Pavel Urban »

Napíšu co jsme již psal kolikrát jinde a byl jsme požádán, ať to napíši znovu a sem:

Nováčci se musí poučit a vést... a ne zazdít a vyhodit.…

Pomozme novým příchozím rozkoukat se a najít si svoje místo na EQ. Chyby dělá každý a u nováčků to bývá pravidlem. Za to se nestřílí, to je normální. Hrajeme společně jednu úžasnou hru proto, abychom se bavili... tak se podle toho taky chovejme.


EDIT po Braenn: Pro jistotu doplním, že mluvím o OOC přístupu hráčů k hráčům, nikoliv IC postav k postavám. Postavy netuší nic o nějakém novém hráči a budou se chovat podle situace ve hře.
Naposledy upravil(a) Pavel Urban dne 15. 3. 2010 16.44, celkem upraveno 1 x.
Historie umírá s těmi, kteří ji pamatují.
The cup is full.
Uživatelský avatar
Braenn
Příspěvky: 4909
Registrován: 5. 1. 2007 12.12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Braenn »

Kohen to napsal krásně.

Chybovat může každý, větší míra tolerance u nováčkům je nutná, ale jen když zároveň platí, že jsou schopni chybu uznat a minimálně říct že "už to nebudeme dělat".

A rady? Budu konkrétní, teď vám možná nepomůžou, ale do budoucna se vyhnete hodně starostem a nářkům. Monžá to zní útočně, ale věřte mi, jsou ze života:

1) I když jste nevinní, můžete se dostat do CVC a může se stá, že budete zabiti nebo zraněni. Začněte se s tím smiřovat už ťed.
2) Charakter postavy neodpovídá nutně charakteru hráče, i když v 99% případů se ty části do určité míry promítají. Ovšem to neznamená, že hrubá postava je nutně hrubý hráč a argumentace tímto je zcela irelevantní.
3) Právo posílat IC kam slunce nesvítí a psát vulgarity má (do určité hranice) právo jakákoli postava. Pokud tohle psychicky neunesete, HCRP server není pro vás.
4) Pokud je zlé chování jiné postavy důvodem k IR psychickému zhroucení, není to server pro vás. Bude to dít a děje se to. Nespravedlnost má na Desce své místo jako v realitě.
5) Uvědomte si, že jste vedlejší postavy, nikoli hlavní. Ty postavy, které v knížce a filmu umírají, nedosahují svých cílů, nejsou oblíbení, které někdo zradí. Ne Harry Potter, ale jeden z těch bezejmených žáků v pozadí. Dobrý konec je plus, nikoli nutnost. Buďte připravení na to, že do vaší hry vám někdo IC zasáhne a nebude to vždy příjemné.
6) Domýšlejte do důsledku činy vašich postav. Zákonně dobrá kněžka Ajris nepřekročí zraněného, ani kdyby ji urážel. Zabíjení banditů je zabíjení lidí, i když jsou to NPC a tak se na to můžou někteří dívat. Okrádání mrtvol, vykrádání truhel, vylupování hrobek není čin dobré postavy a když tyto věci děláte, ostatní se na vás můžou podle toho dívat.
7) Nechcete li konflikt, budte nekonfliktní. Ne vždy to stačí, ale může to pomoct. Nekonfliktní postava se pozná tak, že táhne ocas a nepočítá s tím, že za rohem už její pomluvy nikdo neslyší.


A zajímavost bych dopuručila srovnat tyhle dva topicy

viewtopic.php?p=87436#87436
viewtopic.php?t=4389&postdays=0&postorder=asc&start=0

Stejní dva hráči ve velmi konfliktním podobném sporu, jednou oběti, jednou útočníci. Se stejnými argumenty o promítání charakterů a nelogičnosti na obou stranách, s narážkami a přeháněním. Ale v každé verzi byli ti dobří a ublížení oni - protože jsou nováčci. Tohle taky není ta pravá cesta.

Tolerance ano, ale všechno má své hranice.
Uživatelský avatar
Tomyn
Příspěvky: 2642
Registrován: 12. 11. 2007 10.10
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomyn »

výborně Braen krásně sepsáno, plně z tebou souhlasím
Dungo Dar - Sférální cestovatel a badatel
Bujón syn Krutóna - já sů Cechmistr Černého draka, kovářisko, vobchodník, žoldák ha krakenobijec Bujón Syn Krutóna (je to Bujný Kruťák ne polívka)
Narilyn - princezna z kanálu
Frory Bulínková - mamonínské čerstvě vykvetlé poupě
Ryta Splinter - milá, citlivá, chápavá občas potřeštěná elfka stále zrající - MIN(Missed in Nature)
Brumla Bulldozer(Bejkoun) - milý, krásný a přátelský trpaslík - MIA(Missed in Action)
Aefar
Příspěvky: 3162
Registrován: 9. 12. 2008 17.31

Příspěvek od Aefar »

Já si k tomu dovolím pohled z druhé strany, z vlastní zkušenosti a vlastních chyb:

Ačkoli je toto HCRP server, zábava je na prvním místě. Z tohoto důvodu máte možnost se s protistranou, která vám "ubližuje neustále, dlouhodobě a přes míru" dohodnout, přeteče-li kalich trpělivosti a překlopí-li se již míra toho, kam až jste schopni hrát oběť. Platí především, byli-li jste do konfliktu zataženi a druhá strana je tak provokativní, že vaše nekonfliktní nabídky smíření oplácí dalším ubližováním, až se z vás stane "moucha v síti", která nemá dále kam uhnout. Ovšem toto dělejte vždy soukromě přes PM s konkrétními hráči. Znamená to ovšem zcela ukončení konfliktu a nemáte nárok jej pak z vaší strany znovu otevřít.

(Platí především v případech, kdy vy byste si přáli smrt z rukou druhé strany, která vždy ukončí CvC - a druhá strana si myslí, že se bavíte, a v rámci ohledů či jakýchkoli jiných důvodů vás zabít nechce.)
Naposledy upravil(a) Aefar dne 15. 3. 2010 17.47, celkem upraveno 1 x.

* Catigern
* Albrecht Prskotřesk
† Bolthorm syn Thrudgelmův
Jája CZE
Příspěvky: 656
Registrován: 1. 3. 2007 7.36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jája CZE »

To Aefar: Vždycy si jde naběhnout až na smrt, když o to stojíš. V koncentrácích z jistých důvodů běžně nabíhali vězni do elektrických drátů aby tomu pomohli. Kdyby si tvá postava jednou pořádně na trýznitele došlápla, už by byla dávno mrtvá a konflikt by neexistoval. Každá věc má několik řešení, stačí se jen zamyslet.
-------------------------------------------------------------
Serin - Mladý, trošku urážlivý elf, toulající se po lesích a pláních na desce.
Aefar
Příspěvky: 3162
Registrován: 9. 12. 2008 17.31

Příspěvek od Aefar »

Jája CZE píše:To Aefar: Vždycy si jde naběhnout až na smrt, když o to stojíš. V koncentrácích z jistých důvodů běžně nabíhali vězni do elektrických drátů aby tomu pomohli. Kdyby si tvá postava jednou pořádně na trýznitele došlápla, už by byla dávno mrtvá a konflikt by neexistoval. Každá věc má několik řešení, stačí se jen zamyslet.
Nechci to rozebírat, probíralo se to dlouho... kdyby byla má postava konfliktní, třeba by byla mrtvá druhá strana :bigwink: :clover:

* Catigern
* Albrecht Prskotřesk
† Bolthorm syn Thrudgelmův
hoodedskull
Příspěvky: 86
Registrován: 28. 12. 2008 11.21

Příspěvek od hoodedskull »

Nemůžu tak uplne souhlasit, prave proto ze je toto HCRP server, tak nelze urcitym charakterum upirat moznost eliminovat kohokoliv jineho, at se mu to libi nebo ne, paklize je to treba v ramci RP a hry charakteru, tudiz muzete nesouhlasit, muzete proti tomu protestovat, ale to je asitak jediny co muzete. Kdo na takovou hru nema nervy, poradim jen velmi caste modleni k bohu, protoze jen ten muze osud zvratit. Proste kazdej charakter, kterej dosahl jisteho vehlasu a moci, ma sve pravo si tento post hlidat a to vsemi prostredky vcetne zabiti, avsak se vsemy nasledky a postihy z toho plynoucimi. Berte tak ze mocichtivej nemuze potrebovat aby se na nej kdokoliv dotahoval a jeho tak potazmo ohrozoval.
_________________
GID: hoodedskull
Irma Střapatá - průzkumníčka a hudebníčka
Ramcen syn Erlordův - mistr řemesla kamenického
Thaldor Rakhum - poustevník z Fagadu

"Kdo s hrdostí nepřizná vlastní chyby, nemá hrdost!" Charles Dickens
kokosak
Příspěvky: 2954
Registrován: 17. 8. 2007 18.49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kokosak »

Aefar píše:Ačkoli je toto HCRP server, zábava je na prvním místě.
A já si dovolím oponovat (nebo možná jen zpřesnit), protože téměř identickou hlášku lze použít na oprávnění jakéhokoli chování a užívají jí hráči na fórech snad všech světů k tomu, aby omluvili neomluvitelné. Od "jasně, že přes svět zásadně běhám, nebaví mě furt se vláčet" přes "mno já vím že to je bug, ale nechtělo se mi trčet ve vězení, tak sem se protáh ven" až po "ty jdeš proti mě, nedělej to". Ke každé z těch hlášek stačí dopsat "je to přece o zábavě, ne a já se chci bavit" a máme tu reálný argument, který reálně zazněl v reálných diskusích (nebo neméně reálných PM). Pro koho "zábava" znamená "vítězství" a nedokáže unést "prohru" (ať již vůči jinému hráči, DM, světu, nebo systému), nemá na HCRP serveru co dělat.
Eternal chaos comes with chocolate rain, you guys. CHOCOLATE RAIN!
Nifredil
Příspěvky: 381
Registrován: 28. 4. 2007 12.16
Bydliště: Lesy... louky

Příspěvek od Nifredil »

Aefar píše:
Jája CZE píše:To Aefar: Vždycy si jde naběhnout až na smrt, když o to stojíš. V koncentrácích z jistých důvodů běžně nabíhali vězni do elektrických drátů aby tomu pomohli. Kdyby si tvá postava jednou pořádně na trýznitele došlápla, už by byla dávno mrtvá a konflikt by neexistoval. Každá věc má několik řešení, stačí se jen zamyslet.
Nechci to rozebírat, probíralo se to dlouho... kdyby byla má postava konfliktní, třeba by byla mrtvá druhá strana :bigwink: :clover:
No není to tak dávno co tu proběhlo víc konfliktů a i se staršími hráči, každý dělá chyby.. myslím, ale že odkazy na tato témata sem nepatří a mělo by se to promazat. Tohle je místo pro rady začínajícím a také starším hřáčům, kteří jim třeba budou chtít pomoci.
Nifredil Níniel
Miellé Esperance
Ronja
Uživatelský avatar
hemendo
Příspěvky: 522
Registrován: 5. 5. 2009 15.18

Re: Nováčci

Příspěvek od hemendo »

hemendo píše:Založil jsem tohle téma kvůli narůstajícím stížnostem na nováčky hrající na EQ,
takže kdo bude mít jakékoliv připomínky ke hře nováčků ať už se jedná o cokoliv ať sem napíše,
poprosím nějak slušně aby mohli pochopit a omluvit se a stejně tak, kdyby nováčci potřebovali
něco přesně vědět a nemohli to najít mezi pravidly na http://www.equilbirie.cz tak aby se tu kdyžtak zeptali.

Pokud mě někdo bude chtít ukamenovat za to že jsem zase založil zbytečné téma jako to bylo u otázek a
odpovědí, prosím kamenujte do PM :clover:
Mohl by tu diskuzi přesunout někam jinam? Nevadí mi že o tom diskutujete, jen to prosím dělejte jinde. :clover:
Uživatelský avatar
Dron
Příspěvky: 322
Registrován: 18. 2. 2009 15.41
Bydliště: Orlová

Příspěvek od Dron »

Už to tu zaznělo a mělo by se to nováčkům (jsem jeden z nich) někde zdůraznit: Nová postava je naprostý začátečník a sotva se může považovat za prostého obyvatele. Ostatní se tak k ní budou chovat a pokud se nová postava k ostatním chová, jako rovný k rovnému, brzy narazí. EQ není hrdinský server, ale fantasy server. Hrdiny se stane jen pár vyvolených postav a to po hodně dlouhé době.
kokosak
Příspěvky: 2954
Registrován: 17. 8. 2007 18.49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kokosak »

hoodedskull píše:Nemůžu tak uplne souhlasit, prave proto ze je toto HCRP server, tak nelze urcitym charakterum upirat moznost eliminovat kohokoliv jineho, at se mu to libi nebo ne, paklize je to treba v ramci RP a hry charakteru, tudiz muzete nesouhlasit, muzete proti tomu protestovat, ale to je asitak jediny co muzete. Kdo na takovou hru nema nervy, poradim jen velmi caste modleni k bohu, protoze jen ten muze osud zvratit. Proste kazdej charakter, kterej dosahl jisteho vehlasu a moci, ma sve pravo si tento post hlidat a to vsemi prostredky vcetne zabiti, avsak se vsemy nasledky a postihy z toho plynoucimi. Berte tak ze mocichtivej nemuze potrebovat aby se na nej kdokoliv dotahoval a jeho tak potazmo ohrozoval.
Paradoxně si dovolím rovněž nesouhlasit :D

Nejde o tu možnost "sejmu koho chci", tu má téměř každá postava od cirka lvl 12 výše proti téměř jakékoli postavě. Postavy s většímy znalostmi nepotřebují ani ten druhý level. Jsou jedy (když víte kde je dostat), jedovaté houby (když poživatele dokážete přemluvit na ochutnávku smaženice), jsou nebezpečná místa (když tam dokážete někoho poslat), jsou zabijácká (N)PC, která tu špinavou práci ráda provedou za vás. Takže to celé je spíše o jakési odpovědnosti. Tedy ne "zabiju tě, protože chci a můžu", ale "zabiju tě, protože mi lezeš do zelí". Je zde nutná osobní zodpovědnost těch, kdo nechtějí být v konfliktu aby do zelí nikomu nelezli. Že se to ani při nejlepší snaze nemusí podařit, neb náhoda je sviň a můžete začít šlapat někomu do zelí aniž o tom víte je věc jiná. Potom je na"pěstiteli zelí", aby "šlapatele" upozornil co může následovat, pokud ze šlapání neustoupí. Pokud konflikt nechcete, připravte se ustupovat. Pokud konflikt nechcete a přesto ustoupit odmítáte, pak máte problém, který za vás protistrana bryskně vyřeší.

Příklad 1: Postava A začne o postavě B veřejně prohlašovat, že je nebezpečný vrah, který zabije každého, kdo se mu i jen slovíčkem postaví (v odborné mluvě se používá termín "sebevražda").
Příklad 2: Postava A začne vyšetřovat skutečnost, kterou si postava B přeje mít utajenou.
Příklad 3: Postava A vyzve postavu B na souboj (alternativně, postava A prohlásí něco nepěkného o manželce/bratru/nadřízeném/bohu postavy B)

Doporučuji tedy hráčům, kteří chtějí "bezkonfliktní" život podle toho připravit i svoje postavy. Tedy, pokud hráč vytvoří postavu hrdou, čestnou, tvrdohlavou a vždy bránící slabší, pak je nutné počítat s konfliktem se silnějšímy postavami, které právě ty slabší týrají.
Naposledy upravil(a) kokosak dne 15. 3. 2010 18.24, celkem upraveno 1 x.
Eternal chaos comes with chocolate rain, you guys. CHOCOLATE RAIN!
allekoo
Příspěvky: 671
Registrován: 16. 1. 2007 0.52
Bydliště: SR - ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od allekoo »

Braenn píše: 5) Uvědomte si, že jste vedlejší postavy, nikoli hlavní. Ty postavy, které v knížce a filmu umírají, nedosahují svých cílů, nejsou oblíbení, které někdo zradí. Ne Harry Potter, ale jeden z těch bezejmených žáků v pozadí. Dobrý konec je plus, nikoli nutnost. Buďte připravení na to, že do vaší hry vám někdo IC zasáhne a nebude to vždy příjemné.
Tak toto treba zarámovat a vyvesit niekam na viditelné miesto pretože sa to netyka len novačikov.
Because I'm Batman !!!
Uživatelský avatar
Olymar
Příspěvky: 1734
Registrován: 2. 2. 2010 23.15

Příspěvek od Olymar »

Dron píše:Nová postava je naprostý začátečník a sotva se může považovat za prostého obyvatele. Ostatní se tak k ní budou chovat a pokud se nová postava k ostatním chová, jako rovný k rovnému, brzy narazí.
Tomuto nerozumím, proč by se má postava nemohla považovat za prostého obyvatele a k ostatním se chovat tak, jak se sami prezentují (a oni ke mně)?
Mithirwen Celeavaeil
Uživatelský avatar
Nalk
Příspěvky: 2560
Registrován: 12. 2. 2007 18.50
Bydliště: Jižní Morava - Znojmo a Brno - stále 100% jižan
Kontaktovat uživatele:

Re: Nováčci

Příspěvek od Nalk »

hemendo píše:
hemendo píše:
Mohl by tu diskuzi přesunout někam jinam? Nevadí mi že o tom diskutujete, jen to prosím dělejte jinde. :clover:
O velký ochránče práv nováčků... nech lidi vydiskutovat, pak se z toho udělá velké shrnutí, několik hlavních bodů a rad, plácne se to někam jinam víc viditelně třeba a bude. Já osobně bych to viděl třeba jako přídavek ke článku "Hra na EQuilibrii", který je na webu (teda doufám, že tam je, pravidelně ho nekontroluju), případně někde na fórum šikovně :smile:
"Compared to the "righteous" greed of the rulers, the villains of the world seem much more honorable. When scum rules the world, only more scum is born... You don't even understand that?"
- Eustass Kid (One Piece)

Van, kněz Hrebogův, vyznavač Vyšší cesty
acc.: Nalkanar
hoodedskull
Příspěvky: 86
Registrován: 28. 12. 2008 11.21

Příspěvek od hoodedskull »

kokosak píše:Paradoxně si dovolím rovněž nesouhlasit :D.
Zamerne sem to zjednodusil a techniky eliminace nerozvadel, jde o princip "smrt ciha vsude" copyright. Novacek proste netusi ze na toho jezevce nema, ale pritom predpoklada, nerku-li doufa ze PC se zachova jinak. Dulezite poselstvi je v tom, vsimat si charakteru, jejich rozmanitost a nepredvidatelnost muze byt cesta na druhou stranu. Nektery charakter muze rozcilit prave treba ta vyhybavost a obezretnost, tady je kazda rada draha. Neexistuje jednoduchy navod jak se stat bezkonfliktni!
_________________
GID: hoodedskull
Irma Střapatá - průzkumníčka a hudebníčka
Ramcen syn Erlordův - mistr řemesla kamenického
Thaldor Rakhum - poustevník z Fagadu

"Kdo s hrdostí nepřizná vlastní chyby, nemá hrdost!" Charles Dickens
Odpovědět