Autoquesty - hvězdičky vs. systém

Různé rady a řešené problémy a návrhy

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

drake127
Příspěvky: 1753
Registrován: 20. 9. 2006 14.39
Bydliště: Jihlava

Re: Autoquesty - hvězdičky vs. systém

Příspěvek od drake127 »

Panathian píše:Jako větší problém ale vidím to, aby se o nováčka vůbec někdo zajímal.
Jenže takhle to fungovat nikdy nebude. Já, když jsem začínal, tak jsem taky musel překonat ostych a postavu toho úplně živého hráče oslovit. Nejdřív jsem tedy sjel všechna možná NPC a vyzkoušel všelijaké možnosti dialogu, abych zjistil, že jich je všehovšudy minimum a nic užitečného ti neřeknou. No, tak jsem holt ty jiné postavy oslovil a neměl jsem problém se dostat mezi ně.

Problém teď (poslední týdny) vidím spíš v tom, že tu nováčci rozehrály postavy divné/nemluvné/zlé/nepříjemné/samostatné/pyšné, které mají "v charakteru" se s tou epickou cháskou nebavit. No, jenže ta epická cháska je jaksi epická a má jiné starosti, než se vtírat do přízně těmto postavám, co objektivně neznamenají nic a navíc není OOC jisté, že tu budou zítra.

Takže se takový hráč plácá ve světě sám. Ale je to z velké části jejich volba. Mám-li mága, který se o MUNI a postavy z ní vůbec nezajímá, dá se předpokládat, že MUNI se o něj začne zajímat až když něco dokáže či něco podělá.
Als sie mich holten, gab es keinen mehr, der protestieren konnte.
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 4924
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od The_Balrog »

Nj, stejně tak asi nikdo se nebude snažit zapojit do své organizace postavu, o které ví, že je tohoto hráče už asi patnáctá a je velice pravděpodobné, že nepřežije déle, než tři loginy : )

Popřípadě s ní vůbec navazovat kontakt (s ní poprvé, ale s jejím hráčem už po osmé, poté, co těch předchozích sedm už taky nikdo nikdy neviděl :D).
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
psin
Příspěvky: 554
Registrován: 27. 5. 2006 20.11
Bydliště: Plzeň / západní pobřeží EQ

Příspěvek od psin »

Osobní zkušenost z autoquestů pro nováčky:

1. Kdo má zájem o hru ("život" na EQ), přemýšlí a snaží se překoná jakékoliv komplikace IC i OOC. Snaží se jak IC - všechno to co tu bylo popsáno (např. získávání info od ostatních apod.), případně se slušně a rozumně OOC zeptá, aby si to ujasnil.

2. Naopak i toho kdo zájem nemá nepomůže ani kdyby jste mu dali omalovánky se seznamem jako je nákup co má krok za krokem udělat, případně ho vedli za ručičku.

Jak podle mne teda na ty autoquesty? Psalo to tu už víc lidí - a já to jen shrnu za sebe: tak, aby u toho nemusel vymýšlet jestli se dostane do konfliktu s něčim. Tzn. pokud si sám nejsem jist jestli pírko existuje vymyslim něco jinýho. Pokud se domnívám, že je to složitější usnadnim mu to - např.: dojdeme někam spolu tam ho na něco upozornim a po pár dnech/týdnech dostane autoquest týkající se toho. A když už zadám něco co je potencionálně složité nebo nejasné tak to zadání doplnim OOC sdělením typu: "Pokud je ti něco nejasnýho nebo se chceš na něco zeptat, ničeho se neboj a ptej se."


Zkušenost z integrace nováčků do hry a všímání si jich... Je to celkem náročný, protože se často člověk zklame a pak může nastat pocit: proč to vlastně dělat? Základ je nic od toho nečekat. Osobně dávám tři - čtyři příležitosti k nějaký interakci, založený na společný hře v delším časovým úseku a s různou složitostí a zodpovědností pro postavičku. Samozřejmě ne všem postavičkám, které potkám - to jaksi neni možný postihnout všechny.

Nesnažim se je zapojovat do nějakých vysokých politik nebo hned je zatahovat do intrik (respektive očekávat od nich nějaký nasazení a výsledky v intirkaření, "světovém dění" apod.), podle mýho je to celkem špatně, protože oni maj jiný starosti a navíc to neni to hlavní o co na EQ jde. Takže se snažim jim zjednodušit a hlavně ukázat dlouhodobý "život" na EQ - běžnou rutinu, jak si jí oživit a jak se naučit "žít" aniž bych k tomu potřeboval nějakou další speciální akci/zábavu, která by mě jako nováčka zabavila. Myslim, že jakmile zvládne normální virtuální "život" může si pak sám podle sebe vybrat jak se bude bavit (intriky, lov, sběr atd.). Naopak pokud ho ten "život" nebaví a nechytne, nepomůže mu i kdyby ho kdokoliv neustále krmil nějakou akcí (což je samoosobě nesmysl) - odejde tak jako tak.

Obvykle to končí tak, že buď se ten člověk chytne - začne ho to bavit protože chce postavičku dlouhodobě "žít" a nevadí mu, že se pokaždý nejde na výpravu nebo se neřeší nějakej jinej "závar" a "jen" se sedí a povídá v hospodě, anebo se nechytne a sám odpadne a jde umřít někam na vlky, protože se se mnou nudí. Takovejch je samozřejmě většina, ať už z jakéhokoliv důvodu - např. tím jak je EQ vymyšlená a jaký je její princip. S tim se nedá nic dělat - existuje tu spousta NWN serverů, takže hráč si může vybrat kam pude, pokud mu jeden nesedí.

A konečně: věnuju někomu péči - pokud na to mám náladu a sílu, ale nikoliv na úkor toho abych se sám bavil.
Vše má své meze.

Petr Hrozný †, Vilém z Ofenburgu †, Voxeos - NPC, Jakub Poutník - M. I. A. / OFFLINE - NEDOSTUPNÝ
Pavel Urban
Příspěvky: 5860
Registrován: 30. 4. 2007 16.38

Re: Autoquesty - hvězdičky vs. systém

Příspěvek od Pavel Urban »

DenGrasse o pravidle 4.16. píše:
Mě přijde, že se tu dohaduje o šunce a nevidí se prase. Ve hře sojka je (příklad), je to sojka naháč nebo má ta sojka peří ? Když vás hostinský požádá hovězí koleno, přijdete ke krávě, zabijete jí a když z ní žádné koleno nevypadne, půjdete zabíjet další ? Když budete mít sbírat borové šišky.… atd. ?

Mě to přijpadá jako příliš mělký pohled na to pravidlo. A docela (a zbytečně) svazující.
Darmonlor píše:
Trotl02 o orlích perech píše:
Pokud je vážně třeba onen předmět mít, je dobré si o něj DM říct. Otázka je jestli je vážně třeba. Např. v případě oněch orlů... postava orla zabít pro peří nechce, tak jen posbírá peří v hnízdě a kolem, takže systémově nemá nic. Přinese *peří* zadavateli, a ten s *peřím* udělá co potřebuje. Pokud chce pera donést do salonu a nechat si z nich udělat vějíř nebo třeba nechat si nějaké zasadit do klobouku, stačí když to opět odhvězdičkuje a požádá DM až o onen oděvní doplněk. Pokud vyloženě potřebuje ten předmět "orlí pero", tak mu hvězdičky nemusejí stačit a může si o něj říct DM.
...nováčci...
Určitě je lepší nováčka poučit společnou hrou a lze to dělat tak, že s ním hrajete vy nebo je pošlete s nějakým AQ za někým, kdo to již zná a nejspíš to nováčkovi předvede. Nebojte se mu i poradit ("zeptej se na MUNI" nebo "najdi nějakého kněze" či prostě "poptej se u trpaslíků v Hagu, XY by to mohl vědět"), to že nebude jeho první AQ zcela v jeho režii není na škodu, řekl bych že spíš naopak.
Na druhou stranu, když za vámi nějaký ten nováček přijde, že ho posílá někdo, nebo že se má zeptat na to a to.. jestli byste mu mohli poradit, zkuste mu pomoci. Je možné, že budete mít zrovna naspěch (odlog, Q, AQ), ale tak ho zkuste aspoň nasměrovat a nebo "urvat" ještě trochu času a chvilku se mu věnovat.
A pokud jde o organizace... no myslím si, že dokud se postava neprojeví jako adekvátní adept, nemá smysl ho tam brát a zasvěcovat. Nicméně pořád může být externista. :bigwink:
Historie umírá s těmi, kteří ji pamatují.
The cup is full.
Darmonlor
Příspěvky: 797
Registrován: 8. 2. 2007 17.12

Re: Autoquesty - hvězdičky vs. systém

Příspěvek od Darmonlor »

Pavel Urban píše:
Darmonlor píše:
Trotl02 o orlích perech píše:
Pokud je vážně třeba onen předmět mít, je dobré si o něj DM říct. Otázka je jestli je vážně třeba. Např. v případě oněch orlů... postava orla zabít pro peří nechce, tak jen posbírá peří v hnízdě a kolem, takže systémově nemá nic. Přinese *peří* zadavateli, a ten s *peřím* udělá co potřebuje. Pokud chce pera donést do salonu a nechat si z nich udělat vějíř nebo třeba nechat si nějaké zasadit do klobouku, stačí když to opět odhvězdičkuje a požádá DM až o onen oděvní doplněk. Pokud vyloženě potřebuje ten předmět "orlí pero", tak mu hvězdičky nemusejí stačit a může si o něj říct DM.
Jojo, ovšem Trotl (to zní mimochodem fakt blbě, nedokážu si ho představit na srazu :D) uvedl jako příklad i craft. Pokud by se stala taková surovina dlouhodobě žádanou s nutností jí reálně, bylo by to asi opravdu složitější. I když tohle už je trochu mimo původní téma.
Don't Dream It - Be It <i>Dr. Frank-N-Furter</i>

Amelia Wil Tesla Seyruun
Falik
Jája CZE
Příspěvky: 656
Registrován: 1. 3. 2007 7.36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jája CZE »

Jak jsem slíbil, ta nemocná sojka už v lese nelétá.. A peříčka(itemy) nemá.. Tímto se definitivně omlouvám za dezinformaci!!
-------------------------------------------------------------
Serin - Mladý, trošku urážlivý elf, toulající se po lesích a pláních na desce.
Odpovědět