Shánění se přes NPC

Různé rady a řešené problémy a návrhy

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

drake127
Příspěvky: 1753
Registrován: 20. 9. 2006 14.39
Bydliště: Jihlava

Shánění se přes NPC

Příspěvek od drake127 »

Každý z nás občas shání nějakou postavu a rozhodne se tak využít služeb některého z NPC, které mohlo danou postavu vidět a tak se lze někdy s menšími jindy s většími potížemi setkat. Samozřejmě, toto se řeší přes telly a cíloví hráči odpovídají za NPC, ovšem nejednou jsem narazil na situaci, kdy se odpověď NPC až nehodila. Samozřejmě, dalo by se spoléhat na jakýsi cit pro hru, ale to jde bez dalších informací jen omezeně a stejně to tak i funguje.

A proto bych chtěl poprosit, zdali by nešla zveřejnit alespoň stručná odpověď na následující otázky, které pomohou interakci s NPC zahrát lépe a dle jejich charakteru (protože, buďme realisti, nějaký zákaz toho moc nevyřeší).

Jedná se asi o následující, nejčastěji k tomuto účelu využívaná NPC: Diblík Svačinka, Mardo, Rundar, hostinský v Amfi (jehož jméno neznám) a obecné NPC stráže u Mithallirské, Amfiberaiské, Hag Hargolské a Tirianské stráže.

- Jaký je jejich přehled a znalost PC podle jména/popisu (např. zná Svačinka každého, kdo se před ním představí nebo jen své štamgasty nebo jen nějak významné osoby (adepty, …))?
- Jaká je jejich ochota předat danou informaci jim známé a neznámé osobě?
- Jsou "uplatitelní" a pokud ano, o jakých částkách mluvíme?
- Jsou ochotní předat přímo nadiktovaný vzkaz (taková interaktivní nástěnka)?
- Jak dlouho zpět si něco pamatují (např. stráže se můžou střídat po 8 IC hodinách)?


Jasně, je to částečné zveřejnění profilu NPC, ale věřím, že by to hráčům, kteří chtějí respektovat reálie světa hodně pomohlo.
Als sie mich holten, gab es keinen mehr, der protestieren konnte.
Darmonlor
Příspěvky: 797
Registrován: 8. 2. 2007 17.12

Příspěvek od Darmonlor »

Prosil bych ještě přidat Koťátka.
Don't Dream It - Be It <i>Dr. Frank-N-Furter</i>

Amelia Wil Tesla Seyruun
Falik
kokosak
Příspěvky: 2954
Registrován: 17. 8. 2007 18.49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kokosak »

Plus kapitány lodí
Eternal chaos comes with chocolate rain, you guys. CHOCOLATE RAIN!
cybermisa
Příspěvky: 6078
Registrován: 20. 2. 2006 2.46

Příspěvek od cybermisa »

Ja bych rad k tomuto dodal, ze dle pravidel:

4.2. Je zakázáno opakované zasílání TELL zpráv, pakliže druhá strana nereaguje. Používání OOC kanálů (TELL, ICQ, IM, Ventrilo aj..) pro sdělování IC informací je přísně zakázáno. Nekažte hru sobě ani druhým. Výmluvy typu "vždyť to nikdo neviděl" nejsou omluvou. Používání OOC kanálů pro OOC komunikaci během hry není doporučeno.

To, co drake popisuje, by meli vyuzivat pouze vyspelejsi a realii znalejsi hraci, kteri maji jiz nejaky cit a zkusenosti pro to, aby reakci NPC dobre zahrali. Tak jako tak, z principu by kazdy takovy tell mel by zaslan v kopii do party kanalu z toho duvodu, aby DX mohl pripadne reagovat.
drake127
Příspěvky: 1753
Registrován: 20. 9. 2006 14.39
Bydliště: Jihlava

Příspěvek od drake127 »

A kdybysme... čistě hypoteticky byli vyspělejší a reálií znalejší hráči, kteří se jen pídí po odpovědích na výše uvedené otázky, máme v ně doufat, nebo máme pokračovat ve svém "odhadování"?

Samozřejmě, je asi na na vašem úsudku, zdali veřejné odpovědi spíš nepovzbudí nevyspělé a reálií neznalé hráče k nadměrnému využívání této možnosti, což by mohlo vést k obtěžování hráčů telly.
Als sie mich holten, gab es keinen mehr, der protestieren konnte.
anurin
Příspěvky: 1736
Registrován: 27. 9. 2006 23.11

Příspěvek od anurin »

K tomu se rád vyjádřím. Souhlasím s Drakem aby byli zveřejněné ,,charakter listy´´ s charakteristikou určitých ,,nejpoužívanějších´´ NPC. Nejen proto aby se hráči mohli dotazovat různých NPC na ostatní postavy, ale taky proto aby hra byla živější. Já občas hraju sám a bavim se s NPC. I to je oživení světa, protože ,,vdechuju život jinak modře potulujícím se NPC´´. Samozřejmě se dá zveřejnit jen určitá část ,,charakter listu´´, ta která je známá veřejnosti.


Příklad z reality. Když přijdu někam do lokálu, tak taky poznám po nějaké době jaký ,,charakter´´ má ta a ta osoba. Obsluha a štamgast, co tam je denodeně. Do hlavy jim neuvidim, ale určitý profil osobnosti vypozoruju. Tudíž postava by měla vědět jak se to a to ( NPC, které je nejčastěji používáno hráči) chová. Světu to dle mě vdechne další kapičky života. Samozřejmě, NPC to chce hrát s velkým citem. Hráči by si neměli sami zvýhodnovat postavy skrz NPC, ale měli by za ně hrát tak jak by se chovali daná NPCčka, která jsou oslovena.



Udám ještě jeden příklad. Nejednou se mi stalo, že se něco hrálo a tam kde mělo být DM nebylo. Snažil jsem se zahrát tedy za NPC sám. Trvalo mi to ale nakonec jsem vyplodil něco, co hru nenarušilo a ,,zachránilo danou situaci´´. Ale co následovalo pak? Napsal jsem to DM se staženým zadkem, protože jsem si dovolil hrát za modré NPC a tím zasáhnout do jejich charakteru. Bylo to riziko, mohl jsem někomu znepříjemnit hru a sám sobě uškodit. Ale pro mě to bylo přijatelné riziko, místo toho aby se hra posunula do postraní a hráči na sebe jen čučeli co bude dál. Kdyby tam ta a ta charakteristika byla zveřejněná ( na phoru ) bylo by to mnohem lepší, lehčí a hráč by se pak nemusel bát nějakého trestu.


Myslím si že by bylo pro svět jen přínosem, kdyby se vytvořila nějaká veřejná stránka, kde by byla charakteristika NPC postav s přísnými pravidly. Zveřejněná jen ta část, která by byla veřejně známá. Nikdo z nás nemusí přeci vědět že svačinka dělá špiona pro piráty a jiné. Jak už to bylo řečeno, je to hodně o citu, ale i ten je Vám kolikrát k ničemu, když nevíte jistě co je daná postava zač. I když by to postava věděla.
cybermisa
Příspěvky: 6078
Registrován: 20. 2. 2006 2.46

Příspěvek od cybermisa »

drake127 píše:A kdybysme... čistě hypoteticky byli vyspělejší a reálií znalejší hráči, kteří se jen pídí po odpovědích na výše uvedené otázky, máme v ně doufat, nebo máme pokračovat ve svém "odhadování"?
Ja bych byl rozhodne pro vyjasneni cele zalezitosti, ale odpoved na otazky nalezi spis Labirovi.
Naylun
Příspěvky: 3240
Registrován: 16. 5. 2008 20.54
Bydliště: Neverland

Příspěvek od Naylun »

Kdyby se to nějak řešilo, tak mě napadlo, že u některých NPC by mohla být nějaká základní vodítka přímo v jejich IC popisku. Informace o NPC by tak zůstaly čistě v rovině "co se tak zhruba ví, a co lze poznat na první pohled/rozhovor".

Např.: … a ví se o něm, že příliš nemá rád trpaslíky, protože mu vždycky ušpiní stoly a rozbijou židle. Jinak je to ale starej dobrák a často lidem různě pomáhá, vyřizuje vzkazy a radí. Taky se o něm říká, že má skvělou paměť a zapamatuje si skoro každého svého hosta. ….
Svět nepatřil nikomu, kdo nebyl hráč.
cybermisa
Příspěvky: 6078
Registrován: 20. 2. 2006 2.46

Příspěvek od cybermisa »

Panathian píše:Kdyby se to nějak řešilo, tak mě napadlo, že u některých NPC by mohla být nějaká základní vodítka přímo v jejich IC popisku. Informace o NPC by tak zůstaly čistě v rovině "co se tak zhruba ví, a co lze poznat na první pohled/rozhovor".

Např.: … a ví se o něm, že příliš nemá rád trpaslíky, protože mu vždycky ušpiní stoly a rozbijou židle. Jinak je to ale starej dobrák a často lidem různě pomáhá, vyřizuje vzkazy a radí. Taky se o něm říká, že má skvělou paměť a zapamatuje si skoro každého svého hosta. ….
Jsem pro, ale porad je mit stale na pameti, ze co se vzkazu tyce, mame zde funkcni a naprosto super system posty a nastenek … Pro nejsem pro oficialni uznani takovehoto postupu pro vsechny …
Roma
Příspěvky: 426
Registrován: 21. 5. 2008 17.39

Příspěvek od Roma »

Taková vodíkta by se hodila, ale taky by chtělo nějak více do povědomí dostat tuhle pasáž https://www.equilibrie.cz/jak_hrat_rp_05.php#1_3 Například uvedením tady na fóru, aby se nestávaly takové případy:
Slečna přošla vzdálenějším koncem náměstí kolem Svačinky, neměla v ruce košík, nepozdravila jej, neřekla mu ani slovo. Jen prošla. Vzápětí se na Svačinku sesypaly další slečny a zjistily, že šla na maliny někam k mlýnu.
Roma Spouštěč pro Equilibrii 2.0 NWN Camera mod Listování v PM

Get the ability to choose: (.Y.) (oYo) (.)(.) (*)(*) (o)(0)
Akira
Příspěvky: 883
Registrován: 16. 10. 2007 11.31

Příspěvek od Akira »

Taky se občas zeptám NPC jestli,neviděli nějakou postavu a když není dostatečně známá, popíšu její vzhled, případně jiné doplňující informace. Stejně tak, když přijdu k někomu na návštěvu, "zaklepu" mu do tellu...a bud se ozve šoupání nohou, hlasy a nebo ticho. Pak už je na mě jak si poradím. Pokud by NPC ovládal DM, taky by se pravděpodobně zeptal hledané osoby, jestli šla kolem něj a kdy a kam...přecejen, těžko sleduje vše.
Milujte se a množte se..zabijte je pak všechny, Bůh už si je nahoře přebere!
Přiznání je polehčující okolnost, ale jistý trest - od léta páně 1992 MERLIN
Mrtvý manga avatar, dobrý manga avatar!
anurin
Příspěvky: 1736
Registrován: 27. 9. 2006 23.11

Příspěvek od anurin »

CM, budme realisti. Shánění se přes PC postavy tu využívá většina. Drtivá většina hráčů, a ti kteří to nevyužívajím tak využívají toho, že si dají partu a ejhle, ty postavy se náhodou potkají. Jsem všemi deseti pro aby se hrálo dotazování za NPC namísto ,,náhodných´´ setkání přes družinu. Samozřejmě že to vyžaduje jakýsi cit pro hru. Ten kdo ho však nemá, jej může brzy získat. Je to otázka cviku a naučení se toho. Pořád lepší než aby se hráči naháněli přes družinu. Samozřejmě by mohli vzniknout nějaká vodítka na phoru jak postupovat při takovém hraní přes družinu. Ty píšeš, aby hráč v takovém případě napsal do družiny, já to tak ale nedělám. Přišlo mi to jako zbytečné otravování DM. Raději si to sehraju bez něj, aby se DMko mohlo věnovat závažnějším věcem. To samé je psaní modliteb do družiny. Ale to už je můj boj.
Akira
Příspěvky: 883
Registrován: 16. 10. 2007 11.31

Příspěvek od Akira »

navíc si myslím, že ti nevyzrálí a reálií neznalí si stejně najdou způsob, potažmo rovnou napíšou do tellu, aniž by se obtěžovali nějakou hrou kolem
Milujte se a množte se..zabijte je pak všechny, Bůh už si je nahoře přebere!
Přiznání je polehčující okolnost, ale jistý trest - od léta páně 1992 MERLIN
Mrtvý manga avatar, dobrý manga avatar!
Uživatelský avatar
Nalk
Příspěvky: 2560
Registrován: 12. 2. 2007 18.50
Bydliště: Jižní Morava - Znojmo a Brno - stále 100% jižan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nalk »

O tomhle jsem se CM už kdysi tellově bavil, takže je mi jasný jaký má náhled na to, pokud nějaká informace není regulérně získaná regulérním způsobem.

Ale stále se držím svého názoru, že když se otelluje, jestli někdo někoho někde viděl, tak pokud hráč skutečně zváží to, jak moc jeho postavu hledatel popíše jeho postavu a podle pravdy se rozhodne o tom jak je to s onou informací, tak si myslím, že je to v pořádku, pokud nepřikládá tomu dočasnému stylu "mluvy a jednání" onoho NPC maximální důraz, jako když ho hraje DM. V podstatě je to ano... nutné zlo.

EDIT po Darmonlorovi: však jsem taky pro zveřejnění pár základních informací, které hráči poskytnou náhled na to, jestli s jeho postavou bude či nebude komunikovat, na jaké úrovni atd. :smile:
Naposledy upravil(a) Nalk dne 9. 2. 2009 16.44, celkem upraveno 1 x.
"Compared to the "righteous" greed of the rulers, the villains of the world seem much more honorable. When scum rules the world, only more scum is born... You don't even understand that?"
- Eustass Kid (One Piece)

Van, kněz Hrebogův, vyznavač Vyšší cesty
acc.: Nalkanar
Darmonlor
Příspěvky: 797
Registrován: 8. 2. 2007 17.12

Příspěvek od Darmonlor »

Ano, zveřejněním popisů charakterů postav se úroveň hry takových hráčů může změnit jen k dobrému nebo vůbec. Ti starší, nebo noví, kvalitní hráči, charakterů NPC neznalí to jen uvítají.
Don't Dream It - Be It <i>Dr. Frank-N-Furter</i>

Amelia Wil Tesla Seyruun
Falik
Darmonlor
Příspěvky: 797
Registrován: 8. 2. 2007 17.12

Příspěvek od Darmonlor »

Nalk píše:O tomhle jsem se CM už kdysi tellově bavil, takže je mi jasný jaký má náhled na to, pokud nějaká informace není regulérně získaná regulérním způsobem.
A přesně o tohle jde… Je snad regulérnější způsob jak poznat hostinského, než být tam štamgast? Navíc vám o veřejně známých NPC povypráví každá druhá NPC postava ve městě „Jó, Sváča, to je starej šprýmař“ apod…
Získat jeho základní charakterový profil tudíž není nic tak náročného, že by to mělo vyžadovat nějakou interakci a tím i zbytečné zatěžování DM.

Naopak tím NPC pro hráče krásně ožije.
Don't Dream It - Be It <i>Dr. Frank-N-Furter</i>

Amelia Wil Tesla Seyruun
Falik
Jája CZE
Příspěvky: 656
Registrován: 1. 3. 2007 7.36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jája CZE »

Také se přidávám k prosbě. Jako snad všichni na serveru používám Svačinku jako prostředníka. Předpokládám, že Serina jako štamgasta zná. A pokud projde obtěžkám dřevem a zastaví se pro taštičku, stejně jako většina délehrajících PC už ví, že jde prodat dříví do Amfi. Nebo když si tak vyhrává na kytaru, tak třeba zaregistruje směr kterým odešel a přibližný čas. Pokud tam Serin seděl sám, předpokládám, že ho jako kytaristu zaregistroval. A je schopen tuto informaci předat dál.. Otázka zní: Je ochoten toto udělat? nebo trpí výpadkem paměti a za stříbrný se mu zázračně vrací?
Myslím že tento druh informací má většina hráčů na mysli. Jak tu bylo psáno, některým hráčům to obohatí hru, některým to bude jedno.. A někteří se ani nenamáhají, tak těm tyhle informace stejně k ničemu nejsou.
-------------------------------------------------------------
Serin - Mladý, trošku urážlivý elf, toulající se po lesích a pláních na desce.
Roma
Příspěvky: 426
Registrován: 21. 5. 2008 17.39

Nový kanál mluvy

Příspěvek od Roma »

Teď možná budu mimo zamýšlené téma, ale nechci vytvářet další topic.

Nedal by se vytvořit také nějaký kanál mluvy, který psal to kanálu družina a také byl normálně viditelný okolostojícímy postavami? Jestli by s tím bylo moc práce, tak to asi za to nestojí, ale stalo se mi, že jsem přišel ke Svačinkovi a zeptal se jej (jedna z těch delších otázek s popisem postavy)jestli neviděl okolo projít postavu XY, pak jsem se stejně dlouze zeptal do "Družiny" a než jsem tu samou větu poslal potřetí tellem zmíněné postavě, tak se odlogl.

Také by to pomohlo modelení do družiny, aby modlící postavy (pokud se modlí nahlas) nemusely psát dvakrát to samé.

Ale jak říkám, neumím si náročnost tohoto představit a dá se docela dobře hrát i bez toho.
Roma Spouštěč pro Equilibrii 2.0 NWN Camera mod Listování v PM

Get the ability to choose: (.Y.) (oYo) (.)(.) (*)(*) (o)(0)
kokosak
Příspěvky: 2954
Registrován: 17. 8. 2007 18.49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kokosak »

Pokud někdo chce z jakéhokoli důvodu psát zprávu více, nežli jendou, vřele doporučuji psát si to vedle do notepadu a pak přes ctrl + c a ctrl + v překopírovat do NWN. Obzvláště se osvědčilo při diktování vzkazů na nástěnku.
Eternal chaos comes with chocolate rain, you guys. CHOCOLATE RAIN!
hrusi
Příspěvky: 393
Registrován: 11. 7. 2008 18.18

Příspěvek od hrusi »

kokosak píše:Pokud někdo chce z jakéhokoli důvodu psát zprávu více, nežli jendou, vřele doporučuji psát si to vedle do notepadu a pak přes ctrl + c a ctrl + v překopírovat do NWN. Obzvláště se osvědčilo při diktování vzkazů na nástěnku.
To je dobrá připomínka, která by se hodila do tipů a triků to moc lidí nezná stejně jako já do nedávna. :blush:
Roma spíš, ale myslel(a) něco trochu jiného. Něco jako, když scháním postavu přes tento kanál a posílám ho konkrétní postavě, která je kdesi (a bude reagovat za dané NPC) , aby byl viditelný i ostatním hráčům co stojí poblíž v doslechové vzdálenosti. Pokud by se naskytla ta příležitost a ten danný člověk šel okolo. Protože nikdo není tak předvídavej a psal si otázku pro Sváču do notepadu. :bigwink:
Pro vítězství zla stačí, aby dobří lidé seděli se založenýma rukama.
Odpovědět