Jazyk

Pokud vás napadlo jak něco zlepšit, nebo chcete něco naopak zkritizovat

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

Jája CZE
Příspěvky: 656
Registrován: 1. 3. 2007 7.36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jája CZE »

Dron píše:Když se podívám zpět, tak vidím ten problém asi. Já se bavím stále o tématu tohohle fóra, tedy cizích slovech a potažmo odborných výrazech, zatímco ostatní od cca 6. příspěvku o odborných teoriích a principech. :biggrin:

Nebo se taky možná pletu a opravdu je dobře, když hráč nerozumí cizím slovům jiných a je to jeho problém :clover:
Ano, zvrhlo se to, asi pravda..

A jako všechno zde, došlo ke zkratkovitému nepochopení.

Možná ta věta má znít: Když se někdo papírově inteligentní inteligentně i vyjadřuje, dává to postavám méně inteligentním možnost lépe hrát toho nerozumějícího blbce.. aneb, vychutnej si výšku své INT..

K: Ale že to bylo absurdní pane Majore
T: ej bolo, bolo...


T: a Kefalín?
T:Čos i představujetě pod takým pojmom absurdný...
-------------------------------------------------------------
Serin - Mladý, trošku urážlivý elf, toulající se po lesích a pláních na desce.
cybermisa
Příspěvky: 6078
Registrován: 20. 2. 2006 2.46

Příspěvek od cybermisa »

Wendigo píše: Samozrejme i bezni magove se mohou naucit zaklady ale rozhodne by se nemelo od hrace bezneho maga vyzadovat aby byl studentem matfyzu.
To nikdy nikdo po nikom na EQ nevyzadoval, nevyzaduje, ani vyzadovat nebude.

Na druhou stranu, hrac, ktery ma obecne IRL odpor ke skole a studiu asi nebude nejlepsim kandidatem na hru adepta MUNI …
anurin
Příspěvky: 1736
Registrován: 27. 9. 2006 23.11

Příspěvek od anurin »

cybermisa píše:
anurin píše:
cybermisa píše: Pokud hrac nema INT na to, aby odehral INT svoji postavy, je to jeho chyba a jeho problem - nikdo jiny to za nej neodehraje :bigwink:

Nevim, o jakych OOC pojmech mluvis. Ja mluvim o IC pojmech, ktere jsou dle realii sveta.
Odkdy potřebuješ inteligenci k tomu abys chápal slovo, které si nikdy neslyšel. Znalost všech slov nemá nic společného s inteligenci. Chápu-li to dobře. A když hráč něco neví, může si třeba dovolit, že to neví ani postava. A stále mohou být oba inteligentní. To už zacházíte úplně jinam.
Nemas pravdu. Inetligence je mimo jine schopnost porozumet neznamym vecem na zaklade toho, co vis a co si muzes odvodit. A to se tyka i slov a kontexktu …
Neměl jsem na mysli kontext, nýbrž samotné neznámé slovíčko.
Uživatelský avatar
Braenn
Příspěvky: 4909
Registrován: 5. 1. 2007 12.12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Braenn »

To jako se bavíte o tom že někdo neví co to je kontaminace?

A vůbec, Nebyl hovor nejdřív na téma vhodnosti cizích slov, místo o tom, co ví hráč a jak ho to uráží? O tom, že někdo nezná nějaké cizí slovo, to přece není problém hry, settingu, inteligence postav, nastavení fantasy nebo sci-fi, ale prostě a jenom problém toho dotyčného. Který to může dávat za "vinu" jenom hádejte komu?
Naposledy upravil(a) Braenn dne 26. 3. 2010 19.49, celkem upraveno 1 x.
anurin
Příspěvky: 1736
Registrován: 27. 9. 2006 23.11

Příspěvek od anurin »

Braenn píše:To jako je pro tebe neznámé slovo kontaminace?
Vím co to slovo znamená, já psal že není vhodné.… překvapuješ.
Braenn píše: Nebyl hovor nejdřív na téma "vhodnosti" cizích slov? O tom, že nějaký hráč nezná nějaké cizí slovo, to přece není problém hry, settingu, inteligence postav, nastavení fantasy nebo scifi, ale prostě a jenom problém toho hráče. Který to může dávat za vinu jenom hádejte komu?
Jak jsem psal o něco výš, jsme mimo téma.
Uživatelský avatar
Braenn
Příspěvky: 4909
Registrován: 5. 1. 2007 12.12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Braenn »

anurin píše:
Braenn píše:To jako je pro tebe neznámé slovo kontaminace?
Vím co to slovo znamená, já psal že není vhodné.… překvapuješ.
ne, reaguji na tvůj rozhovor s CM, o inetligenci hráče a chápání cizích slov, který vyvrcholil tvou větou "Neměl jsem na mysli kontext, nýbrž samotné neznámé slovíčko.".
A o vhodnosti - to si přečti můj předchozí příspěvek, nebo příspěvek Wendigo, i když mám dojem že odpovídáš jen na ty nejméně podstatné věci tady:))
Wendigo
Příspěvky: 990
Registrován: 15. 12. 2007 18.39
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wendigo »

cybermisa píše:
Wendigo píše: Samozrejme i bezni magove se mohou naucit zaklady ale rozhodne by se nemelo od hrace bezneho maga vyzadovat aby byl studentem matfyzu.
To nikdy nikdo po nikom na EQ nevyzadoval, nevyzaduje, ani vyzadovat nebude.

Na druhou stranu, hrac, ktery ma obecne IRL odpor ke skole a studiu asi nebude nejlepsim kandidatem na hru adepta MUNI …
Cybere take jsem nerekla ze ano. Z "obou dvou stran" jsem schvalne napsala dva extremy aby bylo videt ze nesmysl je jak delat tohle tak pravy opak - tedy ze nekdo se bude IC cokoli ucit [nejde jen o muni koneckoncu] aniz by se z toho neco nemusel naucit a pochopit i hrac.
Na docasne dovolene od EQ
---
Zelgova hlava a novy portret [180kb] pro zajemce ke stazeni zde: http://wendigo.wz.cz/Zelg.rar
Uživatelský avatar
Dron
Příspěvky: 322
Registrován: 18. 2. 2009 15.41
Bydliště: Orlová

Příspěvek od Dron »

Celé tohle téma o vhodnosti cizích slov je kontaminované nějakou magií, inteligencí hráčů, uraženou opozicí DM a dalším balastem.

Ačkoli se to někomu zdá nejméně podstatné :smile: , mě ne a rád bych se dozvěděl, jak to tedy s cizími slovy v běžné mluvě je.

Zatím jsme se dobrali k tomu:
1) Někomu vadí, protože mu kazí fantasy dojem z EQ.
2) Někomu nevadí, protože mu nic nekazí.
3) Někdo je vítá i jako ověření OOC inteligence.
4) Bylo řečeno, že samotná Deska nemá žádný jiný jazyk kromě češtiny (a nářečích a spec. pro skřety apod.)
5) Bylo řečeno, že svět EQ umožňuje inportovat jakýkoliv jazyk včetně současných i budoucích.
6) Quenia je inportovaný jazyk na Desku a někomu vadí.
7) Angličtina je akceptovatelný jazyk pro odborníky (mágy).

Jen by mě zajímalo, vadilo by někomu potkat půlorka, který by třeba pronesl něco jako:
Čus, jen skočim do fastu ke Sváčovi a pak se můvnem do tý kontaminovaný lokace a očekujem, kde je ten ultimátní sorc...
Naylun
Příspěvky: 3240
Registrován: 16. 5. 2008 20.54
Bydliště: Neverland

Příspěvek od Naylun »

Drone, přestaň tady zakládat na flame. Opakovaně a neopodstatněně se tu opíráš do DM, manipuluješ a "kopeš" kolem sebe :nono2:

Mě osobně tohle téma přineslo informaci, že je tu nezanedbatelná skupina hráčů, kterým příliš původem cizích slov na EQ vadí. Ve své hře to trochu zohledním, ale jen trochu, protože určitá sofistikovanost projevu včetně původně cizích výrazů je na MUNI už zavedená a je i součástí např. mojí postavy. Do budoucna ale vím, že další posilování tohoto trendu by se tedy části hráčstva nemuselo líbit, takže si to budu hlídat, aby to nebylo moc.
Svět nepatřil nikomu, kdo nebyl hráč.
Uživatelský avatar
Braenn
Příspěvky: 4909
Registrován: 5. 1. 2007 12.12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Braenn »

Dron píše:6) Quenia je inportovaný jazyk na Desku a někomu vadí.
7) Angličtina je akceptovatelný jazyk pro odborníky (mágy).

Jen by mě zajímalo, vadilo by někomu potkat půlorka, který by třeba pronesl něco jako:
Čus, jen skočim do fastu ke Sváčovi a pak se můvnem do tý kontaminovaný lokace a očekujem, kde je ten ultimátní sorc...
jazyk učenců je latina, nikoli angličtina, to je krapet rozdíl.
Uživatelský avatar
Olymar
Příspěvky: 1734
Registrován: 2. 2. 2010 23.15

Příspěvek od Olymar »

Drone, nevidíš-li rozdíl mezi slovem kontaminace, jež je slovo spisovné a odborné byť cizího původu a tebou sestavenou větou opilého puberťáka z vesnice, bude asi chyba na tvé straně.
Mithirwen Celeavaeil
Uživatelský avatar
Dron
Příspěvky: 322
Registrován: 18. 2. 2009 15.41
Bydliště: Orlová

Příspěvek od Dron »

Braenn píše:jazyk učenců je latina, nikoli angličtina, to je krapet rozdíl.
Tedy na EQ je latina používána jako jazyk učenců nebo je něco jako quenia inportovaná?
KaTo
Příspěvky: 850
Registrován: 15. 2. 2007 12.34
Bydliště: Severní okraj Středozemě
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od KaTo »

Rozdíl mezi:
Dron píše:...půlorka, který by třeba pronesl něco jako: Čus, jen skočim do fastu ke Sváčovi a pak se můvnem do tý kontaminovaný lokace a očekujem, kde je ten ultimátní sorc...
nebo třeba

Kód: Vybrat vše

*mág zadeklamuje*: ..z mých matematických výpočtů vyplývá, že kritická kontaminace spodních pater Univerzity temorálními bezobratlými..
nebo třeba

Kód: Vybrat vše

*druid afektovaně promluví*: Hle, tato betula pendula vskutku vykazuje známky napadení venturia cerasi!
//pro šťouraly: Tato věta je nesmysl, bříza těžko bude trpět strupovitostí, která napadá broskve :biggrin: , ale ta nemoc se mi prostě zasekla v paměti.
a nebo třeba

Kód: Vybrat vše

*trpaslík upije z korbele*: Hé, braši, tendlensc škopek je také fajné, až sa mi břuch voklepává z tého!
a nebo třeba

Kód: Vybrat vše

*barbar v cizokrajné zbroji udiveně zachroptí*: Wotdfak *zakleje*, jaktože má ácé *zatváří se šokovaně* tak uber *promluví v jeho jazyce*? At ho tady sorcka debuffne, já ho v dalším kole nataknuju *mávne rukou* tamhle do rohu, aby ho dépéska *kývne směrem k elfům* s luky mohli sejmout.
...tohle všechno je úplně normální mluva, používané mezi různými subkulturami. O tom, který jazyk se podle mě hodí nebo nehodí do fantazy světa asi tušíte...mno ale jak to vypadá, tak na EQ se může používat každý. Takže hurá :megalol: :megalol: :megalol: , morituri te salutant!
Obrázek
Uživatelský avatar
Dron
Příspěvky: 322
Registrován: 18. 2. 2009 15.41
Bydliště: Orlová

Příspěvek od Dron »

Olymar píše:Drone, nevidíš-li rozdíl mezi slovem kontaminace, jež je slovo spisovné a odborné byť cizího původu a tebou sestavenou větou opilého puberťáka z vesnice, bude asi chyba na tvé straně.
Rozdíl vidím, rozhodně bych nechtěl nikoho takového potkat, ale co s tím, když se mi to nebude líbit a hráč řekne, že je (EDIT jeho postava) opravdu opilý puberťák z vesnice 21.st? Je tedy jazyk natolik volný, že vpodstatě kromě *činnosti* je povoleno téměř vše? Už se tu dříve řešilo, že pokud hráč dodrží češtinu v *činnosti* může mluvit třeba i polsky.
Jája CZE
Příspěvky: 656
Registrován: 1. 3. 2007 7.36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jája CZE »

Noo, ale už se to vážně naprosto vzdálilo od svého asi původního záměru.

Co jak chceme z téhle debaty vydojit? Speciální EQ slovník, který když nebude dodržen, půjde level dolů, aby se někomu neudělalo ze hry šoufl?

Opravdu nestíhám valit oči, cože se tady všechno probírá. Je to hra!! jestli vám sem tam špatně vyřčené slovíčko dělá mžitky před očima, je načase to vypnout a začít se věnovat něčemu jinému. Už z toho blbnete.

Já nehodlám filtrovat svůj slovník a za každým použítím nesprávného slovíčka psát dalekosáhlá pojednání a omluvy, jak jsem jenom mohl!

Pokud vaše postava , nebo vy něčemu ve hře nerozumíte, tak se toho dotyčného prostě zeptejte.. To je tak děsně složité? A až potkám někoho tím slovníkem 21. století, tak si nechám vysvětlit každé jedno slovíčko cože to jako znamená. Kromě toho je tento slovník zrovna lehce nedoporučen na stránkách.
-------------------------------------------------------------
Serin - Mladý, trošku urážlivý elf, toulající se po lesích a pláních na desce.
allekoo
Příspěvky: 671
Registrován: 16. 1. 2007 0.52
Bydliště: SR - ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od allekoo »

Prosim o zavedenie ružoveho toaletneho papieru pretože moju nehru an Eq strašne komplikuje použivanie bežneho toaletneho papieru.

Baaaaaah, svet sa netoči len okolo vás. Každy predsa vie že Svet sa točí iba okolo mňa
:megalol:
Because I'm Batman !!!
Uživatelský avatar
Braenn
Příspěvky: 4909
Registrován: 5. 1. 2007 12.12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Braenn »

Dron píše:
Braenn píše:jazyk učenců je latina, nikoli angličtina, to je krapet rozdíl.
Tedy na EQ je latina používána jako jazyk učenců nebo je něco jako quenia inportovaná?
latina je jazyk učenců i z toho důvodu, že většina používaných cizích slov má právě v latině původ (nebo řečtině, že, ale latina pro evropský západní svět po jistém mezníku více zdomácněla). A používala se tak i ve středověku, ke kterému se tu tak odvoláváte. Až vysvětlíš proč mluvíme česky, a ne eq jazykem, odpovíš si zároven na otázku, proč cizí slova a učenost se ve spoustě fantasy vyjadřuje právě latinou.

Takže je importovaná asi jako čeština - nezdůvodníš, nevymyslíš, ale až mi předvedeš na týdenní hře, jak dokážeš mluvit češtinou bez jakéhokoli cizího nebo přejatého slova, uznám že tvé argumenty k něčemu vedou.

A co se týče anglických výrazů jako spešl, natankovat, buffovat a podobně - jsem si jistá že pochopíš rozdíl mezi nimi a používáním výrazů typu fyzika, obelisk, sublimace, P.S. atd, a také ty jemné postřehnutelné nuance jejich vhodnosti. Pokud nepochopíš, bude to, obávám se, stejně jako v případě cizích slov kterým nechceš rozumět, pouze a jenom tvůj problém.

Mám trochu dojem že nemáš ani tak problém s cizími slovy, neboť od vcelku pochopitelné argumentace přecházíš stále více k bazírování na hloupostech a osobním útokům proti DM (což jde chápat:). Odhaduji proto, že problém, který tě pálí a vadí ti, je někde docela jinde(a možná i tuším kde). Taky se mi to přenášení stává, ostatně třeba i na Kato(no)vi je to taky vidět docela dobře a myslím že on to taky dobře ví, co?:)).:biggrin:

Edit: Probrali jsme to s Dronem a myslím že tu došlo spíše k nepochopení tématu a některých definicí, což dále vyústilo v to co to vyústilo a tak dále:) tak za mě k němu všechno dobré a výše napsaný odstavec berte s rezervou.
Naposledy upravil(a) Braenn dne 27. 3. 2010 23.20, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Nalk
Příspěvky: 2560
Registrován: 12. 2. 2007 18.50
Bydliště: Jižní Morava - Znojmo a Brno - stále 100% jižan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nalk »

Jen rejp mezidiskuzí:

Lidi neříkejte prosím "DISPELL" pasti apod., ale "odkouzlovací" :bigwink:
"Compared to the "righteous" greed of the rulers, the villains of the world seem much more honorable. When scum rules the world, only more scum is born... You don't even understand that?"
- Eustass Kid (One Piece)

Van, kněz Hrebogův, vyznavač Vyšší cesty
acc.: Nalkanar
drake127
Příspěvky: 1753
Registrován: 20. 9. 2006 14.39
Bydliště: Jihlava

Příspěvek od drake127 »

1: Dispel
2: Rozptylující

:bleh:

(Jednou za rok si můžu dovolit zcela zbytečné popíchnutí, no ne?)
Als sie mich holten, gab es keinen mehr, der protestieren konnte.
Uživatelský avatar
Nalk
Příspěvky: 2560
Registrován: 12. 2. 2007 18.50
Bydliště: Jižní Morava - Znojmo a Brno - stále 100% jižan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nalk »

drake127 píše:1: Dispel
2: Rozptylující

:bleh:

(Jednou za rok si můžu dovolit zcela zbytečné popíchnutí, no ne?)
Jasný... rozptylující zní moc učeně...nic pro prosté nečaroděje :bleh:
"Compared to the "righteous" greed of the rulers, the villains of the world seem much more honorable. When scum rules the world, only more scum is born... You don't even understand that?"
- Eustass Kid (One Piece)

Van, kněz Hrebogův, vyznavač Vyšší cesty
acc.: Nalkanar
Odpovědět