Jazyk

Pokud vás napadlo jak něco zlepšit, nebo chcete něco naopak zkritizovat

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

anurin
Příspěvky: 1736
Registrován: 27. 9. 2006 23.11

Jazyk

Příspěvek od anurin »

Nevím zda to vnímáte stejně, ale některé pojmy a slovíčka do fantasy světa prostě nepatří. Vždy když na takové slovo narazím, protočím očima a kroutím hlavou. Možná vám to přijde normální ale pojmy jako : ,, vysokoškolská matematika, kontaminované místa ´´ a jiné podobné výrazy podle mého názoru do fantasy nepatří a chce to bud najít synonyma, nebo slova, která jsou lépe stravitelná. Nikoho nenapomínám, dělejte si všici co chcete, ale ti co to cítí stejně, prosím vyvarujte se tomu. Pro ostatní je to text k zamyšlení. Mám totiž pocit, že EQ je místy fantasy svět a místy tam jsou věci vskutku nesmyslné. Začinám se bát, kdy tu budeme mít roboty z budoucnosti a lidé začnou jezdit auty. :blink:


Už to, že se některé fyzikální zákony snaží hráči napasovat na magii, to mě také zaráží. Svět by se měl držet ve fantasy kolejích. Nebo tu začnem místo z luku střílet ze samopalu.
Uživatelský avatar
Braenn
Příspěvky: 4909
Registrován: 5. 1. 2007 12.12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Braenn »

Nu, vysokoškolská matematika je samozřejmě špatně, protože to naráží na reálie, které na desce nejsou - matematiku, ani vysokou školu.

ale moc nechápu co ti vadí na kontaminovaných místech, a vůbec na snaze, kterou zavedla už Serena White, a totiž udělat z magie zcela normální vědu. Já jsem za to naopak ráda, mám ráda, když věci dávají smysl a jdou vysvětlit, fungují.. sice se nemusím učit vzorečky na výpočet hustoty magického pole, ale cizí slova vždy a v každém národě, i fantasy, patřila k učencům, a nevidím tedy důvod, proč je - dokud nezasahují neexistující reálie - nepoužívat.

To už mi třeba mnohem víc vadí to používání rádoby archaické češtiny, která mi nedává smysl už vůbec, protože se jednou mluví současnou obecnou, tak není důvod míchat do toho takové podivnosti.
anurin
Příspěvky: 1736
Registrován: 27. 9. 2006 23.11

Příspěvek od anurin »

Slovo Kontaminovat je poměrně nové a do světa dle mého názoru nepatří. Proč nepoužít kupříkladu zamořené místo? Je to mnohem lépe stravitelné. Pokud se nepletu, pochází ještě z cizího jazyka. Prostě se mi to nelíbí, doufám tedy že nejsem sám a taková slova a různé teorie o mnohovesmíru a jiné podobné pro mě nesmyslné věci co do hry nepatří nebudu potkávat příliš často.

Co se týká magie... dát ji smysl, to je dle mého názoru v pořádku. Ale přehánět to s fyzikou a matematikou dnešní doby a míchat a propojovat fakta z dnešní doby s fantasy hrou není dle mě košér.



( Tím se nechci nikoho dotknout, mě to vážně smrdí a nelíbí se mi to. Pokud to nevoní dalším... pro mě jen a jen dobře. Zakázat ta slova nemohu, mohu jen na ně poukázat, že nejsou příliš dobře zvolená a třeba se přestanou používat, třeba taky ne. )
Naposledy upravil(a) anurin dne 25. 3. 2010 14.45, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
NiamCK
Příspěvky: 917
Registrován: 2. 3. 2008 21.27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od NiamCK »

Popravdě je spíš problém si uvědomit, že to slovo tam nepatří. Mám to se Sivou často, vzhledem k její chytrosti a vzdělanosti by spoustu slov neměla znát, ale já jako hráčka je používám.
Zrovna nedávno vyplivla nějakou hlášku u Svačinky a lidi se nestíhali divit, kde přišla k takovým učeným slovů...takže podle mě nejméně třetina je vlastně neuvěpomělé použití

A co do té magie...mě to přijde jako přirozený vývoj, magie zde vpodstatě nahrazuje techniku a vědu jako takovou.
Smrt je jen začátek druhého dějství.
Uživatelský avatar
Jon
Příspěvky: 2513
Registrován: 2. 4. 2007 10.28
Bydliště: Thalie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jon »

Hm, a co je vlastně považováno za řeč učenců? Je to elfština, trpasličtina, nebo lze používat latinu?
Kraki Skengdrang
cybermisa
Příspěvky: 6078
Registrován: 20. 2. 2006 2.46

Příspěvek od cybermisa »

Ale na eq jsou roboti i spalovaci motory …

Vis anurine, ono neexistuje nic jako smernice pro to, co je a co neni fantasy. Na eq jsou jen a pouze realie eq. A realie je mozne spoluutvaret, v ramci moznosti a pravidel …

Samozrejme, ze nikdo nechce po adeptech na MUNI resit Maxwelky, ale pouzivat "cizokrajnou" odbornou terminologiie mi prijde dobre pro dotvoreni atmosfery MUNI.

A pokud to postava s nizkou INT nepochopi, protoze ma nizkou INT i hrac, jedine dobre :biggrin: Pokud to nepochopi postava s vysokou INT, protoze ma hrac nizkou INT, je to taky dobre a je to chyba hrace :bigwink:

A slovo kontaminace tusim primo figuruje v eq publikacich, takze je soucasti realii …
anurin
Příspěvky: 1736
Registrován: 27. 9. 2006 23.11

Příspěvek od anurin »

A co další případy? Kdy má postava i hráč vysokou INT a nechtějí to chápat ani jeden. Protože mají pocit, že to do fantasy prostě nepatří? Tudíž to slovo postava nezná a hráč ho nechce používat.

Pravda je, že EQ se nemusí a nedrží žádných pravidel D&D a reálií forgotten realms. Tudíž je pravdou, že si tu může kdokoliv vymyslet cokoliv a bude to dobře. Nezbývá mi nic jiného, než to ignorovat a takovým slovům nerozumět. Protože mi to je proti srsti.

Jen to pak působí více jako dort co vařil pejsek s kočičkou než fantasy svět. Tedy místy. Toť z mé strany asi vše. Názory jsou různé a odlišné a udávat se směrnice nebudou. Necht každý mluví dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. :clover:

Edit: Ještě připíšu poslední věc. Středověk má k fantasy světu mnohem blíže než-li rok 2010.
KaTo
Příspěvky: 850
Registrován: 15. 2. 2007 12.34
Bydliště: Severní okraj Středozemě
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od KaTo »

Jon píše:Hm, a co je vlastně považováno za řeč učenců? Je to elfština, trpasličtina, nebo lze používat latinu?
Trpaslíci se na EQ nemohou učit (viz expící systém) = nemají na jazyk učenců nárok.
Elfština by jazykem učenců být mohla...kdyby jakákoli jiná rassa byla schopná se jejich jazyk pořádně naučit (bohužel většina ras umře dřív, než zvládne byť jen základy => proto jsou elfové dlouhověcí, žít krátce, nikdy by se elfštinu nenaučili)
Latina? Já myslel, že latina je jazyk především černoprdelníků :biggrin: , ale nevylučuji, že mezi nimi mohou být učenci (nicméně ti dozajista ovládají i swanglish).
Takže jazyk učenců (a mágů) je samozřejmně a jednoznačně swaglish (a kdo ho nezná je samozřejmně nevzdělanec a primitiv :bleh: Malá nápověda - kdo chce vědět, co je swanglish, ať se zeptá Koniáše, ale určitě se neptá Baklyho).

P.S.
Hlavně světový mír! :clover: :megalol: :megalol:
Obrázek
cybermisa
Příspěvky: 6078
Registrován: 20. 2. 2006 2.46

Příspěvek od cybermisa »

anurin píše:A co další případy? Kdy má postava i hráč vysokou INT a nechtějí to chápat ani jeden. Protože mají pocit, že to do fantasy prostě nepatří? Tudíž to slovo postava nezná a hráč ho nechce používat.

Pravda je, že EQ se nemusí a nedrží žádných pravidel D&D a reálií forgotten realms. Tudíž je pravdou, že si tu může kdokoliv vymyslet cokoliv a bude to dobře. Nezbývá mi nic jiného, než to ignorovat a takovým slovům nerozumět. Protože mi to je proti srsti.

Jen to pak působí více jako dort co vařil pejsek s kočičkou než fantasy svět. Tedy místy. Toť z mé strany asi vše. Názory jsou různé a odlišné a udávat se směrnice nebudou. Necht každý mluví dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. :clover:

Edit: Ještě připíšu poslední věc. Středověk má k fantasy světu mnohem blíže než-li rok 2010.
Fantasy jednoho konci tam, kde zacina fantasy druheho. Soudit fantasy je to same, jako soudit horsi a lepsi RP.

BTW: co kdyz na EQ prijde posta va ze Zeme roku 2010? Na sferalni mape sfera Zeme v realiich existuje, cestovani v case rovnez …
anurin
Příspěvky: 1736
Registrován: 27. 9. 2006 23.11

Příspěvek od anurin »

cybermisa píše:
anurin píše:A co další případy? Kdy má postava i hráč vysokou INT a nechtějí to chápat ani jeden. Protože mají pocit, že to do fantasy prostě nepatří? Tudíž to slovo postava nezná a hráč ho nechce používat.

Pravda je, že EQ se nemusí a nedrží žádných pravidel D&D a reálií forgotten realms. Tudíž je pravdou, že si tu může kdokoliv vymyslet cokoliv a bude to dobře. Nezbývá mi nic jiného, než to ignorovat a takovým slovům nerozumět. Protože mi to je proti srsti.

Jen to pak působí více jako dort co vařil pejsek s kočičkou než fantasy svět. Tedy místy. Toť z mé strany asi vše. Názory jsou různé a odlišné a udávat se směrnice nebudou. Necht každý mluví dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. :clover:

Edit: Ještě připíšu poslední věc. Středověk má k fantasy světu mnohem blíže než-li rok 2010.
Fantasy jednoho konci tam, kde zacina fantasy druheho. Soudit fantasy je to same, jako soudit horsi a lepsi RP.

BTW: co kdyz na EQ prijde posta va ze Zeme roku 2010? Na sferalni mape sfera Zeme v realiich existuje, cestovani v case rovnez …
To už by bylo dle mě přehnané a snad to nejhorší co by se mohlo stát. Co kdyby to byl věděc a vymyslel samopal? Co potom?….. ( I když, viděl jsem nwn jako western i jako starcraft! Světe, těš se, budeme mít Zergy a tanky a laserové pušky :bleh: http://www.youtube.com/watch?v=DikjxuJ8XnQ )


Ještě se poptám, nevím jak na magii pohlížíte vy, na univerzitě. Jestli jako na vzorečky a jiné ptákoviny, nebo je to pro vás učení se magických formulí a starého jazyka, díky kterému umíte seslat kouzla? Aspon tedy ve většině fantasy co jsem četl za sesílání kouzel mohla znalost jazyka... samozřejmě, možností je spousty. Zajímalo by mě čemu dává UNI přednost. ( jestli je to tajná informace, mám holt smůlu )

,,Fantasy jednoho konci tam, kde zacina fantasy druheho. Soudit fantasy je to same, jako soudit horsi a lepsi RP. ´´ Tímhle se dá odpovědět skoro na vše co? :biggrin:

Fantasy nesoudím, jen jsem psal můj názor, jak to vidím já. Ve světě, kde jsem hrál byly dány striktně jistá fakta a pravidla ( viz. sepsaná hrubá charakteristika paladina atp. Každý může mít jinou představu, ale která je ta správná? ), díky kterým těm svět působí mnohem reálněji a většina věcí z něj, je lépe stravitelná než zde.

Stejně tak tam probíhali debaty na slovíčka jako Fuck. Univerzální slovíčko, nadávka, zakletí, které se dalo využít a použít v mnoha případech. Spoustě hráčům to ale vadilo a tak navrhovali vymýšlet si mnohem lépe stravitelnější slovní spojení a slovíčka, která nahrazovala toto poměrně nové slovo.
Naposledy upravil(a) anurin dne 25. 3. 2010 15.34, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Nalk
Příspěvky: 2560
Registrován: 12. 2. 2007 18.50
Bydliště: Jižní Morava - Znojmo a Brno - stále 100% jižan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nalk »

No ono když bys škrtal výrazy z jiných jazyků, tak bys mohl jít do extrémů a vyškrtat řádnou část běžné slovní zásoby, kterou využiješ i při hraní na EQ. To že si mágové udělají z magie nějakou pseudofyziku je jejich boj, osobně jsem se už tuším vyjádřil k tomu, že se mi to příliš nelíbí (z důvodu, že to zbavuje možnosti hrát mága na MUNI lidí, kteří třeba ještě nestudují takové "vysokoškolské srance" a moc jim to hlava nebere, i když by čaroděje zahráli slušně).

Mě spíše irituje, když postavy říkají "jo jo" aneb varianta na běžnou zkratku "jj", která je přímo zakázána a tak podobně. Nutno dodat, že už se mi stalo, že jsem v dobré náladě tak nějak automaticky připsal smaila do věty :biggrin: no ale...hold se všichni čas od času upíšem.

Mě osobně ale nejvíc znechucuje to, že se z NPC (vytvořených z hráčských PC) stávají zase PC bo co.
"Compared to the "righteous" greed of the rulers, the villains of the world seem much more honorable. When scum rules the world, only more scum is born... You don't even understand that?"
- Eustass Kid (One Piece)

Van, kněz Hrebogův, vyznavač Vyšší cesty
acc.: Nalkanar
cybermisa
Příspěvky: 6078
Registrován: 20. 2. 2006 2.46

Příspěvek od cybermisa »

anurin píše: Ve světě, kde jsem hrál byly dány striktně jistá fakta a pravidla ( viz. sepsaná hrubá charakteristika paladina atp. Každý může mít jinou představu, ale která je ta správná? ), díky kterým těm svět působí mnohem reálněji a většina věcí z něj, je lépe stravitelná než zde.
Ha! Definuj realne pusobeni fantasy sveta :biggrin:

Fantasy se od realneho sveta odlisuje tim, ze tam funguji "vymyslenosti", ktere v realu nefunguji. Jak pak v tom chces hledat realitu?

To uz pak muzeme zacit rovnou tvrdit, ze elfky jsou vlastne jenom lidske anorekticky a trpaslici jsou lide s vrozenou genetickou vadou …

Kdepak, nejde o realne pusobeni, ale o uveritelne, logicky zduvodnitelne a davajici smysl. A smysl bude magicka teorie davat, at ji popises selskym rozumem nebo odborne. Proc? Protoze nemas jak vyvratit ani jednou, ani druhou teorii :bigwink:
KaTo
Příspěvky: 850
Registrován: 15. 2. 2007 12.34
Bydliště: Severní okraj Středozemě
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od KaTo »

anurin píše:...viděl jsem nwn jako western i jako starcraft! Světe, těš se, budeme mít Zergy a tanky a laserové pušky :bleh: http://www.youtube.com/watch?v=DikjxuJ8XnQ )…
...mno já viděl v Toolsetu light sabers, Jedi + Dark jedi robes :bleh: (starwars).
Mimochodem, jak se nahlíží na magii je snad napsaný na webu EQ, ne? je tam i rámcově vysvětlený rozdíl mezi "magiema" prskavek a sorcek, viz:

https://www.equilibrie.cz/zaklady_sveta_magie.php
Obrázek
anurin
Příspěvky: 1736
Registrován: 27. 9. 2006 23.11

Příspěvek od anurin »

Dobrá, asi tíhnu k reáliím již zminovaným. Forgo.… kde je vše popsané, vše vysvětlené a jasně dané. Kde si hráči nemohou tak snadno vymýšlet nesmysli jako tady, kde je mnohem volnější přístup k jistým věcem a v jiných je zase radikálně přísnější.

Asi se holt moc držím pravidel a reálií světů z D&D. Je zajímavé, jak zde má člověk v jistých věcech více volnosti a v jiných je svázaný a na jiných světech je to přesně naopak. Co se týká reálií a podobných věcí je člověk více svázanější a co se zase týká výstavby, politické stavby světa má hráč větší a reálnější možnost než zde. ( Ale to už je o nastavení světa a každý má tu představu jinou. )

Pokud jsou takové výrazy jazykem učenců na EQ, neříkám nic. Jen jedno. Have a fun. Už se těším až mi někdo vysvětlí ve hře, co to znamená temporální mor? Protože moje postava je s takovými výrazy naprosto ztracená. Možná by bylo fajn, kdyby univerzita otevřela výuku jejich jazyka učinců pro širokou veřejnost. Abych si mohl přečíst nástěnky.
:biggrin:
KaTo píše:
anurin píše:...viděl jsem nwn jako western i jako starcraft! Světe, těš se, budeme mít Zergy a tanky a laserové pušky :bleh: http://www.youtube.com/watch?v=DikjxuJ8XnQ )…
...mno já viděl v Toolsetu light sabers, Jedi + Dark jedi robes :bleh: (starwars).
Mimochodem, jak se nahlíží na magii je snad napsaný na webu EQ, ne? je tam i rámcově vysvětlený rozdíl mezi "magiema" prskavek a sorcek, viz:

https://www.equilibrie.cz/zaklady_sveta_magie.php
Dík. Přelouskám.
Naposledy upravil(a) anurin dne 25. 3. 2010 15.49, celkem upraveno 1 x.
Naylun
Příspěvky: 3240
Registrován: 16. 5. 2008 20.54
Bydliště: Neverland

Příspěvek od Naylun »

Mně slovo kontaminace na EQ nevadí.
Naposledy upravil(a) Naylun dne 25. 3. 2010 15.51, celkem upraveno 2 x.
Svět nepatřil nikomu, kdo nebyl hráč.
anurin
Příspěvky: 1736
Registrován: 27. 9. 2006 23.11

Příspěvek od anurin »

zuzuPD píše:
anurin píše:Slovo Kontaminovat je poměrně nové a do světa dle mého názoru nepatří. Proč nepoužít kupříkladu zamořené místo? Je to mnohem lépe stravitelné. Pokud se nepletu, pochází ještě z cizího jazyka.
Slovo kontaminovat je myslím z latiny.
Ovšem pokud se chceš zbavit všech slov z cizích jazyků, která čeština používá ve své slovní zásobě, pak přeji příjemnou zábavu, máme velké množství slov z latiny, němčiny, ruštiny a dalších. Pak by mohl být na stránkách seznam zakázaných slov a EQ slovník, protože pro některá slova bychom museli vymýšlet nové názvy.

Osobně jsem češtinu vždy považoval za náhražku jazyka, který se na desce skutečně používá (a nemá s češtinou jako takovou, nebo jejím vývojem, nic společného).
Nemusíš nic vyškrtávat, určitě se najde nějaké slovo, které ti ve fantasy nesedí. Ale asi je to dost individuální a každý má jiný cit a každému přijdou jiná slova jinak přirozená.
Panathian píše:Mně slovo kontaminace na EQ nevadí.
Ok, tohle ti třeba přijde v pořádku. Ale co vysokoškolská matematika? Nevzpomenu si na další příklady.
Naylun
Příspěvky: 3240
Registrován: 16. 5. 2008 20.54
Bydliště: Neverland

Příspěvek od Naylun »

anurin píše:
Panathian píše:Mně slovo kontaminace na EQ nevadí.
Ok, tohle ti třeba přijde v pořádku. Ale co vysokoškolská matematika? Nevzpomenu si na další příklady.
Výraz "vysokoškolská matika" mi vadí, ten je jednoznačně mimo. A vysokoškolská matika jako soubor výrazů a pojmů, které s ní v reálném světě souvisí, mi v principu nevadí, ale určitě by se našla slova z této množiny, která jsou nevhodná (např. Lagrangeova věta, simplexová metoda, diferenciální rovnice, Hamiltonův cyklus atd). Jinak ale to, co je použito na EQ, je spíše středoškolská matika :)
Svět nepatřil nikomu, kdo nebyl hráč.
cybermisa
Příspěvky: 6078
Registrován: 20. 2. 2006 2.46

Příspěvek od cybermisa »

AD Temporalni mor:

Temporalni mor je termin pouzivany obecne pro vsechny "nemoci" zpusobene casoprostorovymi distorzemi, trhlinami atd. Temporlani mor prenaseji temporalni cervi, kteri se prolinaji napric casoprotorem, zivi se magii a tim zpusobuji svoji dalsi naruseni casoprostoru, cimz tyto "nemoce" prenaseji. Temporalni mor ma typickou charakteristiku a to, ze jeho dusledky se casto projevuji drive, nez dojde k pricinam, resp. umres driv nez se nakazis. Pro nemagy: blbe se to leci …

Jedna se ciste a pouze o termin zavedeny Daemianem a vymysleny z legrace Labirem. Je to ciste a pouze realie EQ :smile:
anurin
Příspěvky: 1736
Registrován: 27. 9. 2006 23.11

Příspěvek od anurin »

cybermisa píše:AD Temporalni mor:

Temporalni mor je termin pouzivany obecne pro vsechny "nemoci" zpusobene casoprostorovymi distorzemi, trhlinami atd. Temporlani mor prenaseji temporalni cervi, kteri se prolinaji napric casoprotorem, zivi se magii a tim zpusobuji svoji dalsi naruseni casoprostoru, cimz tyto "nemoce" prenaseji. Temporalni mor ma typickou charakteristiku a to, ze jeho dusledky se casto projevuji drive, nez dojde k pricinam, resp. umres driv nez se nakazis. Pro nemagy: blbe se to leci …

Jedna se ciste a pouze o termin zavedeny Daemianem a vymysleny z legrace Labirem. Je to ciste a pouze realie EQ :smile:
Některé výrazy bych tam promazal a snažil se je nahradit jinými ale jinak krásný text. Zajímalo by mě, kolik postav by tomu textu rozumělo. ( Mám na mysli nemágy ) Hráč a postava je rozdíl, nezajímá mě kdo z hráčů tomu rozumí, nýbrž jaká postava by to krom čarodějů měla chápat. Jen připomenu, že Fantasy svět EQ je dle mého bližší středověku než-li roku 2010 kde lidé chodí na vysoké školy jako je ČVUT. Tudíž asi stojí za zvážení co ještě do fantasy patří a co ne. Myslím tím do EQ. Je důležité si uvědomit, k čemu více EQ inkliminuje.
Naposledy upravil(a) anurin dne 25. 3. 2010 16.31, celkem upraveno 2 x.
KaTo
Příspěvky: 850
Registrován: 15. 2. 2007 12.34
Bydliště: Severní okraj Středozemě
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od KaTo »

Jak to tak čtu...tak "Fantazie" si na EQ si potencionalne vykopala vlastní hrob pravidlem volností bez hranic (vse co hrac dostatecne dlouho IC tlaci vsem do hlavy, se stane IC realii) a hráči, kteří jsou OOC členové klubu KU, CVUT apod. ji na zaklade toho do hrobu podobnými nesmysly mileradi pohrbi. :helpsmilie:
Zlaté FR pozadí fantazy světa, případně Warhammer...at nejím, tak i Warcratf má proti "tomuhle" uvěřitelnou realitu, ale tohle... jste si jistí pánové "hráči mágů", že tu už "fantazy soudnost" nedostává na frak? Musim rict, ze časoví červi s takovymhle vysvetlenim, za ktere by se nemusel stydet Hawkings snad nemaji ve fantazy, FANTAZY :nono2: svete co delat (muj osobni nazor).
Naposledy upravil(a) KaTo dne 25. 3. 2010 16.30, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
Odpovědět