Otázky a odpovědi..

Různé rady a řešené problémy a návrhy

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

anurin
Příspěvky: 1736
Registrován: 27. 9. 2006 23.11

Otázky a odpovědi..

Příspěvek od anurin »

The_Balrog píše:TĚHOTENSTVÍ

I když se tenhle tip bude zdát dost kuriózní, je dobré, aby i o tomhle měli hráči jakési podvědomí.

Pokud ženská postava zažije intimní styk, po kterém je riziko otěhotnění (no všichni víte, o čem mluvím, včeličky a kytičky už snad máme zmáknuté), měla by být tato situace nahlášena DM, kteří rozhodnou o výsledku. (Samozřejmě s informací "kdo s kým".)

Ačkoliv se může tohle doporučení zdát jako určitá buzerace, uvědomme si prosím několik důvodů, proč je o těhotenství dobré dohodnout se (nechat rozhodnout o) s DM:

1/ DM mohou mít o postavách své záznamy a poznámky, které se mohou tohoto tématu dost důležitě dotýkat a postava (ani hráč) o nich nemusí vůbec nic vědět.
(To, jak vás bandita kopnul před rokem do koulí bylo možná závažnější, než se zdálo???)

2/ Pokud byste chtěli mít o dítěti rozhodnuto "regulérně", korektní pravděpodobnost znají DM také (dokonce na to snad je i tabulka); taková šance se samozřejmě upravuje podle obou účastníků (člověk s člověkem bude asi úspěšnější, než hobit s půlorkem).
Pro informaci těch, kteří nejsou zcela zběhlí v biologii - šance 50/50 není ani v našem reálném světě, spíš počítejte s pravděpodobností kolem 10%.

3/ O těhotenství by stejně měli GM vědět, aby měli přehled o hráčích, o tom, jak pokročilé těhotenství je a jestli hráč ženské postavy neběhá týden před porodem na lovu v Obtočných horách.[/img]

Když jsem našel na phoru tento příspěvek, nedalo mi to a musel jsem vytvořit tento topic. Pokud jsem jej vytvořil ve špatné lokaci fóra, prosím přesuňte ho.


Teď k věci. Přijde mi docela absurdní aby DM rozhodovalo o tom kdo může a nemůže mít děti. A to z toho důvodu, protože nikdo nezná postavu lépe jak hráč, který za ni hraje. Pokud je hráč soudný tak si nastaví hod na kostce aby působil reálně a může si to hodit sám bez DM. Přijde mi že tady se bije Labirův názor ,,Hráč hráči´´. Přeci na vše nepotřebuješ DM. Souhlasím pouze se 3-tím bodem a to s částí o tom, kdy by mělo DM vědět o těhotenství hlavně kvůli tomu, aby hráči nechodili zabijet medvědy s pupkem.


// Tenhle topic není stavěný na flame, vyvarujte se tomu. Zajímají mě názory DM a názory hráčů. Díky :blink:
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 4924
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od The_Balrog »

na otazky radeji odpovi DMs
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
anurin
Příspěvky: 1736
Registrován: 27. 9. 2006 23.11

Příspěvek od anurin »

The_Balrog píše:na otazky radeji odpovi DMs
Jak jsem psal, zajímá mě názor DM a součestně s tím i hráčů. Tudíž i tvůj, když jsi to napsal. Tedy pokud jsi ochotný. Dík.
photter
Příspěvky: 1348
Registrován: 18. 2. 2006 22.43
Bydliště: Arnudenské císařství
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od photter »

budu trvat na tom, že otěhotnění/neotěhotnění je výlučně věcí hráče ženský postavy a nikoho jinýho
jediný, co by mohlo jeho rozhodnutí negovat, je prokazatelná (ne účelově narychlo vymyšlená) neplodnost potenciálního otce
...terribilis ut castrorum acies ordinata...

"Bohové přicházejí a odcházejí, elfky zůstávaj." Âsar
Uživatelský avatar
Jon
Příspěvky: 2513
Registrován: 2. 4. 2007 10.28
Bydliště: Thalie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jon »

Navíc způsobů antikoncepce bylo i ve středovfěku mnoho.… :biggrin:
Kraki Skengdrang
anurin
Příspěvky: 1736
Registrován: 27. 9. 2006 23.11

Příspěvek od anurin »

Jon píše:Navíc způsobů antikoncepce bylo i ve středovfěku mnoho.… :biggrin:
Prosím zdržte se podobných příspěvků. Nemají žádnou hodnotu. Rád bych znal názory na jasně dané téma. Díky.
Uživatelský avatar
The_Balrog
Příspěvky: 4924
Registrován: 3. 8. 2006 7.37
Bydliště: (ಠ_ృ)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od The_Balrog »

tak můj názor?

:: myslím, že je možné, že existuje v dm záznamech něco, co by mohlo otěhotnění bránit a hráči o tom z nějakých důvodů neřekli. Třeba po pěti potratech se DM rozhodnou, že už ji to prostě nepovoli a už ji to nepůjde. Jestli je dobře, že si to nechají pro sebe nebo ne, to soudit nemůžu.

:: s bodem 3 také souhlasím.

:: co se týká "bodu 2", nejsem si jistý, jestli si hráč dokáže nastavit "rozumnou pravděpodobnost", proto mi byla sdělena tahle zhruba desetiprocentní v celkem běžných případech.

:: je jasné, že pokud spolu dva lidé žijí a o dítě se pokouší, že se jim to dřív či později bez problémů povede, pokud jsou oba "zdraví". Doufal jsem, že bude zřejmé, že to je rada, jak řešit "náhodné případy", nikoliv aby manželé posílali každý RL den DMkům souhrn souloží...

Je to v "návodech". A je to tu proto, že se teď podobný případ snad i řešil; bezdůvodně bych o tohle sepsání požádán nebyl.
„Jmenuju se Natalie. A dělám si, co chci.“
Uživatelský avatar
Jon
Příspěvky: 2513
Registrován: 2. 4. 2007 10.28
Bydliště: Thalie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jon »

anurin píše:
Jon píše:Navíc způsobů antikoncepce bylo i ve středovfěku mnoho.… :biggrin:
Prosím zdržte se podobných příspěvků. Nemají žádnou hodnotu. Rád bych znal názory na jasně dané téma. Díky.
Nechci se hádat, samozřejmě pro tebe můj příspěvek hodnotu mít nemusí, ale že by neměl žádnou hodnotu, to nevím... Chtěl jsem pouze říct, že koupit například v Tirianském nevěstinci nějakou "ochranu" může z hlediska herních mechanismů otěhotnění, ať už by o nich rozhodovali DM nebo přímo hráči, mít docela slušnou váhu. Když už je to tu HC RP...
Darren Finngard
Příspěvky: 127
Registrován: 28. 7. 2006 17.03
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Darren Finngard »

Souhlasim s tim, ze neco takoveho by melo byt vyhradne v rezii zainteresovanych hracu a jejich postav, ale pripadna konzultace s DM urcite neni na skodu a jedno PMko s vysvetlenim situace urcite nikoho nezabije. Z meho pohledu by DMka do neceho takoveho zasahovat nemeli a nebo pouze v pripade, kdy nacapaji budouci budouci maminku, jak pretezuje svuj organismus apod. At uz jsou ci nejsou tabulky plodnosti jednotlivych ras, v prve rade by se hrac mel ridit svym citem pro hru a pokud to neni v rozporu s urcitymi obecnymi pravidly - DMka by to meli respektovat.
<i>Smůla je coura, která bere štěstí - W. Shakespeare</i>
magnumik
Příspěvky: 1692
Registrován: 1. 12. 2006 1.10
Bydliště: Nejjižnější Morava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od magnumik »

Já myslím, že ať se to udělá jakkoliv, dycky je to na dohodě obou hráčů... jak dobře poznamenal photter, větší váhu by měl mít hráč ženské postavy. Samozřejmě ať už chcete aby o tom rozhodli DM, nebo si o tom rozhodnete sami (jako Melisima s Bertem - a že to nebylo na poprvé), oznámit DM je samozřejmost. Co se jedná konkrétně toho "co se narodí", tak bych to opět udělal stejně 1) hráčům je to jedno => nechají to na DM, 2) hráčům to není jedno, protože mají nějaký plán do budoucna s dětmi => podiskutují si s Psancem po PM (jako Melisima s Bertem :biggrin: - a tímto ještě jednou díky, za změnu názoru)...mno a pak už jenom u švadleny spíchnout těhotenský šaty :bigwink:
anurin
Příspěvky: 1736
Registrován: 27. 9. 2006 23.11

Příspěvek od anurin »

magnumik píše:mno a pak už jenom u švadleny spíchnout těhotenský šaty :bigwink:
stačí **.. ale to jsem OT :bigwink:

Zatím díky za názory.
Pavel Urban
Příspěvky: 5860
Registrován: 30. 4. 2007 16.38

Příspěvek od Pavel Urban »

Já si myslím, že otěhotnění (a počet dětí) by nemělo být na rozhodnutí hráče. Postava si nedojde do vetešnictví, aby si dítě koupila, ale musí se o ně snažit. Toto rozhodování bych nechal na DM, kterým by se posílal report takového nechráněného styku (tedy v drtivé většině případů by šlo o situace, kdy se pár o dítě skutečně pokouší).

Jak píše Balrog, tak pokud spolu dva zdraví jedinci (opačného pohlaví) žijí, tak dříve nebo později se jim podaří dítě splodit (člověk cca 77%, zatímco třeba elf jen cca 13%… dle materiálů pro DnD, ale na EQ to může být jinak).

Nevidím důvod, proč by hráč měl vědět zda může jeho postava mít děti nebo ne. Stejně tak jako neví o tom jestli je prokletá, jestli ho někdo má či nemá v lásce (PC nebo NPC), jestli předmět, který každodenně používá nění něco víc než za co ho má, tak nemusí (něměl by) IMO vědět, že jeho postava je neplodná (nebo má nějak plodnost sníženou/zvýšenou). Pokud nemůže, tak to postavě (a hráči) nejspíš časem dojde.

Zveřejnění tabulky plodnosti mi přijde zbytečné, ale uvítal bych slovní shrnutí, jako je například u délky života jednotlivých ras.

Navíc mi přijde, že těhotenství je celkem závažná věc (v mnoha směrech) a tak si myslím, že by DMka přehled mít měla.

EDIT:
magnumik píše:Já myslím, že ať se to udělá jakkoliv, dycky je to na dohodě obou hráčů...
Ano je. Buď :
a) se rozhodnou spolu nesouložit.
b) se rozhodnou spolu souložit a nepokoušet se o dítě.
c) spolu budou souložit a budou se pokoušet o dítě.
Historie umírá s těmi, kteří ji pamatují.
The cup is full.
Uživatelský avatar
NiamCK
Příspěvky: 917
Registrován: 2. 3. 2008 21.27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od NiamCK »

Viz. Dinovo - rozhodují DM... EHM?!
Pokud má hráč nastavenou určitou procentuální hodnotu přijde mi to reálné. Rozhodnutí chci nechci neschvaluji ( to mi přijde pravda trochu ujetý a když rozhodovat chci, jak bylo poznamenáno nějak se chráním), nicméně o tom zdali mi to padne nebo ne by DM rozhodovat neměla, pokud nemají pádný důvod proč to nejde.
Mě osobně by iritovalo, kdybych tohle měla svěřit do rukou někomu cizímu, ačkoliv by to bylo DM ...Dine, nejsi žena, Din ti neotěhotní..jinak nevidím důvod, proč ti přijde normální, že by o tom měl rozhodovat někdo, kdo beztak postavu vídá jen vyjímečně atp. Jako hráč ji znáš nejlépe totiž ty sám a víš, co je reálnější a co ne.
Smrt je jen začátek druhého dějství.
Uživatelský avatar
Pitikule
Příspěvky: 1082
Registrován: 4. 8. 2006 14.21
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pitikule »

Tímto zveřejnním RADY, čili NÁVRHU jak by měli hráči k těhohteství přistupovat (uvědomit si ,že pravděpodobnost není 50/50 ani "teď jsem se rozhodl tak to tak bude" - a při nejasnostech se ujistit u týmu) je defakto pouze upozorněno na tento problém, na který jsme již několikráte za poslední dobu narazili. Například že se jako tým dozvíme, že je někdo ve třetím, čtvrtém měsíci, nedejbože po porodu a nikdo z nás o tom nemá ani ponětí, přesto je třeba se na to z naší strany připravit jak časově tak technicky - šaty, kontrola těhotné ženy v průběhu těhotenství, porod atp...

Není to ani Pravidlo do pravidel, ani oznámení od EQ Týmu, které by mělo být závazné a už vůbec to neznamená, že DM budou ke všem společně stráveným nocím přihlížet či je nutně za hráče házet. Ne všichni hráči jsou si poměrně nízkého procenta otěhotnění vědomi a ne všichni si mohou být vědomi toho, že by se jim mohlo po zdravotní stránce něco stát.

Jako člověk sice chodíte k lékaři, ale jako postava na EQ tuto šanci nemáte a může se (podotýkám že to je velmi malé procento, ale nikdy nevíte co na vás tým připravil a často právě v těchto případech to postava jen tak nezjistí) stát, že prostě otěhotnět žena nemůže (viz zmiňované potraty), případně ji nemůže otěhotnět onen muž (viz pěkný příklad od Balroga o banditech).

Toť proč se tato Rada dostala na fórum.
Reklama: Piti - práce všeho druhu, vysoká kvalita, nízká cena - spokojenost zaručena!
anurin
Příspěvky: 1736
Registrován: 27. 9. 2006 23.11

Re: Otázky a odpovědi..

Příspěvek od anurin »

Myslel jsem že hrajeme fantasy svět a že tu kněžská moc dělá hodně. Myslel jsem že kněz pozná ledas co... myslel jsem že apotykář a bylinky ve světě mají své opodstatnění. Neznám jediný důvod proč by DM muselo být u porodu. Vždyt jsou tu PC kněží. Proč by se museli řešit šaty od DM když na to stačí hvězdičky. Fascinuje mě jedna věc, Labir tu říká myšlenku .. ( doufám že ji dobře chápu) aby si hráči vystačili bez DM a dokázali hrát DM. DM má znamenat jakýsi bonus. Proč DM otravovat s takovou prkotinou, když tohle si hráči dokáží zahrát sami.
Naposledy upravil(a) anurin dne 21. 6. 2008 18.12, celkem upraveno 2 x.
Pavel Urban
Příspěvky: 5860
Registrován: 30. 4. 2007 16.38

Příspěvek od Pavel Urban »

NiamCK píše:Mě osobně by iritovalo, kdybych tohle měla svěřit do rukou někomu cizímu, ačkoliv by to bylo DM ...Dine, nejsi žena, Din ti neotěhotní..jinak nevidím důvod, proč ti přijde normální, že by o tom měl rozhodovat někdo, kdo beztak postavu vídá jen vyjímečně atp. Jako hráč ji znáš nejlépe totiž ty sám a víš, co je reálnější a co ne.
V žádném případě jsme tím nemyslel direktivní rozhodnutí ano/ne (pokud k němu není důvod), ale pouze to, že DM si hodí ten "těhotenský" hod se všemi možnými modifikátory za rasy (mezirasový styk), vlastnosti postav, nemoci apod.
Historie umírá s těmi, kteří ji pamatují.
The cup is full.
kokosak
Příspěvky: 2954
Registrován: 17. 8. 2007 18.49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kokosak »

Těhotenství je IMHO stejně v rukou hráče, jako cokoli jiného co se týká jeho postavy. Není to něco, co by si měl člověk "zasloužit", nebo si nedejbohové nechat schvalovat. Report považuju za samozřejmost, stejně jako cokoli na co očekávám reakce okolí, nebo, jako v případě děcka, doručení smradlavého balíčku.

Jeden z exemplárních případů, kdy si můžeme my jako hráči zcela vystačit bez DM. Hvězdičkovat břicho a koupit si panenku dítěte umí každý, založit "následnou" postavu jde taky. DM podpora by asi byla fajn, ale nějak ji nevidim jako nezbytnou.

Toš asi tak.
Eternal chaos comes with chocolate rain, you guys. CHOCOLATE RAIN!
drake127
Příspěvky: 1753
Registrován: 20. 9. 2006 14.39
Bydliště: Jihlava

Příspěvek od drake127 »

Pavel&Jon: Rád se poučím o spolehlivých alternativních způsobech antikoncepce, jež byly reálně nasazeny ve středověku. Pás cudnosti prosím nezmiňujte.

anurin: Tím druhým tématem bylo myšleno jiné na rádcovském fóru.
Als sie mich holten, gab es keinen mehr, der protestieren konnte.
Uživatelský avatar
NiamCK
Příspěvky: 917
Registrován: 2. 3. 2008 21.27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od NiamCK »

Vpodstatě z toho co píšeš chápu, že souhlasíš s tím, aby hráči, kteří nějakým způsobem "připustí" své postavy (mě to tak v daném hledisku příjde) budou psát report DM, aby rozhodlo hodem dle všech stanovených kriterií, poznatků, událostí, počasí, výskytu komáru v Uzbekistánu, posečné činnosti, DM činnosti, vákonu, průtoku, délce, věku, barvy očí, vlasů..bla bla bla, zdali se to vyvedlo nebo nevyvedlo.
To je blbina, nemáme otravovat DM a přitom mají znát každou kravinu o tom co se děje za rohem?
Smrt je jen začátek druhého dějství.
Uživatelský avatar
NiamCK
Příspěvky: 917
Registrován: 2. 3. 2008 21.27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od NiamCK »

drake127 píše:Pavel&Jon: Rád se poučím o spolehlivých alternativních způsobech antikoncepce, jež byly reálně nasazeny ve středověku. Pás cudnosti prosím nezmiňujte.
No já vím, dělala jsem si na to studii, ale ráda se také poučím :)
Smrt je jen začátek druhého dějství.
Odpovědět