Hrůza a děs

Vše co přímo nesouvisí s hrou na Equilibrii

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

Uživatelský avatar
George
Příspěvky: 1652
Registrován: 29. 6. 2007 23.58
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od George »

Co řešíte? v naší kultuře je mezi smrtí a zlem rovnítko, vpodstatě je to subjektivní, protože se to týká naší kultury, ale někde jinde to tak vůbec být nemusí (Islám?). Je mi jasný, že zrovna ty, OneHearte se na věci nedíváš jen pod jedním úhlem pohledu, ale pro naši kulturu je přirozený rovnítko mezi smrtí a zlem.. nevidím vůbec nic, co by mělo být na smrti dobrýho, vy ano? :smile:
Sell drugs. Run guns. Nail sluts and fuck the law.
Uživatelský avatar
sciorp
Příspěvky: 1991
Registrován: 31. 3. 2007 19.54
Bydliště: Hag Hargol
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sciorp »

VUHÁÁÁÁÁ CO SE TO TU DĚJE

no panečku plodí se tu samé zajímavé pocuci. k prvnímu tématu
hlavním bodem všech těhle exorcismů a exekucí a říkejme tomu jak chceme, je tranz člověka, který je "posedlý". Mrkněme se ale na to co je schopen člověk v tranzu, a kčemu je(byl) tranz využíván, příklad je prostý tančící dervišští mniši, dostávali se naprosto úmyslně do tranzu a "potkávali se v něm s XYZ"
exorcismus na mě působí naprosto stejně, jenže při "posedlostech není ten tranz vyvolaný tančením do kruhu, ale má jiný spouštěcí mechanizmus. Třeba už od dětsví zakořeněnou posvátnou bázeň z démonů a jiných opičáren. Když dojde k exorcismu je jasné, že mysl některých jedinců prostě podlehne obecně známe pravdě, že posedlí lidé nadávají cizími prastarými jazyky, mají křeče třesou se atd. a mozek si už udvede svojí práci vypouštěním nejrůznějších hormonů, které tyto stavy po fyziologické dtránce spouští.

a ted k tomu co se tu rozvinulo, souhlasím s OneHeartem, že zmiňované session rozšíří člověku obzory, souhlasím taktéž s názorem, že hněv a zloba by nebyl, nebýti lidí.
nesouhlasím s gerogem, pro naši kulturu není typické rovnítko mezi smrtí a zlem, rovnítko mezi smrtí a smutkem ano to je nastaveno naprosto racionálně, když o něko přijdeš je potřeba něčím zaplnit vzniklou mezeru (zpravidl smutkem) ale nikdy mě nenapadlo, že smrt je v křesťanské kultuře zlo. Vždyt proč by se jinak křesťanská náboženství celý život připravovala na konec? a těšila se na nějm protože se jedná o přijetí k pánu? ( odlet na vesmírnou lod, bo já nevim co ještě)

Je to základní lidská vlastnost, vytvořit si představu, že to co neznáme a bojíme se toho, je vlastně pouze prvním schodem někam, kde nám bude krásně a blablabla " pohádkovej svět", pokud se někdo bojíte pekla nebo těšíte do nebe, já vám to neberu a brát nechci, ale rozhlédněte se kolem sebe, copak všecko kolem nás není předpeklí?

Lidi potřebuovali při vzniku náboženství vysvětlit věci, kterým nerozuměli, a že jich sakra bylo, tak vzniklo všemocný kreator, a jeho přisluhovači. a už se dostáváme k jádru pudla, člověk potřebuje organizaci jasně nalinkovaná pravidla, protože je tak od mala vychováván (vyjímky potvrzují pravidl) a tu milí přisluhovači začali vymýšlet jak nejlépe lidi přiláka (nabýdneme jim vykoupení) a jak nejlépe lidi strašit bu nebudou li žít podle pravidel. a máme tu Peklo ai s jeho nejvyšším andělem Luciferem.

ale už jsem značně mimo
PODPIS
Uživatelský avatar
Braenn
Příspěvky: 4909
Registrován: 5. 1. 2007 12.12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Braenn »

George píše:Co řešíte? v naší kultuře je mezi smrtí a zlem rovnítko, vpodstatě je to subjektivní, protože se to týká naší kultury, ale někde jinde to tak vůbec být nemusí (Islám?). Je mi jasný, že zrovna ty, OneHearte se na věci nedíváš jen pod jedním úhlem pohledu, ale pro naši kulturu je přirozený rovnítko mezi smrtí a zlem.. nevidím vůbec nic, co by mělo být na smrti dobrýho, vy ano? :smile:
Já jo. Třeba co se týče přirozené smrti stářím, může být smrt spíš vysvobozením než zlem. A to nejen pro umírajícího. Zlo je to, co se děje těsně předtím, někdy i několik týdnů či měsíců. (A to nemluvím o vhodnosti používání slova "zlo" při každé příležitosti - ono zlo je někdy dost subjektivní pojem)

A pak, v teoretické rovině, záleží na tom kdo má umřít. Vem si třeba.. plácnu, atentát na Heydricha. Kdyby pro naši kulturu byla srmt = zlo, jak by někdo mohl aktéry považovat za hrdiny? O dopadech na uznání Beneše prezidentem ani nemluvě. Jasně, ne každý se s tím názorem shoduje, ale přesto.. není to černobílé:) A smrt rozhodně neznamená zlo. I když může.

Edit: diskuzi o náboženství bych se raději vyhnula:)
OneHeart
Příspěvky: 1309
Registrován: 13. 4. 2006 21.03
Bydliště: Olduvaiská rokle v Tanzánii
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OneHeart »

Akruo píše:
OneHeart píše:
Lampyris píše:„Zdánlivě nejhorší ze všech zel, smrt, nemá pro nás žádnou důležitost, neboť dokud tu ještě jsme, není tu smrt; a až se smrt dostaví, už tu nebudeme.“
třeba by mě zajímalo, jestli si to opravdu myslíš. Proč by mělo být rovnítko mezi smrtí a zlem? Nechápat já.
"Zdánlivě nejhorší ze.…."
- je tam rovnítko? :-)
já ho tam vidím. Pro příklad dosaď cokoliv jiného. "Zdánlivě nejhorší, ze všech růžových, zářivě růžová, …."
je tam smrt jako jendo ze zel, tedy smrt = zlo.
sciorp píše:
no panečku plodí se tu samé zajímavé pocuci. k prvnímu tématu
hlavním bodem všech těhle exorcismů a exekucí a říkejme tomu jak chceme, je tranz člověka, který je "posedlý". Mrkněme se ale na to co je schopen člověk v tranzu, a kčemu je(byl) tranz využíván, příklad je prostý tančící dervišští mniši, dostávali se naprosto úmyslně do tranzu a "potkávali se v něm s XYZ"
exorcismus na mě působí naprosto stejně, jenže při "posedlostech není ten tranz vyvolaný tančením do kruhu, ale má jiný spouštěcí mechanizmus. Třeba už od dětsví zakořeněnou posvátnou bázeň z démonů a jiných opičáren. Když dojde k exorcismu je jasné, že mysl některých jedinců prostě podlehne obecně známe pravdě, že posedlí lidé nadávají cizími prastarými jazyky, mají křeče třesou se atd. a mozek si už udvede svojí práci vypouštěním nejrůznějších hormonů, které tyto stavy po fyziologické dtránce spouští.
já bych se tedy neodvážil shrnout tolik různých a v mnoha ohledech zásadně jiných projevů lidské psychiky do pojmu "trans". Je to takové moc obecné (a zastaralé?). "Posedlost" té dívky nemusela být nutně jen hypnotickým nebo exatickým stavem, ale např. také důsledkem samovolné hyperventilace (+u ní pravděpodobně i faktoru víry) a jejích následných stavů změněného vědomí.
Braenn píše:
George píše:Co řešíte? v naší kultuře je mezi smrtí a zlem rovnítko, vpodstatě je to subjektivní, protože se to týká naší kultury, ale někde jinde to tak vůbec být nemusí (Islám?). Je mi jasný, že zrovna ty, OneHearte se na věci nedíváš jen pod jedním úhlem pohledu, ale pro naši kulturu je přirozený rovnítko mezi smrtí a zlem.. nevidím vůbec nic, co by mělo být na smrti dobrýho, vy ano? :smile:
Já jo. Třeba co se týče přirozené smrti stářím, může být smrt spíš vysvobozením než zlem. A to nejen pro umírajícího. Zlo je to, co se děje těsně předtím, někdy i několik týdnů či měsíců. (A to nemluvím o vhodnosti používání slova "zlo" při každé příležitosti - ono zlo je někdy dost subjektivní pojem)

A pak, v teoretické rovině, záleží na tom kdo má umřít. Vem si třeba.. plácnu, atentát na Heydricha. Kdyby pro naši kulturu byla srmt = zlo, jak by někdo mohl aktéry považovat za hrdiny? O dopadech na uznání Beneše prezidentem ani nemluvě. Jasně, ne každý se s tím názorem shoduje, ale přesto.. není to černobílé:) A smrt rozhodně neznamená zlo. I když může.

Edit: diskuzi o náboženství bych se raději vyhnula:)
moc tu smrt konkretizuješ, mám pocit, že jsme tu řešili spíše smrt obecně.
Člověk zabíjí vědomě spoustu jiných organismů pro svojí obživu a zdá se mu to přirozené a správné.
Smrt člověka čeká každého z nás a myslím, že je úkolem každého člověka vyrovnat se se smrtí a přijmout ji jako přirozenou součást života. Především s tou vlastní.

Jo o náboženství bych tu diskuzi raději také vynechal, oni lidé o tom moc neumí diskutovat neurážlivě a s respektem k druhým. Takový český folklór.
"Kdyby brány vnímání byly průzračné, každá věc by se člověku jevila taková, jaká je, neskonalá."
(William Blake)
Uživatelský avatar
Braenn
Příspěvky: 4909
Registrován: 5. 1. 2007 12.12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Braenn »

Konkretizuju, to je pravda, já jsem to - ze sobecky lidského hlediska:) - brala jako že míníme pouze smrt lidskou.
Uživatelský avatar
Akruo
Příspěvky: 1049
Registrován: 29. 9. 2007 9.02
Bydliště: Znojmo

Příspěvek od Akruo »

K tomu rovnítku - Slovo "zdánlivě" je právě to slovo, které "zpochybňuje" to rovnítko... IMHO

Přesně tak, náboženství bych zde neřešil právě z důvodu, který napsal OneHeart.

K exorcismu...

Exorcismus není nějaký projev posedlosti (jak zde bylo chybně řečeno myslím sciorpem - nechci mu to vnášet do pusy :-D jen jsem měl dojem, že to použil v nešťastném slovním spojení), jde o určitý způsob vypořádání se s posedlostí. Exorcismus jako takový je vlastně křesťanská modlitba a občas se za něj označují i určité nekřesťanské(tj. "pohanské") "zaříkávání", ale chybně.
"Nesouhlasím. To je individuální názor. Mnozí ho s tebou možná sdílí, ale věř, že mnozí ne." - Pavel Urban ©
Rangarog Dragobir - zakladatel Západoříšské obchodní společnosti, kupec, kovář a kovkop ...padl a byl Durminem přijat do Věčných síní
Brambor
Uživatelský avatar
Braenn
Příspěvky: 4909
Registrován: 5. 1. 2007 12.12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Braenn »

Akruo píše:Exorcismus jako takový je vlastně křesťanská modlitba a občas se za něj označují i určité nekřesťanské(tj. "pohanské") "zaříkávání", ale chybně.
Já bych skoro řekla, že exorcismus je možná pojem (nejproflákleji) spojený s křesťanstvím, ale náplň toho slova, tedy vymýtání něčeho/někoho "zlého" rozhodně není tak mladá záležitost a už vůbec ne vynález křesťanství. Ale.. kruci, už debatujem o náboženství:))
Uživatelský avatar
sciorp
Příspěvky: 1991
Registrován: 31. 3. 2007 19.54
Bydliště: Hag Hargol
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sciorp »

OneHeart píše:
sciorp píše:
no panečku plodí se tu samé zajímavé pocuci. k prvnímu tématu
hlavním bodem všech těhle exorcismů a exekucí a říkejme tomu jak chceme, je tranz člověka, který je "posedlý". Mrkněme se ale na to co je schopen člověk v tranzu, a kčemu je(byl) tranz využíván, příklad je prostý tančící dervišští mniši, dostávali se naprosto úmyslně do tranzu a "potkávali se v něm s XYZ"
exorcismus na mě působí naprosto stejně, jenže při "posedlostech není ten tranz vyvolaný tančením do kruhu, ale má jiný spouštěcí mechanizmus. Třeba už od dětsví zakořeněnou posvátnou bázeň z démonů a jiných opičáren. Když dojde k exorcismu je jasné, že mysl některých jedinců prostě podlehne obecně známe pravdě, že posedlí lidé nadávají cizími prastarými jazyky, mají křeče třesou se atd. a mozek si už udvede svojí práci vypouštěním nejrůznějších hormonů, které tyto stavy po fyziologické dtránce spouští.
já bych se tedy neodvážil shrnout tolik různých a v mnoha ohledech zásadně jiných projevů lidské psychiky do pojmu "trans". Je to takové moc obecné (a zastaralé?). "Posedlost" té dívky nemusela být nutně jen hypnotickým nebo exatickým stavem, ale např. také důsledkem samovolné hyperventilace (+u ní pravděpodobně i faktoru víry) a jejích následných stavů změněného vědomí.
asi jsem to napsal blbě, tak nějak jsem hledal slovo, za které by se to dalo zachytit, ale spíš jsem měl volit spíš termín stav.… doplnň co uznáž za vhodné mysli, těla duše.… jinak o tom efektu víry píšu potom dál
PODPIS
Uživatelský avatar
Akruo
Příspěvky: 1049
Registrován: 29. 9. 2007 9.02
Bydliště: Znojmo

Příspěvek od Akruo »

Braenn píše:
Akruo píše:Exorcismus jako takový je vlastně křesťanská modlitba a občas se za něj označují i určité nekřesťanské(tj. "pohanské") "zaříkávání", ale chybně.
Já bych skoro řekla, že exorcismus je možná pojem (nejproflákleji) spojený s křesťanstvím, ale náplň toho slova, tedy vymýtání něčeho/někoho "zlého" rozhodně není tak mladá záležitost a už vůbec ne vynález křesťanství. Ale.. kruci, už debatujem o náboženství:))
..no ještě doplním(možná zopakuji), že přímo "exorcismus" - značí tu křesťanskou modlitbu za ochranu před zlem - tj. nejde o nějaké básničky, které by měly vyhánět ďábla takovou tou formou "vymítání" duchů dejme tomu šamany animistických náboženství. Tedy má ochránit před zlem tím, že v sobě bude mít danný dobro... (když to řeknu polopatě) ..a ještě jedna věc, exorcismus je vlastně modlitba "preventivní" - tj. není základně pro "odstranění" důsledku, ale chrání před tím Zlým aby nedošlo k podmětu, který by zapříčinil důsledek.
"Nesouhlasím. To je individuální názor. Mnozí ho s tebou možná sdílí, ale věř, že mnozí ne." - Pavel Urban ©
Rangarog Dragobir - zakladatel Západoříšské obchodní společnosti, kupec, kovář a kovkop ...padl a byl Durminem přijat do Věčných síní
Brambor
Uživatelský avatar
Braenn
Příspěvky: 4909
Registrován: 5. 1. 2007 12.12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Braenn »

No a já se snažím říct, že (IMO) exorcismus nemusí být nutně křesťanská modlitba. Je to prostě náboženská modlitba. Vím že wiki není důvěryhodný zbroj, ale i tak tam pro inspiraci mrkni.
Uživatelský avatar
Akruo
Příspěvky: 1049
Registrován: 29. 9. 2007 9.02
Bydliště: Znojmo

Příspěvek od Akruo »

Braenn píše:No a já se snažím říct, že (IMO) exorcismus nemusí být nutně křesťanská modlitba. Je to prostě náboženská modlitba. Vím že wiki není důvěryhodný zbroj, ale i tak tam pro inspiraci mrkni.
Tak já nevycházím z wiki, ale z vlastních znalostí :-D …(to o sobě nemůžu říct vždycky :-D Bohužel)
No jako ono to je používané dost často i v souvislosti z jinými "praktikami" a "náboženstvími", ale termín exorcismus je termín vzniklý v křesťanství a primárně zahrnuje ten "křesťanský význam" … IMHO :-)
"Nesouhlasím. To je individuální názor. Mnozí ho s tebou možná sdílí, ale věř, že mnozí ne." - Pavel Urban ©
Rangarog Dragobir - zakladatel Západoříšské obchodní společnosti, kupec, kovář a kovkop ...padl a byl Durminem přijat do Věčných síní
Brambor
OneHeart
Příspěvky: 1309
Registrován: 13. 4. 2006 21.03
Bydliště: Olduvaiská rokle v Tanzánii
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OneHeart »

teda jako lidi, jestli tohle má být klasický Eq vlákno, kde 95% příspěvků je jen vymezování pojmů a slovíčkaření, tak odsud zase couvám jinam :zorro:
"Kdyby brány vnímání byly průzračné, každá věc by se člověku jevila taková, jaká je, neskonalá."
(William Blake)
Uživatelský avatar
Braenn
Příspěvky: 4909
Registrován: 5. 1. 2007 12.12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Braenn »

OneHeart píše:teda jako lidi, jestli tohle má být klasický Eq vlákno, kde 95% příspěvků je jen vymezování pojmů a slovíčkaření, tak odsud zase couvám jinam :zorro:
Vymezení pojmů je základ :bleh: ale už mlčím
OneHeart
Příspěvky: 1309
Registrován: 13. 4. 2006 21.03
Bydliště: Olduvaiská rokle v Tanzánii
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OneHeart »

vymezení pojmů je základ, který se na Eq fóru stal obsesí :)
"Kdyby brány vnímání byly průzračné, každá věc by se člověku jevila taková, jaká je, neskonalá."
(William Blake)
Uživatelský avatar
Akruo
Příspěvky: 1049
Registrován: 29. 9. 2007 9.02
Bydliště: Znojmo

Příspěvek od Akruo »

Braenn píše:
OneHeart píše:teda jako lidi, jestli tohle má být klasický Eq vlákno, kde 95% příspěvků je jen vymezování pojmů a slovíčkaření, tak odsud zase couvám jinam :zorro:
Vymezení pojmů je základ :bleh: ale už mlčím
Tak bylo třeba si určit pojmy, už jenom kvůli tomu, aby v možné následné diskuzi nedošlo k zmatení pojmů, nepochopení a špatným emocím :-D
"Nesouhlasím. To je individuální názor. Mnozí ho s tebou možná sdílí, ale věř, že mnozí ne." - Pavel Urban ©
Rangarog Dragobir - zakladatel Západoříšské obchodní společnosti, kupec, kovář a kovkop ...padl a byl Durminem přijat do Věčných síní
Brambor
OneHeart
Příspěvky: 1309
Registrován: 13. 4. 2006 21.03
Bydliště: Olduvaiská rokle v Tanzánii
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OneHeart »

Akruo píše:
Braenn píše:
OneHeart píše:teda jako lidi, jestli tohle má být klasický Eq vlákno, kde 95% příspěvků je jen vymezování pojmů a slovíčkaření, tak odsud zase couvám jinam :zorro:
Vymezení pojmů je základ :bleh: ale už mlčím
Tak bylo třeba si určit pojmy, už jenom kvůli tomu, aby v možné následné diskuzi nedošlo k zmatení pojmů, nepochopení a špatným emocím :-D
hmm, no to by tu po vymezení pojmů musela nějaká diskuze být
"Kdyby brány vnímání byly průzračné, každá věc by se člověku jevila taková, jaká je, neskonalá."
(William Blake)
Uživatelský avatar
Nalk
Příspěvky: 2560
Registrován: 12. 2. 2007 18.50
Bydliště: Jižní Morava - Znojmo a Brno - stále 100% jižan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nalk »

Dyť jediné, co se mění, je jazyk těch slov, gesta a oblečení :hmmm:
"Compared to the "righteous" greed of the rulers, the villains of the world seem much more honorable. When scum rules the world, only more scum is born... You don't even understand that?"
- Eustass Kid (One Piece)

Van, kněz Hrebogův, vyznavač Vyšší cesty
acc.: Nalkanar
magnumik
Příspěvky: 1692
Registrován: 1. 12. 2006 1.10
Bydliště: Nejjižnější Morava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od magnumik »

George píše:Co řešíte? v naší kultuře je mezi smrtí a zlem rovnítko, vpodstatě je to subjektivní, protože se to týká naší kultury, ale někde jinde to tak vůbec být nemusí (Islám?). Je mi jasný, že zrovna ty, OneHearte se na věci nedíváš jen pod jedním úhlem pohledu, ale pro naši kulturu je přirozený rovnítko mezi smrtí a zlem.. nevidím vůbec nic, co by mělo být na smrti dobrýho, vy ano? :smile:
jojo, vysvobození :smile: Breann mě předběhla
Uživatelský avatar
Lampyris
Příspěvky: 241
Registrován: 7. 3. 2009 12.40
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lampyris »

:point: Citát vznikl v době, kdy skutečně smrt byla považována za zlo - neboť největší rozkoš znamenal život, který byl krátký a většinou ne zrovna radostný. Rovnítko tam skutečně není, smrt není největší ze zel, smrt (a to co s ní souvisí - umírání, nemoc etc.) je jen špatná/nedobrá/(zlá??? - slovíčkaření)
→vy byste snad teď v plném zdraví a rozletu chtěli zařvat?

:point: Jsou daleko větší zla než smrt...!

:point: V naší moderní čímdáltímméněkřesťanské západní kultuře je smrt skutečně vnímána jako největší zlo... A zamyslete se sami nad tím jak se dnes umírá a jak je vnímáno stáří a konec člověka. Ve světle všech možných omlazovacích krémů a kultu mládí a falešné nesmrtelnosti "hvězd". V porovnání s LDNkami a domovy důchodců a podobnými zařízeními.

:point: Creator, Hybatel, Bůh, etc. etc. je to co dělí lidi od zvířat... Duchovno (jakékoli, nejen křesťanské) odděluje lidi od zvířátek - zvířátka nemají morálku, lidé ano. Morálka je to co dělá lidi lidmi a ta musí být stanovena někým vyšším - proč by se lidé měli vzájemně poslouchat, že...? :bigwink:
A věda? Ta není samospasitelná - čím více víme, tím více zjišťujeme jak málo vlastně víme. Někteří vědci skrz vědu dojdou k víře, jiní ji zase ztratí.

Obrázek

:point: Braenn: přesně proto co popisuješ s několika měsíci před smrtí je to proč je to v západní kultuře vnímáno jako tabu... a následně jako zlo. Neumíme se se smrtí srovnat, s vlastní smrtelností.. ale ta přece není, ne? :shades:

:point: (ještě něco doplním až si vzpomenu co jsem to vlastně chtěl)

:point: OneHeart: Kdybych si to nemyslel, tak to nemám v podpise ne? :bigwink:
cybermisa
Příspěvky: 6078
Registrován: 20. 2. 2006 2.46

Příspěvek od cybermisa »

Lampyris píše: :point: V naší moderní čímdáltímméněkřesťanské západní kultuře je smrt skutečně vnímána jako největší zlo... A zamyslete se sami nad tím jak se dnes umírá a jak je vnímáno stáří a konec člověka. Ve světle všech možných omlazovacích krémů a kultu mládí a falešné nesmrtelnosti "hvězd". V porovnání s LDNkami a domovy důchodců a podobnými zařízeními.
Smrt a zlo …

Vztazeno obecne:
V lidske psychice je casto to, z ceho lide maji strach, povazovano za zle, protoze to muze mit pro ne negativni dopad. Strach v lidech vzbuzuje casto neco, co je nezname, vice, nez neco, co je zname, protoze k tomu ma lidska mysl prostor se nejak postavit, pripadne se s tim vyrovnat. (Z tohoto principu je ostatne odvozena novodoba nemoc stres - strach z nejisteho ohledne neceho duleziteho v budoucnosti.) Smrt spada do te kategorie neznamych jevu, lec s ultimatnim dopadem. Lide se casto neboji smti jako takove, protoze ta je pro kazdeho nevyhnutelna (ergo moudry clovek vi, ze smrt jednou prijde), ale spise z jejiho prubehu a z toho co muze nasledovat.

Vztazeno k zapadni kulture:
Ciste sobecky vzato, protoze zapadni kultura je do velke miry postavena na sobecke individualite, smrt je neco, co vam prekazi vsechny plany a pripravi vas ultimatne o vsechno. A neco takoveho nemuze byt dobre, ne?
Lampyris píše: :point: Creator, Hybatel, Bůh, etc. etc. je to co dělí lidi od zvířat... Duchovno (jakékoli, nejen křesťanské) odděluje lidi od zvířátek - zvířátka nemají morálku, lidé ano.
Nic proti, ale je to skutecne tak? Lidi podle me maji moznost mit moralku, ale vyuzivaji toho? Zvirata jednaji prirozene a instinktivne. To, co nam u nich casto pripada bezcitne, krute a amoralni je proste silne zakodovano v jejich genech a vypestovano evoluci dle pravidla survival of the fittest. Lide, narozdil od zvirat, maji v genech zakodovany jakesi kognitivni schopnosti uvedomovat si sebe sama - maji schopnost abstraktniho mysleni. Jenze, podle me lide casto, vlastne v dnesni dobe cim dal tim casteji, teto schopnosti nevyuzivaji a casto voli tu jednodussi / vyhodnejsi cestu nez tu moralni …
Lampyris píše: Morálka je to co dělá lidi lidmi a ta musí být stanovena někým vyšším - proč by se lidé měli vzájemně poslouchat, že...? :bigwink:
Ale prosimte, kym je stanovena moralka? Moralku lidskeho "davu" drzi nazivu ve velke mire predevsim strach z trestu. Kdyby lide meli jistotu, ze za sve zlociny nebudou nikdy potrestani, chtel bych videt, jaka prava tvar lidske moralky by vylezla na svetlo …
Lampyris píše: A věda? Ta není samospasitelná - čím více víme, tím více zjišťujeme jak málo vlastně víme. Někteří vědci skrz vědu dojdou k víře, jiní ji zase ztratí.
No on je totiz dost zasadni omyl vychazet z predpokladu, ze veda ma nekoho nebo neco spasit. Veda a vyzkum maji predevsim ukazat cestu, jak vecem porozumet, a umoznit rozvoj. Veda a vyzkum v principu neresi dusledky rozvoje a poznani, to by mela resit ta moralka.

Skrze vedu dojit vire? Veda je postavena na vire. Kazdy vedec veri tomu, z ceho pri svem zkoumani vychazi - a tohle plati mezioborove … Jiste, muze se ukazat, ze predpoklady a vira v ne byly chybou, ale i takove poznani je stale prinosem.
Odpovědět