Diskuze pro Mat Fyzáky

Vše co přímo nesouvisí s hrou na Equilibrii

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

drake127
Příspěvky: 1753
Registrován: 20. 9. 2006 14.39
Bydliště: Jihlava

Příspěvek od drake127 »

George píše:V pistoli není žádnej mechanismus, kterej by dokázal převízt teplo na kinetickou energii, nebo se mýlím?
Ne... naopak je s teplem dost potíž, že ho není při dlouhodobější střelbě jak odvádět a hlaveň začne ztrácet pevnost, což ji při troše smůly snadno zničí. Teplo se tedy bez užitku akumuluje ve zbrani.
George píše:Důležité: Jak se zdá, hlavní problém je v tom, že neznám správný termíny, takže si kdykoliv, kdy použiju slovní spojení kinetická energie domyslete hybnost.. nebo tak něco :biggrin:
Jj, kinetická energie holt není úplně to, co si pod tím představí laik. Taky mě to zarazilo, když jsem to četl poprvé.
Als sie mich holten, gab es keinen mehr, der protestieren konnte.
Uživatelský avatar
George
Příspěvky: 1652
Registrován: 29. 6. 2007 23.58
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od George »

drake127 píše:
George píše:
JA ta 40 % ztráta hybnosti podle mě klidně vydá právě na pohyb závěru a přebití zbraně.
Dobře, tak pak se těch 40% uloží v podobě potenciální (pružinové) energie v pružině, která se změní zpět při následujícím zmáčknutí spouště. Ne?
Ještě něco, na co nemyslím? … Nejsem expert do zbraní, takže jejich fungování znám spíš jen z fyzikálního hlediska a zvlášť u nich mi ty termíny už vůbec nic neříkají.
Sell drugs. Run guns. Nail sluts and fuck the law.
drake127
Příspěvky: 1753
Registrován: 20. 9. 2006 14.39
Bydliště: Jihlava

Příspěvek od drake127 »

George píše:
drake127 píše:
George píše:
JA ta 40 % ztráta hybnosti podle mě klidně vydá právě na pohyb závěru a přebití zbraně.
Dobře, tak pak se těch 40% uloží v podobě potenciální (pružinové) energie v pružině, která se změní zpět při následujícím zmáčknutí spouště.
Už to skoro máš, ta energie jde opravdu do pružiny, ale hned se vrací se závěrem dopředu. Ale to je jen věc konstrukce, ne energií. :)

Samozřejmě to nebude celých 40%. Určitě se dost energie ztratí na tření a spousty dalších blbostí, ale to už je detail.
Als sie mich holten, gab es keinen mehr, der protestieren konnte.
Uživatelský avatar
George
Příspěvky: 1652
Registrován: 29. 6. 2007 23.58
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od George »

drake127 píše:
George píše:
drake127 píše:JA ta 40 % ztráta hybnosti podle mě klidně vydá právě na pohyb závěru a přebití zbraně.
Dobře, tak pak se těch 40% uloží v podobě potenciální (pružinové) energie v pružině, která se změní zpět při následujícím zmáčknutí spouště.
Už to skoro máš, ta energie jde opravdu do pružiny, ale hned se vrací se závěrem dopředu. Ale to je jen věc konstrukce, ne energií. :)

Samozřejmě to nebude celých 40%. Určitě se dost energie ztratí na tření a spousty dalších blbostí, ale to už je detail.
Jak se to vezme, o přeměně tý energie do polohový u tý pružiny jsem psal u mýho 4. příspěvku, kdy jsem si uvědomil, že pokud se pružina ztlačí a zůstane tak, tak se z tý energie stane potenciální. :megalol:
Každopádně bych se měl hlavně naučit vyjadřovat moje myšlenky srozumitelně :D
Nebo mi ještě něco uchází?
Sell drugs. Run guns. Nail sluts and fuck the law.
Uživatelský avatar
George
Příspěvky: 1652
Registrován: 29. 6. 2007 23.58
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od George »

A ještě... proč 40%?
Protože když nad tím přemýšlím.… všechny ty procesy, co se dějou v pistoli při výstřelu (jako znovu nabití) jsem schopnej udělat rukou. Pak to porovnám se sílou výstřelů, co jsem u takový pistole schopnej vyprodukovat rukou (mám na mysli kuličkovky/airsoftky), tak bych řekl, že celkový ztráty těmahle procesama by měly být: "Síla střely - procesy v pistoli (energie těch procesů < energie, co dokáže člověk provézt zápěstím)"
Můžete si to představit jako vzdálenost letící střely vystřelené z pistole - vzdálenost kterou by urazila kulka, kdybyste jí vystřelili z airsoftky.

Což mi dává, že ta ztráta nemůže být tak velká... ale spíš něco jako 5%.
Doufám, že jste alespoň pochopili mojí myšlenku, mladší generace musí být nesmírně vděčný, že nechci být učitel :D
Sell drugs. Run guns. Nail sluts and fuck the law.
Jája CZE
Příspěvky: 656
Registrován: 1. 3. 2007 7.36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jája CZE »

Hele, potenciální energie není nikde uložená.. tím že stlačíš pružinu, vykonáš práci a vznikne jiná rovnovážná soustava, kde tlak pružiny je síla působící proti nějaké překážce. Tím že uvolníš tuto pružinu, tak začne tlačením na podložku a těleso tuto práci vracet. A vrátí ji samozřejm se ztrátami.. ale v ideálním případě vykoná stejnou jako jsi ji stlačoval.. Ale to s potenciální energií nemá co dělat.

Potenciální energie je prostě hmotnost toho tělesa. Pružina nemá žádnou potenciální energii, tedy má, protože je hmotná, ale pokud by to byla nějaká ideální nehmotná pružina, tak je její potenciální enegrie 0, můžeš ji stlačit jak chceš..
-------------------------------------------------------------
Serin - Mladý, trošku urážlivý elf, toulající se po lesích a pláních na desce.
Jája CZE
Příspěvky: 656
Registrován: 1. 3. 2007 7.36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jája CZE »

Beru zpět potenciální energie pružnosti...
Máš pravdu, rovná se práci, kterou to dokáže vykonat.. mocný google :oD
-------------------------------------------------------------
Serin - Mladý, trošku urážlivý elf, toulající se po lesích a pláních na desce.
Uživatelský avatar
George
Příspěvky: 1652
Registrován: 29. 6. 2007 23.58
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od George »

Jája CZE píše:Hele, potenciální energie není nikde uložená.. tím že stlačíš pružinu, vykonáš práci a vznikne jiná rovnovážná soustava, kde tlak pružiny je síla působící proti nějaké překážce. Tím že uvolníš tuto pružinu, tak začne tlačením na podložku a těleso tuto práci vracet. A vrátí ji samozřejm se ztrátami.. ale v ideálním případě vykoná stejnou jako jsi ji stlačoval.. Ale to s potenciální energií nemá co dělat.

Potenciální energie je prostě hmotnost toho tělesa. Pružina nemá žádnou potenciální energii, tedy má, protože je hmotná, ale pokud by to byla nějaká ideální nehmotná pružina, tak je její potenciální enegrie 0, můžeš ji stlačit jak chceš..
No.. mluvíš o potenciální energii, které se např. využívá v přečerpávací vodní nádrži.Edit: Tj. polohová
Tu energii, kterou myslím, popisuju podle wiki (s tím, že doufám, že je to hodnověrný zdroj), kde:
wiki píše:Potenciální energie (též polohová energie) je druh energie, kterou má každé těleso nacházející se v potenciálovém poli určité síly. Podle síly působící na dané těleso lze rozlišit více druhů potenciální energie: gravitační potenciální energie, potenciální energie pružnosti, tlaková potenciální energie, elektrostatická potenciální energie.
, čímž myslím přesněji potenciální energii pružnosti. Vycházím z toho, že (podle wiki) znamená potenciální možný.. čímž myslím, že ta energie NĚJAK je uložená, ikdyž se nemusím přesně vypisovat jak přesně.

EDIT: vpořádku, ani nevíš jak rád jsem si alespoň na chvíli připadal chytřejší :D
Sell drugs. Run guns. Nail sluts and fuck the law.
Uživatelský avatar
George
Příspěvky: 1652
Registrován: 29. 6. 2007 23.58
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od George »

Ticho?
Sell drugs. Run guns. Nail sluts and fuck the law.
Street_cz
Příspěvky: 1136
Registrován: 10. 3. 2008 15.36
Bydliště: v koši (nejnižší patro)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Street_cz »

Co se stane s kulkou po výstřelu do vzduchu?
Safira Isil - 3.1.1121 popravena katovou sekyrou
Ramone, syn Anarchův - 27.10.1129 zemřel nepřízní osudu
ostatní upadli v zapomnění
Uživatelský avatar
George
Příspěvky: 1652
Registrován: 29. 6. 2007 23.58
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od George »

Street_cz píše:Co se stane s kulkou po výstřelu do vzduchu?
Heh.. ne, je to trochu složitější :smile:
Sell drugs. Run guns. Nail sluts and fuck the law.
Street_cz
Příspěvky: 1136
Registrován: 10. 3. 2008 15.36
Bydliště: v koši (nejnižší patro)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Street_cz »

mě to ale upřímě zajímá... kdyby normálně poté spadla na zem v původním stavu, nemyslím si, že by vůbec kdo povoloval byť jen varovné výstřely do vzduchu, jelikož potencionální šance dopadu na nějakou osobu/věc/tvora tu je... tak co se stane?
Safira Isil - 3.1.1121 popravena katovou sekyrou
Ramone, syn Anarchův - 27.10.1129 zemřel nepřízní osudu
ostatní upadli v zapomnění
Jája CZE
Příspěvky: 656
Registrován: 1. 3. 2007 7.36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jája CZE »

Kulka z SA 58 je smrtící po celé délce letu, co k tomu napsat?

To jsem kdysi řešil: Když útočil bitevník za druhé světové, tak fásnout hilznou z třicítky kanonu do hlavy už muselo být pomalu smrtící. A ony se normálně sypaly zpod křídel dolů.. :oD

Střílet do vzduchu jsme na vojně měli nakázáno mimo obydlené prostory, byl by to pešek ji fásnou na procházce v lese..
-------------------------------------------------------------
Serin - Mladý, trošku urážlivý elf, toulající se po lesích a pláních na desce.
Street_cz
Příspěvky: 1136
Registrován: 10. 3. 2008 15.36
Bydliště: v koši (nejnižší patro)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Street_cz »

takže klasicky kulka stoupá do určitého bodu, kdy se zastaví a pak spadne někam do lidově řečeno háje? v tom případě nechápu, proč nejsou varovné výsrtřely provozovány do země..

shcválně nepoužívám odborný termíny, ačkoliv je znám neradd bych je špatně použil (džordži :P) takže proto mluvím jak vidlák :)
Safira Isil - 3.1.1121 popravena katovou sekyrou
Ramone, syn Anarchův - 27.10.1129 zemřel nepřízní osudu
ostatní upadli v zapomnění
Jája CZE
Příspěvky: 656
Registrován: 1. 3. 2007 7.36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jája CZE »

Noo, hele, řekněme si otevřeně, že nebudeš střílet nikdy přímo nad sebe. Představ si že někoho pronásleduješ a chceš ho varovně střelit, tak nebudeš hledět nad sebe, ale střelíš do prázného prostoru nad něj. úhel bude cca 45stup. Takže se pohybuje do zcela přirozené balistické křivce. Už nějakých deset stupňů odklon od kolmice k zemi (při dostřelu cca 2km) udělá celkem slušnou vzdálenost od tebe a možnost udělat elegantní oblouček. Výpočet balistické křivky si najdeš snadno.

Proč se nestřílí do země?? Nu, na náměstí to zkus, na dlažebních kostkách ti kulka udělá třeba dvě a poslední co budeš chtít je hledat jejich stopy v okolních lidech. Nebo trefíš zrovinka kámen a bude neveselo.
-------------------------------------------------------------
Serin - Mladý, trošku urážlivý elf, toulající se po lesích a pláních na desce.
Street_cz
Příspěvky: 1136
Registrován: 10. 3. 2008 15.36
Bydliště: v koši (nejnižší patro)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Street_cz »

a nebo někomu o 3 km dál na hlavu spadne kulka taky pěkná vyhlídka :)

radši střílet jen na střelnici :)
Safira Isil - 3.1.1121 popravena katovou sekyrou
Ramone, syn Anarchův - 27.10.1129 zemřel nepřízní osudu
ostatní upadli v zapomnění
Uživatelský avatar
George
Příspěvky: 1652
Registrován: 29. 6. 2007 23.58
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od George »

Jen pro zajímavost...
Díky rotaci kulky ikdyž vystřelíte pod úhlem 90° od země (přímo do vzduchu), tak je ta kulka schopná doletět ještě třeba 500 metrů od místa výstřelu. Nejsem si přesně jistej číslama, ale je to dálka.
(Zdroj: Mythbusters)
Sell drugs. Run guns. Nail sluts and fuck the law.
drake127
Příspěvky: 1753
Registrován: 20. 9. 2006 14.39
Bydliště: Jihlava

Příspěvek od drake127 »

Takže, střelba do vzduchu není kdoví jak bezpečná, ale pravděpodobnost, že střela padající na zem někoho zasáhne je většinou dost malá. Samotná energie volně padající střely většinou nedostačuje na způsobení smrtelného zranění, i když lebku vám nakřápnout může, popř. vám udělá díru do ramene. Střela často letí i zadkem dolů, což může být snadno ten rozdíl mezi dírou v hlavě a boulí. Existují případy, kdy tedy lidé umřeli po zásahu padající střelou, ale existuje jich víc, kdy se jim nic vážného nestalo.

Pozor - pokud vystřelíte "do oblouku", tak je střela smrtící opravdu po celé své dráze... u puškových nábojů zvláště... nedojde vlastně totiž k jejímu zastavení a volnému pádu, ale pěkně se prolétne jak píše Jája.

Do vzduchu se střílí, protože je to často nejbezpečnější. Tam, kde je to možné, střílí se do trávy, ale musíte hlavně vidět kam střílíte (neleží v tom křoví bezdomovec?)… proto je druhá nejbezpečnější varianta právě nebe. Od betonu, dlažek, zdí ap. se střela umí nehezky odrazit nebo v dnešní době sadrokartonů, dutých cihel a podobných věcí proletět skrz (uvidíte v příští konvenční válce, jak moc se skryjete v novostavbě před i třeba náhodnou střelbou).

To s tou rotací to není pravda … ano, střela vystřelená pod úhlem 90° nespadne přesně, ale za to může vítr... a při té cesta 2 km nahoru a 2 km dolů to snadno pár desítek metrů udělá... stovky z toho pak snadno udělá americký zábavní průmysl.
Als sie mich holten, gab es keinen mehr, der protestieren konnte.
Uživatelský avatar
George
Příspěvky: 1652
Registrován: 29. 6. 2007 23.58
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od George »

drake127 píše:To s tou rotací to není pravda … ano, střela vystřelená pod úhlem 90° nespadne přesně, ale za to může vítr... a při té cesta 2 km nahoru a 2 km dolů to snadno pár desítek metrů udělá... stovky z toho pak snadno udělá americký zábavní průmysl.
No... díky tomu točení neletí nahoru a pak dolu, ale nahoru a jak ztrácí rychlost, tak se postupně stáčí. IMO :) … A tento druh amerického zábavního průmyslu vyvrací věci, které tu jiný druh amerického zábavního průmyslu udělal, krom toho myslím, že tadi ti nemají potřebu sdělovat zkreslené informace. IMO :))

A ještě pořád mě zajímá tohle. :)

EDIT: Samozřejmě kulka vystřelená pod přesným úhlem 90% s žádným větrem a s dokonalým tvarem padne přesně na to samé místo, ze kterého byla vystřelená... ale v praxi se vychýlí (a podle mě o dost)
Sell drugs. Run guns. Nail sluts and fuck the law.
Street_cz
Příspěvky: 1136
Registrován: 10. 3. 2008 15.36
Bydliště: v koši (nejnižší patro)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Street_cz »

A co funkčnost zbraní ve vesmíru?
Safira Isil - 3.1.1121 popravena katovou sekyrou
Ramone, syn Anarchův - 27.10.1129 zemřel nepřízní osudu
ostatní upadli v zapomnění
Odpovědět