Total War

Vše co přímo nesouvisí s hrou na Equilibrii

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

Odpovědět
Fryn
Příspěvky: 636
Registrován: 31. 7. 2006 21.39

Total War

Příspěvek od Fryn »

Trochu v souvislosti s videem které jsem postnul o kus dál, mě tak napadlo, zná nebo hraje tu někdo hry z této série ? Já osobně tuto sérii (většinu výtvorů z ní) považuji za vrchol strategicko/taktické tvorby, která se celkem věrohodně opírá i o historické reálie.

Už nějakou dobu uvažuji, že bych rád vyzkoušel multiplayer kampaň s hráči kteří žijí ve stejném časovém pásmu jako já. Jmenovitě by se jednalo o hru Total War: Medieval 2/Kingdoms.
Nejlépe nějaká kampaň z Kingdoms, jako třeba tato - http://www.youtube.com/watch?v=ossbvbiodag nebo některý ze zajímavých fan modů - http://www.youtube.com/watch?v=6x92YaTxsvI (konflikt ve Středozemi, jen bez putování za zničením prstenu).

Měl by někdo zájem se do toho pustit ?

Ke hraní je nutné sehnat hru + datadisk (+případně mody), což není nejšetrnější k místu na hardisku, vše zabere aspoň tak 19GB.
Dále pak ochotu obětovat aspoň trochu času na své tahy. Obvykle takových 15 min na den, pro trochu svižnější průběh (hra je i tak o něco roztáhlá). Hra se nehraje se všemi hráči online. Tvůrci bohužel oficiálně multiplayer kampaň do TW:M2 nikdy nezapracovali, tak se to musí bcházet jistým způsobem, ale zase odpadá nutnost se nějak kostrbatě nahánět. Jediné co je třeba je odehrát svůj tah a poslat ho dalšímu hráči co je na řadě formou uložené hry.
Poslední co je řeba je jen trocha strategického myšlení a záliba v takových hrách :smile: . Ve hře je i prostor pro diplomacii, při hře více hráčů, vznikají velmi zajímavé situace, kde si musíte hezky pohlídat komu se dá důvěřovat, od koho čekat zradu atd... . Z vlastní zkušenosti můžu říct, že je to opravdu sranda.

Btw. Ačkoli hra vypadá docela náročně, není třeba ani bitvy přímo odehrávat, postačí autoresult (ono v případě kdy na sebe útočí dva hráčí, to ani jinak nejde).
Pokud by byl zájem poskytnu další informace.

EDIT: Abych nezapomněl, celá hra by se dala přirovnat třeba ke stylu Heroes of Might and Magic (zná snad každý), jenom v jiném a o mnoho propracovanějším settingu. Po mapě se pohybují armády, diplomati, obchodníci, spravujete hrady a města, staráte se o diplomacii atd... . To vše je na tahy, teprve když se střetnou dvě nepřátelské armády tak se hra přepíná do realtime znázornění.
"Asi zase zastřelím televizi, Featherstoneová..." Herr Starr, Preacher
Roma
Příspěvky: 438
Registrován: 21. 5. 2008 17.39

Příspěvek od Roma »

Hru nemám, ale zkusil bych to
Roma Spouštěč pro Equilibrii 2.0 NWN Camera mod Listování v PM

Get the ability to choose: (.Y.) (oYo) (.)(.) (*)(*) (o)(0)
Uživatelský avatar
Nalk
Příspěvky: 2616
Registrován: 12. 2. 2007 18.50
Bydliště: Jižní Morava - Znojmo a Brno - stále 100% jižan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nalk »

Škoda že Medieval mě vůbec nebavil. Hrál jsem jen Rome, starý Shoguny kdysi krátce a Medieval... a nejlepší mi přišel Rome. :smile:
"Compared to the "righteous" greed of the rulers, the villains of the world seem much more honorable. When scum rules the world, only more scum is born... You don't even understand that?"
- Eustass Kid (One Piece)

Van, kněz Hrebogův, vyznavač Vyšší cesty
acc.: Nalkanar
Uživatelský avatar
Alfray
Příspěvky: 1189
Registrován: 15. 8. 2006 20.59
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alfray »

Instalovaný mam všechno a mod Středozemě na CD, pouvažuju. Ale asi by mě víc bavila "klasika", Evropa. Předběžně, bych asi hrál Byzanc, nebo Benátky.
acc.:skarbi
postavy: Luthor Waldenn
Fryn
Příspěvky: 636
Registrován: 31. 7. 2006 21.39

Příspěvek od Fryn »

Nalk: Svého času jsem se dost bavil i s TW: Rome, ale Medieval 2 mě přijde o něco lepší (možná je to i tím, že středověk mám radši než starověk). Ono v zásadě mezi těmi hrami není nijak zvlášť velký rozdíl, vše se odehrává na podobném principu, jen Medieval je propracovanější. Ono taky hodně módů té hře dodává naprosto jiný zážitek (viz. třeba už zmiňovaný Third Age).
Hrál jsem i hru kde se hráči rozdělili do dvou frakcí a každému z nich připadla role některého z "charakterů" (generálové, následníci trůnu, panovníci). Ten si pak spravoval své přidělené panství/hrad/město, pokoušel se blýsknout v očích svého krále (aby si třeba rozmyslel, jestli z nich neudělá oficiální nástupce) nebo prostě jednal ve "prospěch" svého panství/frakce, podléhal rozkazům panovníka, který zase vydával různé dekrety, řídil směr politiky, rozdával tituly a pravomoci atd... . Spousta věcí se doprovodně odehrávala textově na fórech (veškerá prohlášení, dopisy, pakty …) hrálo se to co nejvíc věhorodně a v RP stylu. Jen takové hraní už bylo kapánek náročnější (i časově :smile:). Ostatně u i těch "obyčejných" her jsem narazil na RP prvek aspoň co se týče diplomacie a vždy to hru náramně obohatilo.

Roma a Skarbi: Paráda, viděl bych to aspoň tak na 4-5 hráčů. To je tak myslím ideální počet, aby to stálo za to, plus nějací náhradníci pokud ještě bude z čeho brát :smile: . To co by se hrálo bych nechal zcela na spoluhráčích (pokud Evropu, tak bych doporučil mód Stainless steel, který je ještě o něco historicky vymazlenější a posouvá původní hru o stupeň výš).

P.S. Benátky, jj ty taky patří k mým oblíbeným frakcím :smile: .
"Asi zase zastřelím televizi, Featherstoneová..." Herr Starr, Preacher
Uživatelský avatar
Nalk
Příspěvky: 2616
Registrován: 12. 2. 2007 18.50
Bydliště: Jižní Morava - Znojmo a Brno - stále 100% jižan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nalk »

Fryn: a to já zas radši právě starověk, medieval jak jsem ho hrál (dal jsem tomu hodně času, tak jak na počátku do Rome) a nějak mi to nesedělo. Nevím jestli to bylo přímo tím, že středověk až tak nemusím, že jsem tam neměl oblíbenou frakci úplně. A celkově mě bavilo víc si hrát s pěchotou a lučišníky než jízdou, ale středověk je celkem o jízdě, což se mi zdálo celkem poznatelné už celkem brzy. :smile: No nebudu vám do toho dál kafrat, prostě jsem zarytý říman!
"Compared to the "righteous" greed of the rulers, the villains of the world seem much more honorable. When scum rules the world, only more scum is born... You don't even understand that?"
- Eustass Kid (One Piece)

Van, kněz Hrebogův, vyznavač Vyšší cesty
acc.: Nalkanar
Uživatelský avatar
Braenn
Příspěvky: 4943
Registrován: 5. 1. 2007 12.12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Braenn »

To vypadá pěkně.. možná bych zkusila nainstalovat - dal by sis Fryne tu práci a hodil sem torrenty, které jsou potřeba? I pro ten multiplayer. Hádám se tu hru ale naučím nejdřív v singlu..

Je tam i nějaký prostor na vyjednávání a jinou diplomacii než klikáním?
Uživatelský avatar
Nalk
Příspěvky: 2616
Registrován: 12. 2. 2007 18.50
Bydliště: Jižní Morava - Znojmo a Brno - stále 100% jižan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nalk »

Braenn píše:To vypadá pěkně.. možná bych zkusila nainstalovat - dal by sis Fryne tu práci a hodil sem torrenty, které jsou potřeba? I pro ten multiplayer. Hádám se tu hru ale naučím nejdřív v singlu..

Je tam i nějaký prostor na vyjednávání a jinou diplomacii než klikáním?
Chat s AI? :bleh:
"Compared to the "righteous" greed of the rulers, the villains of the world seem much more honorable. When scum rules the world, only more scum is born... You don't even understand that?"
- Eustass Kid (One Piece)

Van, kněz Hrebogův, vyznavač Vyšší cesty
acc.: Nalkanar
Uživatelský avatar
Jon
Příspěvky: 2538
Registrován: 2. 4. 2007 10.28
Bydliště: Thalie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jon »

Jsou tam špehové a vrazi, co se s nima daj dělat hotový kouzla. Jinak moje nejoblíbenější frakce je samozřejmě Holy Roman Empire a Milán.
Kraki Skengdrang
Naylun
Příspěvky: 3275
Registrován: 16. 5. 2008 20.54
Bydliště: Neverland

Příspěvek od Naylun »

Torrenty kdyžtak prosím do PM. Jinak já bych zahrál taky, ale časově bych mohl až od července, což je asi pozdě :/
Svět nepatřil nikomu, kdo nebyl hráč.
Uživatelský avatar
Alfray
Příspěvky: 1189
Registrován: 15. 8. 2006 20.59
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alfray »

Jak píše Jon, vrah, kterýho pipláš od začátku (a má sem tam štěstí), je pak hotová pohroma;). A co se týče diplomacie samotný, je tam hodně možností. Od sňatků, přes povolení průchodu armád přes území (jinak bráno samo jako útok), po já nevím .. sdílení mapy (nebo to už se pletu? :crazy: ). Napadá mě jen jedna věc, kterou jsem moc nevyužíval a to "kupování" cizích armád (dost náročný na pokladnu:)) ).
Jinak Third Age jsem přímo nehrál, ale mám ho stažený. V signlu prý dochází někdy k takovým paradoixům, jako je spojenectví mezi Mordorem a např.: Roklinkou a podobně .. je to pravda?
EDIT: Braenn kašli na torrenty. Pošlu ti do PM můj účet na czshare a koukni tam, jestli to nebude. Budeš to mít stažený i rychlejš;).
acc.:skarbi
postavy: Luthor Waldenn
Fryn
Příspěvky: 636
Registrován: 31. 7. 2006 21.39

Příspěvek od Fryn »

Nalk: Dala by se říct, že každá frakce má svoje. Třeba ve východnějších frakcí se těžkooděnci ani rytíři jako hlavní složka armády příliš nevedou, některé frakce dávají přednost rychlejší taktice udeř a uteč, lehčí pěchotě. lučištníkům atd... .

Braenn: Oproti singlu se diplomacie odehrává ve dvou rovinách. První je systémová/oficiální kde musíš dorazit se svým diplomatem (u křesťanských frakcí třeba i s dcerou panovníka - nebo si jen tak počkáš až někdo dojde k tobě :smile:) k cizímu městu, armádě, jinému diplomatovi apod... a může proběhnout jednání kde se navrhují různé úmluvy týkající se třeba vzájemného obchodu, možnosti přesunu svých vojsk po cizím území, uzavření aliance, atd... (kdy záleží na postavení jednajících, jejich zájmech …). Tyto kroky jsou pak přijmutím "závazně" stvrzené na papíře a v některých situacích se dávají oficiálně ve známost (třeba v případě vytvoření/porušení aliancí, šeptanda holt funguje bezchybně).

Druhá rovina je už více skrytá (tedy může být a nemusí), na trochu jiné úrovni a odehrává se pouze mezi hráči. Ti mají možnost dalším hráčům posílat psaní, díky kterým mohou vznikat skryté spojenectví, plánovat podrobněji s ostatními své tažení, dožadovat se výhružkami ústupků nebo o všech svých krocích celkem účelově blafovat. Opravdu chytře zvolená politika dokáže udělat divy a kolikrát jsem viděl, jak dobře zvolená taktika v diplomacii dokázala nadělat mnohem větší paseku než rytířstvo přímo na bojišti.

Jen se při celém tom politikaření nesmí zapomínat na to, že ve hře existuje systém pověsti a důvěry mezi jednotlivými frakcemi. AI si leccos pamatuje a hráči obvykle mnohem důsledněji (a takové porušení aliance se bere jako velmi závažný krok, který vám zrovna na oblíbenosti nepřidá). S tím je třeba trochu si rozmýšlet, koho si znepřátelíte, protože ten vedle kterému jste podrazili nohy a chystáte se ho na zemi dorazit, může mít velmi mocné přátele, kteří svého spojence třeba vidět na kolenou nechtějí. Pokud by se hrála středověká kampaň, tak je tu ještě velmi důležitá osoba v podobě papeže, kterou ignorovat je velmi ale velmi špatný nápad. Celkově se meze v diplomacii příliš nekladou, záleží na co si troufnete (kromě toho jsou tu také zmiňovaní vrazi, sňatky …) a jakým směrem chcete svou frakci ubírat.

Alfray: je tam poskytnutí map, ale o tom co se děje aktuálně na území jiných národů se už hráč musí dozvídat jinak :smile: .
Co se týče Third Age, tak v singlu jsem toto zatím nezažil, ale při jistých okolnostech by se to myslím stát mohlo (i když v novějších verzích je už prý snad nějaká pojistka ve skriptech - hra s hráči je samozřejmě jiná pohádka).

Naylun: Mno, hra není z nějrychlejších a co vím, tak se stává že občas vypadávají hráči, rád bych měl proto připravené nějaké náhradníky pro každou hráčskou frakci (pak někdo může odpadnout úplně, navíc jsme zatím stále ještě na začátku plánování hry).

Jon: Když už ses zmínil, neměl bys taky zájem se připojit :smile: ?
"Asi zase zastřelím televizi, Featherstoneová..." Herr Starr, Preacher
Uživatelský avatar
Jon
Příspěvky: 2538
Registrován: 2. 4. 2007 10.28
Bydliště: Thalie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jon »

Rád bych, ale nemám čas. A MTW II je totální časožrout. Já u toho strávil dětství a část dědství :))
Kraki Skengdrang
Uživatelský avatar
Nalk
Příspěvky: 2616
Registrován: 12. 2. 2007 18.50
Bydliště: Jižní Morava - Znojmo a Brno - stále 100% jižan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nalk »

Fryn: počkat, ono jde hrát celou kampaň mezi lidma? Já myslel, že nejvýš určité bitvy atd., ale že to jde až tak daleko jsem netušil. Jen osobně vždy nervím nad ovládáním apod., tak nevím jestli bych byl hodnotný soupeř :biggrin: nerad dělám "cvičný terč" bo tak něco.
"Compared to the "righteous" greed of the rulers, the villains of the world seem much more honorable. When scum rules the world, only more scum is born... You don't even understand that?"
- Eustass Kid (One Piece)

Van, kněz Hrebogův, vyznavač Vyšší cesty
acc.: Nalkanar
Fryn
Příspěvky: 636
Registrován: 31. 7. 2006 21.39

Příspěvek od Fryn »

Nalk píše:Fryn: počkat, ono jde hrát celou kampaň mezi lidma? Já myslel, že nejvýš určité bitvy atd., ale že to jde až tak daleko jsem netušil. Jen osobně vždy nervím nad ovládáním apod., tak nevím jestli bych byl hodnotný soupeř :biggrin: nerad dělám "cvičný terč" bo tak něco.
Jedná se přesněji o simulaci hotseatu (jiný způsob nám bohužel tvůrci nenechali). Takže kampaň se vším všudy, ne pouze jakési nastavené bitvy. Většinou se hraje i s AI, ale jsou kampaně, které svedou zaplnit jen hráči (obvykle tak pět lidí).
Na hraní ti stačí chvilka denně, nemusí se scházet všichni hráči, vystačíš si sám a ani v té chvíli nepotřebuješ připojení k internetu, veškeré tahy se odehrávají postupně podle toho jak jdou frakce za sebou (později vše vysvětlím podrobněji). Čímž taky narážím lehce na Jona :smile: , ztěží někdo v multiplayer kampani stráví čas od rána do večera. Většinou se odehrává tak jeden tah denně (což vyjde cca na 15 min), hra je dlouhodobější, celý systém má své pro a proti, ale oproti singlu má zase naprosto jiný náboj. Sám bych se do toho jen těžko vrhnul, kdybych nad tím musel trávit více času :smile: .

Ohledně dělání terče. Nebál bych se toho a klidně to zkusil, už se vyjádřili i hráči, kteří nemají s touto sérií vůbec žádnou zkušenost. Já sám jsem si už nějakými kampaněmi prošel, ale za nějakého extra hráče bych se asi neprohlásil (stejně to může být ze začátku formou zkoušky). Ono na tom zase tak nesejde, hlavní je se tou hrou bavit.

Jinak mezi možné hráče zatím počítám: Romu, Skarbiho, Braenn, (Naylun ?) najdou se ještě nějací další ?
"Asi zase zastřelím televizi, Featherstoneová..." Herr Starr, Preacher
Fryn
Příspěvky: 636
Registrován: 31. 7. 2006 21.39

Příspěvek od Fryn »

Pokud už někdo zkouší nainstalovat, tak dávejte pozor, abyste po instalaci základní hry (Total War: Medieval 2), neinstalovali patch 1.1, přejděte hned na patch 1.2 (poté 1.3 a po instalaci datadisku ještě finální patch na 1.5), předejdete si tak problémům s instalací datadisku.
"Asi zase zastřelím televizi, Featherstoneová..." Herr Starr, Preacher
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 5038
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od The_Balrog »

zahrál bych si, ale koukám, že mám asi jenom čistou první instalaci bez patchů a datadisků :/

nj. verze 1.0 :)
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
Uživatelský avatar
Alfray
Příspěvky: 1189
Registrován: 15. 8. 2006 20.59
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alfray »

Hmhm, já končil 1.3. Ještě kdyžtak dotáhnu 1.5.
acc.:skarbi
postavy: Luthor Waldenn
Fryn
Příspěvky: 636
Registrován: 31. 7. 2006 21.39

Příspěvek od Fryn »

Padl dotaz jak se řeší bitvy (mezi hráči), když se vlastně hraje pomocí svých uložených tahů, které se pak přeposílají dalšímu hráči na řadě.
Takže, je pravidlem, že pokud se střetnou dvě hráčské armády vždy se používá autoresult (z docela prostého důvodu, hráč v zastoupení AI má oproti útočníkovi vždy značnou nevýhodu).
U soubojů pouze proti AI je pak na domluvě ostatních hráčů, jestli se bude vše striktně autoresultovat nebo se nechá možnost přímo do bitev vstupovat.
Přímý vstup do boje oproti autoresultu dává hráčům obvykle větší šanci na výhru (když ví co a jak) a umožňuje lepší minimalizování ztrát, u autoresultu se čistě počítá velikost vojska, jeho kvalita (typ jednotek - určité druhy jednotek mají výhodu proti jiným, jejich zkušenost …) a hlavně se porovnávají velící schopnosti generálů. Sem tam taky zapracuje prvek náhody, ale na to nedá příliš spoléhat.
Co jsem zažil tak obvykle se preferuje první způsob s autoresultem, ale klidně bych to nechal na vyjádření ostatních.
"Asi zase zastřelím televizi, Featherstoneová..." Herr Starr, Preacher
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 5038
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od The_Balrog »

Takže já to hned tak mít nebudu; mám skoro všechny disky na FAT 32, takže nestáhnu datadisk. :( Dokud ho od někoho nesplaším na DVD, který bude můj notebook schopný přečíst, tak nehraju :)
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
Odpovědět