RDD a nějaké další přidruženosti

Různé rady a řešené problémy a návrhy

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

KaTo
Příspěvky: 850
Registrován: 15. 2. 2007 12.34
Bydliště: Severní okraj Středozemě
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od KaTo »

Woxa píše:Potiz je v tom, ze ja bych daval prednost postave z Desky a proto me zajima co lze povazovat za takovy "vseobecny rozhled" a co uz by vyzadovala nejake odbornejsi vzdelani :) …
Moje rada (taky jsem hrál RDD na EQ):
1) nejdříve si založ nějakou epizodní postavu, se kterou prolezeš "kus" EQ a seznámíš se zdejšímy systémy (únava, smrt, atd, atd), hráči a DMky. Projeď si s postavou knihovny, krámky.
2) hraj ji tak dlouho jak uznáš za vhodné (1-3 týdny) a teprve pak si založ RDD.
3) pročti si (ne)výhody extras - měj na paměti - nemožnost nosit plášť = absence redukcí, pokud ti nějaké DM nedá "výjimečný" předmět, který absenci redukcí nahradí.
Obrázek
Woxa
Příspěvky: 3698
Registrován: 19. 1. 2011 0.18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Woxa »

ja se nechystam na hrani RDD, ja spis resim jak se ma moje postavicka zachovat pri prvnim setkani s RDD a jak muze byt vzdelana co tehle "anomalie" tyka :)
Aefar
Příspěvky: 3162
Registrován: 9. 12. 2008 17.31

Příspěvek od Aefar »

Woxa píše:ja se nechystam na hrani RDD, ja spis resim jak se ma moje postavicka zachovat pri prvnim setkani s RDD a jak muze byt vzdelana co tehle "anomalie" tyka :)
Aha...

Tak to je jednoduché. Pokud Tvá postava přišla z jiné sféry, ví o RDD to, co si vymyslíš, že se o nich v té jiné Tvé sféře vědělo. Můžeš pak narazit na to, že tady to funguje úplně jinak.

Pokud je z desky, ví o nich to, co se dozvěděla na desce. Klidně nemusela v životě žádného potkat... je to reálné.

* Catigern
* Albrecht Prskotřesk
† Bolthorm syn Thrudgelmův
Woxa
Příspěvky: 3698
Registrován: 19. 1. 2011 0.18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Woxa »

No, a prave jde o to, co se na te desce mohla dozvedet (a vazne me nerikejte patrej IC), protoze ta postava tu uz pred zalozenim zila :) Druha vec pochopitelne je, co vsechno by se jeste dozvedet mohla, kdyby ji to nejak vice zaujalo a "vseobecne znalosti RDD" by ji nestacili (pak uz bych pochopitelne to IC patrani ocekaval)
Uživatelský avatar
placidity
Příspěvky: 1808
Registrován: 13. 1. 2011 22.19
Bydliště: Pod hromadou knih

Příspěvek od placidity »

Já nevim, mi přijde že (r)dd budou dost zvláštní a výjimečné záležitosti, takže pokud je Postava nějaký vYdlák, maximálně mohla slyšet "že tamdle v Tiránu je ňákej vokřídlenej pazneht, a vypadá fákt divně Venco"

Čáryfuk bude vědět pravděpodobně víc, etc...
cybermisa
Příspěvky: 6078
Registrován: 20. 2. 2006 2.46

Příspěvek od cybermisa »

Budu se uz opakovat, ale abys mohl vedet (jako hrac), co tva postava pochazejici z Desky (jakakoli), muze vedet z IG zdroju, tak si opravdu MUSIS nejprve sam bud za tuto postavu nebo za jakoukoli jinou ty informace zjistit IC (pokud nejde o IC informace zjistitelne z fora - co se kde povida, pantheon atd). Tak to proste je.

Proc? Protoze takhle by kdokoli mohl rpijit s tim, ze ma postavu, rodaka z desky, a chce evdet, kde maji nejlepsi ceny toho a toho, protoze ta postava uz na desce roky zije a prece to vi …

Jen poznamenam, ze samozrejme takhle lze "prenaset" IC info jen obecne zname a dopatratelne. Pokud budes rok hrat adepta MUNI a pak si zalozis jinou postavu, tak ta samozrejme o internich vecech MUNI nebude vedet zhola nic, pokud se k tomu nedostane IC cestou.
Woxa
Příspěvky: 3698
Registrován: 19. 1. 2011 0.18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Woxa »

cybermisa píše: ...Proc? Protoze takhle by kdokoli mohl rpijit s tim, ze ma postavu, rodaka z desky, a chce evdet, kde maji nejlepsi ceny toho a toho, protoze ta postava uz na desce roky zije a prece to vi...
Jiste, mohl... pokud je to informace z mist jeho puvodu, pokud se o to zajimal a pokud to neni nic utajeneho, je v celku logicke ze to dotycny vi.

Asi jsem vazne natvrdly, ale nevidim moc rozdilu mezi tim, ze se to dozvim zde z fora v OOC od nejakeho hrace/DM a nebo sam zahodim x hodin casu nad nejakou mizernou postavou a budu zmatene behat po desce a tyto veci si zjistovat, abych je nasledne hezky OOC predal postave, kterou skutecne chci hrat.

vidim v tom vlastne jen par veci
1) "zbytecne" ztratim spoustu casu s postavou, ktera me nejspise nebude bavit a svetu nic neprinese
2) dela to novackum slozitejsi zacatky a naopak dlouhodobejsi hrace to zvyhodnuje
3) je mnohem vyhodnejsi hrat postavu co z Desky neni, protoze na tom ohledne znalosti Desky budu uplne stejne, ale do vinku si muzu pridat miliony vseobecnych znalosti, ktere v "mem" svete byly ucivo materske skolky ;)
Uživatelský avatar
Nalk
Příspěvky: 2560
Registrován: 12. 2. 2007 18.50
Bydliště: Jižní Morava - Znojmo a Brno - stále 100% jižan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nalk »

Bohůmžel oproti THalii je tu přísnější politika ohledně vynášení jakýkoliv IC informací OOC cestou.

Ve výsledku základní informace získáš velice snadno jak IC tak OOC cestou (většinu máš na webu). Věci kolem RDD jsou ale nadstandart, který OOC nevyčteš z webu, ale zjistíš spíš IC a to ne hnedle v knihovně, ale spíše obšírnějším hledáním.
"Compared to the "righteous" greed of the rulers, the villains of the world seem much more honorable. When scum rules the world, only more scum is born... You don't even understand that?"
- Eustass Kid (One Piece)

Van, kněz Hrebogův, vyznavač Vyšší cesty
acc.: Nalkanar
Samuel
Příspěvky: 137
Registrován: 15. 1. 2008 14.14
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Samuel »

Woxa píše: Jiste, mohl... pokud je to informace z mist jeho puvodu, pokud se o to zajimal a pokud to neni nic utajeneho, je v celku logicke ze to dotycny vi.

Asi jsem vazne natvrdly, ale nevidim moc rozdilu mezi tim, ze se to dozvim zde z fora v OOC od nejakeho hrace/DM a nebo sam zahodim x hodin casu nad nejakou mizernou postavou a budu zmatene behat po desce a tyto veci si zjistovat, abych je nasledne hezky OOC predal postave, kterou skutecne chci hrat.
souhlasím s tebou.

ostatně nemáte pocit, že postav "z Desky" je v Eq skoro menšina oproti těm z jiných sfér? (dobře, tady se opravím, protože to je čirá dojmologie - začínajících postav) dle mého je to dáno na jednu stranu leností nových hráčů si před hrou něco načíst, na druhou stranu právě nedostatkem materiálů, ze kterých by se dalo rozumě čerpat. ano, je fakt, že na webu a fóru je toho spousta, ale najít v tom ta zrnka důležitá pro tvorbu rozumného charakteru "Deskovana" je výrazně obtížné a vede to k případu č. 1.

je podle mne škoda zadusit snahu někoho dozvědět se víc, aby si mohl udělat promyšlenou a funkční postavu jen proto, aby neuniklo nějaké IC info, které zjistí prostě tím, že si sedne na tři hodiny do knihovny.

úplně super by byly takové malé medailonky povšechných aktuálních znalostí - třeba (před válkou), že existuje nějaký zákaz lézt na zlobří pláně apod. ideálně tedy ve stylu "říká se".

stejně tak by bylo geniální nějaké shrnuté info pro jednotlivé rasy či povolání (jako vznikl třeba boží úvod pro trpaslíky, díky za něj). vím, že existují nápovědné knihy, ale osobně je vidím jako nedostačující...
The Almighty says this must be a fashionable fight. It's drawn the finest people.

Bartoloměj, syn Dumův
Samuel
Příspěvky: 137
Registrován: 15. 1. 2008 14.14
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Samuel »

a tedy co se RDD týče, tak přeci bohatě stačilo odpovědět, že pokud se tím nějak více nezabývá, tak neví a je to zvláštnost.

což mi tedy vyplynulo z rad "najdi si to IC v knihovně".

ale spíš mám dojem, že na to prostě nějaký obecný úzus není a tak trochu chodíte kolem horké kaše, protože se nikdo nechce spálit a říct "je to takhle"
The Almighty says this must be a fashionable fight. It's drawn the finest people.

Bartoloměj, syn Dumův
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 4924
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od The_Balrog »

Ach jo.

Rozhodně nejde dělat nějaký podrobný ucelený přehled pro ty, kdo se na Desce "narodili". Těch informací by muselo být tak moc, že by byl zaprvé děsně obsáhlý, zadruhé díky tomu nepřehledný, zatřetí by to bylo mnoho zbytečné práce, protože stejně neobsáhne všechno, na co se lidi budou chtít zeptat.

Myslím, že rozumný ucelený přehled se dá najít na webu v Základech světa; je tam to nejdůležitější, co ke hraní a odhadnutí obecného okolí potřebujete. Konkrétní věci se pak dají velice dobře vyřešit ad hoc pro ten který případ v tom kterém prostředí. Už i v tom odstavci "Společnost na Desce" jsou dobrá vodítka - píše se tam, že Tirian je asi tak nejtolerantnější (koneckonců je to největší město a navíc kouzelnická univerzita, takež tam se asi podivné věci mhoou stávat). Každý, kdo se podívá do mithalirského zákoníku a zjistí, že přestupkem je i necudné odívání, nahlédne, že Mithalir je konzervativnější. Kdo si přečte ceduli u stájí v Hargolu, pozná, jak se na magii a divné tvory tváří trpaslíci.

Kdo stráví večer, dva ve společnosti zavedených postav, snadno si upřesní více detailů. Myslím, že všeobecná atmosféra daného místa se dá velice dobře a pohodlně získat za pár večerů hry (nikoliv harvestění a creepování, ale kontaktů a zajímání se o okolí).

Pokud se ale přihodí nějaká speciální situace, například pokud postava potká RDD, myslím, že by se nikdo nezlobil, pokud tento začínající hráč pošle hráči RDD tell např. "Ahoj, prosím tě, dračí křídla jsou tu něco normáního, nebo ne? Mám se tě bát?" Věřím, že každý takovýhle hráč ti situaci rád upřesní.

Nevidím ani nic zlého na tom, zeptat se na tu samou věc tady na fóru, kkdyž tě to náhodou napadne. Takže tohle neber jako kritiku a odkázání na to "vše řeš IC". Já osobně bych to ael asi na fóru neřešil, protože to jde docela dobře odvodit a udělat ve hře. Tedy aspoń jak se mi to z mé perspektivy zdá (což může být diametrálně odlišné od perspektivy hráče, co tu je teprve čtrnáct dní :)).

Co se týká toho:
Woxa píše:
cybermisa píše:
...Proc? Protoze takhle by kdokoli mohl rpijit s tim, ze ma postavu, rodaka z desky, a chce evdet, kde maji nejlepsi ceny toho a toho, protoze ta postava uz na desce roky zije a prece to vi...
Jiste, mohl... pokud je to informace z mist jeho puvodu, pokud se o to zajimal a pokud to neni nic utajeneho, je v celku logicke ze to dotycny vi.
Pak bych na to chtěl říci, že ceny ve svém okolí si postav může zjistit velice rychle sama návštěvou obchodů ve své vesničce (zhruba tak hodinka hry). Ceny v jiných lokalitách ji samozřejmě nikdo neřekne, to si musí zjistit sama a nemána tuhle znalost nárok - stejně jako nemá nárok na to přijít a říct "já jsem strážný, co už slouží u stráže dvacet let a proto bych prosil o patnáctou úroveň".

Je to prostě věc, která možná není logická z IC hlediska, ale myslím, že je naprosto zžejmá z hlediska hry. A doporučuju tvorbu postavy a její první plán prostě přizpůsobit tomu, že hráč je na serveru nováčkem a bude se muset nějaký čas potýkat i s neznalostí hráče.


A co se týká doporučení o "testovací postavě": Já osobně jsem začal hrát postavu hned naostro (a byla to moje první postava nejen na Eq, ale v Nwn vůbec :)), a to dokonce i původem z Desky (žádné další info o reáliích jsem nejmíň půl roku nepotřeboval). Hraju ji pořád... a nic testovacího jsem nepotřeboval. :)

(Psáno před příspěvky Samuela.)
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
Uživatelský avatar
zuzuPD
Příspěvky: 3507
Registrován: 18. 4. 2009 23.44
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zuzuPD »

Samuel píše: úplně super by byly takové malé medailonky povšechných aktuálních znalostí - třeba (před válkou), že existuje nějaký zákaz lézt na zlobří pláně apod. ideálně tedy ve stylu "říká se".
Ona nějaká snaha v tomhle ohledu rozhodně je, viz viewtopic.php?t=4724, jen prostě nemůže být všechno hned (hlavně když se na tom musí dohodnout více lidí)
Samuel píše:(jako vznikl třeba boží úvod pro trpaslíky, díky za něj)
A že dal Aefarovi práce :smile: (a stejně se vyprd na ty významný, který sem po něm chtěl... a to je sliboval aspoň- no to máte jedno *mávl rukou*)
Hyperaktivní hlavně MUNI.
ICQ: 345081919
Aefar
Příspěvky: 3162
Registrován: 9. 12. 2008 17.31

Příspěvek od Aefar »

Tady někde padlo, že info na webu a fóru je málo pro postavu žijící na desce. Já si to nemyslím. Pokud ožíváte nezkušenou postavu na první úrovni - tedy postavu z desky - ožíváte někoho, kdo byl do té doby povrchním NPC bez širších znalostí a nyní se v něm rozhořel plamínek zvědavosti/dobrodružnost/nových cílů/vůlí udělat něco více se svým životem.

Oživujete Hag Hargolského kováře/slévače/horníka, který se nazajímal o moc víc, než o Hag Hargol, jeho památky, hospodu, doly a běžnou známou historii.
Oživujete Mithalliského farmáře/páže/začínajícího paladina/nižšího šlechtice (dá-li DM)/štamgasta/mladíka, který trefí do Mamonína, do Hag Hargol a na poštu.
Oživujete Tirínského "renesančního" obyvatele/rozmarnou mladou dívku/fagadského farmáře/elfího řemeslníka/hraničáře/dřevorubce... nebo nakonec bojovníka.

Všechny tyto postavy se pustily máminy sukně/svého mistra/svého vychovatele/rozhodly se pozvednout z ulice.
Všechny tyto postavy jsou na tom tak, že je sežere jezevec. Tedy mohou si dovolit pohybovat se ve městech a ve dne po cestách mezi nimi. Nikdy se nedozvěděly více než to, co si přečetly v knihovnách, slyšely v drbech, dočetly se na nástěnce, vědí z domu (fórum a web).

Celý zmiňovaný úvod pro trpaslíky shrnuje pouze dohromady informace z:

1) EQ stránek
2) Z památníků ve hře
3) Z knih ve hře
4) Z fóra co se kde povídá
5) Z nástěnek

A pak něco o trpaslících, jak se vlastně žijí... to bylo jediné, co jsem tam přidal navíc.

O RDD se tedy neví vůbec nic... v Tiríně je podivný křídlatý strážný a všichni si na něj zvykli. O dracích se najde něco málo v bestiáři. A nějaká křídlatá kočka se v Tirianu objevila před lety snad taky... ale nikdo tomu asi nepřikládal žádnou větší pozornost.


Žádná z mých postav neví o RDD víc... a to znají leckerá tejemství desky. Proč by tvá postava měla vědět více? Odkud?
Naposledy upravil(a) Aefar dne 27. 1. 2011 15.06, celkem upraveno 2 x.

* Catigern
* Albrecht Prskotřesk
† Bolthorm syn Thrudgelmův
Uživatelský avatar
Nalk
Příspěvky: 2560
Registrován: 12. 2. 2007 18.50
Bydliště: Jižní Morava - Znojmo a Brno - stále 100% jižan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nalk »

Osobně jediný problém s tvorbou postavy z Desky vidím v tom, že není nikde napsaný nějaký dobrý zjednodušený přehled proběhlých význačných událostí. Což by se mohlo vyřešit, pokud se zavede post kronikáře. Naštěstí se obvykle moc nechodí do historie a nejvíce se rozebírají nedávné události, které se dají vyčíst z fóra a dá se na ně třeba optat nějakých hráčů okolo.

Úvod k trpaslíkům vznikl proto, že je to jediná rasa s pořádně ucelenou kulturou a zvyky (možná kdyby se ještě pak sepsali rady pro beduíny, ale ti prakticky nejsou, takže tam se dotyčný může optat, protože hráčský beduín stejně nakonec bude mít asi v Oáze poněkud význačnější pozici). Každý člověk je jiný, hobiti bývají vesměs skoro stejní, elfové se vyskytují v různých variantách.

Osobně zakládám postavy nedeskové už prostě z principu, že můžu při tvorbě uplatnit jakýkoliv nápad mám k dané postavě. I když … jeden koncept mám dělaný pro Desku, tak třeba někdy :smile:

EDIT: příjde mi, že v tomhle topicu se spíše snažíte vymlátit informace k RDD apod., která jsou už nadstandart

EDIT po Aefarovi: běhali tu takové kočky.. po čase i takový svalnatec, který okouzloval dámy... pak se objevil i podivný půlork, který byl nadlidský silný a měl ohromná rudá křídla... pak ta "kočka" co ve zbroji pobíhá po Desce... a pak ten strážný na kterého si každý zvykl :smile:
"Compared to the "righteous" greed of the rulers, the villains of the world seem much more honorable. When scum rules the world, only more scum is born... You don't even understand that?"
- Eustass Kid (One Piece)

Van, kněz Hrebogův, vyznavač Vyšší cesty
acc.: Nalkanar
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 4924
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od The_Balrog »

Samuel píše:a tedy co se RDD týče, tak přeci bohatě stačilo odpovědět, že pokud se tím nějak více nezabývá, tak neví a je to zvláštnost.

což mi tedy vyplynulo z rad "najdi si to IC v knihovně".

ale spíš mám dojem, že na to prostě nějaký obecný úzus není a tak trochu chodíte kolem horké kaše, protože se nikdo nechce spálit a říct "je to takhle"
Ona totiž potíž je v tom, že na to opravdu není žádná obecná odpověď. Jsoulidi, kteří jsou tolerantní, lidi, kteří nejsou tolerantní. Ať se jedná o vztah k trpaslíkům, orkům, RDD nebo kdovíkčemu. Obecný směr můžeš docela dobře odvodit zdostupných informací, jako je třeba:
Web eq, Jak hrát RP, bod 4.1 píše:Jsou i některé ustálené mezirasové vztahy, které je dobré respektovat:
Elfové a trpaslíci se nemají příliš v lásce.
Trpaslíci a půl-orkové se nemají příliš v lásce.
Drowové a ostatní rasy se nenávidí.
Drowové, swirferblini, duergaři se nemají rády s ostatními rasami.
Elfové a drowové se nesnáší.
Elfové mají tendence dívat se na ostatní rasy trochu svrchu.
Poznáš z toho obecnou toleranci ras a ve spojení s tím, co vís o jednotlivých prostředích (tirianu, hargolu) už ten obecný feeling dostaneš. Co s ním udělá tvoje postava pak už záleží výlučně na ní.

Equilbrie je svět, který pojme spousty stylů hry. Od orčího barbara podobného galskému nájezdníku přes trpasličí vikingy, středověké paladiny víry po renesanční elfí šermířky. Pro každého tu někde je domácí prostředí a dá se nahlédnout, že v každém z nich bude přístup k různým událostem a rasám výrazně odlišný.

Jsem ale přesvědčen, že hrubé rysy reakcí a náhledu světa jde získat lehce - z informací na stránkách a z relativné krátké doby hry - a pak je již na hráči, jak zjištěným informacím přizpůsobit svůj koncept postavy.
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
Samuel
Příspěvky: 137
Registrován: 15. 1. 2008 14.14
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Samuel »

Nalk píše:EDIT: příjde mi, že v tomhle topicu se spíše snažíte vymlátit informace k RDD apod., která jsou už nadstandart
jestli to chápu dobře, tak Wexovou snahou bylo zjistit, jak na RDD reaguje průměrné NPC (třeba Aefarem popsané "zárodky hrdinů")

objevování Eq od těchto zárodků je bezva, je to jeden z nej způsobů (imho) jak se s eq seznámit, ale přeci jen, je to cesta specifická a v určitém smyslu i omezující (co když chce někdo hrát starce, prodchnutého životní zkušeností a revmatismem?)

Wexovy dotazy podle mne vedou k zamyšlení, zda je vůbec možné (a žádoucí) hrát i jiným způsobem - tedy začít postavu nikoliv z onoho "zárodku", ale už jako etablovanou personu. příkladem myslím může být třeba kněz Held.
The Almighty says this must be a fashionable fight. It's drawn the finest people.

Bartoloměj, syn Dumův
Aefar
Příspěvky: 3162
Registrován: 9. 12. 2008 17.31

Příspěvek od Aefar »

Samuel píše: objevování Eq od těchto zárodků je bezva, je to jeden z nej způsobů (imho) jak se s eq seznámit, ale přeci jen, je to cesta specifická a v určitém smyslu i omezující (co když chce někdo hrát starce, prodchnutého životní zkušeností a revmatismem?)

Wexovy dotazy podle mne vedou k zamyšlení, zda je vůbec možné (a žádoucí) hrát i jiným způsobem - tedy začít postavu nikoliv z onoho "zárodku", ale už jako etablovanou personu. příkladem myslím může být třeba kněz Held.
Hraju revmatického starce, je mu 800. Nedovolil jsem si ho ale udělat z desky.

Co se Helda týče, byla to postava pro doplnění (a hlavně zadání) autoquestu. Jako taková měla spíše status NPC oživené hráčem pro jeho AQ (autoquest) a mohla stát na znalostech, které zjistila jiná postava. Ale kdyby to nebyla AQ postava, nemohla by ty znalosti mít, protože je nikdy nezjistila. To je o citu pro hru.

Nakonec, Held, syn Skuberta, měl i své jméno trochu z recese, neboť v době, kdy byl Bolthorm šílený, říkal Skeldovi Held a Hubertovi Skubert :biggrin: . Tahle postava tedy není vhodným příkladem, neboť má spíše obdobný status jako NPC oživené DM.

Hrejte si starce... ale tak, jako ho budete hrát od 1. lvl, tak nebude o desce vědět nic než základ, který je dosti rozsáhlý.
Naposledy upravil(a) Aefar dne 27. 1. 2011 15.26, celkem upraveno 4 x.

* Catigern
* Albrecht Prskotřesk
† Bolthorm syn Thrudgelmův
Uživatelský avatar
Nalk
Příspěvky: 2560
Registrován: 12. 2. 2007 18.50
Bydliště: Jižní Morava - Znojmo a Brno - stále 100% jižan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nalk »

Učí se od jednoduchému k složitému. Tohle je taky učení. Osobně si myslím, že tu bylo jasně řečeno, že s hraním RDD není velký problém, snad až na reakci světa, která se dostaví na relativně vysokém lvlu (nejdříve na 14 jestli se nepletu), takže do té doby pozná co a jak. Hrát mudrce z Desky chce pak už určité znalosti a i sebelepší reálie by nepřipravili nového hráče s takovouto postavou na setkání s jinými PC a jejich reakcemi.

Helda syna Skuberta jsem nepotkal, takže nevím, jakým způsobem byl zahrán, takže netuším přesně co tím myslíš, protože všeobecně platí zásada, že neexistuje jediný správný styl hry (jen trpaslíci mají doporučenou kulturu, která tu má nějakou tradici, případně pak různé hráčské "spolky" mají své zvyklosti a vnímání světa, ale to neříká, že je jediné správné).
"Compared to the "righteous" greed of the rulers, the villains of the world seem much more honorable. When scum rules the world, only more scum is born... You don't even understand that?"
- Eustass Kid (One Piece)

Van, kněz Hrebogův, vyznavač Vyšší cesty
acc.: Nalkanar
Uživatelský avatar
zuzuPD
Příspěvky: 3507
Registrován: 18. 4. 2009 23.44
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zuzuPD »

Nalk píše:EDIT po Aefarovi: běhaly tu takové kočky.. po čase i takový svalnatec, který okouzloval dámy... pak se objevil i podivný půlork, který byl nadlidský silný a měl ohromná rudá křídla... pak ta "kočka" co ve zbroji pobíhá po Desce... a pak ten strážný na kterého si každý zvykl :smile:
No ale nic běžného to stále není, proto:
cybermisa píše: BTW par supin rozhodne automaticky neznamena, ze jde o RDD a mel bys to dusledne resit IC, pac duvodu pritomnosti supin muze byt milion a jeden …
Jinak vice variant co by to mohlo byt beru jako samozrejmost, spis me slo o to, jestli mezi ne muzu automaticky zahrnout i "mozna je to puldrak"
Možné to je, ale pokud jde o obyvatele desky, tak by bylo dle mého lepší se nad tím pozastavovat a ne mávnout rukou. A proč? Protože IC, tohle se opravdu jinak vysvětlit nedá.
Samuel píše:Wexovy dotazy podle mne vedou k zamyšlení, zda je vůbec možné (a žádoucí) hrát i jiným způsobem - tedy začít postavu nikoliv z onoho "zárodku", ale už jako etablovanou personu. příkladem myslím může být třeba kněz Held.
Tak Helda vysvětloval už Aefar, jen bych dodal, že jako dvě stě padesátiletý senilní stařec neměl vědomosti prakticky žádné, nad rámec AQ (ale sem rád že se na něj pamatuje :biggrin:). Jinak samozřejmě pro AQ jsem využil znalostí, které jsem zjistil během hry za jinou postavu, která pochází z desky, byla to má první postava v říši vůbec a od začátku byla hrána jako vzdělanec :smile: - nikdy jsem tam neměl problém a všechny informace získal postupně IC (Durminu děk za tu knižnicu, co majů v Mithalléru), jde prostě o to se stále dobře tvářit :biggrin:

Jiní staří (starší) trpaslíci, kteří patří mezi PC postavy a pochází z Hag Hargol, se většinou o dění na Desce mimo Hag před tím, než je posedl duch hráče, nezajímali (příkladem budiž Bolthorm, ale i ten Skeld).
Hyperaktivní hlavně MUNI.
ICQ: 345081919
Woxa
Příspěvky: 3698
Registrován: 19. 1. 2011 0.18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Woxa »

Aefar píše: Žádná z mých postav neví o RDD víc... a to znají leckerá tejemství desky. Proč by tvá postava měla vědět více? Odkud?
No ja nikde netvrdim, ze zrovna o RDD by mela ma postavy vedet vice, ale z odpovedi vyznelo, ze zaklady jsou ve hre vcelku snadno verejne dostupne. Tudiz mou snahou bylo zjistit, co by prumerna postava o RDD mohla vedet ve svem dejme tomu 20 roku zivota, aniz bych ji nutne musel hrat (pripadne hrat predtim na EQ jinou postavu).


Jinak nemam v planu hrat nejakeho tajemneho a starodavneho mudrce s prastarymi znalostmi. Chci hrat prumerneho obyvatele Desky, ktery sem nepriletel z kdo vi jake dimenze ve svem vesmirnem korabu, ale na Desce se narodil a vyrustal. Zaroven jsem mel predstavu, ze to nebude uplny tupec a mel moznost trochu studovat a tak o svete neco vi.

Jako hrac vim, ze existuji nejaci RDD, ze maji supiny, ze muzou flusat ohen, ze jim casem narostou kridla... ze to je diky tomu, ze jim v zilach koluje i trochu draci krve atd... Otazka je, do jake miry tyto vedomosti muze mit i mirne vzdelany obyvatel Desky.

Jednoduse nechci kazit hru ostatnim "skandalnim odhalenim", ale zaroven nechci byt za uplneho blbce.
Odpovědět