Fígl na psaní knih

Různé rady a řešené problémy a návrhy

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

Sonnyx
Příspěvky: 217
Registrován: 15. 1. 2011 6.06
Kontaktovat uživatele:

Fígl na psaní knih

Příspěvek od Sonnyx »

Chtěl bych se vás zeptat, jestli máte nějaký fígl na psaní knih?
Psaní pomocí démonka se mi teda zatím moc nezalíbilo.. Nevidím, jak bude kniha vypadat, dokud mu neřeknu, ať ji dokončí. Ano, sic se můžu podívat do chatu, jak to zhruba vypadá, ale v knize je méně slov na řáděk a občas se stane, že to hodně dlouhé slovo hodí na nový řádek, a tak vznikne hodně velká mezera.. Nevíte, jakým způsobem by se tomu dalo zabránit?
Mohl bych sic po každém odstavci dát dokončit knihu, pak to zkontrolovat, zkusit přepsat a pořád dokola. Ale tento způsob by byl u knihy na 3 - 4 A4 dost zdlouhavý a hlavně drahý..
Tvou šlechetnost poznají tví nepřátelé dříve, než se s nimi utkáš.
Gwynn Mediviere - Navrácen ze ztracena.
Nový portrét - http://www.ulozto.cz/10301739/gwyn-rar
Aefar
Příspěvky: 3162
Registrován: 9. 12. 2008 17.31

Příspěvek od Aefar »

Nerozumím přesně problému, který máš, ale v každém případě něco o mých knihách a některých fíglech (které se teď řešily v jiném topicu):

1) Osobně nejraději předepisuji knihy ve wordu nebo textovém editoru.
2) Věta... není věta, ale odstavec. Tedy, když zadáš volbu zapsat další větu, znamená to text dlouhý asi takto:

Příklad:

Ačkoli jsou magické krystaly netypické z hlediska běžného vnímání magie, platí i pro ně všechny vlastnosti magických soustav. Vysvětluji tak jejich chování (sublimaci, stabilitu či množství vázané magické energie). Podobně jako u složitých organických struktur platí i pro krystaly, že jsou tak stabilní, že uvolní-li nepřirozeně svou energii, mají tendenci ji opět nabýt a obnovit svou magickou strukturu.


Delší "věta" už může být ukouslá. Je tam nějaké omezení počtem znaků.

3) Lze vynutit zalomení řádků metaznakem // (dvě lomítka) nebo naopak vynutit nezalomitelné mezery metaznakem ~ (pravý alt + 1 nebo levý ctrl + levý alt+1).

Máš-li tedy knihu předepsanou ve wordu po zmíněných odstavcích, trvá přepsání knihy jednu dvě minuty.
Naposledy upravil(a) Aefar dne 20. 1. 2011 14.01, celkem upraveno 1 x.

* Catigern
* Albrecht Prskotřesk
† Bolthorm syn Thrudgelmův
Sonnyx
Příspěvky: 217
Registrován: 15. 1. 2011 6.06
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sonnyx »

Předepsané to mám, ale když to budu psát po těch pár větách, tak mi to mezi nimi bude dělat řádky, ne? Vždy když zadám napsat novou větu, tak to nezapíše na nový řádek, ale ještě o řádek dál..

A ještě se mi k tomu teď stala jedna nehezká věc.. Předtím, jsem jeden text normálně zkopíroval, vložil a udělal z toho větu. Jenže teď, když ho zkopíruji, tak ho to kus ukousne, jako kdyby sem překročil maximální limit znaků, které můžu napsat. Problém je v tom, že se jedná pořád o ten stejný text, který jsem předtím napsal celý..
Tvou šlechetnost poznají tví nepřátelé dříve, než se s nimi utkáš.
Gwynn Mediviere - Navrácen ze ztracena.
Nový portrét - http://www.ulozto.cz/10301739/gwyn-rar
Aefar
Příspěvky: 3162
Registrován: 9. 12. 2008 17.31

Příspěvek od Aefar »

Sonnyx píše:Předepsané to mám, ale když to budu psát po těch pár větách, tak mi to mezi nimi bude dělat řádky, ne? Vždy když zadám napsat novou větu, tak to nezapíše na nový řádek, ale ještě o řádek dál..

A ještě se mi k tomu teď stala jedna nehezká věc.. Předtím, jsem jeden text normálně zkopíroval, vložil a udělal z toho větu. Jenže teď, když ho zkopíruji, tak ho to kus ukousne, jako kdyby sem překročil maximální limit znaků, které můžu napsat. Problém je v tom, že se jedná pořád o ten stejný text, který jsem předtím napsal celý..
Jestli jsi tam neudělal nějaký třeba konec řádku či enter.

Ale jinak, jak říkám, věta není věta, ale odstavec. Mezi odstavci to dělá mezeru, ale démonek tento odstavec nazývá větou. Přibližná délka takového odstavce je v mém příkladu výše. Když tak mi můžeš po PM poslat svůj text a já to ho trcohu naformátuju (jako příklad) po částech, které bys měl do démonka vkládat.

* Catigern
* Albrecht Prskotřesk
† Bolthorm syn Thrudgelmův
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 4924
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od The_Balrog »

Nicméně stručná odpověď bohužel zní:

"Líp to nejde."
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
Sonnyx
Příspěvky: 217
Registrován: 15. 1. 2011 6.06
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sonnyx »

Oou..
Děkuji za rychlé odpovědi Myslím, že následujících pár hodin bude hodně temných a radši se odklidím někam do prostřed lesa, aby mě nikdo neviděl. Je dost možné, že si v záchvatu šílenství a vzteku ukoušu všechny prsty na rukách a budu to muset dopsat nohama..
Tvou šlechetnost poznají tví nepřátelé dříve, než se s nimi utkáš.
Gwynn Mediviere - Navrácen ze ztracena.
Nový portrét - http://www.ulozto.cz/10301739/gwyn-rar
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 4924
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od The_Balrog »

Plus pozor na to, že limit odstavců v knize je nejspíš 50.
labir píše:Opravena přetěžovací chyba démončích knih. Nově jakmile je kniha konvertována, tak pokud má nad 50 odstavců tak je automaticky rozdělena do několika knih. Zároveň jsou démonci upraveni tak, aby si dokázali rozložit zátěž v čase (při tvorbě a čtení knihy). Teď zvládnou teoreticky libovilně dlouhé knihy (je dáno pro jistotu to omezení na 50 což je až až), ale u delších knih musíte být trpěliví než to démonek přelouská (až 5+ sec). Řiďte se tím co říká a když už po něm chcete aby strávil vaš sáhodlouhý elaborát tak mu dejte čas!
viewtopic.php?p=47675#47675
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
Uživatelský avatar
Anade
Příspěvky: 947
Registrován: 20. 8. 2008 23.54
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od Anade »

Ten limit na odstavce skutečně platí (50 odstavců, démonkem označovaných jako věta).
Na jeden odstavec je to kolem 400 znaků, ale tady se mi to zdálo být proměnlivé, někdy mi démonek vzal víc a někdy méně. Dál jsem se tím nezabýval, takže přesně nevím.

No a psaní knihy démonkem? Opruz, pokud toho děláš víc. Nemožnost oprav je taky vlastnost. Lze pouze smazat poslední větu. Takže oprava někde na začátku znamená přepsat to od chyby celé.

A ten nový řádek jde skutečně udělat dvěma lomítky, jak jsem někde už psal… Jo tady: viewtopic.php?p=102824#102824
Anade Be'lein – rozporuplná, (pro některé) nevypočitatelná, nedůvěřivá elfka za půl druhé platinky
We do what we must because we can.
O papoušcích…
Sonnyx
Příspěvky: 217
Registrován: 15. 1. 2011 6.06
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sonnyx »

A jde napsat novou větu bez toho, aby mezi nimi nebyla mezera?
Tvou šlechetnost poznají tví nepřátelé dříve, než se s nimi utkáš.
Gwynn Mediviere - Navrácen ze ztracena.
Nový portrét - http://www.ulozto.cz/10301739/gwyn-rar
Uživatelský avatar
Anade
Příspěvky: 947
Registrován: 20. 8. 2008 23.54
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od Anade »

Sonnyx píše:A jde napsat novou větu bez toho, aby mezi nimi nebyla mezera?
Ne.
Ale napiš to jako jednu „větu“ a mezi ty skutečné věty napiš dvě lomítka.

Tj. místo postupu:
nadiktovat další větu, zapsat „text jedna“, nadiktovat další větu, zapsat „text dva“,
zvol postup:
nadiktovat další větu, zapsat „text jedna//text dva“.

Třeba poezie se tím dá takto psát – strofu píšeš jako démončí větu a verše odděluješ lomítky. Např takto
(Ez promine, použil jsem jeho knihu jako ukázku):
Diktuji takto (řádky jsou démončí věty):
Diktát píše:Mithallirská denní
Je tu tak fajn,//je tu pohoda,//chodíš sem tam, čirá lahoda
Pašíci chrochtaj//a kočky mňoukajů,//slípky kdákající kvokajů
Tutonc venku//je velmi překrásně a mile,//dětičky pobíhaj tak strašně čilé
Z hospůdky plyne líbezná vůně,//maličký žabičky koukajů z tůně,//najdeš tu všechno, co můžeš jen chtít…// klid
Kniha píše:Mithallirská denní

Je tu tak fajn,
je tu pohoda,
chodíš sem tam, čirá lahoda

Pašíci chrochtaj
a kočky mňoukajů,
slípky kdákající kvokajů

Tutonc venku
je velmi překrásně a mile,
dětičky pobíhaj tak strašně čilé

Z hospůdky plyne líbezná vůně,
maličký žabičky koukajů z tůně,
najdeš tu všechno, co můžeš jen chtít…
 klid
Naposledy upravil(a) Anade dne 20. 1. 2011 14.39, celkem upraveno 1 x.
Anade Be'lein – rozporuplná, (pro některé) nevypočitatelná, nedůvěřivá elfka za půl druhé platinky
We do what we must because we can.
O papoušcích…
Sonnyx
Příspěvky: 217
Registrován: 15. 1. 2011 6.06
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sonnyx »

Problém je, že já se mnohdy nevlezu do toho povoleného počtu znaků na odstavec a chtěl bych ze 2 odstavců udělat jakkdyby jeden velký tím, že nějak zruším tu mezeru mezi nimi. O to mi celou dobu jde.. :)
Tvou šlechetnost poznají tví nepřátelé dříve, než se s nimi utkáš.
Gwynn Mediviere - Navrácen ze ztracena.
Nový portrét - http://www.ulozto.cz/10301739/gwyn-rar
Uživatelský avatar
Anade
Příspěvky: 947
Registrován: 20. 8. 2008 23.54
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od Anade »

Sonnyx píše:Problém je, že já se mnohdy nevlezu do toho povoleného počtu znaků na odstavec a chtěl bych ze 2 odstavců udělat jakkdyby jeden velký tím, že nějak zruším tu mezeru mezi nimi. O to mi celou dobu jde.. :)
Tak to máš holt smůlu. Z typografického hlediska podotknu jen, že dlouhé odstavce se stejně hůře čtou, lepší je text členit.
Anade Be'lein – rozporuplná, (pro některé) nevypočitatelná, nedůvěřivá elfka za půl druhé platinky
We do what we must because we can.
O papoušcích…
Uživatelský avatar
Anade
Příspěvky: 947
Registrován: 20. 8. 2008 23.54
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od Anade »

A tilda (znak ~) není pro démonka metaznakem. Použil jsem ji v té ukázce, aby bylo vidět, kde se má napsat tvrdá mezera, která vidět není. Tvrdou mezeru jsem napsal mezi tato slova. Jak jste si všimli, vidět to není…, proto jsem v ukázce použil místo toho tildu. Ale i když to není vidět, poznat se to dá – zúžíte-li okno prohlížeče, nezalomí vám text ve tvrdé mezeře. Třeba tato věta je napsaná pouze s tvrdými mezerami, a proto se nikde nezalomí a zůstane celá na jediném řádku.
Anade Be'lein – rozporuplná, (pro některé) nevypočitatelná, nedůvěřivá elfka za půl druhé platinky
We do what we must because we can.
O papoušcích…
kokosak
Příspěvky: 2954
Registrován: 17. 8. 2007 18.49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kokosak »

Anade píše: (Ez promine, použil jsem jeho knihu jako ukázku):
Autorský poplatek činí 2,50 :shades:
Eternal chaos comes with chocolate rain, you guys. CHOCOLATE RAIN!
Uživatelský avatar
Anade
Příspěvky: 947
Registrován: 20. 8. 2008 23.54
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od Anade »

kokosak píše:
Anade píše: (Ez promine, použil jsem jeho knihu jako ukázku):
Autorský poplatek činí 2,50 :shades:
Koupím ti mléko. Možná i s kakaem. Nebo čokoládou.
Anade Be'lein – rozporuplná, (pro některé) nevypočitatelná, nedůvěřivá elfka za půl druhé platinky
We do what we must because we can.
O papoušcích…
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 4924
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od The_Balrog »

Anade píše:A tilda (znak ~) není pro démonka metaznakem. Použil jsem ji v té ukázce, aby bylo vidět, kde se má napsat tvrdá mezera, která vidět není. Tvrdou mezeru jsem napsal mezi tato slova. Jak jste si všimli, vidět to není…, proto jsem v ukázce použil místo toho tildu. Ale i když to není vidět, poznat se to dá – zúžíte-li okno prohlížeče, nezalomí vám text ve tvrdé mezeře. Třeba tato věta je napsaná pouze s tvrdými mezerami, a proto se nikde nezalomí a zůstane celá na jediném řádku.
Jestli to chápu správně, všechny čachry s tvrdými mezerami jsou věcí, která se absolutně netýká nwn, ani equilibrie, jo? Nwn psací engine snad žádné tvrdé mezery neřeší...
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
Uživatelský avatar
Anade
Příspěvky: 947
Registrován: 20. 8. 2008 23.54
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od Anade »

The_Balrog píše:
Anade píše:A tilda (znak ~) není pro démonka metaznakem. Použil jsem ji v té ukázce, aby bylo vidět, kde se má napsat tvrdá mezera, která vidět není. Tvrdou mezeru jsem napsal mezi tato slova. Jak jste si všimli, vidět to není…, proto jsem v ukázce použil místo toho tildu. Ale i když to není vidět, poznat se to dá – zúžíte-li okno prohlížeče, nezalomí vám text ve tvrdé mezeře. Třeba tato věta je napsaná pouze s tvrdými mezerami, a proto se nikde nezalomí a zůstane celá na jediném řádku.
Jestli to chápu správně, všechny čachry s tvrdými mezerami jsou věcí, která se absolutně netýká nwn, ani equilibrie, jo? Nwn psací engine snad žádné tvrdé mezery neřeší...
Řeší. Tedy respektuje je. Když se zobrazí text v knize, nezalomí ve tvrdé mezeře. Je to (programátory NWN) napsané tak, že se prostě skládají znaky tak dlouho, dokud se vejdou do „okna knihy“ a text, který přesahuje šířku toho okna se odsune na nový řádek celý od poslední mezery. Tvrdá mezera (kód 160 = 0xA0) je tedy pro engine NWN prostě normální (nemezerový) znak.
Anade Be'lein – rozporuplná, (pro některé) nevypočitatelná, nedůvěřivá elfka za půl druhé platinky
We do what we must because we can.
O papoušcích…
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 4924
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od The_Balrog »

Anade píše:Řeší. Tedy respektuje je. Když se zobrazí text v knize, nezalomí ve tvrdé mezeře. Je to (programátory NWN) napsané tak, že se prostě skládají znaky tak dlouho, dokud se vejdou do „okna knihy“ a text, který přesahuje šířku toho okna se odsune na nový řádek celý od poslední mezery. Tvrdá mezera (kód 160 = 0xA0) je tedy pro engine NWN prostě normální (nemezerový) znak.
No to je zajímavá informace, paráda!

Dík :)

(i když jak to není ctrl+alt+x, tak mne to stejně nebude bavit psát :))
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
Sonnyx
Příspěvky: 217
Registrován: 15. 1. 2011 6.06
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sonnyx »

Já to nechápu. :))
Můžete mi vysvětlit, co to obnáší? Hlavně česky prosím.. :D
Tvou šlechetnost poznají tví nepřátelé dříve, než se s nimi utkáš.
Gwynn Mediviere - Navrácen ze ztracena.
Nový portrét - http://www.ulozto.cz/10301739/gwyn-rar
Uživatelský avatar
Anade
Příspěvky: 947
Registrován: 20. 8. 2008 23.54
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od Anade »

Mám na to typografickou klávesnici. Tvrdou mezeru si píšu jako pravý alt (AltGr) + mezerník. Tedy původně takto, ale zjistil jsem, že jak používám pravý alt pro psaní dalších znaků, někdy ho nechám stisknutý déle a napíšu mezeru tvrdou místo obyčejné. Takže jsem si to přehodil na Shift + AltGr + mezerník.
Anade Be'lein – rozporuplná, (pro některé) nevypočitatelná, nedůvěřivá elfka za půl druhé platinky
We do what we must because we can.
O papoušcích…
Odpovědět