IMHO

Vše co přímo nesouvisí s hrou na Equilibrii

Moderátoři: Dungeon Servant, World Builder, Dungeon Master

Sethiel
Příspěvky: 286
Registrován: 14. 4. 2008 19.23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sethiel »

Pavel Urban píše:No ono je to těžké. Je to vývoj jazyka, ať se nám to líbí nebo ne. Prostě internetová komunikace do něj zasahuje a nic se na tom nejspíš změnit nedá. Ty zkratky jsou obecně známé a nejde o to, že je to anglicky (nebo jiným jazykem). Často je lepší a přehlednější použít zkratku, než to složitě opisovat (i proto, že je to třeba dost slov) a zkratce českého významu jako ono DMNN by nejspíš nikdo nerozumněl (mimochodem u mne je to "humble").

Když už se tu pozastavujeme nad zkratkami, v české komunikaci se jich objevuje docela dost i bez internetu - namátkou P.S., PF, OK nebo všem jistě známé tituly (MUDr., PhDr., JUDr., RNDr., Ing., Bc., Mgr., CSc. a další). Když se bude člověk trochu snažit, jistě přijde i na další. :bigwink:

Zbytečně bych to tedy nedramatizoval. To mně spíš vadí (zvlášť v poslední době se objevující) anglikanismy a mrvení slov - např. bejby, někdo je lama atd.
Mně třeba zkratky nevadí prakticky vůbec … jsou to anglický zkratky a anglický slova, který mi vadí - hlavně tam, kde existuje česká (a používaná) obdoba. Bohužel, spousta lidí si myslí, že je strašně cool, in, a vůbec že když něco řeknou anglicky, tak že to frčí. A druhá věc … já jako informatik se potýkám s tím, že pro spoustu výrazů opravdu české synonymum neexistuje.

EDIT: Teď jsem to koukám nenapsal dost hrozivě, ale kdo byl na přednášce např. ze sítí, ten ví. Proti slovu "internet" nemám nejmenší výhrady, ale když se dozvím, že "ten sort s apdejtovanejma opšnama mi vypliv mraky vórningů" (Programátorské poklesky), "tohle je hezká fíčura" (náš přednášející Zavoral) nebo z jiného soudku, když slyším "rolni tou dajskou, kolik hitpointů hílneš" (moje první a poslední DnD 4e sezení), je mi vyloženě špatně.
Imagination is the only weapon in the war against reality.
darmian
Příspěvky: 1159
Registrován: 22. 7. 2006 18.40

Příspěvek od darmian »

To jsou bohužel zažité reakce. Když to říkají/píší všichni kolem tebe, holt se nakazíš.
Aefar
Příspěvky: 3162
Registrován: 9. 12. 2008 17.31

Příspěvek od Aefar »

darmian píše:To jsou bohužel zažité reakce. Když to říkají/píší všichni kolem tebe, holt se nakazíš.
A ne a ne a ne! *Dupe vztekle nohou do země*

* Catigern
* Albrecht Prskotřesk
† Bolthorm syn Thrudgelmův
cybermisa
Příspěvky: 6078
Registrován: 20. 2. 2006 2.46

Příspěvek od cybermisa »

Pavel Urban píše: Zbytečně bych to tedy nedramatizoval. To mně spíš vadí (zvlášť v poslední době se objevující) anglikanismy a mrvení slov - např. bejby, někdo je lama atd.
Holt je to v povaze naroda ceskeho se k nekomu neustale kulturne i jazykove "pridruzovat". A kdyz uz se chceme nahodou narodne obrodit, tak nas nekdo "pridruzi" silou :smile:
Sethiel
Příspěvky: 286
Registrován: 14. 4. 2008 19.23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sethiel »

darmian píše:To jsou bohužel zažité reakce. Když to říkají/píší všichni kolem tebe, holt se nakazíš.
Ano, to určitě je. Koneckonců stejně jako když jedeš třeba do Anglie … taky po čase mluvíš a uvažuješ automaticky anglicky, těžko se tomu dá ubránit.

Pak je tady ale ještě jeden prvek - lhostejnost. Někomu je prostě jedno, že mluví jako prase (teď zrovna koukám na jiném fóru na hlášku "čus all"). Nemá zájem to řešit. Proto mluví jak mluví, čímž nakazí další lidi, kterým to třeba maličko vadí, ale nechce se jim to kontrolovat. Tak tak začnou psát. Čímž nakazí lidi, kteří jen tak nepodlehnou, ale už je toho fakt okolo nich hodně a … no, takový hezký lavinový efekt, kde - podle mě - je na začátku ignorant.

EDIT: Všimněte si toho "podle mě" :bigwink: No není to hezčí než IMHO?
Imagination is the only weapon in the war against reality.
Uživatelský avatar
George
Příspěvky: 1652
Registrován: 29. 6. 2007 23.58
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od George »

Sethiel píše:EDIT: Teď jsem to koukám nenapsal dost hrozivě, ale kdo byl na přednášce např. ze sítí, ten ví. Proti slovu "internet" nemám nejmenší výhrady, ale když se dozvím, že "ten sort s apdejtovanejma opšnama mi vypliv mraky vórningů" (Programátorské poklesky), "tohle je hezká fíčura" (náš přednášející Zavoral) nebo z jiného soudku, když slyším "rolni tou dajskou, kolik hitpointů hílneš" (moje první a poslední DnD 4e sezení), je mi vyloženě špatně.
HP i XP používám v normální mluvě.. a to proto, že při debatách to kolikrát padne tolikrát ( :biggrin: ), že kdybych měl říkat pokaždý "zkušenosti" nebo "životy", bylo by to zbytečně náročný... sice "rolni tou dajskou, kolik hitpointů hílneš" bych neřekl, ale je to na individuální míře.
Klidně bych řekl "Příští levl budu mít padesát hápé" (levl/úroveň, hápé/životů).. rozdíl jistě vidíte- česky je to téměř vždy delší, případně je tam víc slabik. "ten sort s apdejtovanejma opšnama mi vypliv mraky vórningů"
"ten sort (nevím, co to znamená ;)) s aktualizovanýma nastaveníma mi vypliv mraky varování" …. to je 58 znaků ku 63... rozdíl to není nějak markantní... ta anglická věta je přecejen krkolomná... většina lidí použije anglický výrazy až tam, kde jsou častější nebo výhodnější.. např. s updatem se setkáte mnohem častěji než s aktualizací, takže je lepší použít update podle mě.

EDIT:
Sethiel píše:(teď zrovna koukám na jiném fóru na hlášku "čus all")
Dobrej příklad výhodnosti... all VS všichni … 3 znaky ku 7 :bigwink:
Sell drugs. Run guns. Nail sluts and fuck the law.
Darthirii
Příspěvky: 148
Registrován: 26. 8. 2008 16.29
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Darthirii »

Já se snažím mluvit správně česky, ale moje okolí mě nechápe. Co dělám špatně? :megalol:
Amber
darmian
Příspěvky: 1159
Registrován: 22. 7. 2006 18.40

Příspěvek od darmian »

George píše:
Pochybuju, že většina lidí takhle mluví z tebou nastíněného důvodu. Spíš je proto, že je to v tuhle chvíli IN.
To samozřejmě neplatí pro psanou formu. Ve hře holt není většinou čas vypisovat sáhodlouhá slova, s tím souhlasím...
Sethiel
Příspěvky: 286
Registrován: 14. 4. 2008 19.23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sethiel »

George píše:
Sethiel píše:EDIT: Teď jsem to koukám nenapsal dost hrozivě, ale kdo byl na přednášce např. ze sítí, ten ví. Proti slovu "internet" nemám nejmenší výhrady, ale když se dozvím, že "ten sort s apdejtovanejma opšnama mi vypliv mraky vórningů" (Programátorské poklesky), "tohle je hezká fíčura" (náš přednášející Zavoral) nebo z jiného soudku, když slyším "rolni tou dajskou, kolik hitpointů hílneš" (moje první a poslední DnD 4e sezení), je mi vyloženě špatně.
HP i XP používám v normální mluvě.. a to proto, že při debatách to kolikrát padne tolikrát ( :biggrin: ), že kdybych měl říkat pokaždý "zkušenosti" nebo "životy", bylo by to zbytečně náročný... sice "rolni tou dajskou, kolik hitpointů hílneš" bych neřekl, ale je to na individuální míře.
Klidně bych řekl "Příští levl budu mít padesát hápé" (levl/úroveň, hápé/životů).. rozdíl jistě vidíte- česky je to téměř vždy delší, případně je tam víc slabik. "ten sort s apdejtovanejma opšnama mi vypliv mraky vórningů"
"ten sort (nevím, co to znamená ;)) s aktualizovanýma nastaveníma mi vypliv mraky varování" …. to je 58 znaků ku 63... rozdíl to není nějak markantní... ta anglická věta je přecejen krkolomná... většina lidí použije anglický výrazy až tam, kde jsou častější nebo výhodnější.. např. s updatem se setkáte mnohem častěji než s aktualizací, takže je lepší použít update podle mě.

EDIT:
Sethiel píše:(teď zrovna koukám na jiném fóru na hlášku "čus all")
Dobrej příklad výhodnosti... all VS všichni … 3 znaky ku 7 :bigwink:
No, pochytil jsem z tohohle v podstatě jen tu myšlenku, že záleží na míře. S tím souhlasím.

Sort je pravděpodobně ten linuxovej filtr.

Ohledně šetření … co takhle od každýho jazyka vytáhnout ty slova, který popisujou danej význam nejnižším možným počtem písmen? To je ideální stav? A vůbec, dlouhý slova jsou zbytečný, vždyť ještě nemáme použitý všechny kratší kombinace! Proč říkat křižovatka nebo crossroad, když můžu říct xr? To je vůbec nejlepší, ne? Op kl as ut? Už vidím, jak by vypadaly básně :bigwink:
Imagination is the only weapon in the war against reality.
Sethiel
Příspěvky: 286
Registrován: 14. 4. 2008 19.23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sethiel »

Darthirii píše:Já se snažím mluvit správně česky, ale moje okolí mě nechápe. Co dělám špatně? :megalol:
Hm, odpovídáš si už svou první větou :bleh: :megalol:
Imagination is the only weapon in the war against reality.
Aefar
Příspěvky: 3162
Registrován: 9. 12. 2008 17.31

Příspěvek od Aefar »

George píše:3 znaky ku 7
Nelze srovnávat zaužívané zkratky (PHDr., CsC. a další - jak zmiňoval Pavel) a odborné zkratky a pojmy uvedené v seznamu zkratek a pojmů vztahujícímu se k dané oblasti (slovníček pojmů na EQ) se zkratkami, které přišly kdovíodkud a které prostě obecně známé nejsou - a obvykle vznikly jen z lenosti. Já osobně píšu i do SMS mezeru za čárku, protože tam patří. Ale jak říkám, já na tom hodně lpím. To, co mi u těchto zkratek vadí, je to, že jim nerozumím, protože jsou, jak jsem psal výše, kdovíodkud a troufám si tvrdit, že se s nimi dosud nesetkala většina populace.

A pokud jde o lenost psaní (speciálně pragmaticky propagovanou Georgem), o tom si myslím své...

So we'll psát (write je delší) takhle (this way je delší).

Prostě existuje angličtina, existuje čeština, neměli bychom to plácat dokupy.

EDIT Pavel: Ale ano, srovnávat je lze. Všechno jsou to pojmy z určitých oblastí, které více či méně zasahují do života lidí a z toho pramení i jejich obecná (ne)znalost. Internet je jen další takovou oblastí.

* Catigern
* Albrecht Prskotřesk
† Bolthorm syn Thrudgelmův
Roma
Příspěvky: 426
Registrován: 21. 5. 2008 17.39

Příspěvek od Roma »

Znají je hráči a znají je lidé, kteří se pohybují na internetových fórech... Kdo je nezná a chce v komunikaci s takovými lidmi pokračovat si je dohledá... Mám začít křičet ať nepoužíváte zkratky BaB (něco s útokem, nebo obranou... ani nevím) a kdo ví co ještě, protože jim nerozumím a nebo si je mám vyhledat?

Ono je to hodně o lidech a o tom proč tak mluví/píší.

Já na foru Eq - fantasy moc tyhle zkratky z angličtiny nepoužívám (- ale jak se dále ukáže, něco jiného si myslím a neco jiného dělám), ale krom Eq jsem dříve hodně hrával Unreal Tournament 2004 - střílečka po netu a hrálo se hlavně na zahraničních servrech protože české za moc nestály. Psát v akční hře dlouhé věty je nesmysl, protže Vás hned zabijí a proto jsme se naučili jako jiní skoro celé věty napsat jen v několika anglických zkratkách aby nám rozuměli i zahraniční spoluhráči.

Že si někdo tyhle návyky z podobných akčních her přenese jinam mi nijak nevadí a je to jeho věc. Dokud se nezačnou objevovat v IC sekcích a nebo přímo ve hře, je mi to šumák.

Napsal jsem IC a už jsem se pousmál... IC, OOC, LVL a Ti z Vás, kteří nehrají s češtinou mají ještě ang. zkratky pro vlastnosti, schpnosti, povolání... Holt každá komunita má svoje a nevidím důved se mícháním návyků znepokojovat.

Malá vsuvka na odlehčení: Jednou jsem hrál na Eq vážně hrozně dlouho v kuse a druhý den jsem si dal na odlehčení UT2004 (v této akční hře se míří myší - citlivou rukou na živé soupeře, kteří Vám uskakují, žádné hody koskou dle vlastností) a jak jsem dlouho nehrál, tak jsem nemohl nic trefit... A úplně si vybavuji jak si v duchu říkám, že na dalším LVL si musím dát nějaké body do míření, protože tohle je děs jak nikoho netrefim.
Roma Spouštěč pro Equilibrii 2.0 NWN Camera mod Listování v PM

Get the ability to choose: (.Y.) (oYo) (.)(.) (*)(*) (o)(0)
Aefar
Příspěvky: 3162
Registrován: 9. 12. 2008 17.31

Příspěvek od Aefar »

Roma píše:Znají je hráči a znají je lidé, kteří se pohybují na internetových fórech... Kdo je nezná a chce v komunikaci s takovými lidmi pokračovat si je dohledá... Mám začít křičet ať nepoužíváte zkratky BaB (něco s útokem, nebo obranou... ani nevím) a kdo ví co ještě, protože jim nerozumím a nebo si je mám vyhledat?

Ono je to hodně o lidech a o tom proč tak mluví/píší.

Já na foru Eq - fantasy moc tyhle zkratky z angličtiny nepoužívám (- ale jak se dále ukáže, něco jiného si myslím a neco jiného dělám), ale krom Eq jsem dříve hodně hrával Unreal Tournament 2004 - střílečka po netu a hrálo se hlavně na zahraničních servrech protože české za moc nestály. Psát v akční hře dlouhé věty je nesmysl, protže Vás hned zabijí a proto jsme se naučili jako jiní skoro celé věty napsat jen v několika anglických zkratkách aby nám rozuměli i zahraniční spoluhráči.

Že si někdo tahé tyhle návyky z podobných akčních her přenese i jinam mi njak nevadí a je to jeho věc. Dokud se to nezačne objevovat v IC sekcích a nebo přímo ve hře, vůbec mi to nevadí.

Napsal jsem IC a už jsem se pousmál... IC, OOC, LVL a Ti z Vás, kteří nehrají s češtinou mají ještě ang. zkratky pro vlastnosti, schpnosti, povolání... Holt každá komunita má svoje a nevidím důved se mícháním návyků znepokojovat.

Malá vsuvka na odlehčení: Jednou jsem hrál na Eq vážně hrozně dlouho v kuse a druhý den jsem si dal na odlehčení UT2004 (v této akční hře se míří se myší a citlivou rukou na živé soupeře, kteří Vám uskakují, žádné hody koskou dle vlastností) a jak jsem dlouho nehrál, tak jsem nemohl nic trefit... A úplně si vybavuji jak si v duchu říkám, že na dalším LVL si musím dát nějaké body do míření, protože tohle je děs jak nikoho netrefim.
Tohle je zcela v pořádku a také je shrnuje slovníček pojmů. Já narážím na zkratky typu IMHO, LOL, XD, OMG, Zdravím all a podobné věci, které prostě do komunikace v čsštině nepatří. Dle mého názoru na to prostě jen ti lidé kašlou a na jazyku jim pranic nezáleží. V tom je celá potíž. V tomto případě ovšem věřím, že to nikdy nebude používat většina národa a sám proti tomu budu bojovat...

Používejte obecné zkratky, zkratky z prostředí, kde se phybujete (IC, OOC, LVL), používejte interdialekt, když tak mluvíte (línej, dobrej), to všechno je v pořádku při diskuzi. Ale podle všech možných pravidel nejsou v pořádku zkratky IMHO, LOL, OMG a XD, stejně jako není v pořádku "naschledanou". Možná patří na chat pro menšiny, které se tam pohybují, ale ne do seriózních diskuzí...

Toť ovšem můj názor bojovníka za češtinu :bigwink:

* Catigern
* Albrecht Prskotřesk
† Bolthorm syn Thrudgelmův
cybermisa
Příspěvky: 6078
Registrován: 20. 2. 2006 2.46

Příspěvek od cybermisa »

Aefar píše: Možná patří na chat pro menšiny, které se tam pohybují, ale ne do seriózních diskuzí...
To je mozna kamen urazu, vis? :bigwink:
Uživatelský avatar
George
Příspěvky: 1652
Registrován: 29. 6. 2007 23.58
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od George »

Aefar píše: Ale podle všech možných pravidel nejsou v pořádku zkratky IMHO, LOL, OMG a XD, stejně jako není v pořádku "naschledanou".
Naschledanou je hrubka.. IMHO, LOL, OMG jsou zkratky a XD jestli je to ten, co si myslím, je smajlík... moc spolu hrubka a zkratky nesouvisí.
Sell drugs. Run guns. Nail sluts and fuck the law.
Uživatelský avatar
Braenn
Příspěvky: 4909
Registrován: 5. 1. 2007 12.12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Braenn »

Mezi námi, Aefare, někoho vytáčí prznění (už dávno germanismy "zprzněné") češtiny a někoho zase používání dvou katan - ať už si to kterýkoli z kteréhokoli tábora omluví jakkoli.

Takže založit tenhle topic na foru Equilibrie je IMO zcela zbytečné, když existuje mnoho jiných internetových serverů věnujících se čistě tomuto tématu.

Přeloženo pro tebe: Takže založit tohle vlákno na řečništi Rovnováhy* je podle mého názoru zcela zbytečné, když je mnoho jiných síťových poskytovatelů, věnujících se tomuto námětu.

A pokud se nudíš a rád si přečteš i cizí polemiky, doporučuji: http://xkrcal5.sweb.cz/pravnik/horak.html

*Možná by vzhledem k tvaru nebylo od věci použít místo Rovnováha Rovnováhum (Equilibrium/Equilibrie), tímto se všem puristům omlouvám za nepřesnost:))
Naposledy upravil(a) Braenn dne 14. 7. 2009 21.16, celkem upraveno 4 x.
Aefar
Příspěvky: 3162
Registrován: 9. 12. 2008 17.31

Příspěvek od Aefar »

George píše:
Aefar píše: Ale podle všech možných pravidel nejsou v pořádku zkratky IMHO, LOL, OMG a XD, stejně jako není v pořádku "naschledanou".
Naschledanou je hrubka.. IMHO, LOL, OMG jsou zkratky a XD jestli je to ten, co si myslím, je smajlík... moc spolu hrubka a zkratky nesouvisí.
Souvisí spolu hrubky a používání vlastních zkratek bez uvedení seznamu v úvodu nebo za příspěvkem. Tedy používání nesmyslných slov. Myslím, že použití slova "hrrkdll" v jakémkoli možném myšleném výrazu bez jeho vysvětlení mohu požadovat za hrubku. Totéž platí pro "zkratky", jejichž význam jaksi ostatní neznají, považuji je tedy za smyšlené. Až jednou (nedej Bože) proniknou, pak neřeknu ani popel.

* Catigern
* Albrecht Prskotřesk
† Bolthorm syn Thrudgelmův
cybermisa
Příspěvky: 6078
Registrován: 20. 2. 2006 2.46

Příspěvek od cybermisa »

Braenn píše:
Na EQ foru je zbytecnych topicu …
Uživatelský avatar
Luelle
Příspěvky: 819
Registrován: 26. 8. 2007 12.24
Bydliště: Dějiště bitvy národů

Příspěvek od Luelle »

Braenn píše:Mezi námi, Aefare, někoho vytáčí prznění (už dávno germanismy "zprzněné") češtiny a někoho zase používání dvou katan - ať už si to kterýkoli z kteréhokoli tábora omluví jakkoli.

Takže založit topic na foru Equilibrie je IMO zcela zbytečné, když existuje mnoho jiných internetových serverů věnujících se čistě tomuto tématu.

Přeloženo pro tebe: Takže založit vlákno na řečništi Rovnováhy* je podle mého názoru zcela zbytečné, když je mnoho jiných síťových poskytovatelů, věnujících se tomuto námětu.

A pokud se nudíš a rád si přečteš i cizí polemiky, doporučuji: http://xkrcal5.sweb.cz/pravnik/horak.html

*Možná by vzhledem k tvaru nebylo od věci použít místo Rovnováha Rovnováhum (Equilibrium/Equilibrie), tímto se všem puristům omlouvám za nepřesnost:))
:megalol: :megalol: budou zase čistonosopleny? xD
16? Tak to je v pohodě
Aefar
Příspěvky: 3162
Registrován: 9. 12. 2008 17.31

Příspěvek od Aefar »

Braenn píše:Mezi námi, Aefare, někoho vytáčí prznění (už dávno germanismy "zprzněné") češtiny a někoho zase používání dvou katan - ať už si to kterýkoli z kteréhokoli tábora omluví jakkoli.

Takže založit topic na foru Equilibrie je IMO zcela zbytečné, když existuje mnoho jiných internetových serverů věnujících se čistě tomuto tématu.

Přeloženo pro tebe: Takže založit vlákno na řečništi Rovnováhy* je podle mého názoru zcela zbytečné, když je mnoho jiných síťových poskytovatelů, věnujících se tomuto námětu.

A pokud se nudíš a rád si přečteš i cizí polemiky, doporučuji: http://xkrcal5.sweb.cz/pravnik/horak.html

*Možná by vzhledem k tvaru nebylo od věci použít místo Rovnováha Rovnováhum (Equilibrium/Equilibrie), takže se všem puristům omlouvám za nepřesnost:))
Jak jsem říkal, chtěl jsem to utnout už v začátku. Ale nedalo mi to, když jsem četl ty názory. Už to tedy ukončím. Myslím, že jsme to probrali důkladně a Braenn má pravdu, že to sem nepatří.…

Nebo prosím přesunot z rad (kterou jsem především potřeboval) do témat mimo Equilibrii nebo Flamů :bigwink:
Naposledy upravil(a) Aefar dne 14. 7. 2009 21.12, celkem upraveno 2 x.

* Catigern
* Albrecht Prskotřesk
† Bolthorm syn Thrudgelmův
Odpovědět